Роздрукувати сторінку
Главная \ Цікаві статті і новини для студентів \ Студент \ Студент \ Умови виїзду та перебування студентів в Німеччині

Умови виїзду та перебування студентів в Німеччині

« Назад

Німецька служба академічних обмінів DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Сьогодні це найбільша німецька організація, що об'єднує вищі навчальні заклади Німеччини. DAAD допомагає в розвитку академічних відносин з зарубіжними вузами і надає навчальні та науково-дослідницькі стипендії для іноземних студентів, випускників вузів, аспірантів, молодих вчених та викладачів вузів.

Німецька служба академічних обмінів DAAD, Deutscher Akademischer Austauschdienst

Штаб-квартира організації знаходиться в Бонні. З середини 1994 DAAD представлена також і в Республіці Білорусь. А з 2003 року було відкрито Інформаційне бюро DAAD при Білоруському національному технічному університеті. З початку своєї роботи в Білорусі стипендії Німецької служби академічних обмінів отримали більше 4 тисяч білоруських студентів, випускників вузів і наукових співробітників. Крім того, організація підтримує 13 програм міжвузівській кооперації, а також співпраця факультетів в області германістики між університетом міста Бохум і БГУ.

Ось перелік лише деяких щорічних стипендій та програм DAAD:

- Наукові стажування для вчених і викладачів ВНЗ;

- Науково-дослідницькі стипендії для аспірантів та молодих вчених;

- Стипендії післядипломного навчання ERP для випускників ВНЗ економічних спеціальностей;

- Стипендії післядипломного навчання для випускників вузів творчих спеціальностей;

- Ознайомчі поїздки та практика студентських груп в Німеччині;

- Групові поїздки до Німеччини з концертними та хоровими виступами;

- Навчальна практика для іноземних студентів, які вивчають природничі, інженерні науки, сільське і лісове господарство;

Як подати заявку на участь у стипендіальній програмі і що необхідно для участі в ній?

Для початку варто оцінити свої сили і рівень знання німецької мови. Важливо відзначити, що для багатьох програм одна з найважливіших умов - володіння не тільки німецьким, а й англійською мовою. Про конкретні документах, які необхідно буде зібрати учаснику тієї чи іншої програми вас проконсультують в Інформаційному бюро DAAD при БНТУ. Крім того, з лютого 2004 р там можна здати іспит на знання німецької мови - TestDaF, який є однією з умов вступу до ВНЗ Німеччини

Які документи підготувати:

- формуляр заявки;

- біографія;

- обґрунтуванн;

- 2 рекомендаційних листи (від ваших викладачів у ВНЗ);

- копії залікової книжки або диплому з завіреним за місцем навчання або роботи перекладом, а також атестата про середню освіту (а якщо є, інших сертифікатів і свідоцтв);

- результати тесту з німецької мови або сертифікат складеного іспиту з іноземної мови (onDaF).

Звичайно, за деякими програмами доведеться пройти кілька етапів відбору. До них відноситься і співбесіду в Інформаційному бюро DAAD в Мінську. Комісія захоче оцінити ваш рівень професійної підготовки, цілеспрямованість, а також наскільки легко ви спілкуєтеся на німецькій мові.

Отже, за плечима всі турботи з подачею документів, іспитами і співбесідами. І ви в передчутті цікавої навчання і науково-дослідної роботи. Саме час подумати про те, як ви будете вирішувати «прості» життєві питання в Німеччині. Багато чого можна зробити ще до від'їзду.

Погодьтеся, це найважливіше питання, яке доведеться вирішити. Стипендіат має повне право претендувати на місце в гуртожитку в Студентському соціальному фонді. Другий варіант - шукати приватне житло.
Студентський соціальний фонд (Deutsches Studentenwerk) пропонує також "Пакет послуг для іноземців". Правда, скористатися ним можуть не всі і він не безкоштовний. Варто «пакет» від 150 до 330 євро на місяць. Але він гарантує вам кімнату в гуртожитку на перші 6 місяців.

Перший день доведеться залагоджувати формальності. Обов'язково потрібно зареєструватися у двох службах: у Відомстві з реєстрації жителів (Einwohnermeldeamt) і у відомстві, що займається іноземцями (Ausländeramt). У відомстві по реєстрації жителів необхідно просто вказати вашу адресу, а у відомстві у справах іноземців ви будете клопотати про надання дозволу на перебування в країні (Aufenthaltbewilligung). І ще важливо пам'ятати, що ці справи не можна відкладати надовго. Інакше доведеться заплатити досить великий штраф.

DAAD виділяє стипендії практично всім категоріям так чи інакше належать до науки і університетської діяльності, починаючи від студентів 2-го курсу і закінчуючи професорами та докторами наук. Стипендію отримують і студенти, які бажають відвідати Німеччину влітку, т.зв. річний курс. Він для тих, хто хоче покращити свій рівень німецької мови, познайомитися з культурою і традиціями. Тривалість літніх курсів - 3-4 тижні, а сума стипендії на цей період 1200 євро. Це майже повністю може покрити витрати на житло, харчування, транспорт. Крім цього необхідно сплатити з цих грошей і сам мовний курс. Але пам'ятайте, що витрати в різних містах можуть бути різними. Наприклад, в Мюнхені, який вважається найбільш дорогим містом Німеччини, стипендія покриває тільки невелику частину витрат. В середньому, для оплати проживання, харчування, страховки необхідно мати 500-700 євро на місяць. Також при вступі до вузу вам необхідно буде заплатити невеликий студентський внесок. Будучи студентом, ви маєте право працювати певну кількість годин на рік.

До речі, в Німеччині вам обов'язково доведеться відкрити рахунок у банку. Оскільки оплата житла, студентського внеску, грошові перекази робляться тільки за безготівковим розрахунком. І не соромтеся в банку повідомити, що ви студент. Швидше за все, ви зможете відкрити рахунок безкоштовно.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!