Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ 3. Права студентів за кордоном \ 13. Обмеження права китайських студентів на свободу віросповідання. Заборона Різдва

Обмеження права китайських студентів на свободу віросповідання. Заборона Різдва у Китаї

« Назад

В кінці липня 2012 року Держдепартамент США оприлюднив звіт про свободу віросповідання у світі. Китай був віднесений до числа країн із системними порушеннями релігійних свобод. Цей звіт викликав жорстку критику з боку релігійних діячів Китаю, які звинуватили США в упередженості і необґрунтованих, на їх погляд, докорах.

заборона-святкування-Різдва -студентам-Китаю

Так чи є свобода віросповідання в Піднебесній? І чому уряд Китаю прагне контролювати релігійне життя країни?

Офіційно Китай – атеїстична країна. Але в той же час в Конституції КНР закріплено право громадян на свободу віросповідання. Буддизм, даосизм, іслам, католицизм і протестантизм – ось п'ять офіційно визнаних в країні релігій. Згідно з даними опитування населення, більш 31 відсотка жителів Китаю вважають себе послідовниками тієї чи іншої релігії.

Тим не менш, у щорічному звіті Держдепартаменту США про свободу віросповідання у світі, йдеться про «значний спад» в питаннях свободи релігії в Китаї. Це виражається в посиленні державного контролю над релігійними практиками, особливо щодо буддистських ченців у Тибеті.

Міністр закордонних справ Китаю у відповідь на звіт Держдепу заявив: «Жителі Китаю, незалежно від етнічної приналежності, мають повну свободу віросповідання і релігії. США слід позбутися упереджень і припинити спроби втручання у внутрішні справи Китаю за допомогою релігії».

Томас Фарр (Thomas Farr), автор книги «Світ віри і свободи», пояснив, чому, на його погляд, звіт США все-таки справедливий і збалансований.

заборона-віросповідання-в-Китї

«Можна сказати, що звіт навіть недооцінює всієї глибини стратегічних проблем розвитку Китаю. Уряд Китаю фокусує свою увагу на проведенні економічних і соціальних реформ, але при цьому не звертає увагу на зростаючу роль релігії для громадян країни», – вважає Фарр.

В одному з китайських університетів студентам заборонили святкувати Різдво Христове як «сентиментальне західне свято». В ісламських країнах тим часом тривають репресії та фізичне знищення християн. Ватикан надав в Європарламент доповідь, в якому йдеться про зростання утиску християнських конфесій по всьому світу.

Напередодні 25 грудня, коли Різдво святкують християни, які дотримуються Григоріанського календаря, в одному з вузів провінції Шеньсі з'явилися оголошення і транспоранти: «Станемо видатними синами і дочками Китаю, виступимо проти сентиментальних свят Заходу!». В парткомі навчального закладу відзначають, що останнім часом китайці все частіше святкують західні свята, в тому числі, і християнські. На думку таких «непатріотичних китайців» Захід більш розвинений, ніж Китай, і «тому західні свята більш вишукані, ніж наші», які вийшли з моди, але Компартія повинна дбати про національний дух, заявили в парткомі. Керівництво вишу закликало студентів «не рабствовати перед іноземцями», а тих, хто з цим не згоден, погрожують покарати.

Відносини між Ватиканом і КНР залишаються напруженими з 50-х рр. минулого століття, коли Пекін видворив всіх католицьких священиків з країни і створив підконтрольну Компартії Католицьку Патріотичну Церква, яку Святий Престол у свою чергу оголосив розкольницькою. Після того, як в 2000 році Іваном Павлом II були канонізовані 120 китайських мучеників, тиск на підпільних китайських католиків посилився.

Переслідування християн у Китаї носять масовий характер, але до радикальних заходів поки не доходить. На Близькому Сході, навпаки, тих, хто сповідує Христа, виганяють з своїх поселень, монастирі та церкви розоряються, а їх самих часто катують та страчують. Про те, що радикальні ісламісти все активніше витісняють християн з Близького Сходу, нещодавно заявив Папа Римський Франциск. Глава Католицької церкви зазначив, що бойовики джихадстського угруповання «Ісламська держава» домагаються того, щоб в регіоні взагалі не залишилося ні одного християнина. Подібних переслідувань зазнають і інші етнічні та релігійні групи, наприклад, курди-езіди.

