Роздрукувати сторінку

Студентське самоврядування у вищих навчальних закладах Польщі

« Назад

Для багатьох студентів студентське самоврядування - є першою сходинкою набуття досвіду в роботі, формування якісних рис характеру, самореалізації себе в соціумі.

студентське самоврядування у Польщі

В ОСС працює молодь, яка намагається вирішувати студентські проблемні питання. Участь в діяльності ОСС - це прекрасна можливість отримати навички випробувати себе як лідера і керівника.

Студент не тільки освоює всі потрібні для нього науки, але і завдяки СС більш повно і всебічно розвивається як особистість. А освічена і всебічно розвинена молодь - це гарант успішного майбутнього держави.

Що стосується студентського самоврядуванняу Польщі, то, наприклад, студентське самоврядування Гданського технологічного університету було створено в 1957 році, 55 років тому, ще в період комуністичної держави. Сьогодні ця організація має розвинену національну структуру. У кожному вузі працює студентський парламент, який щорічно обирає президента.

Організація отримує фінансування з парламенту Польщі, у Гданському політесі це близько 150 тисяч євро в рік. Самоврядування займається широким спектром питань і має близько 10 департаментів. Наприклад, соціальний - його завдання полягає в тому, щоб забезпечити студентам умови для освіти та розвитку, відвернути їх від поточних проблем. Фінансовий відділ займається фандрайзингом саме для підтримки студентських ініціатив, а також шукає для них всілякі пільги, знижки та можливості. Освітній департамент займається питаннями розкладу занять, а також додатковими безкоштовними тренінгами та розвитком студентів. Також ініціює та проводить наукові, культурні, освітні, спортивні та туристичні проекти університету.

інтереси студентства

В середньому в рік Студентський Парламент Гданської політехніки проводить 150 різноманітних заходів, починаючи від розважально-дозвільних, закінчуючи конференціями та правозахисними ініціативами. У великих заходах бере участь від 1 000 до 10 000 студентів, а в активній роботі зайнято близько 200-300.

У Польщі студентському самоврядуванню надається свобода рішень і дій і воно насправді є самоврядуванням. Там студентам не доводиться постійно випрошувати дозволу провести будь-який захід або зробити проект, студентські ради є самостійним органом, керівництво університетів в більшості своїй є тільки порадником.

Проблеми польських студентів такі ж, як і скрізь: проживання, працевлаштування, заробіток і так далі.

Кожен такий вуз делегує свого представника в Республіканський студентський парламент, який в свою чергу працює з міністром освіти: доводить до його відома думки студентів з різних реформ в освіті, виносять на обговорення проблеми, які не вирішуються в межах вузу. Збори республіканського парламенту проходять 1-2 рази в рік.

студентський уряд

Цікаво, що при політехніці працює департамент, який займається просуванням студентських досліджень і розробок на ринок. Зараз у вузі працює 1200 дослідників, укладено 250 міжнародних угод про співробітництво. Кожен рік вуз укладає контракти на 5 мільйонів євро, приблизно 50-60 студентських проектів залучають інвесторів, близько 30 ідей патентується. При продажу бізнес-ідей або проекту половину суми отримує студент, половину - вуз.

У Німеччині, Україні та Польщі органи студентського самоврядування є єдиним виразником інтересів студентства. Якщо ректор хоче дізнатися позицію своїх студентів, він розмовляє з керівництвом РСУ. У білоруських вишах ні студентські ради, ні які-небудь інші органи і організації не мають права висловлювати думки студентів на переговорах з адміністрацією навчального закладу. Як наслідок - незахищеність студентів групи.

самоврядування, студентська громадська організація

Крім того у Німеччині та Польщі існує обов'язкова студентська квота на місця як вищого органу університету - сенату, так і інших мало значущих органів, начебто стипендіальних і бюджетних комітетів.

РСУ не може самостійно набувати та розпоряджатися матеріальними і фінансовими засобами. Це вирішується створенням нової форми громадських об'єднань студентської громадської організації статусу юридичної особи.

Альтернативою може служити приклад Польщі, де ректор університету видає голові студентського уряду довіреність на придбання та розпорядження майна, укладання угод від імені університету.

навчання в Польщі

Як бачимо, студентське самоврядування Польщі носить більш чіткий і окреслений характер, саме студенти Польщі почуваються на вищому рівні в суспільстві, ніж українські. Головною відмінністю, між нашими студентами і польськими є те, що вони вміють і можуть достукатись до влади.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!