Оперативно-розшукове документування як навчальна дисципліна
« Назад Документаційна робота складається із сукупності різноманітних операцій, виконуваних оперативником з матеріальними носіями інформації з документами в ході вирішення завдань ОРД. Документаційна діяльність складається з документування та документообігу.
Документування полягає у проведенні різних операцій від підготовки, складання та затвердження (погодження) документів до їх створення та формування, а документообіг включає ряд операцій від створення документа (надходження його ззовні) до закінчення здійснення і оформлення, для прикладу, справа оперативного обліку, або відправлення адресату. Таким чином, оперативно-розшукове документування — це частина документаційної діяльності, що полягає в процесі збирання, систематизації та фіксації відомостей, перевірки та оцінки результатів ОРД, а також прийняття на їх основі рішення оперативником. Документування в ОРД здійснюється у всіх її видах: кримінально-розшуковій роботі, перевірочній роботі, розшуку безвісти зниклих та дослідженні загроз безпеки держави. Однак для кожного виду ОРД характерно «своє» документування, у якому поряд із загальними особливостями документування в ОРД простежується специфіка. Так, у кримінально-розшуковій роботі, що протікає в рамках оперативно-розшукового процесу, виявлення злочинів та осіб, що їх вчинили, є однією з головних завдань процесу документування, а для адміністративної оперативно-перевірочної роботи типове документування, для прикладу, можливих порушень методів ліцензування. Навчальний предмет «Оперативно-розшукове документування» призначена для тих, що навчаються за спеціальністю «Правове забезпечення національної безпеки». Мета вивчення дисципліни: ознайомити учнів з загальними основами оперативно-розшукового документування.
Завдання курсу: – тлумачення змісту ОРД; – позначення суб'єктів ОРД; – подання оперативно-розшукових заходів у їх правовому аспекті; – дослідження питань, пов'язаних з документуванням в процесі ОРД; – висвітлення заходів оперативно-розшукового заходу і оперативно-розшукових заходів; – ознайомлення з особливістю профілактики злочинів в ОРД; – розвиток у студентів професійного підходу до реалізації теоретичних і деяких практичних навичок в області ОРД та основ оперативно-розшукової мислення. Програма призначена для студентів, які володіють знаннями наступних дисциплін: Правоохоронні органи, Конституційне право Росії, Адміністративне право. У результаті освоєння дисципліни студент набуває наступні навички: Знати: – предмет і сучасна побудова науки теорії ОРД; – види оперативно-розшукових заходів, їх юридичний зміст; – підстави і умови проведення оперативно-розшукових заходів; – права органів, уповноважених здійснювати ОРД, при рішенні задач ОРД; – надаються права і покладаються обов'язки оперативних працівників; – значення оперативно-розшукових відносин, що складаються з приводу сприяння громадян оперативно-розшуковій органу; – зміст напрямів розшукової роботи органів, що здійснюють ОРД; – юридичні підстави закладу справи оперативного обліку. Вміти: – оперувати поняттями і термінами в області ОРД; – правильно складати і оформляти окремі оперативно-службові документи; – використовувати окремі засоби ОРД. Володіти: – термінологією в області ОРД; – уміннями роботи з законами і підзаконними нормативними правовими актами у сфері ОРД; – здібностями аналізу рішень, прийнятих в ОРД; – навичками реалізації норм Федерального закону «Про оперативно-розшукову діяльність»; – навичками складання окремих оперативно-службових документів.
Свою увагу становленню предмету приділяють такі науковці: С.С. Чернявський, М.М. Алексійчук, О.В. Хуторянський, І.М. Купранець, В.І. Василинчук. Отже, значення документування обумовлено характеристиками ОРД. Вони полягають у тому, що, як правило, оперативники одержану інформацію використовують не в момент одержання і не один раз, а в основному по закінченні якогось проміжку часу, іноді досить тривалого, і багаторазово в різних оперативно-розшукових ситуаціях. З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |