Океанологія, як навчальна дисципліна
« Назад «Океанологія» відноситься до числа спеціальних дисциплін для студентів-океанологів, а також знаходить широке застосування при підготовці студентів за іншими спеціальностями: метеорологія, гідрологія, екологія, навігація і гідрографія, гідротехнічне будівництво та ін. У ній розглядаються загальні закономірності океанологічних процесів і Світовий океан сприймається як єдиний географічний об'єкт у взаємодії з іншими оболонками Землі - атмосферою, літосферою, кріосферою і біосферою. Дисципліна «Океанологія» служить основою для подальшого поглибленого вивчення таких дисциплін, як динаміка океану, хімія океану, промислова океанологія та ін. У зв'язку з цим одним із головних завдань курсу є не тільки отримання студентами теоретичних знань, але й розвиток широкого кругозору, необхідного при самостійній роботі з науковою літературою з різних напрямів океанології. У традиційному розумінні океанологією називається наука, що вивчає фізичні, хімічні, біологічні і геологічні процеси, що протікають в Світовому океані і на його кордонах. Принципова відмінність океанології від інших споріднених наук про Землю і насамперед від метеорології та гідрології, що досліджують в основному фізичні закономірності процесів і явищ у повітряній оболонці планети і водах суші, полягає в тому, що океанологія носить комплексний характер, тобто всі процеси розглядаються у їх єдності та взаємозв'язку в межах водного середовища. Наприклад, сонячна енергія, падаюча на поверхню океану, являє собою фізичний процес і тому вивчається в рамках фізики океану та морської метеорології. Одночасно з цим радіація, що проникає в товщу води, в значній мірі визначає процес фотосинтезу фітопланктоном, позначається (через температуру води) на формуванні і розподілу живих організмів у водному середовищі, що є предметом вивчення біології моря. Радіація також впливає на швидкість хімічних реакцій в океані, кругообіг хімічних елементів, розчинність газів у морській воді, що служить предметом дослідження хімії океану. Географічні закономірності розподілу радіації розглядаються у рамках фізичної географії океану, або океанографії.
Таким чином, на підставі сказаного вище в ній можна виділити цілий ряд розділів, що мають самостійне значення: - фізика океану (фізична океанологія); - хімія океану; - біологія океану; - екологія океану; - геологія океану; - географія океану (океанографія); - взаємодія океану і атмосфери. Цілями освоєння дисципліни "Океанологія" є формування в учнів: - базових уявлень про фізичні властивості і процеси в Світовому океані та їх вплив на формування клімату і циркуляції атмосфери; - вмінь використання набутих теоретичних знань для вивчення актуальних проблем сучасної метеорології і кліматології. Дана навчальна дисципліна включена в розділ «Гідрометеорологія» і відноситься до дисциплін за вибором. Для засвоєння дисципліни студенти повинні володіти базовими знаннями з курсу біології, географії, екології, хімії та фізики. Дисципліна "Океанологія" належить до числа "вхідних" при освоєнні профільної дисципліни "Кліматологія".
Свої роботи дослідженню дисципліни присвятили такі вчені: М.А. Верещагін, Г.Р. Сафіна, В.Н. Михайлов, А.Д. Добровольський, С.А. Добролюб та ін. Отже, якщо Вам не вистачає часу, і необхідно купити дипломну роботу чи доповідь з курсу «Океанологія» пишіть у компанію ІЦ «KURSOVIKS». Ми радо Вам допоможемо у цьому. З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |