Лабораторна робота 13-14 на тему Основи програмування PHP
« НазадЛабораторна робота 13-14Тема: Основи програмування PHPМета: Навчитись писати і використовувати сценарії. Хід роботиЗавдання 1. Перевірка html. Відкрийте папку Мій комп‘ютер і уважно перегляньте які є пристрої. Завантажте Start Denwer. Знову відкрийте папку Мій комп‘ютер, там повинен з‘явитись новий віртуальний диск. Зайдіть у папку www. Наприклад S:\home\localhost\www У директорії www (це директорія, де зберігаються html документи сервера Apache) створіть файл index.html з будь-яким текстовим змістом. Тепер запустите браузер і наберіть: http://localhost/index.html. Повинен завантажитися Ваш файл. Якщо все пройшло успішно, значить сервер Apache працює коректно й Ви можете далі виконувати роботу.
Завдання 2. Вставка PHP-коду. Відкрийте текстовий редактор (або Dreamweaver) і наберіть наступний код:
Після цього виконаєте наступні дії:
<html> Ми бачимо тільки звичайний html-код! Справа в тому, що сторінка має розширення php, тому web-сервер спочатку перед відправленням її клієнтові став переглядати вміст файлу. Знайшовши фрагмент коду, який поміщений між символами <? … ?>, web-сервер відправив його інтерпретаторові PHP. Команда print(""); виводить на екран те, що перебуває між символами лапок. Причому, браузер інтерпретує цей рядок як фрагмент html-коду. Саме тому строку « Php-фрагмент» виводиться як заголовок другого рівня. І вже таку, повністю сгенерована html-сторінку web-сервер передав клієнтові.
Ми можемо створити файл, який містить тільки php-код. Збережете файл у каталозі S:\home\localhost\www під іменем php_start2.php. Запросивши цей файл у web-сервера, ви побачите ту ж саму сторінку, що й на рисунку 1.
Завдання 3. Створення php-файлу. PHP – це скрипт-мова, що вбудовується в HTML, який інтерпретується і виконується на сервері. Створіть файл test.php з наступним змістом: Завдання: Змінні, типи зміннихЯк і в будь-якій мові програмування PHP уміє звертатися зі змінними. Їх використовувати дуже просто, досить задати її ім'я і сказати, що міститься в данній змінній. Ім'я змінної обов'язкове повинне починатися зі знака долара, повідомляти тип змінної не потрібно. Значення змінної, узяте в лапки, інтерпретується як текст, числове значення без лапок інтерпретується як число. У даному прикладі ми створили дві текстові змінні й дві числові. Ми з'єднали текстові змінні (виконали конкатенацію) і виконали операцію додавання із числовими змінними. Результати ми вивели на екран за допомогою команди print(). Вставте даний фрагмент, в html-код, збережете його в каталозі S:\home\localhost\www під іменем php_start3.php. Відкривши в браузері даний файл, ви побачите два рядки «текстові змінні» і «8».
Будемо чесні, PHP підтримує більше чому два типи змінних, але для наших проектів числових і строкових буде досить. Увага! PHP – мова, яка розрізняє рядкові й прописні букви, $user_name і $User_name – це різні змінні.
Завдання 4. Передача зміннихА як зробити так, щоб людина самостійно вводила значення змінних? Тут нам на допомогу приходять форми. Давайте згадаємо, що кожний об'єкт форми має ім'я (параметр name=""). По суті, коли людина друкує текст у поле введення або ставить хрестик у поле типу checkbox, він задає значення змінної. Залишилося лише навчитися їх передавати php-коду! Створіть новий html-файл, що містить наступний код. Тут ми створюємо форму, що включає чотири об'єкти: два текстові поля й дві кнопки. Кожний об'єкт має своє унікальне ім'я. Сама форма має два параметри. Параметр action, що повідомляє, якому файлу будуть передаватися дані після натискання кнопки submit, це - файл age.php. Параметр method має значення get, змінні з форми будуть передаватися у відкритому виді, приєднуючись до адреси. Припустимо, ми введемо ім'я користувача Nata, а рік його народження 1980, то нажавши кнопку «відправити», дані будуть передані файлу age.php, і рядок адреси прийме вид: http://localhost/age.php?user_name=Nata&user_yare=1980&b1=%E2%B3%E4%EF%F0%E0%E2%E8%F2%E8 тут потрібні деякі коментарі:
Створіть файл age.php і наберіть у ньому код. Файл age.php буде відкритий у той момент, коли людей натисне на кнопку «відправити». Він одержить значення двох змінні user_name і user_yare, які буде використовувати в php-коді. Якщо дані передаються методом post, то відповідно потрібно витягати змінні з відповідного масиву. У наведеному фрагменті використовується кілька нових функцій: От інші параметри функції date(): приклад використання функції: date() Незважаючи на те, що змінна $yare - строкового типу, ми можемо, не перетворювати рядок у число, а відразу, відняти поточний рік від року, народження, уведеного користувачем. PHP - терпимо ставиться до таких речей, і де можливо зробить перетворення самостійно. Додавання коментарівГарний стиль програмування вимагає вставки коментарів до свого коду. Ви можете додати коментарі в PHP двома способами:
Остерігайтеся вкладених коментарів. Такі конструкції: /* /* ... */ */ викличуть проблеми.
Завдання 5. Робота з формами. У цьому прикладі показано, як в PHP легко обробляти дані з html–форм. Створіть простий html-файл: Назвіть цей файл request.html. У ньому Ви вказали, що дані форми будуть оброблятися файлом email.php. Приведемо його зміст: Тепер, якщо користувач викличе request.html і набере у формі «Володимир», email: vladymyr@yahoo.com і вкаже, що його цікавлять «Яблука», те у відповідь викличеться email.php, який виведе приблизно наступне: Привіт, Володимир. Дякую за Ваш інтерес. Вас цікавлять Яблука. Інформацію про них ми надішлемо вам на email: vladymyr@yahoo.com
Завдання 6. Тепер ми повинні дотримати обіцянки й вислати email. Для цього в PHP є функція MAIL. Синтаксис: void mail(string to, string subject, string message, string add_headers); to – email адреса одержувача. subject – тема листа. message –текст повідомлення. add_headers – інші параметри заголовка листа (необов'язковий параметр). Допишемо в кінець файлу email.php наступний код: <?php От тепер користувач буде отримувати листа з більш докладною інформацією про наші товари. Такий лист отримає і адміністратор сайту.
Завдання 7. Обробка рядків в php. Мережа Internet побудована на язикових контактах. Користувачі мають справу з інформацією і рядками. Рядки є базовими типами даних PHP. Тому можна вести пошук підстрок, зіставляти рядка й символи і безліч інших операцій.
Завдання 8. Робота з масивами Спочатку визначаємо два масиви. Один для українських імен місяців, інші для назв днів тижня. При цьому не забуваємо про нульове значення масивів і залишаємо його порожнім. Потім зчитуємо функцією РНР номер поточного місяця. Зчитуємо день тижня, і далі працюємо з масивом. У перших витягаємо з відповідного гнізда масиву день тижня. А з другого масиву вибираємо ім'я місяця. Залишилося тільки вивести результат на екран. Практичне завдання1. Створіть два файли. Помістите обоє файлу в каталог, запустите сервер і відкрийте файл html. Уведіть у поля ваше ім'я і рік вашого народження, натисніть кнопку відправити, у вас повинен відкритися файл, який одержить дані з першого файлу, використовує їх і видасть результат. 2. Самостійно створіть форму, у якій уводиться ім'я студента, і його рік його народження. Дані з форми повинні передаватися в php-файл, який визначає, на якому курсі вчиться людина (припускаючи, що студент вступив у університет в 16 років). Питання для самоконтролю
З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |