Екологія, як навчальна дисципліна
« Назад Спочатку екологія визначалася як наука, яка вивчала взаємовідносини живих організмів між собою і середовищем їх існування; у даний час – час прояву антропогенно обумовлених кризових ситуацій – цей термін виявився найбільш підходящим для відображення складних, драматичних взаємин суспільства з навколишнім середовищем. Жодне поняття в науці не має зараз настільки широкого вживання і поширення в різних галузях природознавства і гуманітарних наук, як екологія. Це дозволяє багатьом спеціалістам, які займаються проблемами навколишнього середовища, вважати, що йде не тільки інтеграція наук, але й відбувається формування нової міждисциплінарної науки «мегаекологія» (Н.Ф. Реймерс), здатної вирішувати екологічні проблеми на глобальному, регіональному і локальному рівнях. Відомий американський еколог Ю. Одум назвав сучасну екологію «міждисциплінарною галуззю знань про пристрій і функціонування багаторівневих систем у природі і суспільстві у їх взаємозв'язку».
Дисципліна «Екологія» відноситься до фундаментальних дисциплін і передбачає формування у студентів екологічного світогляду і виховання, здатності до оцінки своєї професійної діяльності з точки зору збереження природного середовища. Метою введення дисципліни «Екологія» в навчальний процес є підвищення екологічної грамотності, досить актуальної в період екологічної кризи, і заповнення пробілу загалом, у фундаментальному природознавчому навчанні студентів. Основне завдання дисципліни - навчання майбутнього фахівця виробництва грамотному сприйняттю явищ, пов'язаних з життям людини в навколишньому середовищі, формування у студентів екологічного світогляду, здатності оцінювати наслідки своєї професійної діяльності для навколишнього середовища. В результаті вивчення дисципліни «Екологія» випускник вузу повинен знати: концептуальні основи екології; загальні риси сучасної екологічної кризи та шляхи виходу з неї; екологічні принципи раціонального природокористування; економічний механізм охорони навколишнього середовища; основи інженерно-технічних заходів щодо захисту біосфери; основи державного і міжнародного законодавства у галузі природокористування і охорони навколишнього середовища. Випускник ВНЗ повинен уміти: приймати екологічно обґрунтовані організаційно-технічні рішення на рівні підприємств, які максимально бережуть природне середовище; оцінювати з екологічних позицій, ефективність нових технологій, устаткування, продукції; визначати економічну ефективність природо-охоронних заходів та платежі за забруднення навколишнього природного середовища; користуватися природоохоронним законодавством.
У зв'язку з тим, що випускник вузу повинен знати і вміти, справжня програма включає наступні основні питання: - світоглядні питання, пов'язані з розумінням причин екологічної кризи та напрямків виходу з неї; - матеріали з області загальної екології, необхідних майбутньому інженеру при оцінці наслідків його діяльності для навколишнього природного середовища; - матеріали з області санітарної охорони навколишнього середовища і загальних принципів екологічного природокористування в аспекті конкретної інженерної спеціальності; - питання екологічного права та професійної відповідальності.
Дисципліна «Екологія» пов'язана з дисциплінами гуманітарного та соціально-економічного профілю, а також математичними і природничо-науковими дисциплінами. Свою увагу формуванню та зародженню предмету приділяли такі науковці: Мамин Р.Г., Арустамов Е.А., Денисов В.В., Калигін В.Г. та ін. Отже, якщо Вам необхідно потрібно купити дипломну роботу чи тези з курсу «Екологія» звертайтесь у компанію ІЦ «KURSOVIKS». Колектив кваліфікованих спеціалістів Вам швидко та за помірну ціну допоможе у цьому. З повагою ІЦ «KURSOVIKS»! |