Роздрукувати сторінку
Главная \ Університет \ Університет статті \ Рішення задач з фізики

Рішення задач з фізики

« Назад

Рішення задач з фізики – це вид наукової роботи, який вимагає відповіді з використанням математичних та фізичних величин.

Фізика є фундаментальною наукою, поняття фізики та її закони лежать в основі всіх природничих наук. Основне завдання фізики - описати об'єкти навколишнього нас світу і процеси, що відбуваються в них. Фізика відноситься до точних наук. Закони фізики - це кількісні співвідношення, які формулюються на математичній мові. Головним джерелом фізичного знання і критерієм його істинності є експеримент. Тобто фізика - це експериментальна наука.

рішення задач з фізики

Всі ми колись стикаємося з рішенням задач з фізики. І треба зізнатися, що для більшості з нас це не сама довгоочікувана зустріч. Тим не менш, ми знаємо, що всього кілька простих кроків і нехитрих дій дозволять перейти у відносини з Фізикою «на ти». Рішення задач – важлива складова процесу навчання, яку не варто недооцінювати. Адже рішення фізичних задач на різні теми виводить розуміння фізичних процесів на якісно новий рівень.

Якщо ви раніше ніколи не стикалися з рішенням задач, постає резонне питання: з чого почати?

Як вирішувати задачі з фізики?

Щоб рішення задач з фізики не викликало труднощів, пропонуємо слідувати при вирішенні будь-якого завдання наступній універсальній інструкції. Абсолютно не важливо, чи потрібно рішити задачу на рух або дізнатися, яка кількість теплоти Q виділиться в ході ізобарного процесу. Дана інструкція не дасть відповіді на конкретне завдання, але може зробити його вирішення більш простим і швидким.

Не поспішайте і не панікуйте! Пам'ятайте перше правило путівника по Галактиці: «Не панікуй». Як правило, стандартні задачі більшості курсів вирішуються в одну або дві (три) дії, і нічого надскладного в них немає. Насамперед уважно прочитайте умову задачі і осмисліть, що в ній потрібно знайти. Ознайомтеся зі схожими прикладами рішення задач з фізики.

Тепер можна оформляти «ДАНО». Акуратно випишіть всі задані величини і не забувайте про розмірності. Розмірності величин доцільно відразу перевести в систему СІ, щоб потім не заплутатися в обчисленнях.

Дуже важливий пункт: малюнок. Так, ми не Пікассо і не Далі, але і наших художніх здібностей буде цілком достатньо. Вірний пояснюючий малюнок до задачі - це запорука успіху і правильного рішення. Візуалізація даних дуже добре допомагає, і не варто її недооцінювати. Пам'ятаєте, у фізичних задачках вічно щось відбувається - шайба летить під кутом до горизонту, електрон бомбардує пластину, ідеальний газ здійснює роботу, батько і син міняються місцями в човні і так далі. Так от, не лінуйтеся і намалюйте це! Причому не просто так, а із зазначенням діючих сил, векторів швидкостей та інших даних в завданні величин.

як вирішувати задачі з фізики

Тепер, коли вся картина у нас перед очима, слід зрозуміти, на застосування якого фізичного закону побудовано рішення задачі. Часто це можна дізнатися чисто інтуїтивно. Якщо в задачі йдеться про тіло, яке рухається по колу, а треба знайти момент інерції, очевидно, це задача на використання законів динаміки обертального руху. Або якщо дано шлях і час, а знайти потрібно середню швидкість – це, звичайно, кінематика. Можливо, відповідний розділ фізики безпосередньо перед рішенням задач буде корисно простудіювати повторно.

Настав час подумати, як саме знайти шукану величину, знаючи те, що ми, власне, знаємо. Для зручності можете розташувати перед очима фізичні формули. Це допоможе швидше збагнути, що звідки випливає і як знаходиться. Трохи роботи мозку - і бінго! Ви вже знаєте, що робити далі.

Рішення задач з фізики доцільно записати спочатку в загальному, буквеному вигляді. Формулу з буквами потрібно привести до максимально простого виду, по можливості спростивши її. Після цього можете підставляти числові значення і переходити безпосередньо до обчислень. В кінці не забудьте перевірити розмірність отриманої фізичної величини. Якщо потрібно було знайти швидкість, а вийшли кілограми, значить, десь у рішенні задачі з фізики сховалася помилка. Будьте уважні, і все вийде!

Звичайно, трапляється і так, що над задачами доводиться попітніти. Бувають такі горішки, які не вдається розколоти з першого разу, особливо без належного досвіду. Ви намагаєтеся щосили, а рішення так і не дається? Головне - ніколи не здавайтеся! Просто погляньте на Ніколу Тесла, і це додасть сил пробувати знову і знову!

Фізика рішення задач

Фізика рішення задач – це словесна модель фізичного явища (або сукупність явищ) з деякими відомими і невідомими фізичними величинами, що характеризують це явище.

Л. Фрідман в структурі задач, крім умови і розв’язку, виділяє ще оператор. Під оператором задач він розуміє сукупність тих дій (операцій), які треба зробити над умовою задачі, щоб реалізувати її вимоги. Якщо задача сформульована, то процес її рішення полягає в знаходженні і реалізації послідовного ряду засобів вирішення: методу, способу, алгоритму. При цьому процес фізичного рішення задач визначається типом завдання. Існують різні типи задач, а отже, і різні класифікації, в основу яких покладені відповідні ознаки.

рішення задач з фізики - це

Пам'ятайте, що головне - підбір формул. Решта - лише підключення знань математики. Випишіть всі формули, які на ваш погляд можуть підійти, а потім детально розбирайте, що саме потрібно у вашому випадку!

Іноді на задачу потрібен «новий погляд». Якщо відповідь не піддається обчисленню вже тривалий час, слід переключити свою увагу, а потім знову приступити до роботи. Свіжі думки нерідко моментально видають спосіб рішення задачі з фізики!

Якщо вам важко з усім цим розібратися, є компанії, які зарекомендували себе на ринку праці. Однією з таких є інформаційний центр ІЦ «Курсовікс». Тут ви маєте можливість ознайомиться зі зразками рішення задач з фізики, а також купити рішення задач з фізики.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!