Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 3084 Завдання 39 Місце філософії у духовному житті середньовіччя

Завдання 39 Місце філософії у духовному житті середньовіччя

« Назад

Завдання 39 Місце філософії у духовному житті середньовіччя

Уважно перечитайте наведені нижче положення, що характеризують місце філософії в середньовічних суспільних процесах, прокоментуйте їх, спробуйте пояснити їх сутність своїми словами.

"До вивчення наук веде подвійний шлях - авторитет та розум. У відношенні до часу (тобто в історичній традиції) панує авторитет, а у відношенні до суті справи - розум. Авторитет буває частково божественний, частково людський, але істинний, міцний та найвищий авторитет є той, який зветься божественним ".

(Августин Аврелій)

Чому, на ваш погляд, середньовічна епоха - епоха суцільно релігійна -не відкидала розум?

"Взагалі те, що породжується міркуваннями діалектиків (філософів) та риторів, неможна прямо поширювати на божественні таїни. І не так обстоять справи, що вигадане у якості доведень чи силогізмів... жорстоко підпорядковувало собі священні закони і протиставляло необхідність своїх висновків божественній могутності. Зовсім ні; ця досвідченість шкільної науки, якщо вона використовується задля пояснення священних висловів, не повинна зухвало привласнювати собі право головування, але, подібно прислужниці виконувати розпорядження володарки (тобто - теології) ".

(Петро Даміані)

"Філософія є пізнанням сущого, оскільки воно суще, тобто пізнанням природи сущого. І ще: філософія є пізнанням речей божественних та людських. Далі, філософія є уподібненням Богові. Філософія є мистецтвом мистецтв і наукою наук, бо філософія є початком будь-якого мистецтва... Далі, філософія є любов до мудрості. Істинна ж мудрість є Бог. А тому любов до Бога є істинною філософією ".

(Іоанн Дамаскін)

Спробуйте пояснити, в чому саме полягають тотожні та принципово відмінні моменти в античному та середньовічному розумінні предмета філософії та її функцій. Аргументуйте свої твердження.

Ознайомтесь із наведеними нижче полемічними випадами представників християнської патристики, спрямованими проти античної філософії. Якою мірою вони, на ваш погляд, є виправданими?

"Чому ти, о, філософія, наповнюєш життя привидами, роблячи із вітру, повітря, вогню, каменю, дерева, заліза богів? Я ж прагну дістатися до Господаря вітрів, Володаря вогню, Творця всесвіту, до Того, Хто дає сонцю світло. Шукаю Бога, а не творіння ".

(Климент Олександрійський)

"То я безсмертний і я радію, то - смертний і плачу. То я розпадаюсь на складові і стаю водою, повітрям, вогнем, а трохи пізніше я вже не повітря і не вогонь... Із мене роблять дикого звіра, рибу, а брати мої - дельфіни. Бо завдяки філософії я плаваю, літаю, повзаю та бігаю... ".

(Єрмій Філософ)

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!