Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 2001 Методичні вказівки до задач з дисципліни Фінанси

Методичні вказівки до задач з дисципліни Фінанси

« Назад

Завдання 2.2

Інвестор бажає отримати від вкладення у портфель цінних паперів 500 тис. грн. через 3 роки. Визначте:

 • Яку суму повинен вкласти інвестор сьогодні у цінні папери, якщо очікувана доходність даного портфелю становить 13% річних?

 • Скільки інвестор має вкласти у більш ризиковий портфель цінних паперів з очікуваною дохідністю 25% річних?

   

Завдання 2.4

Загальна ринкова вартість звичайних акцій компанії «Молочний світ» складає 50 млн. грн., вартість привілейованих акцій становить 10 млн. грн., а загальна сума заборгованості по кредитах – 45 млн. грн. Вартість власного капіталу компанії складає 20%, привілейованих акцій – 18%, кредитів – 16%.

Визначте середню зважену вартість капіталу компанії при ставці податку на прибуток на рівні 25%.

У процесі вирішення задачі результати записуйте у таблицю.

Вид капіталу

Вартість

Частка,%

Зважена вартість, %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня зважена вартість капіталу (WACC)

 

  

Завдання 10.2

Підприємство планує взяти кредит в сумі 150 000 грн строком на 3 роки під 16% річних. Передбачається здійснювати виплати по кредиту щоквартально. Побудуйте графіки погашення кредиту при:

 • Погашенні основної суми кредиту рівними частинами і нарахуванням відсотків на залишок заборгованості;

 • При погашенні кредиту періодичними рівними платежами (амортизаційне погашення).

Графіки погашення кредиту оформляйте у вигляді наступної таблиці. 

Період

Початкова заборгованість

Погашення основної суми

Погашення Відсотків

Всього виплата

Залишок заборгованості

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

…..

 

 

 

 

 

 

Індивідуальне завдання (вибрати один з типів виробництва і виконати завдання)

Завдання 1 (обов’язкове)

Після розподілу активів спільного бізнесу із своїм колишнім партнером, Руслан (29 років) отримав земельну ділянку з виробничими приміщеннями і грошові кошти у сумі 250 тис. грн. Ділянка і приміщення мають необхідну для створення виробництва інфраструктуру – електроенергія, телефонний зв’язок, під’їзна асфальтована дорога, водопостачання і система водовідведення. Саме через цю ділянку і відбувся останній конфлікт із партнером.

Раніше Руслан з товаришем займалися дрібнооптовою і роздрібною торгівлею у районному центрі – м. Загірськ з населенням 50 тис. осіб. При продажу з аукціону об’єктів збанкрутілого заводу, партнери купили досить вдало один із виробничих корпусів разом із ділянкою. Руслан хотів розвивати тут власне виробництво і вкладати в нього всі зусилля і прибутки партнерів, оскільки вважав, що в наступні роки торгівля не забезпечуватиме достатніх і стабільних доходів, у зв’язку з наступом мереж супермаркетів. Партнер же, вважав за доцільне перепродати або здати в оренду виробниче приміщення і продовжувати займатися лише торгівлею. «Тепер я можу реалізувати свої плани і створити власне виробництво» - подумав Руслан, стоячи посеред пустого цеху. «Але що ж мені тут виробляти?»

Руслан вже певний час думав про використання цього приміщення. Можливі такі варіанти: 

1. Виробництво ковбасних виробів.

Руслан з досвіду торгівельної діяльності у Загірську відомо, що в місті і районі споживають близько 80 тон ковбасних виробів на місяць. В даний час ковбасні вироби завозяться в основному з обласного центру. Асортимент пропонованої продукції неширокий, якість навіть дорогих виробів буває нестабільною. Зростає частка споживачів стабільно якісної і свіжої продукції по вищій ціні. Створення власного виробництва ковбас у місті дасть можливість витіснити продукцію конкурентів за рахунок нижчих цін на м’ясо на місцевому ринку, за рахунок відсутності витрат на транспортування, а також високої і стабільної якості.

Для створення виробництва ковбас потрібно придбати обладнання ковбасного цеху і промисловий холодильник (640 тис. грн.), автомобіль (60 тис. грн.), проведення ремонтних робіт і обладнання власної торгової точки на території цеху (130 тис. грн.), здійснити підведення газу на територію цеху (100 тис. грн.), оформити дозволи, розробити і затвердити проекти (50 тис. грн.). Для запуску виробництва потрібно також сформувати постійні виробничі запаси в сумі близько 140 тис. грн.

Оплатити ці витрати (окрім ремонту, оформлення дозволів і проектів, придбання автомобіля), можливо по факту монтажу і запуску в експлуатацію обладнання, виконання робіт.

Руслан провів переговори із кількома оптовими покупцями продукції, а також із постачальниками м’яса і з’ясував, що в перший рік роботи можливо виробити і продати варених та копчених ковбас по 18 тон. У наступні роки продажі можна збільшити до 30 тон кожного виду. Руслан знає, що в структурі споживання половину становлять варені ковбаси і половину копчені.

Очікувана ціна на варені ковбаси – 21 грн/кг, на копчені ковбаси – 32 грн/кг. Такий рівень ціни буде досягнуто в тому числі за рахунок продажу частини продукції через оптово-роздрібний магазин на території цеху.

Основна сировина, що використовується у виробництві – свинина. Для виготовлення 1 кг ковбаси вареної потрібно 0.5 кг свинини. Для виготовлення 1 кг копченої ковбаси потрібно 1,1 кг свинини. М'ясо свиней закуповується у напівтушах по ціні 16 грн/кг з доставкою до цеху. Інші змінні витрати (рослинний білок, спеції, стабілізатори, гідроколоїди, оболонка, вода, пакувальні матеріали, електроенергія, вода та ін.) на 1 кг вареної ковбаси становлять 6 грн., а 1 кг копченої – 3 грн. Для функціонування цеху потрібно прийняти на роботу 15 чол. Середня заробітна плата разом із нарахуваннями у соцфонди становитиме 1200 грн/міс. 

2. Пекарня.

У місті Загірськ є невеликий хлібозавод, який виробляє на старому неефективному обладнанні лише кілька видів хліба. В останні роки у місті зростає споживання здобної випічки (булочки, вироби із шарованого тіста, пиріжки та ін.). Її завозять із сусіднього району, а також випікають вдома для продажу в невеликих обсягах. Місцевий хлібозавод технічно не може і не бажає налагодити таке виробництво.

Якщо Руслан побудує власну пекарню із сучасним обладнанням, то це дозволить випікати широкий асортимент хлібобулочних виробів і різноманітної випічки при невисоких витратах. Маючи добрі контакти із роздрібними продавцями продуктів харчування, а також із місцевими кафе, Руслан може налагодити мережу збуту такої продукції у різних куточках міста.

Для створення такого виробництва потрібно придбати обладнання пекарні і автомобіль (800 тис. грн.), провести ремонтні роботи цеху (100 тис. грн.), здійснити підведення газу на територію цеху (100 тис. грн.), оформити дозволи, розробити і затвердити проекти (50 тис. грн.). Для запуску виробництва потрібно також сформувати постійні виробничі запаси в сумі 20% від витрат на обладнання і авто. Оплатити ці витрати можливо перед запуском цеху в експлуатацію.

Щороку Руслан може продавати 500 тон хліба. Стосовно здобної випічки, то в перший рік роботи пекарні планується продати 150 тон, а в наступні роки – в два рази більше. Прогнозна ціна за 1 кг хліба становитиме 1,2 грн/кг, а здобної випічки – 4 грн/кг.

Основна сировина для виробництва продукції – борошно житнє і борошно пшеничне першого і вищого ґатунків. Для виробництва 1 кг хліба потрібно 0,8 кг борошна, а 1 кг здобної випічки – 0,6 кг. Середня закупівельна ціна борошна становитиме 1 грн/кг. Інші змінні витрати (електроенергія, газ, вода, маргарин, дріжджі, мак, родзинки, ягоди та ін.) становитимуть на 1 кг хліба 0,2 грн/кг, а для здобної випічки – 1,7 грн/кг. Для функціонування цеху потрібно прийняти на роботу 14 чол. Середня заробітна плата становитиме із нарахуваннями 1200 грн/міс. 

3. Млин.

