Хронобіологія, як навчальна дисципліна
« Назад Біоритмологія (хронобіологія) є новим науковим напрямком, який розвивається на стику суміжних дисциплін. Предмет дисципліни - біологічні ритми і біологічні процеси, що впливають на життєдіяльність живих організмів.
Мета викладання дисципліни - формування у студентів поглиблених професійних знань про фізіологічні механізми хронобіологічних процесів, що протікають в організмі людини і тварин. Інтерес до проблем біоритмології цілком закономірний, оскільки ритми панують у природі і охоплюють всі прояви живого – від діяльності субклітинних структур та окремих клітин до складних форм поведінки організму і навіть популяцій та екологічної системи. Періодичність – невід'ємна властивість матерії. Феномен ритмічності є універсальним. Основна частина програми включає три розділи: "Вступ в дисципліну «Хронобіологія»", "Біоритми і біологічний годинник", "Порушення біоритмів", де розглядаються біологічні процеси, що ритмічно змінюються у часі, а також неузгодженість ритмів, які є однією з причин розвитку виражених патологічних змін в організмі. Завдання вивчення дисципліни: - сформувати в студентів сучасні уявлення про найважливіші біоритми, що генеруються організмом людини і тварин; - про найважливіших хронобіологічних механізмів, які реалізуються на різних рівнях (від субклітинного до організменного) в умовах норми і при патологічних станах; - про основні наукові проблеми та дискусійні питання в сучасній хронобіології; - підготувати студентів до застосування отриманих знань при здійсненні конкретного хронобіологічного дослідження. В результаті вивчення даної дисципліни студенти повинні: -- Мати уявлення про: - місце сучасної хронобіології в системі біологічних наук; - про основні характеристики і закономірності генерації біоритмів; - про найважливіші принципи регуляції біоритмів. -- Знати: - сучасні теорії про засади функціонування біологічних годин; - сучасні експериментальні підходи до вивчення біоритмів на різних рівнях організації (від рівня циркадіанних генів до організмового); - особливості найважливіших сучасних концепцій провідних вітчизняних і зарубіжних фізіологів і наукових шкіл в області хронобіології. -- Вміти: - збирати, аналізувати та інтерпретувати сучасну наукову літературу за хронобіології; - вільно орієнтуватися в дискусійних проблемах сучасної хронобіології; - працювати з сучасним обладнанням, володіти технікою хронобіологічного експерименту; - викладати в усній і письмовій формі результати свого дослідження і аргументовано відстоювати свою точку зору в дискусії придбати практичні навички: – практичної діяльності з вивчення механізмів хронобіологічних процесів, що протікають в організмі людини і тварин. -- Бути компетентним: - у питаннях про природу біологічних ритмів; чинники-синхронізатори біологічних ритмів; - роль ритмів як механізму адаптації до життєдіяльності організмів від найпростіших до людини; - механізми регуляції біологічних ритмів. Дисципліна «Хронобіологія» тісно пов'язана із суміжними науками: біологія розмноження і розвитку, цитологія та гістологія, біологія людини, біохімія і молекулярна біологія, фізика, фізіологія тварин і вищої нервової діяльності.
Свої роботи дослідженню дисципліни присвятили такі вчені: Ходжаян А.Б., Федоренко Н.Н., Краснова Л.А та ін. Отже, якщо Вам не вистачає часу, і необхідно придбати магістерську роботу чи статтю з курсу «Хронобіологія» пишіть у компанію ІЦ «KURSOVIKS». Ми радо Вам надамо допомогу в цьому. |