Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 3018 Задачі з курсу Право, Задачі з обґрунтуванням кваліфікації

Задачі з курсу Право, Задачі з обґрунтуванням кваліфікації

« Назад

Задачі з курсу Право, Задачі з обґрунтуванням кваліфікації

1. Володимир зі своїм знайомим Петром створили групу, яка складалася з них обидвох і у період з травня до лютого займалася такою злочинною діяльністю: вимагала від Василя передати учасникам групи гроші в сумі 3500 грн., погрожуючи розповсюдити інформацію про те, що його дочка – наркоманка; під погрозою знищення автомобіля «Мерседес», вимагали гроші на суму 4000 грн. від Дмитра, власника мережі ресторанів «Дністер»; умисно знищили гараж Кирила, заподіявши йому шкоду на суму 10000 грн.; погрожуючи розповсюдити зібрані ними за допомогою таємної відео зйомки матеріали про аморальну поведінку Данила і Катерини, вимагали від них передачі грошей у сумі 3000 грн. Дайте кримінально-правову оцінку діям учасників групи. 

2. Нищенко, Кульков та Мулькін домовились чинити напади на громадян. Для залякування вони застосовували пістолет ТТ, який був непридатним для стрільби (зламана бойова пружина). Всього вони вчинили 5 нападів забираючи у потерпілих майно, яке ті мали при собі. Як потрібно кваліфікувати їх дії. 

3. Олександр, Кирило і Дмитро та інші (всього 8 чоловік) домовились про спільну злочинну діяльність. Їхнім керівником став Олександр. З цього часу вони розпочали розшук осіб, які мали значні валютні кошти та майно. Одержавши інформацію про те, що Ігор займається підприємницькою діяльністю, вони вирішили здійснити напад на нього в його ж помешканні. 10 травня Кирило і Дмитро проникли в квартиру Ігоря і, застосувавши насильство у вигляді перелому руки у ліктьовому суглобі та погрожуючи вбивством, почали вимагати в нього негайної передачі 10000 доларів США. Але грошей у Ігоря вдома не виявилося. Тоді вони почали висувати вимоги про передачу цієї суми грошей пізніше. Для того, щоб Ігор сприймав їхні погрози  всерйоз, згодом сюди прибув учасник групи В’ячеслав із собакою, яку нацькував на потерпілого з цією ж метою. Під дією застосованого насильства Ігор погодився виконати вимоги нападника, пообіцявши їм зібрати необхідну сумі грошей  у своїх родичів та знайомих, але сказав, що для цього йому потрібен час. Учасники групи, чергуючись, майже 2 місяці насильно утримували потерпілого під своїм контролем у його квартирі. Олександр розробив чіткий графік чергувань учасників групи на квартирі Ігоря. Безпосередньої ж участі у захопленні та насильницькому утриманні Ігоря він не брав. Інші ж учасники групи під час чергування знущалися над потерпілим , застосовували тортури та погрожували вбивством. Внаслідок таких дій потерпілий втратив орієнтацію в часі та просторі, у нього розвинулась епілепсія.

Одержавши гроші від Ігоря, група зайнялася вимаганням ще у підприємців – братів Андрія та Євгена, погрожуючи розправою. А також знищили шляхом підпалу майно Бориса і Віктора – співвласників туристичного агентства, які не піддались на вимагання на загальну суму 6801 грн. Як слід кваліфікувати діяння винних осіб.

Задачі з обґрунтуванням кваліфікації 

1. О., працюючи начальником авторемонтної майстерні, під час виконан­ня робіт в оглядовій ямі, нехтуючи наявністю паливно-мастильних матеріа­лів, запалив сірника, через що виникла пожежа, внаслідок якої зварник Д., який був поруч, отримав тяжкі тілесні ушкодження.

Кваліфікуйте дії О. Відповідь поясніть. 

2. Майстер будівельної ділянки Й., керуючи роботами зі зведення даху бурякосховища, всупереч вимогам будівельних норм і правил, допустив до виконання таких робіт робітників без необхідних захисних пристроїв та засобів. Унаслідок цих порушень один із робітників, який працював без страхувального паска, впав з висоти 6 м і отримав тяжкі тілесні ушкодження.

Кваліфікуйте дії Й. Відповідь поясніть. 

3. Директор вугільної шахти Н. дозволив проводити зварювальні робо­ти (з використанням відкритого вогню) в шахті з підвищеною концентрацією вугільного пилу. Внаслідок вибуху загинуло п'ять шахтарів.

Кваліфікуйте дії Н. Відповідь поясніть

______________

ЗАДАЧІ

1.  С. перевищив встановлену швидкість дорожнього руху та виїхав на тротуар, збивши одного пішохода. Водій автомобіль не зупинив і поїхав геть, маючи намір уникнути відповідальності. Внаслідок отриманих ушкоджень і відсутності допомоги потерпілий пішохід через деякий час помер.

Кваліфікуйте дії С. Відповідь поясніть. 

2. Л. працював водієм одного транспортного підприємства. Якось увечері, коли вже ніхто не працював, він самовільно взяв закріплений за ним вантажний автомобіль і поїхав на ньому до лікарні, де лікувалася його дружина.

Кваліфікуйте дії Л. Відповідь поясніть. 

3. Рішення із обґрунтуванням

Любомир, рухаючись о 22 год. на автомобілі КамАЗ, після роз'їзду із зустрічним транспортом не ввімкнув дальнє світло фар, а продовжував їхати з ближнім світлом із швидкістю 55 км/год. У цей час він побачив, як на трасу на відстані 60 м від його машини по ходу руху з бічної дороги став виїжджати автомобіль ВАЗ, не подаючи ніяких світлових сигналів. Любомир швидкість не знизив, а розраховуючи, що водій ВАЗа зупиниться, з метою уникнути зіткнення застосував нічим не виправданий маневр, виїхавши на смугу зустрічного руху. Однак той не зупинився, а продовжував рухатися, внаслідок чого сталося зіткнення транспортних засобів. При цьому водій ВАЗа Михайло і двоє його пасажирів були смертельно травмовані, а транспортним засобам були заподіяні значні технічні пошкодження.

У висновку комплексної автотехнічної експертизи було сказано, що в конкретній дорожній ситуацій водій Любомир мав технічну можливість зупинити керований ним автомобіль і, таким чином, уникнути зіткнення транспортних засобів. Автомобіль ВАЗ виїхав на дорогу без світла і Леоніду не було відомо, яким чином діятиме водій ВАЗа. Аварійну обстановку на дорозі створив саме Михайло, який до того ж був у стані алкогольного сп'яніння. Дайте кримінально-правову оцінку ситуації.

Задачі (вирішення з обґрунтуванням) 

1. Роман, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив уночі у будинку свого тестя сварку, нецензурно лаявся, погрожував розправою дружині, побив посуд, шибки у вікнах, а потім кочергою переламав тестеві руку у зап'ясті та кілька пальців на руці, від чого той лікувався 23 дні. Для того, щоб його приборкати, мешканці села викликали працівника міліції Василя, який зажадав від Романа припинити дебош. Проте Роман вирвався із рук Василя, коли той намагався відібрати в нього кочергу. Роман вдарив кочергою Василя по руці, заподіявши легкі тілесні ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я. 

2. Василь з самого ранку пиячив у кафе "Ватра". О 12 год дня він вийшов із кафе на вулицю і почав чіплятися до перехожих жінок. Коли Василь схопив за руку Оксану, яка в цей час проходила по вулиці з чоловіком, останній зробив йому зауваження, щоб той до них не чіплявся. У відповідь Василь вийняв з кишені складаний ніж, розкрив його і вдарив чоловіка Оксани ручкою ножа. Після цього з допомогою перехожих був обеззброєний та затриманий. 

З. Член злочинної організації Тарас, оцінивши спортивні можливості 16-річного Богдана, який займався бойовими мистецтвами, вирішив залучити його для надання одноразової допомоги у вчиненні вимагання цією організацією. Для цього він водив Богдана по магазинах, де продавалися дорогі машини, по дорогих ресторанах. При цьому Тарас пояснював неповнолітньому, що вся ця розкіш може бути йому доступна, якщо він надасть певні "послуги" злочинній організації. Богдана захоплювала можливість такого розкішного життя. Про це він похвалився своїй сестрі. А та негайно повідомила батькам, які припинили спілкування Богдана з Тарасом. Крім того, вони повідомили в міліції про те, що Тарас схиляв їхнього сина до вчинення злочину.

4. Віктор у відповідь на справедливе зауваження знайомої Людмили про його нетверезий стан, зайшов до неї у двір, став штовхати її, нецензурно лаятися, витяг ніж і став лякати ним Людмилу, не маючи наміру його застосовувати. Захищаючись, потерпіла схопилася рукою за лезо ножа і одержала легкі тілесні ушкодження. 

Вирішення задач

1. Василь придбав з метою передачі ув'язненим виправної колонії ІН -316/53 85 грам висушеної макової соломки. Але при спробі передачі соломки Василь був затриманий представниками адміністрації цієї установи. Кваліфікуйте діяння Василя.

2. Андрій з метою збуту перевозив із Узбекистану в Україну такі речовини: фентаніл 0,1 грама; метадон 0,015 грам, морфін 0,15 грам; барбітал 10 грам, амфетамін 10 грам, ефедрин 200 грам. При спробі продати ефедрин Миколі, який придбавав його для власних потреб, Андрій був затриманий працівниками міліції. Кваліфікуйте діяння винних осіб.

3. (Обґрунтування кримінально-правової кваліфікації)

Данило одержав замовлення від злочинного авторитета Кирила на поставку наркотиків. Кирило, який перебував у стані наркотичної абстиненції сказав, що уб'є Данила, якщо той протягом двох днів не здобуде йому наркотиків. Оскільки поставщики Данила були заарештовані, інших зв'язків, щоб добути наркотики він не мав, а відмовити Кирилу боявся. Тоді Данило, Роман і Петро попередньо домовилися між собою вчинити напад на онкологічне відділення міської лікарні з метою викрадення наркотичних чи інших речовин, з яких можна було б виготовити наркотики. Для цього вони придбали пістолет "Беретта". Вночі вони ввірвалися у це відділення, погрожуючи пістолетом черговій медсестрі заставили її відкрити сейф, і заволоділи такими медичними препаратами: валокордин 5 флаконів по 50 мл; барбовал 10 флаконів по 25 мл , седалгін-нео 50 пачок по 10 таблеток у кожній. А також такі речовини: опій ацетильований 180 грам; героїн 0,5 грама та толуол І літр. Коли група їхала в машині з місця вчинення злочину, скляна пляшка з толуолом розбилася. Толуол, який вилився, вступив у хімічну реакцію з іншими речовинами, сталося горіння. В результаті всі речовини згоріли. Данило, боячись розправи з боку Кирила, продав йому аспірин -10 г, сказавши, що це героїн, одержавши за це 500 гривень. Дайте кримінально-правову оцінку діям винних осіб.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!