Роздрукувати сторінку

Традиція студентських шапочок

« Назад

Чому студентську шапочку з пензликом називають конфедераткою? Я читав, що конфедератка - це польська військовий кашкет. Ви абсолютно праві, конфедератка - це кашкет з чотирикутним верхом в польській армії і польський національний чоловічий головний убір без козирка з пензликом нагорі. Такий носили з 1768 року конфедерати, учасники збройних спілок, які відстоювали права шляхти і незалежність Польщі.

випуск, конфедератка

Але в сучасній мові ця назва з-за схожої форми і стислості прижилася і для академічної шапочки. Іноді використовуються також назви магістерська шапочка або бонет (від французького слова, що означає «шапочка»). А взагалі-то, у цього знака відмінності наукового ступеня в європейських університетах був прототип - біретта (biretta), невелика кругла або квадратна шапочка,  яку носили католицьке духовенство.

Найстаріші університети, такі як Оксфорд і Кембридж, походять від церковних навчальних закладів, тому студенти  і ходили в одязі, схожому на чернечу. Спочатку такий одяг був повсякденним, але з часом знайшов урочисте значення. Символом академічних досягнень та наукового ступеня стала і чотиригранна шапочка (pileusquadratus) з пензликом, що означає єдність багатогранності життя і стійкості тих, хто оволодів знаннями.

студентська шапочка

В англійській мові цей головний убір називають squareacademiccap («квадратної академічної»), oxfordcap («оксфордська», за назвою університету), mortarboard (із-за схожості з дошкою, по-англійськи board, використовуваної мулярами для тримання вапна - mortar). У XVI-XVII століттях її називали cornercap, «кутастою шапочкою». Так її і зараз ще називають в Австралії, поряд з «квадратною» і «траншейною» (trencher). У Великобританії і США академічний одяг, мантія і шапочка, - це capandgown.

У свою чергу біретта йде від давньоримської pileusquadratus, нагадувала ярмулку з квадратом. А можливо, на академічну шапочку вплинули і традиції мусульманських медресе. Нібито їх випускники мали ярмулку із закріпленим на ній Кораном.

Італійське ж слово biretta бере початок від латинського birrus і грецького pyrros, означавших червоний колір. Форма і колір мали особливе значення: червоний довго вважався символом королівської могутності, недарма до кінця XV століття біретти носила італійська знать - як символ їх військової і цивільної могутності. Червоні (рідше чорні) конічні біретти використовувалися тоді і як знак вчених, студентів, людей мистецтва.

радісні студенти

Особливий сенс колір надавав і надає досі, всьому академічному одягу. Так, зелений колір підкладки капюшона мантії позначає медицину, білий - мистецтво, письменство, гуманітарні науки, фіолетовий - юриспруденцію, і так далі. Різниться колір і відповідно до академічного рівня: для урочистих випадків у доктора наук існує червона мантія, для повсякденності - чорна. Плюс «лички» - три оксамитові смужки, шеврони, на кожному рукаві. Бакалавра та спеціаліста покладено жовтий (і мантія без капюшона), магістра - бордовий (з капюшоном).

Але все це було б нісенітницею, якщо б не було пензлика! Ліріпіпи (Liripipe), найважливішого елементу одягу «академіків». Назва виникла від латинського cleriephippium - головного убору католицького духовенства. Ті, хто продовжують навчання носять її з правого боку конфедератки, випускники - зліва. Символічний момент на церемонії вручення дипломів - перекидання пензлика. Пензликами відмінності нагороджуються студенти-відмінники, при цьому іноді пензлик має особливий колір і почесну напис на латині.

студентка-випускниця

Отже, студентські шапочки є головним атрибутом випускників на території України, а у Європі вони рахуються повсякденним студентським одягом.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!