заборона-святкування-Різдва-китайським-студентам

Європейський парламент заслухав доповідь Папської благодійної організації «Допомога Церкві в потребі» про свободу віросповідання у році, що минає. Згідно з документом, випадки порушення релігійної свободи спостерігалися у 116 країнах з 196 аналізованих. У 55 країнах (28%) можливість вільного віросповідання погіршилася. Високий рівень нетерпимості і репресії відзначаються в 20 країнах. У 14 з них це пов'язано з фундаменталізмом та ісламським екстремізмом. У їх числі Афганістан, Саудівська Аравія, Єгипет, Ірак, Іран, Ємен, Лівія, Мальдіви, Нігерія, Пакистан, Центральноафриканська республіка, Сомалі, Судан, Сирія. В інших країнах (Азербайджан, Бірма, КИТАЙ, Еритрея, КНДР, Узбекистан) за віру переслідують тоталітарні режими. Стан релігійної свободи в світовому масштабі погіршився, відзначено прагнення ізолювати релігійні громади. Особливо у доповіді зазначалося, що багато правителів не мають наміру захищати свободу віросповідання. В контексті цього питання католицькі спостерігачі згадали і «релігійну неграмотність» політиків на Заході, в тому числі і Барака Обами, який «блиснув» нещодавно неіснуючою цитатою з Біблії.

Сумні висновки ватиканських експертів підтверджуються практично щодня. Днями стало відомо, що в Саудівській Аравії за спроби провезти Біблію або іншу релігійну літературу тепер загрожує смертна кара. Як повідомляє «Сибірська католицька газета», новий закон торкнувся одночасно ввезення будь-яких нелегальних наркотиків і будь-яких публікацій іншої релігії, крім ісламської.

Нещодавно стало відомо про новий прояв релігійної нетерпимості в Мавританії. Там вперше з 1960 року мусульманина засудили до смертної кари за віровідступництво. Суд у місті Нуадібу визнав 30-річного Шейха Мохамеда Оулда Мохамеда винним у «зневажливих відгуках про пророка Мухаммеда» в одній зі статей, опублікованих на місцевому сайті. Мохаммед «піддавав сумніву рішення, прийняті Пророком і його сподвижниками під час священних воєн», за що і був засуджений до страти. Дізнавшись про вирок, підсудний втратив свідомість. Раніше вищу міру покарання у Мавританії призначали за вбивство або причетність до тероризму.

свобода-релігії-в-Китаї

У листопаді стало відомо про засудження на смерть за «богохульство» пакистанської християнки Асії Бібі. У липні зусиллями світового співтовариства від страти вдалося врятувати християнку Мериам Ібрагім, якій влада Судану пропонували помилування в обмін на повернення в іслам. Мериам відмовилася від цього, але під натиском європейських дипломатів була все ж звільнена, перевезена на італійському урядовому літаку до Риму, а потім відправили до США, де живе її чоловік.

У китайському місті Веньчжоу заборонили проводити у школах заходи, пов'язані з святкуванням Різдва.

Заборона мотивували іноземним походженням свята. На даний момент в Китаї проживає близько 60 мільйонів християн при загальній кількості населення близько 1,3 мільярди людей. При цьому кількість християн продовжує стрімко зростати, незважаючи на те, що у владі вже понад 60 років знаходиться Компартія Китаю (КПК), офіційно дотримується атеїстичних поглядів, передає Вести.

Напередодні державне бюро освіти в місті Веньчжоу, східному прибережному місті, який іноді називають "Китайським Єрусалимом" з-за великої кількості проживаючих там християн, заборонив усі шкільні свята, які містять різдвяні вистави. Місцеві чиновники висловили надію, що "школи будуть приділяти більше уваги традиційним китайським святам, замість того, щоб слідувати за західними традиціями", — пише газета, що належить місцевому відділенню КПК.

Вплив Різдва зросла в Китаї у зв'язку з маркетинговими прийомами, до яких вдаються бізнесмени, щоб залучити покупців у магазини, використовуючи будь-яку атрибутику, починаючи від традиційного Санта-Клауса, закінчуючи паровозиками, саксофонами і навіть казковими смурфиками. При цьому в Веньчжоу активно йде антицерковна кампанія: всього за один рік держава змусила церкви прибрати понад 400 зовнішніх хрестів, а деякі церкви і зовсім були повністю зруйновані.

Схожа заборона була введена в одному з університетів центрального Китаю, де студенти були змушені дивитися документальний фільм про Конфуція, замість того, щоб святкувати Різдво. "Будьте хорошими синами і дочками своєї батьківщини, чиніть опір західному святковому кітчу", — говорить банер, вивішений в кампусі Північнозахідного Університету в стародавньому місті Сіань. "Чиніть опір західної культурної експансії", — написано на іншому.

КПК періодично обрушується з критикою на "культурний вплив Заходу" у зв'язку з зростаючим споживанням зарубіжних фільмів, музики і товарів. Так, мікроблог правлячої партії розмістив фотографії студентів десяти університетів центральної провінції Хунань, які тримають антиріздвяні транспаранти. "Чиніть опір Різдва", — написано на плакаті, який тримають студенти, одягнені в традиційний китайський одяг, — "Людям Китаю не годиться відзначати іноземні свята".

Безумовно, з часів «культурної революції» країна пройшла чималий шлях у забезпеченні релігійної свободи. Але багато чого ще варто зробити.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!