Підготовка до захисту кваліфікаційної роботи, Політичні науки, ЧДУ ім. Могили
« НазадРозділ 7. Підготовка до захисту кваліфікаційної роботиАвтор дипломної (кваліфікаційної) роботи повинен отримати на неї письмовий відгук наукового керівника та рецензію від провідного спеціаліста іншої кафедри або практичного працівника – керівника партійної, громадської організації, в якій проводилось дослідження, або керівника відділу місцевих органів влади, де проводилось дослідження. Відгук наукового керівника дипломної роботи пишеться (друкується) у довільній формі. У ньому відзначають: рівень підготовки дипломника до виконання професійної діяльності політолога-дослідника; ступінь самостійності у виконанні дипломної роботи: новизну поставлених питань та оригінальність їх вирішення; вміння використовувати літературу; ступінь оволодіння методами дослідження; повноту і якість розробки теми; логічність, послідовність, аргументованість, літературну грамотність викладання матеріалу; відповідність вимогам державного стандарту; можливість практичного застосування дипломної роботи або її окремих частин; оцінку дипломної роботи за чотирьохбальною системою: відмінно, добре, задовільно, незадовільно; і висновок про те, в якій мірі вона відповідає вимогам, що ставляться перед випускниками. Рецензія складається (друкується) у довільній формі. Вона може висвітлювати ті ж питання, що й відгук керівника. Особлива увага в ній повинна бути звернена на: визначення актуальності проблеми для розвитку української політики; методику дослідження; використання автором законодавчих документів стосовно внутрішньої політики країни, розпорядчих документів держадміністрації, органів місцевого самоврядування; позитивні якості та недоліки; висновки, пропозиції та рекомендації. Рецензент, як і науковий керівник, оцінює роботу за чотирьохбальною системою, як зазначалося вище. Завершена дипломна робота разом з письмовим відгуком керівника і рецензента подається на кафедру. До Державної екзаменаційної комісії (ДЕК) до захисту дипломної (кваліфікаційної) роботи подаються такі документи:
До ДЕК подаються інші матеріали, які характеризують наукову та практичну цінність дипломної роботи (друковані статті з теми дослідження, тези наукових доповідей, акти впровадження результатів роботи в практику та ін.) Після завершення дипломної (кваліфікаційної) роботи студент готує доповідь на захист перед Державною екзаменаційною комісією. Доповідь може мати довільну форму, але в ній доцільно висвітлити такі важливі питання дипломної (кваліфікаційної) роботи:
Доповідь не повинна перевищувати за часом 10 хвилин. У ній повинні міститися також відповіді на основні зауваження наукового керівника та рецензента. Для кращого сприймання присутніми матеріалу, бажано використовувати засоби наочності (таблиці, діаграми, графіки). Якщо в роботі багато таблиць, діаграм і графіків, то для захисту можна підготувати декілька (не більше 3-4 – найбільш цікавих). Науковий керівник допоможе вибрати які саме таблиці, діаграми чи графіки підготувати до захисту. Доповідь можна читати з написаного тексту, але краще розповідати. Це дасть можливість повніше уявити, наскільки ґрунтовно дипломник опанував свій матеріал. Традиційно, перших кілька речень для налаштування та подолання хвилювання студенти можуть зачитати, а надалі без допомоги письмового тексту розповідають про одержані результати. Після доповіді студентові задають питання члени ДЕК і присутні. Запитання можуть бути пов’язані з темою дипломної роботи, а можуть бути значно ширші від теми роботи, оскільки захист має своєю метою виявити не лише знання з теми дослідження, але й рівень загальної підготовки випускника з обраної спеціальності. Після відповіді на всі питання голова ДЕК читає відгук про роботу, а рецензент, виділений кафедрою з числа співробітників кафедри або з іншої установи, - рецензію (секретар кафедри за кілька днів до захисту знайомить з відгуком наукового керівника та рецензією). Після цих офіційних виступів можуть бути ще виступи присутніх. Зокрема, часто студент виконує свою роботу в управліннях і відділах держадміністрій, дослідницькому центрі або в партійних і громадських організаціях. Дуже бажано, щоб під час захисту виступали наукові працівники, співробітники державних установ, партійних і громадських організацій, де студент виконував свою роботу. Коли це не можливо, то слід зачитати на ДЕК подані письмові відгуки. На всі зауваження у відгуках та рецензіях, а також у виступах під час захисту дипломної (кваліфікаційної) роботи студент зобов’язаний дати вичерпні відповіді. Коли рецензент або хтось із присутніх не задоволений якоюсь відповіддю дипломника, він повинен про це сказати, а останній має відповісти більш ґрунтовно на це питання. Хід захисту фіксується в протоколі ДЕК. Оцінка виставляється на закритому засіданні ДЕК і оголошується головою ДЕК дипломнику і всім присутнім на відкритому засіданні. Звичайно, підряд проводиться захист дипломних робіт декількома студентами і оцінки оголошуються після захисту відразу для всіх дипломників. Кращі роботи можуть бути рекомендовані на конкурси і виставки, на конференції, а також до друку в студентських збірниках. Захищені курсові роботи зберігаються на кафедрі два роки, дипломні (кваліфікаційні) – 5 років. З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!
|