Роздрукувати сторінку

Історія ССХ в Україні

« Назад

Перші відомості про організовані студентські християнські групи дійшли до нас ще з 1660-х років. Широке розповсюдження по всьому світу такі групи отримали в 19 столітті. Одна з них, "Християнський союз Кембриджу", існує і до цього дня.

студентські християнські групи, YMCA, ССХ

 

Через 10 років у Британії утворилася національна Співдружність студентів-християн (CICCU). В той самий час Бог працював в серцях студентів інших країн. У червні того ж 1877 року утворилося Американське між університетське товариство (YMCA). У 1879 році відбулася перша канадська студентська конференція. У 1876 році 35 японських студентів поклялися у вірності Христу. Відмінною рисою новостворених рухів була їхня відданість місії.

канадська студентська конференція, ССХ

 

Те, що знаємо про ССХ, як про рух, має дві історії, перша - безпосередня історія, починається з 1988 року, коли на Україну прилетіло кілька людей, і організувало тут перший так називаємий «Глобал прожект». Це був проект, який об'єднував студентів з Північної Америки та українських студентів. Кілька десятків студентів приїхало із Заходу, що було, на той час, чимось новим і цікавим. У Києві та прилеглих містах вони проводили різні студентські заходи і скрізь були прийняті «на ура».

У 1989 році з'явилися перші студенти-християни, пов'язані саме з майбутнім Співдружністю студентів-християн. У 1992 році з'явилася вже якась структура, штатні співробітники, було багато місіонерів. У 1999 році ССХ отримала реєстрацію Міністерства Юстиції як громадська організація. До цього дня ми працюємо практично у всіх регіонах України, десь більше представлені, десь менше, але розподілені досить рівномірно.

представники студентських рухів, ССХ в Україні

 

А друга історія починається з кінця 19 століття, коли в тодішній Російській Імперії В. Марцинковський, Ю. Грачов, І. Проханов, П. Ніколаї та інші, організовували різні християнські гуртки. Це теж була дуже цікава історія. Не можна сказати, що ми з нею пов'язані безпосередньо, але в Росії та Україні, ми намагаємося подібні історичні зв'язки культивувати, для того, щоб люди не думали, що ССХ - на хвилях 90-х рр. виникла організація. Тим не менш, у нас є свої історичні корені, визначена тотожність з дореволюційними студентськими рухами і групами. І, до речі, деякі методи ми перейняли у них і використовуємо. Припустимо, в той час, представники студентських рухів, брали на канікули сумки книгонош, ходили по селах, роздавали Євангеліє і духовну літературу. Насправді це було відправною точкою, коли ми почали в Росії і Україні проект «Хто ти». Ми надрукували Євангеліє від Марка у перекладі «Радісна звістка» В. Н. Кузнєцової в сучасному студентському форматі, яке яскраво виглядає і легко поміщається в кишеню. Ми включили туди ще кілька реальних історій різних студентів, які говорять про своє ставлення до Бога і християнства. Випущена брошура була великим тиражем, щоб кожен бажаючий студент в Росії і Україні отримав це Євангеліє.

Що стосується рухів всесвітніх, то тут складно сказати, тому що в світі існує близько 160-ти студентських християнських рухів і всі вони абсолютно різні. Якщо основоположні фрагменти бачення в більшості випадків збігаються, такі як: служіння в університетському світі, студентське лідерство, благовістя, цінність Писання і т. д., то практичні форми, в яких вони працюють, можуть бути дуже різними.

лагерь ссх, ССХ в Росії

А якщо порівнювати руху в країнах колишнього Радянського Союзу, то, як мені видається, зараз, в силу процесів, які відбуваються на Україні, ми багато в чому відрізняємося від інших. В першу чергу, ми усвідомили абсолютну необхідність робити максимально більшу кількість проектів, які б проводилися на території університетів. Це, як і раніше, не так просто, але якщо ми намагаємося щось проводити не на університетській території, це вже очевидно програшний варіант. Мабуть, у цьому сенсі, ми близькі з російським ССХ, оскільки вони це теж розуміють, але у них просто менше можливостей. А у нас, в силу якогось загального політичного різноманіття та того, що тут немає єдиної домінуючої конфесії, нам легше працювати в цьому напрямку. Хоча і на Україні зараз не все так гладко, як здається на перший погляд.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!