Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ 2. Права студентів в конфліктних ситуаціях \ 07. Правомірність перевірки студентських кімнат у гуртожитку адміністрацією та обслуговуючим персоналом

Правомірність перевірки студентських кімнат у гуртожитку адміністрацією та обслуговуючим персоналом

« Назад

Поселяючись до кімнати гуртожитку, на студента покладається чимало обов’язків щодо порядку проживання, проте гарантуються права. Чітко не знаючи їх, студент мимоволі дозволяє іншим особам вчиняти порушення щодо реалізації студентом власних прав. Перш за все, поговоримо про таке конституційне право студента, яке закріплено і в Конституції України, право на недоторканність житла.

конкурс на найкращу кімнату в гуртожитку

Відповідно до частини 1 статті 30 Основного Закону не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Під житлом варто розуміти не лише місце постійного проживання особи, а й місце її тимчасового проживання, переважного проживання чи перебування.

Обмеженню дане право підлягає лише за наявності передбачених на те законних підстав, а саме необхідність провадження оперативно-розшукових слідчих дій з метою розкриття чи розслідування злочинів, виконання судових рішень, здійснення адміністративного нагляду. Окрему групу підстав для законного порушення недоторканності житла становлять випадки надзвичайного характеру ( необхідність врятування людей або майна, ліквідація аварій, пожеж). Варто зазначити, що Конституцією передбачено надважливу засаду, відповідно до якої обшуки, огляди можуть здійснюватися лише за вмотивованим рішенням суду.

Розглянемо декілька випадків, які часто трапляються у студентському житті, проте вони маскуються під правомірні.

Перший випадок, коли обслуговуючий персонал гуртожитку, маючи запасного ключа, без вашого відома та дозволу заходить до кімнати. Ми не говоримо про причини викрадення студентських речей вказаними особами. Проте відвідування студентських кімнат (блоків в цілому) може бути пов’язане з перевіркою прибраності у кімнаті, наявністю планів чергування на вхідних дверях та ін. Саме такі випадки попереджені, хоча і в дусі закону конституційними приписами.

перевірка

Таким чином, проникнути в кімнату без відома студента адміністрація може тільки тоді, коли є ризик псування майна гуртожитку (виникли проблеми із пожежною безпекою чи в когось заливає кімнату).

Наступним випадком є проведення перевірок у студентських кімнатах керівництвом вищого навчального закладу після 23 години. Варто зазначити, що у Правилах проживання у гуртожитках зазначається, що всі заходи повинні закінчуватись до 22-00 години. З 22-00 години до 7-00 години ранку в гуртожитку мешканці повинні додержуватися тиші. До таких заходів варто відносити і проведення перевірок.

студентська кімната

Крім того, досить багато норм зазначають про необхідність дотримуватися стану тиші у гуртожитку, жодним чином не порушувати спокій інших студентів. Наприклад, вхід до гуртожитку мешканцям даного гуртожитку до 23.00 години за перепустками. Після 23.00 години вхід дозволяється у виключних випадках за заздалегідь виданим письмовим дозволом адміністратора гуртожитку. У мешканців, що з'явилися до гуртожитку після 23.00 години без попередження, вилучається перепустка і передається адміністрації гуртожитку; вхід до гуртожитку відвідувачам у навчальні дні дозволено з16.00 до 22.00год., у вихідні та святкові дні – з 09.00 до 23.00год. при пред'явленні черговому документа, що засвідчує його особу (прибуття та вибуття гостя реєструється в книзі відвідувачів).

Звичайно говорячи про заборону порушення спокою студентів, ми говоримо і безпосередньо про самих студентів, які нерідко здіймають галас. В такому випадку до таких студентів повинні бути застосовані заходи впливу з боку керівників з метою забезпечити спокій інших осіб, проживаючих у гуртожитку.

Правомірність перевірок наявна і у тих випадках, коли запроваджено проведення відповідного конкурсу, наприклад, конкурсу на найкращу студентську кімнату, найкращий блок. У такому випадку, перед студентами оголошуються умови конкурсу, і зазначається що в певний день відбудеться перевірка конкурсантів. Проте наголошуємо ще раз на тому, що такі перевірки краще здійснювати не у вечірній час доби, і заборонено здійснювати після 23 години.

вхід постороннім

Таким чином, робимо висновок, що перевірка студентських кімнат сторонніми особами, за винятком невідкладних випадків, перелік яких нами був наведений, заборонено. Правомірність полягає саме у наданні дозволу на таку перевірку безпосередньо власником ( користувачем) житла.