Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 1995 Методичні вказівки щодо підготовки студентами курсових робіт з Основ економічної науки, КНЕУ ім. В. Гетьмана

Методичні вказівки щодо підготовки студентами курсових робіт з Основ економічної науки, КНЕУ ім. В. Гетьмана

« Назад

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА»

 

Кафедра політичної економії

обліково-економічних факультетів

 

 МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ЩОДО ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТАМИ КУРСОВИХ РОБІТ З ОСНОВ ЕКОНОМІЧНОЇ НАУКИ

 

Київ – 2014

  

1. Мета і етапи підготовки роботи 

Метою виконання курсової роботи є поглиблення і закріплення студентами теоретичних знань з основ економічної науки, набуття вмінь аналізувати опрацьований матеріал, робити відповідні узагальнення та висновки. Написання курсової роботи дає студентові можливість навчитися самостійно і творчо використовувати наукову літературу, узагальнювати теоретичні положення, вникати в теоретичні дискусії, формулювати власні погляди стосовно невирішених теоретичних та практичних проблем економічної науки та економічного життя суспільства, обґрунтовувати висновки і пропозиції, спрямовані на їх вирішення. Виконання курсової роботи є складовою науково-дослідної роботи студента КНЕУ імені Вадима Гетьмана. 

Основні етапи та підготовка курсової роботи. 

1. Вибір теми та осмислення завдання дослідження.

2. Добір та вивчення літератури, збирання та обробка інформації.

3. Складання плану роботи.

4. Написання та оформлення курсової роботи.

 

2. Вибір теми і складання плану роботи 

Робота студента з вибору теми має розпочатися з ознайомлення з тематикою курсових робіт. Орієнтовна тематика подається нижче.

Студенти денної форми навчання мають право вибрати довільну тему з переліку тем, затверджених кафедрою, або запропонувати свою тему, обгрунтувавши цей вибір. Студенти-заочники вибирають тему за останньою цифрою номера плану індивідуальної роботи студента. Наприклад, номер ПІРС 928391. Це означає, що студент має із запропонованої тематики вибрати теми, подані під номерами 1, 11, 21, 31 і т.д. Тема курсової роботи вважається затвердженою, якщо вона погоджена з викладачем-керівником курсової роботи. 

Складання плану курсової роботи. 

Складання плану курсової роботи є досить відповідальним етапом, оскільки від нього залежить якість роботи. Тому план складають після добору і вивчення літературних джерел та складання бібліографії. В ній потрібно виділити головні літературні джерела (роботи класиків економічної теорії, монографії, теоретичні статті), опрацювання яких необхідне при написанні роботи. Важливо також опрацювати відповідні законодавчі та інші нормативні акти (Закони України, Укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів, тощо). Особливу увагу слід надавати періодичним виданням (часописи “Економіка України”, «Економічна теорія», “Вчені записки” КНЕУ, “Проблеми формування ринкової економіки” КНЕУ, «Вопросы экономики» та ін.). Важливо залучати до бібліографії монографічні роботи та підручники, підготовлені вченими КНЕУ імені Вадима Гетьмана.

В роботі потрібно використовувати статистичний матеріал, який публікується в спеціальних виданнях Держкомстату України та періодичних виданнях.

План курсової роботи узгоджується з науковим керівником. 

Зразок плану курсової роботи. 

Тема: «Сутність економічного мислення» 

Вступ

1. Економічна свідомість.

2. Економічне мислення – форма прояву економічної свідомості.

3. економічне мислення як пізнання сутності економічних процесів та їхніх закономірностей.

Висновки.

Список літератури.

 

3. Зміст, структура й обсяг курсової роботи 

Робота повинна мати чітку і логічну структуру з відповідними складовими елементами. Традиційно курсова робота складається зі вступу, основної частини, висновків та списку використаної літератури.

У вступі розкривають актуальність теми, її значення з посиланням на літературні джерела, визначають мету і задачі дослідження, що вимагають вирішення.

Основна частина роботи передбачає глибоке і всебічне висвітлення головних проблем теми. Вона поділяється на ряд розділів. Перший з них присвячується дослідженню теоретико-методологічних аспектів теми, а інші – питанням аналізу досліджуваної проблеми, обґрунтуванню пропозицій та висновків щодо їх вирішення. При цьому важливо показати як висвітлюється дана проблема в економічній літературі, викласти різні точки зору і докладно проаналізувати їх.

У висновках необхідно стисло підсумувати результати досліджуваної проблеми, зробити теоретичні висновки і практичні рекомендації, виходячи зі змісту роботи.

Обсяг курсової роботи – 25-35 сторінок стандартного формату. Приблизний обсяг структурних складових тексту курсової роботи: вступ – 2-3 сторінок, основна частина – 22-30 сторінок, висновки – 2-3 стор.

  

4. Оформлення та захист курсової роботи 

Курсова робота пишеться українською мовою. Вона повинна бути правильно оформлена. Текст роботи повинен розміщуватися на одній сторінці аркуша паперу, з полями не менше як 30 мм зліва, 10 мм – справа, 15 мм – вгорі, 20 мм – знизу. Роботу комплектують у такому порядку: титульна сторінка, зміст, вступ, розділи основної частини, висновки, список літератури, додатки (в разі необхідності).

Зразок титульної сторінки подається: 

Міністерство освіти і науки України

Державний вищий навчальний заклад

«Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

 

Кафедра політичної економії обліково-економічних факультетів

 

Курсова робота

на тему: «Сутність економічного мислення»

  

                                     Студента І курсу,

                                     2 групи, спеціальності 6503

                                     факультету ____________

                                     Науковий керівник

 викл./ст.викл./доц./проф.

  

Київ – 2014

 

Нумерація сторінок має бути наскрізною: номер сторінки проставляють арабськими цифрами у правому верхньому кутку, крім титульної сторінки.

У курсовій роботі потрібно використовувати таблиці та інші ілюстративні матеріали: схеми, діаграми, графіки тощо. Кожна таблиця повинна мати заголовок, який відображає її зміст. Над заголовком таблиці пишуть: “Таблиця” та її порядковий номер у розділі. Наприклад: Таблиця 1.1. – перша таблиця першого розділу. Ілюстративний матеріал (схеми, діаграми, графіки тощо) оформляється таким чином: знизу під ілюстрацією з великої букви пишеться “Рис.” і проставляється його номер. Наприклад: Рис. 1.1 – перший рисунок першого розділу.

У тексті обов’язково мають бути посилання на джерела, з яких були запозичені цитати, цифрова інформація, що наводяться в курсовій роботі. Посилання на джерела рекомендується здійснювати за допомогою квадратних дужок, в яких проставляється порядковий номер джерела зі списку використаної літератури та відповідна сторінка. Наприклад: [8, с.12].

У списку літератури слід вказати: для книг – прізвище та ініціали автора (авторів), назву книги, місто, видавництво, рік видання, номера сторінок; для статей – прізвище та ініціали автора (авторів), назву статті, назву журналу, його номер і рік видання, номери сторінок, у межах яких надрукована стаття.

В кінці роботи потрібно поставити підпис, вказати дату виконання роботи.

Курсова робота має бути зброшурована і подана на кафедру в установлений термін. Вона попередньо розглядається науковим керівником, який у своєму відгуку приймає рішення про її допущення до захисту. Відповідальність за несвоєчасне виконання роботи та її якість несе студент.

 

5. Оцінювання і захист курсової роботи 

5.1 Оцінювання курсової роботи 

Рівень виконання курсової роботи оцінюється науковим керівником за такими показниками:

 

 

Оцінка у балах

1

Якість викладу матеріалу, пропорційність змісту відповідно до плану теми (повна, часткова, неповна, достатня, недостатня)

0, 12, 16, 20 балів

2

Наявність у роботі аналізу альтернативних теоретичних поглядів, авторського ставлення, висновків

0,12, 16, 20 балів

3

Якісний рівень використання літератури (науково-теоретична, матеріали конференцій, статистичні матеріали, власні наробки)

0, 9, 12, 15 балів

4

Науковий апарат у роботі

0, 9, 12, 15 балів

5

Наявність творчості у розкритті змісту теми, у вмінні користуватися першоджерелами, в оформленні схем, графіків, таблиць

0, 12, 16, 20 балів

6

Загальний вигляд роботи, рівень її оформлення

0, 6, 8, 10 балів

 

Загальна оцінка у балах

0-100 балів

 

5.2 Захист курсової роботи 

Захист курсової роботи – завершальний етап. Під час підготовки до захисту курсової роботи студенту необхідно ознайомитись з відзивом наукового керівника. Захист проводиться в присутності всіх студентів групи під керівництвом наукового керівника. На захисті студент у своєму виступі коротко викладає зміст виконаної курсової роботи, дає відповідь на поставлені запитання студентів і наукового керівника. За результатами захисту та з урахуванням якості виконання курсової роботи виставляється оцінка, яка проставляється в екзаменаційну відомість і залікову книжку студента.

Оцінювання виконання курсової роботи здійснюється за 100-бальною шкалою з наступним переведенням даних 100-бальної шкали оцінювання в 4-х бальну та шкалу за системою ЕСТS в такому порядку: 

Оцінка за шкалою ,що використовується в КНЕУ

Оцінка за національною шкалою

Оцінка за шкалоюECTS

90-100

відмінно

А

80-89

 


70-79

добре

В

 


С

66-69

 


60-65

задовільно

D

 


E

21-59

незадовільно з можливістю повторного складання

FX

0-20

незадовільно з обов’язковим повторним вивченням дисципліни

F

  

Тематика курсових робіт

  1. Сутність наукового економічного мислення та умови його формування.

  2. Економічне мислення: теорія і практика господарювання.

  3. Еволюція предмета економічної науки.

  4. Етапи еволюції теоретичного знання про економіку.

  5. Еволюція методів економічних досліджень та їх сучасна класифікація.

  6. Економічна теорія і обґрунтування економічної політики.

  7. Потреби, інтереси та стимули економічної діяльності.

  8. