Роздрукувати сторінку

Миколаївське державне вище музичне училище, МДВМУ

« Назад

Миколаївське державне музичне училище – одне з найстаріших навчальних закладів в Миколаївській області. Засноване воно у 1900 році. Тоді музичне училище розташовувалося у приміщенні нинішньої першої музичної школи, яка розташована по вул. Адміральській. У період Другої світової війни та повоєнний період училище припинило своє існування, а з 1959 року відновило свою роботу в приміщенні, в якому знаходиться і по сьогоднішній день.

Миколаївське державне вище музичне училище, МДВМУ

Історія становлення МДВМУ

16 березня 1900 року Головна Дирекція Російського музичного товариства на своєму засіданні під голосуванням Найяснішого Віцепредставника товариства його імператорської високості Великого Князя Костянтина Костянтиновича прийняла «...дозволити перетворення з початку наступного навчального року музичних класів Миколаївського відділення в музичне училище».

З 1900 до 1941 року музичне училище працювало в одному з найкращих будинків міста, що раніше належав морському відомству (Чорноморське Гідрографічне Бюро карт, Штаб Чорноморського флоту і портів). До нього був прибудований чудовий концертний зал з чудовою краси акустикою. У 1982-1900 роках у цьому будинку діяли музичні класи Миколаївського відділення Російського музичного товариства, а з квітня 1944 року тут розміщена дитяча музична школа №1 ім. М. А. Римського-Корсакова.

З 1900 до 1919 року МДВМУ іменувалося Миколаївським імператорським музичним училищем. У цей період найбільшого розвитку набули спеціалізації з фортепіано і струнних інструментів. Перший директор училища Л. О. Щедрін, випускник Санкт-Петербурзької консерваторії, піаніст і диригент, очолював заклад до 1907 року. Його наступником став вихованець Празької консерваторії, професор Загребської консерваторії, чудовий скрипаль, композитор і диригент, людина прекрасної душі Й.Й. Карбулька.

МДВМУ

За час своєї досить плідної діяльності він зробив благотворний вплив на весь навчальний процес в музичному училищі. Й.Й. Карбулька очолював багато творчих колективів РМТ та училища, які досягли надзвичайно високого виконавського рівня.

Під його керівництвом в училищі були засновані класи віолончелі, дерев'яних духових інструментів, реформований клас сольного співу. Дуже важливо також, що навчання стала безкоштовним.

В кінці 1919 року училище було перейменовано на Вільну Народну консерваторію, перебувало воно в такому статусі до 1925 року.

З 1921 до 1924 року обов'язки директора училища виконував А. М. Погодаєв, який закінчив Санкт-Петербурзьку консерваторію за класом контрапункту і фуги у М. А. Римського-Корсакова.

На ту пору багато випускників училища навчалися в кращих консерваторіях країни, деякі стали артистами-виконавцями славних творчих колективів. Це свідчило про серйозну фахову підготовку, яку отримували в Миколаївському музичному училищі.

Миколаївське державне вище музичне училище, МДВМУ

В період з 1925 до 1931 року навчальний заклад звався «Музпрофшколою». Загальноосвітніх дисциплін у навчальному курсі не було. На посаді керівників установи цього часу працювали професійні музиканти С. Л. Махонін (1925-1928 р. р.), А. Е. Любовницький (1928-1935 рр.)

Друга половина 20-х років була надто складною щодо питань музичного виховання і освіти. Приватні музичні школи були ліквідовані, а державну систему музичного виховання дітей ще не створили. Тому рівень підготовки фахівців дещо знизився, а це негативно позначилося на музично-просвітницькій діяльності. Проте в ті роки були відкриті класи мідних духових інструментів, а також балету; подальший розвиток придбав клас народних інструментів.

У 1931 році Музпрофшколу реформовано в музичний технікум з правом надання трудової кваліфікації в дипломі, до навчального плану були введені загальноосвітні дисципліни.

Війна, яка почалася в 1941 році, перешкодила продовженню діяльності училища, завадила багатьом студентам отримати музичну освіту. У зв'язку з військовими діями, окупацією міста і подальшим відновленням народного господарства училище не працювало аж до 1959 року.

Першим повоєнним директором Миколаївського державного музичного училища стала Т. Антонова, піаністка і теоретик, випускниця Ленінградської та Московської консерваторій. З 1959 року МДВМУ працює в пристосованому приміщенні, з концертним залом на 200 місць, по вулиці Севастопольській. До відродженого навчального закладу прийшли найбільш досвідчені педагоги дитячих музичних шкіл Миколаєва. Училище оновило освітню діяльність з 6-ти професій: фортепіано, струнні інструменти, духові та ударні інструменти, народні інструменти, хорове диригування і теорія музики. В навчальному плані - загальноосвітні, музично-теоретичні та спеціальні дисципліни. Першими студентами училища стали вже сформовані музиканти, в тому числі викладачі ДМШ міста Миколаєва, які з поважних причин не змогли здобути музичну освіту, провідні музиканти з самодіяльних колективів та обдарована молодь.

Студенти училища постійно беруть участь в регіональних, міжрегіональних, Всеукраїнських та міжнародних конкурсах. Багато хто з них стає лауреатами. Директор училища А. Сирота удостоєний почесного звання Заслуженого діяча мистецтв України.

У 1999 році у зв'язку з реформою системи вищої освіти в Україні МДВМУ стало вищим навчальним закладом 1 рівня акредитації, його повна назва - Миколаївське Державне Вище Музичне Училище (МДВМУ). Навчання в училищі безкоштовне, форма його - денна. Середня кількість контингенту учнів - 301 особа, середньорічний контингент викладачів становить 124 особи, а обслуговуючого персоналу - 67 осіб. При училищі працює школа педагогічної практики зі 140 учнями, які навчаються безкоштовно, а навчання вважається престижним. Одночасно діє спеціалізована філія, який разом з ДМШ області забезпечують набір в училище обдарованої молоді.

Миколаївське державне вище музичне училище

Сьогодення Миколаївського державного вищого музичного училища

На сьогоднішній день в музичному училищі працює 120 викладачів з вищою консерваторською освітою. До прикладу, в обласній філармонії працює менше 10 чоловік з такою освітою, у Миколаївській філії університету культури подібних фахівців – чоловік п'ять-шість, у педагогічному університеті - теж менше десятка.

Те, що хорові колективи в Миколаївському музичному училищі чудові, знають не тільки в Україні, але й у багатьох країнах Європи, де хори побували на конкурсах і завоювали безліч дипломів. Це дитячий хор «Фантазія» під керівництвом Анни Гацук, вокальний ансамбль «Канцона» (керівник Сергій Голованов) і знаменитий хор «Сонячний струм» - керівник Юрій Черепухин. До речі кажучи, якщо скласти всі нагороди цих колективів, привезені з-за кордону в останні роки, то вийде 4 срібних і 13 золотих дипломів.

Отже, в Миколаєві та Миколаївській області створилася дружна багатотисячна родина музикантів-професіоналів. Гідне місце в родині займає творчий колектив МДВМУ.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!