Тема 1.7 Природно-ресурсний потенціал України
« НазадТема 1.7Природно-ресурсний потенціал УкраїниКлючові слова та терміни: природні ресурси, природно-ресурсний потенціал, запаси, корисні копалини, сировина, ресурсозабезпеченість. Природні умови та природні ресурси є головною передумовою господарського освоєння території та важливим чинником територіальної організації продуктивних сил. Наявність сприятливих природних умов (рельєф, клімат, геологічна будова) та різноманітних природних ресурсів може слугувати стимулом для розвитку економіки країни, важливо лише розумно скористатися цим багатством. Принципова відмінність природних умов та ресурсів полягає в тому, що перші розглядаються через призму їх властивостей, які можуть відчутно полегшувати або стримувати розвиток виробництва, безпосередньо в ньому не використовуючись, тоді як природні ресурси приймають безпосередню участь у виробничому процесі. Поділ на природні умови та природні ресурси є доволі умовним, оскільки, окремі природні компоненти по відношенню до різних галузей господарства можуть бути і природною умовою, і природним ресурсом (наприклад, клімат для більшості галузей промисловості є природною умовою, а для сільськогосподарського виробництва або рекреаційного господарства – природним ресурсом). Розміщення, запаси, обсяги видобутку, характер використання природних ресурсів впливають на зміст і темпи регіонального розвитку, визначають господарську спеціалізацію регіону та його місце в територіальному поділі праці. Існує кілька класифікацій природних ресурсів: за природною ознакою; за призначенням; за можливістю використання; за вичерпністю; за здатністю до самовідновлення (рис. 1.7). Природно-ресурсний потенціал території – це цілісна система природних компонентів, які своїми властивостями та продуктивністю здатні задовольняти суспільні потреби в сировині, енергії та здійсненні різноманітних видів господарської діяльності. Природні ресурси України достатньо вивчені та широко використовуються в господарській діяльності. Рис. 1.7. Класифікація природних ресурсів Мінеральні ресурси. Запаси, якість, обсяги видобутку мінеральних ресурсів визначають економічний потенціал країни, обсяг її національного багатства. В Україні нараховується близько 20 000 родовищ 113 видів корисних копалин, із яких 7 829 родовищ мають промислове значення та враховані Державним балансом запасів корисних копалин. Вартісний еквівалент цих родовищ оцінюється в 7,5 трлн дол. США [50]. Мінеральні ресурси є вичерпними та невідновними, оскільки природний процес їх утворення хоча і відбувається постійно, але є досить тривалим (для більшості – це тисячі, а то й мільйони років). За характером господарського використання їх класифікують на:
Україна володіє 12 % загальносвітових запасів залізної руди, 43 % марганцевої руди, має значні запаси сірки, калійної і кухонної солі, графіту, будівельного та оздоблювального каміння, вогнетривких глин. Також посідає чільне місце у світі за запасами вугілля, титанових, уранових та цирконієвих руд. У той же час в Україні обмежені запаси вуглеводневої сировини – нафти та газу. Сучасний вітчизняний видобуток нафти покриває власні потреби країни на 8–10 %, природного газу – на 22–25 %. Це зумовлює її енергетичну залежність від світових експортерів паливно-енергетичної сировини і, перш за все, від Росії. За ступенем розвіданості та вивченості запаси корисних копалин поділяють на чотири категорії:
Перші три категорії (А + В + С1) називають балансовими або промисловими запасами, а категорію С2 розглядають як імовірний резерв певного ресурсу. Для паливно-енергетичних ресурсів України характерним є переважання твердих (вугілля, горючі сланці, торф) та дефіцит рідких і газоподібних (нафта, природний газ) видів палива. Характеристика, напрями господарського використання, балансові запаси, розміщення та обсяги видобутку паливно-енергетичних ресурсів відображені у додатку А. Україна багата рудами чорних металів. Балансові запаси залізної руди в Україні оцінені в понад 27 млрд т. Вони зосереджені переважно в південній частині Українського кристалічного щита. Найбільший в Україні та один з найбільших у світі Криворізький залізорудний басейн нараховує понад 19 млрд т багатих гематито-мартитових руд (вміст заліза – 51–66 %) та відносно бідних залізистих кварцитів (вміст заліза – 22–38 %). Криворізька руда вважається високоякісною ще й через низький вміст домішок – сірки та фосфору. Понад 4,5 млрд т залізної руди зосереджено в Кременчуцькому залізорудному басейні, який є північним продовженням Криворізького басейну. Дещо менші запаси (майже 3,4 млрд т) має Білозірський залізорудний басейн (Запорізька обл.), однак вони відзначаються високою якістю (близько третини запасів – це багаті руди із вмістом заліза – 55–65 %). Відносно бідні керченські руди мають достатню потужність пластів (6–15 м) і порівняно невелику глибину залягання, що дозволяє здійснювати їх видобуток відкритим способом. Серед інших родовищ, відкритих порівняно недавно, варто виділити Маріупольське, Куксунгурське та Гуляйпольське у Приазов’ї. Основні поклади марганцевих руд зосередженні в Придніпровському марганцеворудному басейні. Найбільші родовища – Нікопольське, Токмацьке та Інгулецьке. Серед інших невеликих родовищ варто відзначити Чивчинське та Бурштинське (Івано-Франківська обл.). Загальні балансові запаси марганцевих руд України оцінюються в 2,4 млрд т. Покладами руд кольорових металів Україна менш багата, однак, є ряд родовищ, які мають промислове значення, зокрема, це:
Окрім того, в Україні є порівняно невеликі поклади мідних руд (поблизу Артемівська Донецької області, на сході Запорізької області, на території Волинської, Рівненської, Тернопільської областей та в Рахівському масиві Карпат), золота (Закарпатська, Кіровоградська та Одеська області, Донецький кряж). За експертними оцінками, 15 % території України є перспективними щодо можливостей видобутку золота. Україна багата на нерудні корисні копалини. Нерудна сировина для чорної металургії:
Гірничо-хімічна сировина:
Природні будівельні матеріали:
Коштовне та напівкоштовне каміння:
Мінеральні води та лікувальні грязі:
За підрахунками В.П. Руденка, в структурі природно-ресурсного потенціалу України мінеральні ресурси складають 28,3 %, а в окремих областях (Донецькій, Дніпропетровській, Луганській) цей показник досягає 69–74 % [41]. М.М. Паламарчук визначив три основні форми територіального зосередження мінеральних ресурсів – кущі, райони, зони – та виділив на території України наступні зони мінеральних ресурсів: Криворізько-Токмацьку (залізна та марганцева руда, графіт, вогнетривкі глини, каолін тощо), Донецьку (кам’яне вугілля, кам’яна сіль, ртутні руди, флюсові вапняки, вогнетривкі глини, цементна сировина), Прикарпатську (природний газ, нафта, сірка, кам’яна сіль, калійна сіль, озокерит, вапняки, будівельні матеріали), Прилуцько-Шебелинську (нафта, природний газ, кам’яна сіль). У середині 80-х років сумарний видобуток основних видів мінеральної сировини в Україні перевищував 1 млрд т, що складало близько 5 % загальносвітового показника. В першій половині 90-х років видобуток корисних копалин зменшився до 300 млн т, тобто майже втричі, а, починаючи з 1996 р., в країні спостерігається відносна стабілізація виробництва мінеральної сировини[38]. На сучасному етапі пріоритетними завданнями розвитку мінерально-сировинної бази України є:
Земельні ресурси. Земля є універсальним (необхідним для розвитку усіх галузей господарства) та багатофункціональним ресурсом (територіальний базис, головний засіб виробництва в сільському господарстві, джерело продовольчих ресурсів). Площа території України складає 60 354,8 тис га (0,4 % загальносвітової площі суші або 5 % площі Європи). Майже 95 % території займають низовини та височини і лише 5 % – гори. Середня висота поверхні над рівнем моря складає 170–180 м. Сприятливі орографічні умови разом із родючими ґрунтами (майже 43 % чорноземних площ світу зосереджено саме в Україні) зумовили дуже високий рівень господарського освоєння земельних ресурсів. Так, сільськогосподарські землі займають понад 70 % загальної площі земельних угідь країни. За показником розораності території (в середньому по країні це майже 56 %, а в деяких областях лісостепової та степової зон – понад 70 %) Україна займає одне з перших місць у світі. У розвинених європейських країнах орні землі займають від 17 % до 32 % загальної площі території. У структурі ґрунтового покриву України переважають родючі чорноземи (типові, звичайні, південні). Вони займають майже 60 % площі орних земель. Близько 10 % займають опідзолені та деградовані чорноземи, 12 % – дерново-підзолисті, 9 % – каштанові, 7 % – сірі лісові, 2,5 % – солонцюваті, решта – бурі, коричневі, лучні та болотні ґрунти. Найродючішими та найбільш сприятливими для землеробства визнані землі Тернопільської, Черкаської, Вінницької, Хмельницької, Полтавської та Київської областей. Їх якість оцінена від 105 до 140 балів. Найнижчу оцінку за агрохімічними властивостями отримали землі Луганської області – 59 балів. Залежно від напрямів господарського використання розрізняють наступні цільові категорії земель:
До земель сільськогосподарського призначення, які домінують в структурі земельного фонду України, відносяться сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища і перелоги) та несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи, полезахисні лісосмуги, землі під господарськими будівлями тощо). Високий рівень розораності території, переважно екстенсивні методи сільськогосподарського виробництва, порушення норм внесення мінеральних ресурсів та застосування пестицидів завдали земельним ресурсам великої шкоди, зумовивши масштабну їх деградацію. Основними чинниками погіршення якості земель є їх перезволоження, заболочення, вторинне засолення, підкислення, дефляція, водна ерозія, хімічне, біологічне та радіоактивне забруднення. Підраховано, що за останні 100 років ґрунти України втратили майже 25 % гумусу, постійно зростає площа еродованих земель (нині вона досягає майже 37 % площі орного клину), значні площі продуктивних земель назавжди вилучені з господарського використання через аварію на ЧАЕС, спорудження військових полігонів, забруднення хімічними речовинами тощо. З метою поліпшення господарського використання земельних ресурсів країни необхідно здійснити регіонально адаптовану оптимізацію системи землекористування, яка б забезпечила оптимальне співвідношення площ орних земель, залісених територій та природно-заповідних резервацій, а також розробити і запровадити дієві заходи рекультивації порушених земель та їх захисту від ерозії і забруднення. Водні ресурси. Водні ресурси (поверхневі та підземні води) відіграють важливу роль в освоєнні території та її господарській спеціалізації. В Україні водні ресурси формуються за рахунок притоку транзитних річкових вод, місцевого стоку і підземних вод (табл. 1.12) [50]. Таблиця 1.12 Водні ресурси України
* у тому числі 122,7 і 95,5 км3 по Кілійському гирлу р. Дунай За показником водозабезпеченості (1 тис. м3/чол. за рік) Україна займає одне з останніх місць в Європі (для порівняння аналогічний показник в Росії складає 12 тис. м3/чол. за рік). У той же час Україна належить до країн з високим рівнем водоспоживання. В маловодні роки водогосподарський баланс країни досить напружений, дефіцит води досягає 4 млрд м3. Залежно від характеру використання водних ресурсів усі галузі господарства поділяють на водоспоживачів та водокористувачів. Водоспоживачі використовують воду, вилучаючи її із водних джерел, а водокористувачі використовують водні об’єкти як джерело енергії або як середовище розведення рибних ресурсів, функціонування водного транспорту чи для реалізації рекреаційних цілей. У структурі водоспоживання домінує використання води на виробничі потреби (понад 56 %) та господарсько-питні потреби (майже 24 %), решта – 20 % водозабору – використовується на зрошення та інші сільськогосподарські потреби Найбільш водомісткими галузями є целюлозно-паперова промисловість (на виготовлення 1 т паперу витрачається близько 1 000 м3 води), атомна електроенергетика (АЕС потужністю 1 млн кВт/год. потребує 3 км3 води на рік), хімічна промисловість(для виготовлення 1 т синтетичного каучуку необхідно 2 800 м3 води), кольорова металургія (для виплавки 1 т нікелю необхідно 4 000 м3 води) та сільськогосподарське виробництво (у 2000 р. на нього припадало 24 % загального та 57 % безповоротного водоспоживання в країні). По території країни водні ресурси розподілені нерівномірно. Найвищими показниками водозабезпечення (понад 200 тис. м3місцевого стоку на 1 км2 території за рік) характеризуються західні області – Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, а найнижчими (менше 100 тис. м3/км2 в рік) – Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Луганська, Вінницька, Київська, Миколаївська, Полтавська, Одеська, Херсонська, Черкаська, Харківська та АР Крим. За підрахунками фахівців сучасна інтенсивність водоспоживання досягла такого рівня, який значно перевищує екологічну місткість водноресурсного потенціалу країни. Так, загальний обсяг водовідбору досягає 97 % ресурсів прісних вод, що формуються в Україні в розрахунковий маловодний рік, а безповоротне водоспоживання складає майже 40 % їх об’єму. Поряд з цим серйозною проблемою водозабезпечення в Україні є високий рівень забруднення її водних ресурсів, що зумовлено, перш за все, скиданням у водні джерела стічних вод з високим вмістом забруднюючих речовин. Доведено, що для самоочищення необхідно, щоб об’єм річкового стоку забезпечував 10–12-кратне розбавлення забруднених вод. Незважаючи на зменшення об’єму стічних вод, зумовленого загальним спадом виробництва, самоочисна спроможність річкового стоку знаходиться на критичній межі (у середній за водністю рік цей показник складає 1 : 11, а в маловодний – лише 1 : 5). Найбільшими забруднювачами водних ресурсів є промисловість (на її долю припадає більш як 62 % загального обсягу скидів стічних вод) та комунальне господарство (понад 35,5 %). Серйозне занепокоєння викликає і стан підземних вод України. Результати проведених оцінок показали зростання рівня їх забруднення, що в цілому посилює проблеми забезпечення якісною питною водою населення в окремих регіонах країни. Особливо несприятлива ситуація з якістю питної води склалася у Луганській, Донецькій, Хмельницькій, Запорізькій та Херсонській областях, де майже 14 % загальної добової подачі води не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам . Основними напрямами раціонального використання водних ресурсів є зменшення антропогенного навантаження на водні екосистеми, запровадження таких методів та обсягів водоспоживання, які б забезпечували господарські потреби та сприяли стійкому функціонуванню водних джерел як елементів природного середовища. Реалізація цих завдань неможлива без запровадження системи ефективних економічних регулюючих важелів використання, охорони та відтворення водних ресурсів. Лісові ресурси. Загальна площа лісового фонду України складає 10,8 млн га, у т. ч. вкрита лісом – 9,4 млн га. Лісистість території становить 16,3 %, що значно менше, ніж у Франції (27,8 %), США (32,7 %), Німеччині (29 %), Болгарії (34,4 %) та значно нижче оптимального показника (22 %), який би забезпечив відповідність (збалансованість) між запасами деревини, обсягами її споживання та екологічними нормативами лісистості. Запаси деревини складають понад 1,3 млрд м3, а середньорічний її приріст – 35 млн м3. По території країни ліси розміщені нерівномірно. Найбільш залісеною є територія Українських Карпат та Кримських гір (відповідно – 40,5 % та 32 %). На Поліссі ліси займають 30 %, в Лісостепу – 12,2 %, а в Степу – 3,8 % загальної площі території. Серед адміністративних областей України найвищий показник лісистості території (понад 30 %) характерний для Закарпатської, Івано-Франківської, Рівненської, Житомирської, та Волинської областей, а найнижчий (4–6 %) – для Миколаївської, Херсонської, Одеської, Дніпропетровської та Запорізької областей. Більш як 80 % площі лісів та понад 90 % загального запасу деревини зосереджено в межах Карпатського, Подільського, Поліського, Східного та Центрального регіонів. Породна структура лісів України характеризується переважанням хвойних (сосна, ялина, піхта) та твердолистяних (особливо ціняться дуб, бук, явір, ясен) порід. Вони займають відповідно 46,4 та 42,9 % загальної лісової площі, а на долю м׳яколистяних порід (вільха, береза, осика, тополя та ін.) припадає 10,7 % площі лісів. Хвойні породи переважають в лісах Поліського та Центрального регіонів. Протягом останнього десятиліття спостерігається тенденція щодо збільшення площі лісів в усіх регіонах країни, однак існуючий приріст є недостатнім, щоб задовольняти в найближчому майбутньому вітчизняні потреби в деревині. Зараз Україна за рахунок власних лісових ресурсів покриває потреби в деревині лише на 25–30 %. Рекреаційні ресурси. До рекреаційних ресурсів відносяться природні об’єкти та їх властивості, які можуть використовуватись для відпочинку, оздоровлення та лікування. В Україні придатними для рекреаційного використання є 15,6 % території. Природно-рекреаційний потенціал України представлений наступними видами ресурсів:
Територіальне поєднання природно-рекреаційних ресурсів дозволило виділити на території України чотири рекреаційні зони: Західно-Українську, Чорноморсько-Азовську, Дніпровсько-Дністровську та Поліську [43]. За сучасних умов розвиток господарства залежить від наявності, розміщення та раціонального використання природних ресурсів, а ефективність функціонування його окремих галузей – від компактного територіального поєднання окремих видів природних ресурсів, що складають основу їх сировинної бази. Питання для самоконтролю знань
З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |