Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 3866 Методичні рекомендації до написання та захисту курсової роботи з курсу Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія, ЛНУ ім. Франка

Методичні рекомендації до написання та захисту курсової роботи з курсу Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія, ЛНУ ім. Франка

« Назад

Львівський національний університет імені Івана Франка

Факультет культури і мистецтв

Кафедра бібліотекознавства бібліографії

 

Методичні рекомендації до написання та захисту курсової роботи з курсу Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія

для студентів третього курсу денної форми навчання

та четвертого курсу заочної форми навчання

 

НАУКОВИЙ СЕМІНАР

“ОРГАНІЗАЦІЯ БІБЛІОТЕЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ”

 

Львів 2015 

Курсова робота – є видом дослідницької роботи студентів, що розкриває теоретичні та практичні проблеми обраної теми, сприяє поглибленню і закріпленню знань з певної навчальної дисципліни, формуванню навичок творчої діяльності.

Курсова робота – є одною з важливих форм самостійної роботи студентів. 

В процесі підготовки курсової роботи студенти працюють з бібліотечними каталогами, картотеками, електронними архівами, електронними бібліотеками. Вони навчаються відбирати та опрацьовувати джерельну базу, систематизувати матеріал, виділяти головне в проблемі, складати структурні схеми, всебічно аналізувати зібрану інформацію, застосовувати отриманні знання для вирішення конкретних наукових і практичних завдань, формулювати власну позиціющодо їх розвязання, робити висновки

Підготовка курсової роботи вимагає виконання таких послідовних кроків:

  • обрання теми курсової роботи;

  • ознайомлення з вимогами до курсової роботи (методичні рекомендації);

  • підбір та вивчення основних джерел з обраної теми;

  • аналіз проблемної ситуації та визначення актуальності курсового дослідження;

  • визначення об’єкту та предмету курсового дослідження;

  • визначення мети та завдань курсового дослідження;

  • складання розгорнутого плану;

  • вивчення та узагальнення вітчизняного та чужоземного досвіду бібліотечної теорії і практики за обраною темою;

  • вивчення, аналізування, описування та узагальнення емпіричного матеріалу, зібраного студентом

  • формулювання висновків курсової роботи;

  • обґрунтування рекомендацій для бібліотечно-інформаційної сфери діяльності;

  • редагування тексту курсової роботи;

  • підготовка списку використаних джерел;

  • формування додатків;

  • оформлення курсової роботи згідно з вимогами;

  • у встановлені терміни здати курсову роботу на перевірку;

  • підготовка доповіді до захисту. 

Написання курсової роботи потребує тривалого часу. Слід враховувати, що у викладача можуть виникнути зауваження щодо змісту, структури та оформлення роботи. Тому необхідно лишати час на доопрацювання. 

Обрання теми

Перший крок у написанні курсової роботи – обрання теми. Тема обирається із запропонованого переліку або формулюється самостійно, але обов’язково, і в першому і в другому випадку, узгоджуєте з викладачем. Слід зважити на те, наскільки ця тема цікава для Вас і чи зможете Ви відшукати необхідну літературу. Для пошуку матеріалу можна скористатися фондами НБ ЛНУ імені Івана Франка, ЛНБ НАН України імені Василя Стефаника, ЛОУНБ, бібліотеки Української академії друкарства, Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки та ін. Практична діяльність бібліотек висвітлюється на їхніх веб-сайтах.

Найновіші дослідження з питань бібліотечної справи публікуються на сторінках фахових періодичних видань: "Вісник Книжкової палати", "Бібліотечний вісник", "Бібліотечна планета", "Бібліотечний форум", "Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія" тощо. 

Вступ

Вступ – це невелика частина роботи, обсяг котрої складає 3 – 4 сторінки тексту. Вступ до курсової роботи повинен містити обов’язкових елементи: актуальність теми, джерельну базу, об’єкт та предмет дослідження, мету, завдання, методи дослідження, практичну цінність, структуру курсової роботи.

Вступ починається з обґрунтування актуальності обраної теми. Студент має показати наскільки правильно він розуміє тему дослідження і оцінює її з соціальної точки зору. Актуальність курсової роботи полягає у визначенні рівня дослідження обраної теми попередниками і важливості теми для сучасного стану інформаційної сфери суспільства.

Мета курсової роботи – це ключове визначення Вступу. Студент повинен чітко сформулювати основну мету та визначити завдання, вирішення яких сприятиме її досягненню.

У Вступі характеризуються методи збирання матеріалу, методи опрацювання інформації, методи викладу інформації в тексті курсової роботи. Також студент окреслює практичні результати, які матиме дослідження обраної ним теми.

Структура курсової роботи пояснює логіку побудови курсової, взаємозв’язок розділів.

Робота з інформаційними джерелами

Успішне виконання курсової роботи залежить передусім від ретельного добору джерел та поглибленого їх вивчення. Розпочинати роботу слід із загального ознайомлення з темою. Для цього треба прочитати необхідні розділи підручника чи навчального посібника. Після опрацювання навчальної літератури слід приступити до роботи над науковими монографіями та статтями, ознайомитися з науково-популярними працями. Під час роботи з літературою важливо конспектувати матеріал, фіксувати основні думки та положення, що є важливими для обраної теми, виписувати цитати. При цьому обов’язково зазначати, з якого джерела (монографії, статті) виписується та чи інша інформація.

Відбір необхідних дляаналізування фактів, статистичних даних здійснюється в процесі підготовки курсової роботи до написання. Відібраний фактичний матеріал повинен відповідати таким критеріям: точність, обєктивність, репрезентативність.

Після опрацювання всіх джерел з обраної теми, слід систематизувати зібраний матеріал, продумати розгорнутий план і приступити до написання тексту. Важливо слідкувати за стилем викладу і не допускати граматичних, синтаксичних та мовностилістичних помилок.

Структура курсової роботи

Структура курсової роботи містить титульний аркуш, зміст, вступ, основну частину, висновки, список використаних джерел, додатки. 

Титульний аркуш

На титульному аркуші вказуються:

  • відомча приналежність вищого навчального закладу, повна його назва, назва факультету, назва кафедри;

  • вид роботи, назва;

  • прізвище, імя та по-батькові студента та наукового керівника;

  • місто та рік виконання курсової роботи.

Зміст

Зміст – це план роботи, але він містить вказівку на сторінки, з яких розпочинається кожен розділ.

ЗМІСТ

Вступ с.3-5

Розділ І. Назва розділу

1.1. Назва підрозділу с.6-10

1.2. Назва підрозділу с.11-16

Розділ ІІ. Назва розділу

2.1. Назва підрозділу........ с.17-21

2.2. Назва підрозділу с.22-26

2.3. Назва підрозділу с.27-31

Висновки с.32-35

Список використаних джерел с.36-37

Додатки 

Основна частина

Основна (змістова) частина повинна вичерпно й всебічно висвітлити тему. Необхідно детально обдумати її структуру, вибудувати логічну послідовність викладу. Розміщення матеріалу може бути різним. Хронологічний принцип передбачає розгляд проблеми у чіткій хронологічні йпослідовності, виділення окремих періодів, етапів у розвитку процесу чи явища, котре аналізується. Аналітичний принцип застосовується у випадках, коли проблему досліджують з точки зору причинно-наслідкових зв’язків.

Основна частина курсової роботи складається з двох або трьох розділів, її зміст залежить від обраної теми. Кожний розділ завершується логічним висновком, підсумком, власною оцінкою матеріалу. Висновки розділів не мають повторювати текстуально матеріал, поданий у розділі, це мають бути узагальнення найважливіших результатів.

Важливо пам’ятати, що не кількість фактичного матеріалу, а вміння його проаналізувати, визначають цінність роботи.

Висновки

Висновки укладають у формі підсумовування результатів виконаної роботи, узагальнень, зауважень студента щодо розглянутих у курсовій роботі питань, окреслення можливих перспектив вивчення проблеми. Студент аналізує, які з зазначених у Вступі завдань вдалося розглянути в основній частині роботи, визначає чи досягнута мета курсового дослідження. Обсяг висновків – 2-3 сторінки.

Список використаних джерел

У процесі написання курсової роботи використовуються книжкові видання, статті з наукових збірників, публікації з часописів, інформація з всесвітньої мережі Інтернет. Відомості про них необхідно подати в алфавітному порядку у "Списку використаних джерел". Мінімальна кількість джерел - дванадцять.

Кожній використаній праці надається свій порядковий номер, на який робляться посилання в основному тексті курсової роботи.

Внесені до списку джерела слід оформляти за правилами, встановленими чинним стандартом.

Додатки

Додатки посилюють наочність роботи, глибше розкривають суть подій та явищ, роблять висловлені припущення більш аргументованими та переконливими. У додатках вміщують малюнки, схеми, таблиці, графіки, діаграми, фотографії, копії інформаційних документів, котрі аналізуються в тексті курсової роботи, статистичний матеріал, зразки анкет , результати соціологічних досліджень, нормативно-правові акти тощо.

Кожен додаток повинен подаватися з нової сторінки, мати свій порядковий номер і заголовок. Наприклад: Додаток № 1. Інструкція з редагування електронного каталогу НБ ЛНУ імені Івана Франка.

Оформлення курсової роботи

Курсова робота оформляється на аркушах паперу формату А4.

Поля: ліве – 2,5 см; праве – 1 см; верхнє – 2 см; нижнє – 2 см.

Текст набирається на комп’ютері та роздруковується з інтервалом - 1,5.

Шрифт “ Times New Roman”, розмір 14.

Кожний розділ курсової роботи розпочинається з нової сторінки.

Назва розділу розміщується посередині рядка. Крапка в кінці заголовка не ставиться.

Сторінки повинні мати наскрізну нумерацію. Рахувати починають з титульного аркуша, але його не нумерують. Наступна сторінка “Зміст” рахується, але теж не нумерується. Нумерація проставляється з третьої сторінки у нижній частині аркушу.

Сторінки, де подано “Список використаних джерел” нумеруються.

“Додатки” нумеруються. кожен окремо “Додаток № 1”, “Додаток № 2”, але до загального обсягу сторінок курсової роботи не зараховуються.. Обсяг курсової роботи має становити – 35-40 сторінок.

Зразки оформлення посилань:

[8; 10]

[8; 10–11]

[8; 10,15]

Робота з рецензією

Студент повинен прочитати рецензію, яка вказує як на позитивні, так і на негативні сторони роботи курсової роботи.

Щодо зауважень рецензента необхідно:

  • дати відповіді на нерозкриті питання;

  • підготувати доповнення на питання, які розкриті неповно;

  • підготувати правильні відповіді на питання, які розкриті неправильно. 

Захист курсової роботи

Захист курсових робіт відбувається за графіком захисту. Під час захисту студент коротко розкриває зміст роботи, відповідає на запитання та зауваження, що висловлені у рецензії.

Оцінювання курсової роботи залежить від:

  • повноти викладення теми;

  • правильності розкриття теми;

  • чіткості та логічній послідовності викладу;

  • творчого характеру роботи;

  • вміння використовувати літературні джерела;

  • належного оформлення курсової роботи;

  • рівня захисту.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!