Навчання в вищих навчальних закладах України та за кордоном
Зарубіжні виші, як і наші, зіткнулися з нестачею студентів. А тому активно заманюють до своїх лав українських абітурієнтів.
Особливо люблять українські абітурієнти Росію (там навчається 7186 українців), Німеччину (6436) і Польщу (2672 наших студента). А серед спеціальностей особливим попитом користуються економічні, юридичні, технічні та IT-спеціальності.
Те, що наші випускники все більше цікавляться освітою за кордоном, пов'язано не тільки з недоліками української освітньої системи і бажанням виїхати на ПМЖ за кордон. Як виявилося, цей інтерес жваво підігрівають закордонні вузи. Вони виділяють все більше безкоштовних місць для талановитих українців, а на контрактне навчання надають знижки.
Чим беруть західні виші?
Там більше практики. Причин "витоку мізків" кілька. По-перше, не всім студентам до душі вітчизняні освітні реалії. В українських вузах дають хорошу теоретичну підготовку. Але при цьому часто забувають про практику. Кілька прикладів. Діючі лабораторії провідних технічних університетів столиці схожі на музеї історії науки. А для студента, який хоче досягти успіхів у своєму напрямку, потрібно більш сучасне обладнання. Крім того, у наших вишів погано налагоджений зв'язок з роботодавцями, а інформація в підручниках в ряді випадків відверто застаріла. Тому учні поки не завжди можуть отримати актуальні знання. Опитані студенти підтвердили, що в закордонних закладах дійсно набагато краще співпрацюють з роботодавцями. Наприклад, у Вищій банківській школі в місті Познань провідні компанії-партнери вузу "замовляють" собі студентів виходячи з останніх вимог ринку праці. На прохання компаній в альма-матер вводять спеціальні предмети або навіть факультети.
За кордоном дешевше. Ще одна причина — фінансова. За словами директора компанії Domar Travel Education Олесі Шахраюк, навчання в деяких європейських вузах може обійтися часом дешевше, ніж в українських. Наприклад, рік навчання в Польщі в середньому коштує 2000-4000 євро. Так як далеко не всі наші абітурієнти можуть вступити у ВНЗ на бюджет, тому, враховуючи більш високу якість освіти в західних вузах, деякі з них обирають закордонний контракт.
Також, за словами експертів, у тій же Німеччині в деяких землях плати за навчання взагалі немає, а студент повинен заплатити невеликий семестровий збір - 150-250 євро. А там, де вона є, вартість семестру в середньому 500 євро. Для порівняння: щоб навчатися на топових спеціальностях у престижних київських вишах, потрібно викласти близько 14 000-31 000 грн. на рік (1200-2700 євро на рік).
Західні виші - мобільніші. Нарешті, багатьох студентів залучають особливості навчання за кордоном. В європейських вузах немає корупції. Крім обов'язкових предметів є можливість вибирати ті, які студенту дійсно цікаві. Наші студенти розповідають, що польські викладачі дуже цінують, коли студент має власну думку і може подискутувати з лектором. Навіть якщо їх думки не збігаються. Також більше розвинена мобільність студентів: є можливість на семестр або на рік поїхати повчитися в зовсім іншій країні. До того ж багато хлопців їдуть за закордонною "скоринкою", щоб бути більш привабливим на ринку праці - як українському, так і на міжнародному.
Те, що все більше українських студентів їде отримувати диплом за кордон, — це ще й результат політики іноземних вузів, які в буквальному сенсі почали "полювати" на наших випускників. По-перше, вони себе активно піарять не тільки на освітніх виставках в Україні, а й у школах.
По-друге, для наших студентів іноземні вузи виділяють безкоштовні місця. Наприклад, Варшавська Політехніка в цьому році дала понад 60 безкоштовних місць для українців, Політехніка в Лодзі — 25.
По-третє, для тих студентів, хто вступає на контракт, деякі закордонні заклади почали давати знижки на навчання. Наприклад, у Польщі звичайна ціна для іноземних студентів — від 2400 євро на рік. Але зараз з'явилася програма за підтримки української держави, за якої наші студенти можуть здобувати освіту у вузах-партнерах "Українсько-польського центру академічних обмінів" за 1300 євро на рік.
Брак своїх студентів. Правда, таку щедрість по відношенню до українських студентів виявляють в основному східноєвропейські вузи — угорські, чеські та польські. І результат - в наявності. В 2001 році в польських вузах навчалося приблизно 1600 студентів з України, а в 2010-2011 роках їх стало майже 2500. Головна причина такого попиту на українську молодь — це дефіцит "рідних" студентів.
І Польща, і Чехія, і Угорщина відносно недавно вступили в Євросоюз. Тому коли для їхніх студентів відкрилися всі межі, то багато хто стали виїжджати на навчання в Західну Європу. А з нашої країни їдуть, як правило, мотивовані студенти. Тому це дозволяє "виростити" з них перспективних фахівців, які хочуть залишитися за кордоном.
Ну і, крім того, якщо іноземні вузи і дають безкоштовні місця в своїх вузах, то тільки самим обдарованим. Можливість повчитися безкоштовно отримують найдостойніші претенденти. Таким чином вони своїми досягненнями не тільки підвищують престиж навчального закладу, а також розвивають науку і зміцнюють економіку цієї країни. Погодьтеся, до множення інтелектуального капіталу прагне будь-яка держава.
Підняття рейтингу. Також кількість іноземців безпосередньо впливає на рейтинг вишів. Так, у найбільш престижних рейтингах — THE (Times Higher Education рейтинг британського журналу The Times і компанії Thompson Reuters) і QS — частка іноземних студентів — це 5% від загальної оцінки всього закладу.
Наведемо кілька прикладів переваг навчання за кордоном.
По-перше, більшість викладачів — це люди з великим досвідом роботи в бізнесі. Тому вони не викладають суху теорію, а розповідають, як це все працює в життя.
По-друге, на парах більше практики. Практичні заняття тут побудовані за системою case study: наприклад, студентам дається проблемна ситуація існуючої компанії, з якої студенти повинні знайти вихід. Вислухавши пропозиції, викладач розповідає, як ця компанія вчинила насправді, а потім всі разом аналізують, правильно вона зробила чи ні.
По-третє, в європейських вузах відмінно розвинена студентська мобільність. На парах студенти вирішують реальні завдання однієї з компаній, і деякі з пропозицій впроваджують на практиці.
Найпопулярнішими на сьогодні напрямками для здобуття вищої освіти є Великобританія, Німеччина і Канада.
Цікаві статті на тему «Навчання в ВНЗ України та за кордоном»:
1. Введення інноваційних технологій у навчально-виховний процес у ВНЗ України
2. Дистанційне навчання: сучасний погляд
3. Дистанційне навчання: переваги та проблеми
4. Моніторинг розвитку дистанційного навчання в Україні
5. Інтерактивне навчання як одна з форм діалогового навчання
6. Стратегічні пріоритети реформування системи вищої освіти в Україні
7. Модульна система навчання та її різновиди
8. Реалізації завдань Концепції кадрової політики з підготовки військових фахівців
9. Специфіка навчальних процесів у ВНЗ України в умовах європеїзації
10. Економічні відносини на ринку освітніх послуг
11. Тенденції розвитку ринку освітніх послуг для іноземних громадян
12. Принципи та функції організації контролю знань студентів
13. Дидактичні принципи контролю знань студентів
14. Види і форми контролю знань студентів
15. Контроль знань студентів за допомогою сучасних інформаційних технологій
16. Упровадження технологій хмарних обчислень як складових ІТ-інфраструктури ВНЗ
17. Освітні послуги в Швеції: досвід для України
18. Ліберальні освітні реформи Великобританії кінця ХХ століття
19. Організація екологічної освіти в зарубіжних країнах
20. Історія становлення багаторівневої педагогічної освіти
21. Вишеградська стипендіальна програма
22. Гранти на підтримку університетів
23. Програми Фулбрайта в Україні
24. Стипендії DAAD
25. Програма стипендій ім. Едмунда С. Маскі (MUSKIE)
26. Програми мережевих стипендій МФВ
27. Програми університетів Кембрідж та Оксфорт
28. Літній університет Центральноєвропейського університету ЦЄУ
29. Програма Темпус
30. Еразмус Мундус
З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!