Роздрукувати сторінку
Главная \ Цікаві статті і новини для студентів \ Студент \ Студент \ Панорама студентського руху Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут"

Панорама студентського руху Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут"

« Назад

Постання Київського політехнічного інституту, як і цілої низки інших технічних навчальних закладів, було зумовлене швидким розвитком економіки Росії на зламі ХІХ-ХХ століть. У ті часи на теренах Російської імперії відчувалася гостра нестача спеціалістів технічного профілю через бурхливе зростання виробництва. Біля витоків інженерної освіти Східної України стояли визначні промисловці, підприємці, діячі освіти та науки, державні діячі. Київський політехнічний інститут було засновано 1898 року. Тоді до його складу входило 4 відділення (факультети): механічний, хімічний, інженерний та сільськогосподарський.

 студенти кпі, Київський політехнічний інститут

Студентський рух на межі ХІХ-ХХ століть відзначався очевидним пожвавленням. Цьому сприяв загальний підйом усеросійського суспільно-політичного руху, а також введення урядом нових правил нагляду за студентами. Вимоги студентів - надання прав, створення студентських корпорацій, дозвіл на організацію сходок, зібрань, улаштування бібліотек, читалень, кас взаємодопомоги - поєднувався із загальнополітичними вимогами.

Офіційно дозволеними студентськими організаціями в ті часи були науково-просвітницькі гуртки та товариства. Відтак уже в 1901 році в КПІ розпочалася робота першого подібного об'єднання - інженерного студентського наукового гуртка. Згодом було відкрито музей та бібліотеку технічної літератури, виникли студентські наукові хімічний та механічний гуртки, постала секція повітроплавання. Незабаром ця секція перетворилася на ядро Київського товариства повітроплавання. Його члени проводили велику пропагандистську роботу серед населення Києва. Науково-технічна база гуртка повітроплавання КПІ стала основою для розвитку авіації в країні. Під час Першої світової війни в майстерні КПІ виготовлялися та налагоджувалися літаки. Цей науковий осередок КПІ відновив свою діяльність у 1923 року як авіаційне наукове товариство. Загалом же в 1910 році в КПІ налічувалося понад 50 студентських організацій.

Тогочасне студентське самоврядування ще не мало чіткої організації, але студенти створювали каси взаємодопомоги, повністю опікувалися роботою студентської їдальні, влаштовували вечори розваг, займалися спортом тощо.

Головними завданнями діяльності студентської ради визнали активізацію процесу залучення студентів НТУУ "КПІ" до адміністративної, наукової, міжнародної, господарської та інших видів діяльності, що здійснюється в університеті паралельно з навчальним процесом, підтримку обдарованої молоді з числа студентів та аспірантів НТУУ "КПІ" у здійсненні їхніх проектів та задумів, допомогу адміністрації та студентам у разі виникнення спорів тощо. Фактично в Київській політехніці було створено студентську адміністрацію з усіма відповідними атрибутами, приміщенням, а також студентською фракцією з 14 осіб у вищому керівному органі університету - вченій раді з правом рівноцінного голосу (це абсолютно безпрецедентний для пострадянського суспільства факт). Згодом, а саме 23 лютого 1999 pоку, вчена рада університету затвердила "Положення про студентську раду НТУУ "КПІ", над яким працювали представники студентства та адміністрації.

До пріоритетних напрямів діяльності студради НТУУ "КПІ" відносяться культурно-масовий, науково-просвітницький, спортивно-оздоровчий та господарський. Так, за участю студентської ради вже проведено низку заходів із благоустрою території університету, силами студентів здійснюються ремонтні роботи в гуртожитках. Слід також відзначити, що студради факультетів та інститутів активно залучають студентів до участі в охороні громадського порядку на території університету.

Студентські організації НТУУ "КПІ" ведуть активну роботу на міжнародному рівні. Серед найважливіших заходів цього напрямку діяльності можна назвати:

- поїздку голів наукових товариств Київської політехніки та Київського університету імені Шевченка до Чеської Республіки;

- участь голови НТСА НТУУ "КПІ" в усесвітньому фестивалі молоді в Португалії;

- візит студентської делегації НТУУ "КПІ" до Технічного університету в м. Брно (Чехія);

- візит делегації студентського сенату Технічного університету м. Брно до України;

- візит студентської делегації НТУУ "КПІ" до Туреччини;

- візит делегації студентських рад технічних університетів м. Варшави та м.Кракова до України;

- візит студентської делегації НТУУ "КПІ" до технічних університетів м. Варшави та Кракова (Польща);

- візит студентської делегації НТУУ "КПІ" до Вільнюського державного університету та багато інших зустрічей і поїздок.

Під час поїздки голів НТСА НТУУ "КПІ" та Київського університету імені Тараса Шевченка до Чеської Республіки на запрошення студентів кафедри української мови та літератури філологічного факультету університету ім. Т. Масарика м. Брно відбувся ряд зустрічей із викладачами, студентами та аспірантами цього закладу, членами громадської організації "Українська ініціатива в Чеській Республіці", а також співробітниками посольства України в Чехії. Було розроблено проект угоди про співробітництво та партнерство між студентськими організаціями українських і чеського університетів.

В усесвітньому фестивалі молоді "Разом до кращого світу" в Лісабоні 1998 року взяло участь близько 8 тис. делегатів майже зі 120 країн світу. Україна була представлена 160 представниками молодіжних організацій, у тому числі й НТСА Київського політехнічного.

Відповідно до угоди про співробітництво між Національним технічним університетом України "КПІ" та Технічним університетом м. Брно (Чеська Республіка) на запрошення чеської сторони та за фінансової підтримки Всеукраїнської асоціації молодих науковців і Громадського фонду Святого Андрія Первозванного студентська делегація політехнічного інституту побувала в Чехії. Студенти відвідали кафедри та лабораторії інженерно-механічного, хімічного факультетів, а також факультету електротехніки й автоматики ТУ м. Брно, ознайомилися з побудовою навчального процесу, а також технічним оснащенням лабораторій та аудиторій цього закладу. В рамках візиту пройшла зустріч студентської делегації НТУУ "КПІ" з представниками студентського сенату ТУ м. Брно. Чеська та українська сторони ознайомилися з принципами роботи органів студентського самоврядування в обох вищих навчальних закладах, розглянули перспективи подальшої співпраці, а також розробили проект угоди між органами студентського самоврядування ТУ м. Брно і НТУУ "КПІ", яку планується підписати в м. Києві після узгодження з адміністраціями обох навчальних закладів. На завершення візиту студентську делегацію НТУУ "КПІ" прийняв ректор ТУ м. Брно, проф. Петер Ваврін. Окрім офіційної частини візиту, чеська сторона підготувала велику культурну програму. Українські студенти ознайомилися з історичними та культурними пам'ятками міста, відвідали моравські карстові печери, побували на полі бою під м. Аустерліцем тощо.

студенти внз кпі, молодіжні організації

Роль студентського руху в Національному політехнічному інституті важко переоцінити. Студентська організація Київської політехніки бере посильну участь у поширенні відомостей про систему освіти України, зокрема про свою "альма матер", про студентське життя, інтереси і проблеми молоді, наукові розробки та досягнення молодих науковців й аспірантів, постійно підтримуючи обмін культурними традиціями. Така діяльність є важливою на шляху до розбудови України як правової держави та інтеграції її в європейський і світовий політико-правовий простір.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!