Роздрукувати сторінку
Главная \ Цікаві статті і новини для студентів \ Студентське життя \ Студентське життя \ Історія становлення автономних вищих навчальних закладів та самоврядування в них

Історія становлення автономних вищих навчальних закладів та самоврядування в них

« Назад

Студентське самоврядування - форма управління, що припускає активну участь студентів у підготовці, прийнятті та реалізації управлінських рішень, які стосуються життєдіяльності вищого навчального закладу або його окремих підрозділів, захисті прав та інтересів учнів, включення студентів в різні види соціально значущої діяльності.

управлінські рішення, захист прав та інтересів учнів

Студентське самоврядування - форма участі студентів у житті університету, міста та області.

На сучасному етапі розвитку суспільства неухильно зростає громадська активність студентської молоді. І, перш за все, вона виражається у розвитку студентського руху. Це відбувається з тієї причини, що студенти все більше відчувають необхідність об'єднання для реалізації власних інтересів і потреб, захисту своїх прав.

активність студентської молоді, студентський рух

Найбільш кращим чином соціальному розвитку особистості студента сприяє колективна самоорганізація студентського середовища, одним з найбільш яскравих проявів якої виступає студентське самоврядування.

студентські ради, колективна самоорганізація студентського середовища
Студентське самоврядування зародилося разом з появою вищої школи, а саме в перших університетах середньовічної Європи (в 15 ст. в Італії: медична школа в Солерно, Вища юридична школа в Болоньї, перетворена в університет у 1158 р в Парижі, потім 1168 - університет в Оксфорді, трохи пізніше в Кембриджі, в ХП в. в Іспанії, в 1348 р в Празі і незабаром в Кракові і т.д.). Згідно з роботами вітчизняних і зарубіжних дослідників-медієвістів, перші університети представляли собою автономні з розвиненою демократією та студентським самоврядуванням (сам термін "студентське самоврядування" був введений набагато пізніше), створені з академічними цілями об'єднання професорів-лекторів та студентів. Зміст самого слова "університет" не відповідало сучасному терміну. Поняття означало "все з групи" і стосувалося тільки до популяції студентів, не включаючи в себе вчителів або докторів (магістрів) наук, як їх стали називати пізніше. Вчителі утворили пізніше свою корпоративну структуру - колегію, великою мірою з метою захисту від влади студентів. Фактично сучасні взаємини студентів з факультетськими та університетськими властями в процесі вироблення академічної політики являють собою повну протилежність подібним відносинам в середні століття. Тоді студенти допомогою офіційних законопроектів університету та обрання власного виконавчого особи, ректора, здійснювали суворий контроль над професійною діяльністю педагога і над його взаємовідносинами з спільнотою. Праця значної кількості викладачів і в більш пізній період становлення університетів оплачувався внесками студентів, а не церквою або світською владою.

кількості викладачів, розвиток студентського самоврядування

Студентське самоврядування з'явилося досить давно, і було запозичене з країн зарубіжжя, але розвиватися швидкими темпами почало тільки зараз. Це пов'язано з подіями, що відбувається в країні і владою, яка зараз керує державою, а також багатьма іншими важливими факторами.

Отже, величезною проблемою на шляху ефективного розвитку студентського самоврядування є Законодавство України, в якому немає зазначених чітких положень, які регулюють співпрацю цього органу з адміністрацією ВНЗ.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!