Тема 1.4 Регіон у системі територіального поділу праці
« НазадТема 1.4 Регіон у системі територіального поділу праціКлючові слова та терміни: регіон, регіональна економіка, регіональне управління, регіональне господарство, типологія регіонів, індикатори регіонального розвитку. Поглиблення територіального поділу праці, ускладнення територіальної структури народного господарства, посилення ролі регіональних чинників у суспільному виробництві в умовах сучасних світових тенденцій глобалізації зумовили зростання актуальності проблем територіального управління процесами суспільного життя. Територіальне управління – це система цілеспрямованих адміністративних, правових та економічних заходів регулюючого впливу на процеси суспільного розвитку окремих територій країни у відповідності з її політичним чи адміністративно-територіальним устроєм з метою створення необхідних умов для всебічного розвитку територіальних складових національної економіки. Поряд із терміном «територіальне управління» застосовується термін «регіональне управління». По суті вони є синонімами, хоча і мають певну умовну змістовну відмінність. Вона полягає у тому що термін «територіальне управління», як правило, передбачає регулювання процесів суспільного розвитку територій, виділених за політичними чи адміністративно-територіальними ознаками, а термін «регіональне управління» означає управління будь-якою територією: адміністративною одиницею (район, область, республіка), економічним районом, вільною економічною зоною, природною зоною, етнічними землями, частиною континенту тощо незалежно від існуючих політичних та адміністративно-територіальних кордонів. Проблеми створення дієвої, ефективної, прозорої та демократичної системи державного управління регіональним розвитком набули в Україні першочергового значення. Це обумовлено цілим рядом чинників економічного, політичного, адміністративного та правового характеру, зокрема, такими як:
На сучасному етапі в нашій країні існує нагальна потреба у створенні та реалізації такої системи регіонального управління, яка б основувалася на засадах єдності, державної цілісності, пріоритетності загальнонаціональних інтересів та забезпечувала збалансований соціально-економічний розвиток регіонів з урахуванням їхніх історичних, етнічних, природних, демографічних та соціально-економічних особливостей. Термін «регіон» у перекладі з латинської («region») означає область, район, місцевість. Це певна територія з притаманними їй специфічними природнокліматичними, економіко-географічними, демографічними, історичними, етнічними, соціально-побутовими та іншими особливостями. В структурі національної економіки регіон являє собою цілісну господарюючу систему, що складається із окремих взаємопов’язаних підсистем та елементів, які в сукупності утворюють галузеву структуру його господарства. Основними структурними компонентами господарства регіону є виробнича та невиробнича сфери, кожна з яких представлена галузями, які відповідно до територіального поділу праці поділяються на галузі спеціалізації (профільні), та ті, які забезпечують лише потреби регіону. Кожна галузь представлена в регіоні окремими підприємствами, фірмами, акціонерними товариствами, організаціями та установами. Якщо загальна галузева структура господарства є малорухомою і змінюється повільно, то поелементна структура окремої галузі є досить динамічною; під впливом різноманітних чинників (розвиток науково-технічного прогресу, коливання ринкової кон’юнктури, ринкові перетворення тощо) відбувається відкриття та закриття підприємств, їх перепрофілювання, укрупнення та розширення. Структура господарства регіону визначається і за формами власності. Резидентні інституційні одиниці (підприємства, фірми, акціонерні товариства, організації та установи) приватної, колективної та комунальної власності утворюють місцеве господарство, загальнодержавної власності та власності інших держав – господарство централізованого підпорядкування [24]. Разом вони утворюють господарство регіону або регіональне господарство (рис 1.5). Рис. 1.5. Структура господарства регіону Соціально-економічна ситуація в регіоні формується під впливом як зовнішні, так і внутрішніх чинників. Зовнішніми чинниками є характер макроекономічних процесів у державі, законодавча та нормативна бази, особливості розміщення виробництва, а внутрішніми – природно-ресурсний та виробничий потенціали, регіональна бюджетно-фінансова політика, особливості територіальної організації виробництва у регіоні, рівень розвитку ринкової кон’юнктури, характер лобіювання регіональних інтересів у вищих органах державної влади тощо. Державне управління регіональним розвитком має основуватися на тому, що:
З метою забезпечення ефективного, науково обґрунтованого управління розвитком регіонального господарства необхідне глибоке вивчення всіх чинників, що зумовили його формування, галузевої та територіальної структур, внутрішніх та зовнішніх зв’язків, характеру та тенденцій соціально-економічних процесів. Для такого дослідження доцільно застосовувати наступну схему:
Виявлення проблем та ризиків регіонального розвитку здійснюється шляхом співставлення критеріальних показників регіону (валовий внутрішній продукт, чисельність населення, показники, що характеризують природне відтворення та мобільність населення, рівень захворюваності населення, рівень зайнятості населення, рівень освіченості населення, обсяги виробництва товарів і послуг у розрахунку на душу населення, обсяги капіталовкладень, доходи і видатки місцевих бюджетів, доходи населення, середньорічний обсяг роздрібного товарообороту на душу населення, рівень забрудненості території тощо) із середньозваженими відповідними показниками по країні. Проведений за такою схемою порівняльний аналіз регіональних господарств одного таксономічного рангу дозволяє здійснити диференціацію регіонів за рівнем їх соціально-економічного розвитку. Серед кількісних показників, які застосовуються у процесі дослідження регіонального господарства найважливішими є наступні:
(1.1) де Кл – коефіцієнт локалізації; Пр – питома вага галузі у загальному виробництві промислової продукції в регіоні; Пк – питома вага тієї ж галузі у загальному виробництві промислової продукції в країні.
(1.2) де Кт – коефіцієнт товарності; Вв – вартість продукції, що вивозиться з регіону; Вп – загальна вартість продукції, що виробляється в регіоні.
(1.3) де Кд – коефіцієнт виробництва продукції в регіоні на одного жителя; Пг – питома вага галузі регіону у виробництві відповідної продукції в країні; Пн – питома вага населення регіону в загальній чисельності населення країни. Галузі, в яких Кл та Кд більші за одиницю та продукція яких значною мірою вивозиться за межі регіону, є галузями його спеціалізації.
(1.4) де Іл – індекс локалізації; Пп – питома вага регіону в країні за виробництвом певного виду продукції; Пз – питома вага регіону в країні за обсягом промислового виробництва.
(1.5) де Еф – ефективність галузі спеціалізації регіону; Зк – затрати на виробництво одиниці продукції певної галузі в країні; Зр – затрати на виробництво одиниці продукції певної галузі в регіоні. Якщо показники Іл та Еф перевищують 1, то досліджувані характеристики оцінюються позитивно.
(1.6) де К – показник рівня комплексності господарства регіону, Рс – частина сукупного суспільного продукту, що споживається у регіоні (у вартісних одиницях); Р – сукупний суспільний продукт регіону у вартісному вираженні. 100 %-ої комплексності не буває, оскільки в такому разі весь суспільний продукт мав би споживатися виключно в регіоні, що суперечить закономірності територіального проділу праці. Існує обернена залежність між рівнем спеціалізації регіону та рівнем комплексності його господарства. Сучасну регіональну структуру національної економіки України складають:
З метою розробки та реалізації ефективної регіональної політики здійснюють типологію регіонів за різними ознаками: природними, демографічними, національно-етнічними, соціально-економічними, геополітичними. Зокрема, за рівнем соціально-економічного розвитку розрізняють: високорозвинені регіони, регіони з середнім рівнем розвитку, слаборозвинені регіони. Слаборозвиненими вважаються території з низьким рівнем розвитку економіки та добробуту населення, відставанням від інших регіонів за нагромадженим виробничим та соціальним потенціалом. Основними індикаторами визначення рівня розвитку регіонів є:
За галузевою структурою господарства розрізняють індустріальні, індустріально-аграрні та аграрні регіони, за міжрегіональними та міждержавними зв’язками – експортно- або імпортно орієнтовані, за географічним або геополітичним положенням –прикордонні, приморські, віддалені від основної території держави. До особливої категорії відносяться так звані депресивні регіони, тобто ті території, які характеризуються негативними соціально-економічними явищами – спадом виробництва, низькою інвестиційною активністю суб’єктів господарювання, високим рівнембезробіття, загостренням соціальних проблем. Депресивними (проблемними) називаються такі територіальні утворення, в межах яких темпи спаду виробництва у розрахунку на одного мешканця, середньомісячні доходи працюючих, рівень безробіття, забезпеченість населення соціальними послугами, ступінь дотаційності місцевого бюджету та інші соціально-економічні індикатори значно поступаються середнім загальнодержавним [42]. До цієї категорії можуть потрапити і території з досить високим економічним потенціалом, які внаслідок неконкурентоспроможності основних галузей спеціалізації опинилися в стані глибокої економічної кризи [38]. За характером депресивності регіони поділяються на:
Типологія регіонів дозволяє диференціювати методи та форми регулюючого впливу на їх розвиток та розробити оптимальну регіональну стратегію залежно від конкретних соціально-економічних, природних та геополітичних умов кожного регіону. Питання для самоконтролю знань
З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |