Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 4459 Прикладний характер соціальної роботи, Соціальна робота

Прикладний характер соціальної роботи, Соціальна робота

« Назад

Прикладний характер соціальної роботи

Соціальні проблеми важливо розуміти та аналізувати з урахуванням прикладного характеру соціальної роботи. У липні 2014 року Міжнародна федерація соціальних працівників (МФСР) та Міжнародна асоціація шкіл соціальної роботи (МАШСР) ухвалили визначення соціальної роботи як засновану на практиці професію та академічну дисципліну, що сприяє соціальним змінам та розвитку, соціальній згуртованості, активізації та звільненню людей. Центральне місце в соціальній роботі посідають принципи соціальної справедливості, прав людини, колективної відповідальності й поваги до різноманітності та відмінностей.

Підкріплена різноманітними практиками, теоріями соціальних та гуманітарних наук, соціальна робота залучає людей і структури для вирішення життєвих проблем та підвищення добробуту.

Отже, соціальна робота як професійна діяльність не є спонтанною чи фрагментар­ною. Вона спрямована на досягнення певних цілей і результатів, які зумовлені метою конкретної діяльності, що полягає у створенні оптимальних умов для соціалізації особистості. Подальша конкретизація цієї мети відбувається в її змісті, що визначає коло основних професійних завдань стосовно суб'єктів та об'єктів соціальної роботи. Зміст соціальної роботи розкривається у процесі соціальної адаптації, профілактики, реабілітації, ресоціалізації та соціального об­слуговування певних вікових і соціальних груп.

Як і кожна професійна діяльність, соціальна робота на певному етапі розвитку вимагає узагальнення накопиченого досвіду, теоретичного осмислення та обґрунтування особливостей її функціонування, що сприяє формуванню системи наукових знань у галузі соціальної роботи. Це, своєю чергою, надає можливість розглядати її як науку, що має всі необхідні структурні компоненти, а саме: предмет та об'єкт дослідження, закономірності функціонування, принципи та методи діяльності, категоріальний апарат. До її складу входять два розділи: теоретико-методологічний, фундаментальний (методологія, базові поняття та категорії, закономірності, принципи) та прикладний, який передбачає практичне застосування теоретичного та емпіричного знання в процесі виконання конкретних завдань соціальним працівником.

Соціальна робота як наука досліджує цілу низку питань, таких як вплив соціальних процесів на розвиток і поведінку соціальних громад, груп і особистості; роль соціальної політики у розв'язанні суспільних проблем і практичних завдань соціальної роботи; технології соціальної роботи з різними соціальними групами; особливості діяльності різних державних і громадських інститутів соціального обслуговування населення; закономірності соціального управління в системі соціальної роботи тощо.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!