Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 4198 Організація та проведення дипломного проектування, Комп’ютерні науки, УНТ

Організація та проведення дипломного проектування, Комп’ютерні науки, УНТ

« Назад

1. Організація та проведення дипломного проектування

До дипломного проектування допускаються студенти, які виконали всі вимоги навчального плану і успішно здали державні кваліфікаційні іспити.

Студенту надається право вибору теми дипломного проекту (роботи) з урахуванням рекомендацій професорсько-викладацького складу профілюючої кафедри. Студент може запропонувати свою тему з необхідним обумовленням її розробки для підприємства.

Якщо студент не проявив необхідної ініціативи по вибору теми в указаний термін, завідувач кафедрою закріплює тему дипломного проекту (роботи) за ним на свій погляд, але з урахуванням індивідуальних особливостей та ступенем його підготовки.

Після визначеня теми студент пише заяву, зразок якої наведено у Додатку А.

До захисту дипломних проектів (робіт) допускаються студенти, які в визначений термін виконали дипломний проект (роботу) і успішно пройшли попередній захист на кафедрі. Списки студентів, допущених до захисту дипломних проектів (робіт), подаються в Державну екзаменаційну комісію (ДЕК).

Дипломний проект (робота) - це кваліфікаційна праця, спрямована на те, щоб довести ДЕК, що її автор повністю сформувався як фахівець відповідного освітньо-професійного рівня і заслуговує присвоєння цієї кваліфікації. Для цього студент повинен у тексті випускної роботи підкреслити свій особистий внесок та ступінь самостійності, обґрунтувати використані методи досліджень та достовірність отриманих результатів, вказати на апробацію результатів роботи та публікації (якщо такі були). Нарешті правильними повинні бути як по змісту, так і по формі пояснювальна записка, доповідь та ілюстрації під час виступу в ДЕК.

Для того, щоб дипломний проект (робота) став зразковою працею, він повинен відповідати таким вимогам:

– бути актуальним;

– мати мету та сформульовані задачі;

– мати практичне значення;

– використовувати коректні та адекватні методи застосування.

Залежно від характеру, складності та обсягу робіт у виконанні дипломного проекту (роботи) можуть брати участь один або декілька студентів. Якщо у виконанні дипломного проекту (роботи) беруть участь декілька студентів, то серед них визначають головного виконавця. Решта виконавців виконують функції виконавців складових частин дипломного проекту (роботи) (співвиконавців). Дипломний проект (робота) у цьому випадку має назву комплексний, а захист проводиться усіма співвиконавцями окремо у частині, що їх стосується. Розподіл функцій визначають у завданнях на виконання дипломного проекту (роботи).

Виконаний дипломний проект (робота), підписаний студентам і консультантами, подається керівнику дипломного проектування для перевірки і підпису.

Після перевірки пояснювальної записки і листів графічної частини проекту, керівник складає відгук про роботу студента над дипломним проектом.

Дипломний проект підписаний керівником, подається для попереднього захисту в робочу комісію кафедри. Робоча комісія, як правило, працює на протязі 15-20 днів перед початком роботи Державної екзаменаційної комісії. Комісія кафедри складається з трьох-чотирьох викладачів, призначених завідуючим кафедрою.

Після розгляду комісії дипломний проект (роботу) подається завідувачу кафедри для додаткової перевірки і підпису.

В випадку, коли робоча комісія прийме рішення про невідповідність даної роботи існуючим вимогам і на цій підставі не допускає студента до захисту проекту (роботи), це питання розглядається на засіданні кафедри з участю студента і керівника проекту. Протокол засідання кафедри подається в навчальну частину інституту.

Після позитивного рішення робочої комісії, дипломний проект (роботу) направляють на рецензію спеціалісту відповідного профілю. До рецензування залучаються фахівці НДІ, КБ, а також представники професорсько–викладацького складу з інших кафедр споріднених ВНЗів.

Рецензія, вдрукована і завірена гербовою печаткою в тому випадку, коли рецензент належить до зовнішньої організації, передається секретарю ДЕК за 1-2 дні до початку роботи ДЕК.

Захист дипломного проекту (роботи) проходить по черзі, відповідно складеному графіку. Список складається секретарем ДЕК з урахуванням бажань студентів, які захищаються. 

1.1. Керівництво дипломними проектами (роботами) 

Керівниками дипломних проектів (робіт), як правило, призначаються професори, доценти, старші викладачі профілюючих кафедр і, як виключення, найбільш досвідчені асистенти.

Основною формою керівництва дипломним проектуванням являється індивідуальна консультація.

Керівник дипломного проектування в процесі своєї роботи:

Систематично вивчає становище і перспективи розвитку науки і техніки своєї спеціальності. Керує науковою роботою студентів, підготовлюючи їх до дипломного проектування.

Своєчасно і якісно розробляє тематику дипломного проектування з урахуванням наукової роботи студентів, зроблених раніше висновків та рекомендацій ДЕК.

Розробляє конкретні і достатньо повні завдання на дипломне проектування, рекомендує необхідну літературу і дає методичні рекомендації.

Проводить бесіди із студентами по узгодженню завдань дипломного проектування, структури дипломного проекту (роботи) і етапів роботи над ним.

Рекомендує методики виконання розрахунків, проведення експериментів і моделювання (якщо такі передбачені завданням на дипломне проектування).

Подає допомогу студентам в складанні календарних планів виконання дипломних проектів.

Здійснює безпосереднє і систематичне керівництво розробкою всіх питань дипломного проекту (роботи), розвиваючи при цьому у студента навики самостійної роботи, творчі здібності і ініціативу.

Консультує студента по питанням, які виходять за межі учбових дисциплін, рекомендує доступну для студента літературу. Питання, які доступно викладені в літературі, керівник рекомендує студенту проробити самостійно.

Здійснює систематичну перевірку відповідності ходу роботи студента календарному плану виконання дипломного проекту (роботи), розглядає виконану частину роботи, звертає увагу на недостатню глибину опрацьованих питань.

Перевіряє розділи пояснювальної записки дипломного проекту (роботи) в чорновому (першій редакції) вигляді по мірі їх підготовки з метою недопущення грубих помилок, які можуть привести до невиконання завдання, надлишкове збільшеного обсягу, зниженого наукового рівня проекту.

Контролює відповідність змісту і оформленню дипломного проекту (роботи) завдання, вимогам стандартів ДСТУ і керівним документам по дипломному проектуванні.

Відображує хід виконання дипломних проектів (робіт) в графіку контролю дипломного проектування на кафедрі. Всі позначки, які виникають, в ході контролю роботи студента-дипломника, керівник вносить в чорновий варіант дипломного проекту (роботи).

Підписує пояснювальну записку до дипломного проекту (роботи) та графічну частину після досконалої перевірки.

Складає відгук з характеристикою роботи студента над дипломним проектом (роботою). 

1.2. Консультування студентів-дипломників 

По узгодженню з відповідними завідувачами кафедр для консультування студентів по окремим питанням проекту (роботи) завідуючий профілюючої кафедри може запрошувати викладачів із числа професорсько-викладацького складу других кафедр. Узгодження питань, які виносяться консультантами на розгляд в дипломних проектах (роботах), зі студентами-дипломниками повинно бути закінчено до початку роботи ДЕК. 

1.3. Виконання дипломного проекту (роботи) 

Студент-дипломник отримує завдання на дипломне проектування, збирає матеріали необхідні для дипломного проектування. На протязі першого тижня дипломного проектування студент складає проект календарного плану виконання дипломного проекту (роботи) з вказівками послідовності і обсягу (в відсотках) окремих етапів роботи (задач) і дат їх виконання.

Роботу доцільно планувати і вести у такій послідовності:

– аналітичний огляд (пошук потрібної літератури, її вивчення, конспектування, написання власне огляду);

– теоретичний огляд (постановка задачі; вихідних співвідношень та математичних моделей; розробка методик та алгоритмів; проведення аналітичних та числових обчислень);

– експериментальний огляд (постановка задачі, розробка, модифікація або вивчення існуючих комп’ютерних програм; проведення їх тестування;

– аналіз та інтерпретація результатів; оцінка їх похибок та достовірності;

– написання та оформлення пояснювальної записки, доповіді та ілюстрацій (плакатів) до неї.

Розроблений проект календарного плану студент подає на розгляд і затвердження керівникові дипломного проекту(роботи).

Рекомендований зразок календарного плану приведений в Додатку В.2.

Після затвердження керівництвом плану роботи над дипломним проектом (роботою) студент приступає до його реалізації, в процесі якої:

В обов’язковому порядку відвідує передбачені розкладом додаткові зайняття, загальні консультації, інструктажі, збори які проводяться по плану кафедри.

Всебічно, на високому науковому і інженерному рівні вирішує всі питання індивідуального завдання, якісно у відповідний термін виконує етапи роботи, передбачені календарним планом, а також вказівки і рекомендації керівника дипломного проекту (роботи) і консультантів.

Оформляє графічні матеріали, пояснювальну записку та подає їх на підпис керівникові дипломного проекту (роботи), консультантам, нормоконтролеру.

Подає дипломний проект(роботу) на кафедру для попереднього захисту в робочу комісію і завідувачу кафедри в термін, передбачений календарним планом і планом кафедри, не пізніше ніж за 7-10 днів до початку роботи ДЕК.

Дипломний проект (робота), підписаний завідувачем кафедри разом з письмовим відгуком керівника дипломного проекту (роботи), представляється рецензенту. 

1.4. Нормоконтроль дипломних проектів (робіт) 

Нормоконтроль являється останнім етапом розробки документації дипломного проекту (роботи) і здійснюється перед його попереднім захистом на кафедрі перед робочою комісією.

Основна мета нормоконтролю дипломних проектів (робіт) – підвищення якості підготовки спеціалістів по профілю підготовки випускаючої кафедри.

Нормоконтролеру дипломних проектів (робіт) представляється пояснювальна записка і графічна частина.

Основні обов’язки нормоконтролера:

– перевірка в дипломних проектах (робіт) дотримання норм і вимог, установлених в стандартній і другій нормативно-технічній документації;

– перевірка правильності оформлення пояснювальної записки;

– перевірка в розроблених об’єктах дипломного проектування високого рівня стандартизації, уніфікації і типізації обладнання на основі типових проектів і проектних рішень;

– установлення відповідності дипломного проекту (роботи) індивідуальному завданню на дипломне проектування;

– перевірка зовнішнього вигляду проектної документації на акуратність;

– проведення аналізу виявлених при нормоконтролі помилок;

– інформування дипломників і керівників дипломних проектів (робіт) про виявлені помилки.

При перевірці дипломних проектів (робіт) перевіряються:

– відповідність позначень установленій системі позначень конструкторських документів;

– комплектність документації;

– правильність виконання основних надписів;

– правильність застосованих скорочених слів;

– наявність і правильність посилань на стандарти;

– правильність оформлення таблиць, схем, ілюстрацій, додатків;

– відповідність одиниць вимірювання ДОСТ 8417-81 Метрологія. Одиниці фізичних величин;

– відповідність стандартів до текстових конструкторських документів (ДОСТ 2.105-79. ДОСТ 2.106-68);

– відповідальність показників і розрахункових величин нормативним даним;

– відповідність виконання креслень вимогам стандарту ДСТУ на форматі, масштаби, зображення (види, розміри, перерізи), конструкторських документів.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!