Роздрукувати сторінку

Природничі предмети

Мінеральні ресурси хімічної промисловості

Дисципліна «Мінеральні ресурси хімічної промисловості» відноситься до варіативної частини блоку навчального плану «Хімічна технологія».

Дисципліна знайомить студентів з тенденціями зміни природного середовища в контакті еволюційного розвитку людства, взаємодії людини з навколишнім середовищем у процесі використання природних ресурсів і умов. Вивчаються сучасні концепції природокористування, в рамках яких реалізується завдання екологозбалансованого розвитку, що не руйнує базисний природно-ресурсний потенціал.

Мінеральні-ресурси-хімічної-промисловості

Дисципліна є вступною для...


Молекулярна біологія

Програма дисципліни «Молекулярна біологія» складена для студентів напряму підготовки «Біологія».

Молекулярна біологія як науковий напрям сформувалася на стику біохімії і генетики, які розвивались відносно незалежно один від одного аж до встановлення істинної природи гена. Можна сказати, що молекулярна біологія досліджує прояви життя на неживих структурах або системах з елементарними ознаками життєдіяльності (якими можуть бути окремі біологічні макромолекули, їх комплекси або органели), вивчаючи, яким чином ключові процеси, що характеризують живу матерію, реалізуються за допомогою хімічних взаємодій і перетворень.

біологічні-макромолекули

Виділення молекулярної біології з біохімії в...


Молекулярна фізика

Молекулярна фізика – розділ фізики, що вивчає фізичні властивості речовин у різних агрегатних станах на основі розгляду їх молекулярної (мікроскопічної) будови.

Метою дисципліни є введення у фізику молекулярних систем, розгляд методів їх вивчення та сучасних досягнень. Особливості поведінки і складність в описі стану молекулярних систем призводять до необхідності використання різних підходів: динамічного, статистичного і термодинамічного. Вивчення статистичних закономірностей вимагає включення в курс елементарних математичних уявлень про ймовірності, різні способи її розрахунку, понять математичного очікування і дисперсії, функцій розподілу. Закони термодинаміки розглядаються розширено, особлива увага приділяється статистичному обґрунтуванню законів, поняттям ентропії, термодинамічної температури, функцій стану системи. Вводяться основні парадокси і нові підходи до дослідження поведінки великих систем. Розгляд ідеальних газів, реальних систем та фазових переходів дозволяє дати уявлення про вивчення реальних процесів у реальних речовинах і ускладненні математичного опису. Також даються базові поняття про рівняння переносу, фазові переходи, методи дослідження молекулярних систем.

молекулярні-системи

На практичних заняттях студенти навчаються...


Моніторинг та методи вимірювання параметрів навколишнього середовища

Моніторингом навколишнього середовища називають систему повторних спостережень одного і більше елементів навколишнього природного середовища в просторі і в часі з певними цілями у відповідності із заздалегідь підготовленою програмою.

Завдання дисципліни «Моніторинг та методи вимірювання параметрів навколишнього середовища» - формування у студентів умінь і практичних навичок організації та проведення екологічних досліджень для отримання оптимальної інформації про стан навколишнього середовища, проведення оцінки впливу на навколишнє природне середовище з метою прогнозування можливих змін і розробки довгострокових рішень області охорони навколишнього середовища.

Моніторинг-та-методи-вимірювання-параметрів-навколишнього-середовища

Основними завданнями дисципліни...


Нанохімія

Нанохімія - область науки, пов'язана з отриманням та вивченням фізико-хімічних властивостей частинок, що мають розміри у кілька нанометрів.

У курсі дисципліни «Нанохімія» студенти знайомляться з методами і технологіями отримання наноматеріалів, властивостями одержуваних продуктів і методами їх дослідження.

Нанохімія

Дана дисципліна забезпечує...


Неврологія

Неврологія – це розділ медицини, що вивчає нервову систему: її будова, функції, норму і патологію, вплив на інші органи, лікування.

Метою освоєння навчальної дисципліни «Неврологія» є участь у формуванні у студента загальнокультурних, загально-професійних та професійних компетенцій. У ході досягнення мети стоять наступні завдання:

- навчити студентів проводити неврологічне обстеження та виявляти симптоми ураження нервової системи, об'єднувати симптоми у синдроми і ставити топічний діагноз;

- дати студентам сучасні знання про етіологію, патогенез, клініку, діагностику, лікування та профілактику основних захворювань нервової системи;

- сформувати у студентів клінічне неврологічне мислення, здатність самостійно поставити діагноз найбільш поширених неврологічних захворювань, провести лікування невідкладних неврологічних станів і профілактику захворювань нервової системи.

неврологічне-обстеження

Місце дисципліни в структурі основної освітньої програми...


Нейробіологія

Нейробіологія є галуззю біології і являє собою науку про будову, фізіологію і функції мозку.

Цілями освоєння дисципліни «Нейробіологія» є формування у студентів систематизованих знань в області еволюції і будови нервової системи; вивчення основних закономірностей і принципів функціонування нервової системи, нейробіологічних основ поведінки людини і тварин.

будова-нервової-системи

Дисципліна «Нейробіологія» відноситься до...


Нейтронна фізика

Поряд з протонами всі ядра, за винятком водню, містять нейтрон – нейтральну квазістабільну частинку з масою трохи більшою маси протона.

Так як маса речовини зосереджена в ядрах, то більше половини маси Землі полягає в нейтронах. Основні процеси руху й перетворення речовини у Всесвіті пов'язані з фізикою атомних ядер і складових їх протонів і нейтронів – головних носіїв енергії у Всесвіті.

заряджені-частинки

Мета курсу «Нейтронна фізика»...


Нейрохірургія

Дисципліна «Нейрохірургія» є невід'ємною фундаментальною частиною клінічної підготовки молодого спеціаліста. Сучасні можливості нейрохірургії забезпечують збереження життя, зменшення інвалідизації багатьох пацієнтів з широким спектром захворювань нервової системи, а також пухлин головного та спинного мозку, остеохондрозів, міжхребцевих гриж, аномалій розвитку ЦНС і т.д.

Метою викладання дисципліни «Нейрохірургія» є навчання лікаря загальної практики профілактики та діагностики захворювань центральної нервової системи, найважливішим клінічним методам дослідження, що використовуються в нейрохірургічній практиці, вмінню своєчасно встановлювати попередній діагноз, надання медикаментозної терапії та проведення екстреної лікарської допомоги хворим з нейрохірургічною патологією; своєчасному проведенню консультацій суміжними фахівцями (офтальмологом, психіатром, рентгенологом), з наступним напрямком у спеціалізовані (нейрохірургічні) стаціонари; оволодіння сучасними уявленнями про методи оперативних втручань на нейроструктурах людського організму; вивчення теоретичних основ і практичної значущості ендоскопічної та лазерної нейрохірургії, практики боротьби з порушеннями кровообігу головного мозку.

захворювання-нервової-системи

Дисципліна «Нейрохірургія» відноситься до...


Неоекологія

Поняття «неоекологія» широко використовується в сфері вищої екологічної освіти в Україні, хоча і викликає багато суперечок щодо коректності використання і тлумачення. Навіть в освітньо-професійній програмі підготовки бакалаврів за напрямом «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» у назві відповідної нормативної дисципліни слово «неоекологія» укладено в дужки – «Загальна екологія (та неоекологія)». Тому при складанні робочих програм в одних вузах досить лояльно ставляться до такої назви дисципліни, в інших – наводять назву дисципліни без будь-яких дужок, а в третіх – намагаються прибрати не тільки дужки, але й саме поняття «неоекологія», обмежуючись словосполученням «загальна екологія». При цьому часто забувається, що структурно-логічне наповнення цієї дисципліни відображено у змістовних модулях і програмою, складеною з урахуванням цих вимог, тобто з урахуванням неоекологічної складової.

У широко відомій довідковій літературі, виданій російською та українською мовами, не завжди наводиться однозначне тлумачення поняття «неоекологія». Приміром, в «Екологічному енциклопедичному словнику» під «неоекологією» розуміється екологія сучасного періоду існування біосфери. На наш погляд, словосполучення «екологія сучасного існування біосфери не зовсім вдале, так як в даному контексті слово «екологія» означає шкоду середовищу, умов, обстановки і т. д., тому більш доречним було б використання терміна «необіосфера» – простір, де живі організми зустрічаються в даний час. У термінологічному словнику з екології людини «неоекологія» і «сучасна екологія» розглядаються як синоніми, що передбачають науку про навколишнє середовище, вплив на неї господарської діяльності людини і наслідки цього впливу.

загальна-екологія

Мета дисципліна «Неоекологія»...


Неорганічна хімія

Дисципліна «Неорганічна хімія» є базовою в хімічній освіті.

Курс присвячений розгляду фундаментальних концепцій неорганічної хімії, як усталених, так і сучасних, які істотні для формування світогляду фахівців-хіміків.

Неорганічна-хімія

Метою освоєння дисципліни є...


Неорганічний синтез

Роль теоретичних уявлень у плануванні синтезів дуже велика. Будь-який неорганічний синтез є дослідницькою роботою і вимагає теоретичного осмислення різних підходів для його виконання. Процеси неорганічної хімії відрізняються великою різноманітністю, тому освоєння теоретичних основ неорганічного синтезу допоможе студентам подолати препаративні труднощі, що виникають при виконанні експерименту. Сучасний синтез заснований на закономірностях і правилах науки, на наукових узагальненнях досвіду.

Разом з тим, синтез допомагає виробляти і систематизувати знання.

Теоретичні узагальнення неорганічної хімії дозволяють прогнозувати шляхи синтезу заданих з'єднань і свідомо вибирати умови проведення реакцій.

неорганічна-хімія

Мета курсу «Неорганічний синтез»...


Нормальна фізіологія

В даний час фізіологія є однією з провідних дисциплін у системі спеціальної медичної освіти. Знання, що складають зміст фізіології, вкрай необхідні для формування лікарського мислення.

Нормальна фізіологія як дисципліна вивчається студентами по розділам в певній послідовності: кожен з попередніх є базою для вивчення наступних розділів.

життєдіяльність-організму

Нормальна фізіологія – наука про...


Нутриціологія

Нутриціологія представляє собою науку, яка займається вивченням їжі, харчування, продуктів харчування.

Цілями освоєння навчальної дисципліни «Нутриціології» є підготовка фахівця, який володіє професійними компетенціями і здатного вирішувати професійні завдання, спрямовані на збереження і зміцнення здоров'я населення.

здоров'я-оточуючих

Завдання дисципліни...


Овочівництво

Овочівництво — це галузь рослинництва, що займається як наукова дисципліна вивченням біологічних особливостей овочевих рослин і розробкою їх агротехніки з метою отримання високих врожаїв при найменших затратах праці і коштів на одиницю продукції.

Овочівництво поділяється на ряд самостійних галузей. У відкритому ґрунті вирощують овочеві культури на полях, у захищеному — на спеціально відведеній площі або в приміщеннях, де штучно створюють необхідний мікроклімат для їх зростання. Вирощування насіння овочевих культур входить у завдання насінництва.

 Овочівництво

Кожна галузь овочівництва є...


Океанологія

«Океанологія» відноситься до числа спеціальних дисциплін для студентів-океанологів, а також знаходить широке застосування при підготовці студентів за іншими спеціальностями: метеорологія, гідрологія, екологія, навігація і гідрографія, гідротехнічне будівництво та ін.

У ній розглядаються загальні закономірності океанологічних процесів і Світовий океан сприймається як єдиний географічний  об'єкт у взаємодії з іншими оболонками Землі  - атмосферою, літосферою, кріосферою і біосферою.

географічний-об’єкт

Дисципліна «Океанологія» служить...


Онкологія

Онкологія – це один із основних розділів медицини, адже він є найбільш небезпечний для здоров’я населення.

Метою вивчення дисципліни є формування у студента поглиблених професійних знань в області онкології, вивчення теоретичних і методологічних основ спеціальності, широкої фундаментальної підготовки в сучасних напрямках медицини.

Онкологія

Завдання...


Оперативна хірургія

Оперативна хірургія (наука про хірургічні операції) вивчає техніку оперативних втручань.

Мета – анатомо-хірургічна підготовка учнів, необхідна для наступних занять на клінічних кафедрах та подальшої самостійної лікарської діяльності.

Область професійної діяльності учнів, які засвоїли програму дисципліни, що включає охорону здоров'я громадян шляхом забезпечення надання медичної допомоги дітям.

охорона-здоров’я

Завданнями дисципліни «Оперативна хірургія» є...


Організація виробництва закладів ресторанного господарства (ЗРГ)

Дисципліна «Організація виробництва закладів ресторанного господарства» відноситься до спеціальних дисциплін змісту освітніх програм за напрямом підготовки «Економіка і управління на підприємстві (туризму і готельного господарства)» і має своєю метою озброїти майбутніх фахівців економістів-менеджерів знаннями в області організації громадського харчування.

Дисципліна базується на знаннях, набутих студентами при вивченні дисциплін: санітарія та гігієна; безпека життєдіяльності.

обслуговування-гостей

Завданнями викладання дисципліни...


Органічна хімія

Дисципліна «Органічна хімія» належить до базової частини основної професійної освітньої програми академічного бакалавра за напрямом підготовки «Продукти харчування з рослинної сировини», профіль - Технологія зберігання і переробки зерна.

Бакалавр за напрямом підготовки «Продукти харчування з рослинної сировини» повинен бути підготовлений до виробничо-технологічної та розрахунково-проектної діяльності.

Органічна-хімія

Мета дисципліни...


Органічний синтез

Дисципліна «Органічний синтез» вивчається студентами хіміко-технологічного факультету і включає лекційний курс, лабораторні заняття, самостійну роботу.

Сучасний хімік-органік повинен не тільки володіти теоретичним матеріалом з органічної хімії, комп'ютерними технологіями в плані дизайну складних молекул, але й опанувати найважливіші прийоми експерименту, методи синтезу сполук, виділення, очистки та ідентифікації, вміти розробити схему синтезу, провести необхідні розрахунки та здійснити багатостадійний синтез органічних сполук різних класів.

 синтез-сполук

Мета вивчення дисципліни...


Осетрівництво

Осетрові — унікальні реліктові риби, які мешкали повсюдно у Північній півкулі нашої планети 200-250 млн. років тому.

В останні роки в світі та Європі отримує розвиток новий напрямок в аквакультурі – осетрівництво, який має два призначення: вирощування молоді осетрових риб для заповнення природних запасів, так зване штучне відтворення та вирощування осетрових риб з метою отримання товарної продукції: харчова чорна ікра і м'ясо риби.

рибництво

Штучне відтворення отримало...


Основи біоетики та біобезпеки

У другій половині ХХ ст. була створена нова наука — біоетика, яка стала логічним і необхідним наслідком науково-технічного прогресу, нерозривно пов'язаного зі становленням, розвитком і удосконаленням людського розуму.

Наукові здобутки трансформуються в реальну і дієву продуктивну силу суспільства, перетворюючу спосіб життя як самої людини, так і робить істотний вплив на стан біосфери в цілому. Однак глобальний парадокс еволюції полягає в тому, що наукові знання створюють не тільки блага для кожної особистості і соціуму, але і несуть ризики, що визначається як концепція «небезпечного знання». Це можна пояснити тим, що часто закріпилися у суспільній свідомості ідеали прогресу, що превалюють над моральними установками, приводячи до порушення рівноваги між успіхами цивілізації і станом навколишнього середовища.

Основи-біоетики-та-біобезпеки 

Закономірно, що...


Основи здоров’я

Формування здорового способу життя - це комплекс заходів, що реалізуються на індивідуальному, груповому та популяційному рівнях, спрямованих на збереження здоров'я громадян.

Метою освоєння дисципліни «Основи здоров’я» є формування системних знань про будову органів у взаємозв'язку з розвитком, індивідуальними, статевими та віковими особливостями з урахуванням потреб практичної медицини; формування вмінь і навичок застосовувати отримані теоретичні знання по анатомії, формування знань про дію факторів навколишнього середовища на здоров'я населення, умінь організації та проведення профілактичних заходів, спрямованих на оздоровлення зовнішнього середовища та зміцнення здоров'я населення, гігієнічної пропаганди наукових основ здорового способу життя.

здоров’я-населення

Для досягнення вищевказаних цілей перед студентами ставляться наступні завдання освоєння дисципліни:...


Основи нейропсихології

Нейропсихологія як самостійна наука досить молода і її формування припадає на XX століття, коли вона складається на стику кількох наукових дисциплін: психології (загальна, соціальна, вікова), фізіології (психофізіологія, фізіологія вищої нервової діяльності та центральної нервової системи) і медицини (хірургія, анатомія мозку, нейрологія, психіатрія, неврологія).

Сьогодні нейропсихологію як наукову дисципліну найчастіше розглядають через структуру медичної психології. У цьому зв'язку наведемо місце нейропсихології в загальній схемі психології як науки. Можна відштовхуватися від наступних посилок: нейропсихологія, разом з патопсихологією є структурними частинами клінічної психології, в рамках якої зближуються їх предметні області, утворюючи ядро загальної медичної психології.

медична-психологія

Загальна медична психологія, поряд з...


Оториноларингологія

Оториноларингологія – великий розділ медичної науки, що займається вивченням патологічних станів верхніх дихальних шляхіворганів слуху і т.д.

Мета опанування дисципліни «Оториноларингологія» - формування у студентів основних знань в області оториноларингології відповідно до лікарської компетенції, оволодіння спеціальними методами діагностики, лікування, профілактики та реабілітації хворих при патології вуха, горла і носа.

Оториноларингологія

Завдання дисципліни...


Офтальмологія

Офтальмологія ("ophthalmos" – око і "logos" – слово, наука) — це область клінічної медицини, що займається вивченням етіології, патогенезу і різних проявів порушень функції зору людини. Ця наука вивчає різноманітні захворювання органів зору – очного яблука та його придатків.

Мета курсу: набуття теоретичних знань, умінь і практичних навичок, необхідних лікарю загальної практики для надання офтальмологічної допомоги хворим з патологією органу зору.

Офтальмологія

Завдання...


Палеонтологія

Палеонтологія – це наука, яка вивчає особливості вимерлих організмів різного походження.

Як будь-яка самостійна наука, палеонтологія має свої об'єкти, завдання і методи дослідження. Об'єктами палеонтології служать будь-які копалини, що мають біогенне походження: від повністю збережених організмів до слідів їх життєдіяльності та окремих органічних молекул. Предметом палеонтології як науки є органічний світ минулого з його законами розвитку в часі і в просторі.

Палеонтологія

Метою освоєння дисципліни «Палеонтологія» є...


Паразитологія

Паразитологія в широкому сенсі слова — комплексна наука, що вивчає світ рослинних і тваринних паразитів у всій складності і різноманітності їх взаємовідносин з господарями і зовнішніми умовами. Найважливіше завдання паразитології — розробка методів і способів боротьби з інвазійними хворобами, аж до повної їх ліквідації.

Паразитизм — одне з широко поширених явищ у живій природі.

інвазійні-хвороби

Ветеринарна паразитологія — наука, яка вивчає...


Патологічна анатомія

Дисципліна «Патологічна анатомія» викладається в медичних ВУЗах і спрямована на вивчення структурних основ хвороб, їх етіології, механізмів розвитку (патогенез), принципів діагностики. Морфологічні особливості хвороби вивчаються на різних рівнях: субклітинному, клітинному, тканинному, органному, системному та організменному.

Свої роботи дослідженню дисципліни присвятили такі вчені: Пальцев М.А., Анічков Н.М., Сєров В.В., Ганзен Т.Н., Пономарєв А.Б., Берестова А.В. та ін.

Патологічна-анатомія

Мета опанування дисципліни...


Патоморфологія

Патоморфологія є «госпітальною патологічною анатомією», покликаною вирішувати під час розкриття питання етіології, патогенезу, клініко-морфологічної характеристики хвороб і танатогенеза.

Клініко-анатомічний напрям є змістом і призначенням патоморфології; визначає необхідність безперервного розширення контактів з клінікою. Тому майбутній клініцист повинен володіти основами клініко-морфологічного аналізу, що і є предметом патоморфології.

паталогічна-анатомія

Клініко-анатомічний напрям патоморфології сформувався в...


Патофізіологія (Патологічна фізіологія)

Патологічна фізіологія - навчальна дисципліна, що містить систематизовані наукові знання про закономірності виникнення і розвитку розладів життєдіяльності організму людини; про їх причини, типові форми патології, механізми розвитку, результати і значення для організму людини.

Мета викладання та вивчення курсу полягає у формуванні у студентів та набуття ними наукових знань про причини, механізми та наслідки формування типових патологічних процесів і найбільш поширених захворювань людини.

Патологічна-фізіологія

Завдання вивчення навчальної дисципліни полягають в...


Педіатрія

Змістом спеціальності «Педіатрія» є область клінічної медицини, що вивчає здоров'я дитини в процесі її розвитку, фізіологію і патологію дитячого віку, а також розробляє методи діагностики, профілактики та лікування дитячих хвороб.

Об'єкт вивчення педіатрії - популяції дитячого населення, що проживає в різних регіонах країни, що включають як хворих, так і здорових осіб.

дитячі-хвороби

Завдання дисципліни «Педіатрія»...


Педіатрія з дитячими інфекційними хворобами

Дитячі інфекційні хвороби – навчальна дисципліна, що містить систематизовані наукові знання і методики за основними клініко-діагностичними, епідеміологічними, патогенетичними і лікувальними аспектами інфекційних захворювань у дітей.

Вивчення студентами дисципліни «Педіатрія з дитячими інфекційними хворобами» визначається необхідністю цілеспрямованого оволодіння знаннями про механізми виникнення і поширення захворювань, методи їх профілактики. Знання основ досліджуваної дисципліни використовуються з профілактичною та науковою метою, як у клінічній, так і теоретичній медицині.

інфекційні-захворювання

Типова навчальна програма дисципліни «Педіатрія з дитячими інфекційними хворобами» включає...


Переробка та зберігання зерна

Збереження продуктів рослинництва є найважливішою справою. Можна збільшити урожай всіх культур і різко збільшити валовий збір, але не отримати належного ефекту, якщо відбудуться втрати в якості і вазі. Так, наприклад, по даними Міжнародної організації FAO, втрати зерна при зберіганні щороку становлять від 100 і більше, втрати овочевої продукції до 300. Збереження запасів продуктів в усіх ланках народного господарства з мінімальними втратами – дуже складна справа, що вимагає величезної матеріально-технічної бази та фахівців, які володіють спеціальними знаннями.

У різних галузях народного господарства нашої країни організація зберігання продуктів на науковій основі очолюється фахівцями високої кваліфікації: товарознавцями, економістами, технологами і механіками. В сільському господарстві важлива роль у організації збереження продуктів належить агрономам, економістам і зоотехнікам.

зернові-маси

Дисципліна «Переробка та зберігання зерна» відноситься до...


Перцепційна географія

Перцепція - механізми і закономірності соціальної перцепції. Перцепція - це своєрідне відображення речей і ситуацій дійсності.

Цілі і завдання навчальної дисципліни: сформувати знання з теорії, методології та методичних основ перцепційної географії, конструктивних можливостей цієї дисципліни. У ній розглянуто особливості сенсорного сприйняття простору, питання вікової еволюції просторових уявлень, специфіки особистісної та комунікативної передачі інформації, взаємодії людей між собою і навколишнім середовищем.

перцепція

«Перцепційна географія» відноситься до...


Плодівництво

У професійній підготовці техніка лісового та лісопаркового господарства важлива роль належить дисципліні «Плодівництво». Це дисципліна – теоретичне навчання - дисципліна національно - регіонального компонента.

Метою освоєння дисципліни «Плодівництво» є формування уявлень про історію, основні методи і технології плодівництва.

плодові-і-ягідні-рослини

Завданнями освоєння дисципліни...


Повар

Повар — це людина, яка займається приготуванням їжі в закладах громадського харчування.

Програма курсу «Повар» ставить своєю метою вивчення технології первинної і теплової обробки продуктів, а також впливу різних прийомів кулінарної обробки на фізико-хімічні властивості продуктів.

приготування-їжі

Головна увага має бути приділена...


Політична географія

Політична географія – це географічна дисципліна, яка вивчає сучасний стан і історію політичної карти світу та окремих частин світу, своєрідність політичного розвитку країн і регіонів, розміщення в них класових сил в зв'язку з особливостями соціально-економічної структури.

Мета опанування дисципліни: сформувати уявлення про геополітику як історико-географічний феномен і розкрити її можливості у поясненні (культурно-психологічного і позитивістського) ходу історичного процесу на політичній карті світу, використовуючи уявлення про «Великі Простори».

політична-карта-світу

Завдання...


Порівняльна анатомія

Порівняльна анатомія — розділ анатомії, що вивчає закономірності будови і розвитку тваринних організмів та їх органів в процесі еволюції: від нижчих форм до вищих шляхом зіставлення тварин різних систематичних груп. Порівняльна анатомія допомагає зрозуміти історію розвитку організму.

Метою дисципліни «Порівняльна анатомія» є освоєння студентами теоретичних і практичних знань, набуття умінь і навичок в області порівняльної та еволюційної морфології хребетних тварин, як і в цілому еволюційно-функціональної анатомії хордових.

Порівняльна-анатомія

Дисципліна «Порівняльна анатомія» знайомить студентів з...


Прикладна фізика

«Прикладна» фізика відрізняється від «чистої», яка концентрує свою увагу на фундаментальних дослідженнях. Прикладна фізика займається проблемами, які в найближчому майбутньому можуть привести до практичних застосувань.

Мета опанування дисципліни «Прикладна фізика»: формування та розвиток компетенцій в області прикладної механіки деформованого твердого тіла для професійної та науково-дослідної діяльності в ядерній енергетиці.

Прикладна-фізика

Завданнями вивчення дисципліни «Прикладна фізика» є...


Природознавство

Пізнавальна діяльність людини протягом розвитку суспільства була пов'язана з вивченням природи, тобто навколишнього світу в усьому різноманітті своїх проявів. Процес вивчення природи відбувався спочатку в рамках натурфілософії (від лат. «natura» – природа і «філософія»), тобто «філософії природи», що базується в основному на умоглядному її тлумаченні. У міру одержання нових знань про природу на основі дослідів і експериментів з натурфілософії виділилася фізика, що вивчає найпростіші і разом з тим найбільш загальні властивості навколишнього світу людини.

Саме слово «фізика» (від гр. «physis», що спочатку означало «походження», «народження», «створення») з'явилося в античній філософії в VI-V ст. ст. до н. е. Фізиками тоді називали мислителів, які намагаються пояснити явища і процеси природи. По мірі природного процесу отримання і накопичення знань про природу вже до початку XIX ст. були відомі більше двохсот природничих наук, які й склали основу науки «природознавство».

навколишній-світ

Сьогодні під природознавством розуміється...


Променева діагностика

Променева діагностика – медична спеціальність і наукова дисципліна, заснована на використанні з діагностичною метою різних електромагнітних, корпускулярних і ультразвукових випромінювань.

Променева діагностика – одна з областей сучасної медицини, що стрімко розвиваються. Активне впровадження високотехнологічних методів дослідження і комп'ютерних технологій в повній мірі сприяє бурхливому розвитку цього напрямку. Створення більш якісної і сучасної апаратури, удосконалення традиційних і створення нових методик дослідження організму людини призводять до підвищення ролі променевої діагностики в діагностичній сфері медицини. Так як захворювання завжди легше вилікувати, виявивши його на ранній стадії, то променевій діагностиці можна сміливо приписувати роль майбутньої медицини взагалі.

сучасна-медицина

Суттєвою особливістю предмета є...


Промислова екологія

Розвиток біосфери протягом багатьох століть свідчило і свідчить про постійний техногенез, що носить часом прихований, неявний характер. Людина в силу своєї активної виробничої діяльності ініціює процес знищення компонентів біосфери. Своєрідною індикацією таких процесів є зміна складу і якості флори, фауни і самого людства.

Сучасна екологія отримала свого роду громадське замовлення: не тільки стежити за змінами в біокосних системах Землі, але і виробляти рекомендації щодо управління цими змінами. Так народилася потреба виділити в рамках власне фундаментальної або загальної екології суто прикладні аспекти, а оскільки вони звернені головним чином до інженерно-технічної діяльності, то і об'єднати їх поняттям «промислова (інженерна) екологія».

розвиток-біосфери

Прогнозована загроза глобального забруднення і виснаження природних ресурсів - одна з...


Промислова технологія лікарських засобів

Промислова технологія лікарських засобів – навчальна дисципліна, що містить систематизовані наукові знання про розробку, властивості, виробництво, аналіз, зберігання лікарських засобів в певних лікарських формах.

Метою викладання та вивчення навчальної дисципліни «Промислова технологія лікарських засобів» є формування у студентів знань, умінь, навичок розробки і виробництва лікарських засобів в різних лікарських формах, а також організації виробництва лікарських засобів у фармацевтичних організаціях.

Промислова-технологія-лікарських-засобів

Завдання викладання і вивчення навчальної дисципліни полягають у придбанні студентами академічних, соціально-особистісних і професійних компетенцій, основу яких становить знання і застосування:...


Пропедевтика внутрішньої медицини

Пропедевтика внутрішньої медицини — навчальна клінічна дисципліна, що вивчає методи і прийоми клінічного обстеження хворого, особливості професійного спілкування лікаря з пацієнтом.

Пропедевтика внутрішньої медицини є вступним курсом в усі внутрішні хвороби, їх основи.

Пропедевтика-внутрішньої-медицини

Внутрішня медицина становить...


Пропедевтика педіатрії

Дисципліна «Пропедевтика педіатрії» є базовою у професійній підготовці фельдшера, вона стоїть першою в ряді спеціальних дисциплін. Значення цієї дисципліни у тому, що фельдшер при мінімумі досліджень повинен швидко поставити попередній діагноз, спираючись, часом тільки на результати суб'єктивного і об'єктивного обстеження пацієнта і вирішити питання про подальшу тактику ведення хворого.

Навчальний курс узагальнює і систематизує знання з внутрішньодисциплінарних зв'язків («Пропедевтика в педіатрії», «Пропедевтика в терапії», «Пропедевтика в хірургії») і міждисциплінарних зв'язків («Анатомія та фізіологія людини», «Основи патології», «Здорова людина і її оточення», «Акушерство і гінекологія», «Педіатрія з дитячими інфекціями»).

Пропедевтика-педіатрії

Метою даного курсу є...


Професійні хвороби

Дисципліна «Професійні хвороби» відноситься до дисциплін базової частини освітньої програми вищої освіти за спеціальністю «Профпатологія» (рівень підготовки кадрів вищої кваліфікації - програма ординатури).

Мета опанування дисципліни: формування у студентів лікарів-ординаторів системи теоретичних знань, практичних умінь і навичок з найважливіших розділів професійних захворювань, а так само придбання і закріплення сучасних професійних знань про медицину праці, класифікації шкідливих виробничих факторів.

професійні-захворювання

Навчання за програмою дозволить...


Процеси та апарати харчових виробництв

Головним напрямком збільшення виробництва продуктів харчування є розвиток прогресивної технології і високоефективних процесів, використання яких значно підвищує продуктивність праці, сприяє економії вихідної сировини і енергетичних ресурсів, а також зменшує негативний вплив на навколишнє середовище.

Як самостійна область знань наука про процеси і апарати виникла в Росії. У 1897 р. у книзі «Основи фабрично-заводської промисловості» Д.І. Менделєєв виклав принципи побудови курсу процесів і апаратів і вперше запропонував класифікацію процесів хімічної технології.

процеси-хімічної-технології

Вчення про «Процеси та апарати харчових виробництв» спирається на...


Процеси та апарати хімічної технології

Дисципліна «Процеси та апарати хімічної технології» відноситься до базової частини професійного циклу і вивчається студентами напряму підготовки бакалавра «Хімічна технологія».

В дисципліні розглядаються теоретичні основи процесів хімічної технології, пристрій, принцип дії і методи розрахунку машин і апаратів для проведення гідромеханічних, теплових і масообмінних процесів.

технологія-виробництва

Цілями освоєння дисципліни «Процеси і апарати хімічної технології» є...