Якщо у приміщенні, що належить Руслану, встановити млин і виробляти борошно, то його можна продавати через магазини, ринки, а також безпосередньо хлібозаводу у Загірську. Щоб мати переваги перед більшістю інших виробників борошна у регіоні, технічні можливості млина повинні забезпечувати найвищу якість помелу і вихід борошна лише вищого ґатунку (односортність). Це необхідно тому, що найбільшим попитом на ринку користується пшеничне борошно саме вищого ґатунку.

Із тони зерна пшениці вихід борошна вищого ґатунку на обладнанні., яке планується закупити, становитиме 70% і висівок – 30%. Це значно краще показників інших борошномельних виробництв, де вихід борошна вищого ґатунку не перевищує 50%, а ще 20% – першого і другого ґатунків.

Для створення борошномельного цеху необхідно придбати обладнання млина і встановити його, придбати ваги, машинку для зашивання мішків, вантажний автомобіль на загальну суму 950 тис. грн., провести ремонтні роботи на суму 50 тис. грн. Отримання необхідних дозволів, розробка документації та її узгодження коштуватимуть 50 тис. грн. Для запуску виробництва потрібно також сформувати постійні виробничі запаси в сумі 20% від витрат на обладнання і авто. Оплатити зазначені витрати можна перед запуском млина в експлуатацію.

Для переробки використовується зерно продовольчої пшениці 3 класу. Після проведення переговорів із потенційними покупцями, Руслан визначив, що обсяг переробки зерна в перший рік роботи млина буде становити 4000 тон, т а в наступні в 1,5 рази більше. Вартість зерна продовольчої пшениці у наступні 5 років, ймовірно, буде на рівні минулого року - в середньому 580 грн/т.

Отримані у процесі помелу висівки будуть продаватися за ціною 210 грн/т. Ціна продажу борошна становитиме 1100 грн/т. Змінні витрати на 1 тону переробки зерна становитимуть 100 грн., в тому числі упаковка, запчастини, витрати електроенергії та ін. Для функціонування цеху та транспортування сировини і готової продукції потрібно прийняти на роботу 6 чол. Середня заробітна плата разом із нарахуваннями у соцфонди становитиме 1200 грн/міс. 

4. Виробництво виробів із дерева.

У місті Загірськ в останні роки активно проводяться ремонти в квартирах, офісах, закладах громадського харчування. Високим попитом користуються двері із натурального дерева. Через те, що попит значно перевищує пропозицію, вироби з дерева завозять з інших міст, ціни на них забезпечують отримання високих прибутків, а виробники повністю завантажені замовленнями. У період активного проведення ремонтів (весна –літо) черга замовлень на виготовлення дверей становить не менше 2 місяці. Це створює сприятливі умови для входження в галузь.

Відомо, що замовляють 2 види дверей: двері нелаковані і двері лаковані у промислових умовах. Ці види дверей замовляються по кількості приблизно у однаковому співвідношенні. Таким чином, Руслан може у належному йому приміщенні обладнати деревообробний цех по виробництву дверей.

Відомо, що на доступному по ціні обладнанні можна виробляти 200 дверних блоків (комплект із дверного полотна, короби і наличників) на місяць. Руслан планує саме стільки і виробляти. Частина продукції буде споживатися місцевим ринком, а увесь інший обсяг можна продавати у великому обласному центрі за 100 км. Підприємці з обласного центру, що займаються продажем таких дверей, коли дізналися про плани Руслан, були готові з наступного тижня розміщувати у нього замовлення у кількості в середньому 150 дверних блоків на місяць, оскільки їх не влаштовує існуючий постачальник у зв’язку з високою часткою браку. Очікувана ціна продажу 1 дверного блоку становить 450 грн за нелакований і 850 грн. за тонований і лакований у промислових умовах.

Для створення деревообробного цеху необхідно придбати установку для висушування деревини, деревообробні станки, камеру для фарбування, вантажний автомобіль на загальну суму 1050 тис. грн., провести ремонтні роботи на 100 тис. грн., а також оформити дозволи, розробити і затвердити проект (50 тис. грн.). Для запуску виробництва потрібно також сформувати постійні виробничі запаси в сумі 20% від витрат на обладнання і авто. Оплатити зазначені витрати можна перед запуском млина в експлуатацію.

Основна сировина для майбутнього цеху – деревина. Для виготовлення 1 дверного блоку потрібно 0,4 куб.м. деревини. Вартість 1 куб.м. становить в даний час в середньому 550 грн і змінюватися в найближчі роки не буде. Інші змінні витрати на 1 дверний блок становлять: нелакований – 50 грн/шт., лакований – 160 грн/шт. Для функціонування цеху потрібно прийняти на роботу 7 чол. Середня заробітна плата становитиме із нарахуваннями 1200 грн/міс. 

5. Виробництво плодово-ягідних консервів (джем).

Займаючись торгівлею, Руслан виявив велику пропозицію таких консервованих продуктів як соки і овочеві консерви. В той же час, недостатня на ринку пропозиція плодово-ягідних консервів, зокрема джему. Відомо, що більшість плодоовочевої консервації виробляється в домашніх умовах. Серед промислової продукції, на ринку присутні або дешеві консерви або низької якості, або дорога брендована продукція (хоча такі бренди лише формуються). Споживання дорогої плодово-ягідної консервації швидко зростає, тому в даний час є сенс виробляти продукцію середнього і вище середнього цінового сегменту під власною торговою маркою, поступова створюючи бренд.

Місто Загірськ знаходиться у зоні лісостепу із великими обсягами виробництва фруктів і ягід аграрними підприємствами і селянськими господарствами. Ця продукція у сезон збору коштує дешево, тому, що доводиться її транспортувати для збуту в обласний центр за 100 км. Отже, таке місцезнаходження виробництва джему дозволить налагодити надійні поставки плодово-ягідної сировини за відносно невисокими цінами.

Отже, основною продукцією цеху буде джем різних видів високої якості. Продукція буде орієнтована на споживачів з високими доходами. Розфасовка становитиме 0.33 і 0,5 кг у спеціальну фірмову банку.

Виробниче приміщення і ділянка можуть бути пристосовані під зазначене виробництво досить вдало. Необхідно придбати обладнання консервного цеху і холодильники для зберігання плодів і ягід (920 тис. грн.), для оперативної закупівлі і доставки ягід потрібен автомобіль (60 тис. грн.). Проведення ремонтних робіт коштуватиме 100 тис. грн., підведення газу на територію цеху - 100 тис. грн.. Також потрібно оформити дозволи, розробити і затвердити проект (50 тис. грн.). Для запуску виробництва потрібно також сформувати постійні виробничі запаси і мати готівку в сумі 200 тис. грн.

У перший рік роботи цеху можливо виробити і продати 45 тон готової продукції (вага нетто), а в наступні роки – не менше 85 тон.. Очікувана ціна продажу становитиме 15 грн/кг готової продукції.

Сировина для такого цеху представлена 2 видами: ягоди і фрукти, а також цукор. Витрати ягід і фруктів у середньому становитимуть – 0,7 кг на 1 кг джему, цукру - 0,4 кг. Ягоди і фрукти планується закуповувати як на місцевому ринку (абрикоси, яблука, груші, смородину, вишні), так і в інших регіонах (персик, чорниці). Вартість ягід і фруктів у середньому становитиме 6 грн/кг з доставкою. Цукор може закуповуватися за ціною 4 грн/кг. Інші змінні витрати (банка, кришка, газ, електроенергія та ін) становитимуть 1,6 грн/кг готової продукції. Для функціонування цеху потрібно прийняти на роботу 16 чол. Середня заробітна плата із нарахуваннями становитиме 1200 грн/міс. 

Загальні для всіх варіантів умови:

Планові постійні витрати: 9 000 грн/міс. - охорона, освітлення, адміністративні витрати (власна зарплата, службовий автомобіль, відрядження, витрати на зв’язок), плата за опалення та ін.

Оподаткування: сплачується ПДВ в розмірі 20% і податок на прибуток в розмірі 25%.

Для фінансування створення свого бізнесу Руслан може взяти кредит по лінії кредитування малого бізнесу під 18% річних строком на 5 років з виплатою основної суми кредиту рівними платежами раз на місяць. Відсотки нараховуються на залишок заборгованості щомісячно. Банк може надати кредит з пільговим періодом 1 рік після запуску виробництва (відстрочка погашення основної суми кредиту). Кредит можна отримати перед початком виробництва.

Руслан вважає, що мінімальна дохідність на вкладення власних коштів у створення виробничого цеху має становити 25%.

Балансова вартість існуючих активів, що відносяться до першої групи основних засобів, становить 900 тис. грн. Залишкова ринкова вартість всіх основних засобів через 7 років буде дорівнювати балансовій вартості. 

Виконати наступне:

 1. Визначити інвестиційні витрати проекту.

 2. Розрахувати планову виручку від продажу.

 3. Розрахувати планові змінні витрати проекту на одиницю продукції і оформити у вигляді таблиці.

 4. Розрахувати суму амортизаційних відрахувань.

 5. Скласти прогнозний звіт про фінансові результати проекту на 7 років в розрізі років.

 6. Визначити прогнозні грошові потоки від операційної діяльності.

 7. Визначити прогнозні грошові потоки від інвестиційної діяльності.

 8. Визначити потребу в додатковому фінансуванні (кредиті).

 9. Скласти графік вибірки і погашення кредиту.

 10. Визначити грошові потоки від фінансової діяльності.

 11. Визначити чисті грошові потоки проекту.

 12. Визначити суму грошових коштів на початок і кінець кожного року.

 13. Скласти прогнозний звіт про рух грошових коштів проекту на 7 років в розрізі років.

 14. Розрахувати WACC (середню зважену вартість капіталу проекту).

 15. Оцінити економічну ефективність проекту (період окупності, дисконтова-ний період окупності, NPV, IRR).

Отримані результати мають бути письмово пояснені.

 

Ессе (вибрати одну з нижче наведених тем)

Аналітичний огляд наукових публікацій вітчизняних і зарубіжних авторів з проектного аналізу готується у письмовій формі за виданнями, що опубліковані протягом двох останніх років. Серед таких видань України слід виділити наступні:

 • Економіка України;

 • Економіка АПК;

 • Фінанси України;

 • Інвестиційна газета;

 • Фінансовий директор;

 • Компаньйон;

 • Контракти. 

Критичні ессе повинні розглядати вибрану проблему чи питання проектного аналізу з різних сторін і різних точок зору. Ессе мають відображати роздуми і власну точку зору автора щодо вибраної теми. Яскраво виражена позиція автора – це основа ессе. Дана робота може мати посилання на прочитані статті, книги, інтерв’ю, побачені події і почуті твердження. Можливі теми ессе наступні:

 1. Який взаємозв’язок функціонування підприємства і його проектів?

 2. Проектна діяльність в житті людини.

 3. Які питання вирішуються протягом передінвестиційної фази проекту?

 4. Як визначити горизонт здійснення аналізу проекту?

 5. Визначення і використання грошових потоків у проектному аналізі і бухгалтерському обліку.

 6. Як впливає інфляція на вартість грошей в часі?

 7. Альтернативна вартість в проектному аналізі і повсякденному житті.

 8. Вартість капіталу і чинники її формування.

 9. Використання вартості капіталу в економічній діяльності.

 10. Використання методів прогнозування попиту в проектному аналізі.

 11. Проведення маркетингових досліджень за первинними і вторинними джерелами в проектному аналізі.

 12. Які чинники впливають на вибір технології в проектному аналізі?

 13. Вплив існуючої системи оподаткування на ефективність проектів в сільському господарстві України.

 14. Вплив рівня менеджменту на успішність проекту.

 15. Які способи мотивації керівника проекту є кращими для досягнення цілей проекту?

 16. Види організаційних структур управління проектами і можливості їх використання.

 17. Екологічний аналіз проектів – мінімізація витрат чи турбота про суспільство?

 18. Які межі соціального аналізу проекту?

 19. Показники оцінки соціального середовища проекту.

 20. Особистий досвід побудови фінансової моделі проекту.

 21. Який показник кращий для порівняння взаємовиключаючих проектів.

 22. Період окупності і чиста поточна вартість – досвід використання для оцінки проектів.

 23. Досвід здійснення аналізу ризиків проекту.

 24. Порівняння методів оцінки ризиків - сценарний аналіз і аналіз чутливості проекту.

 25. Яким чином отримати переваги при залученні фінансування для реалізації проекту?

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!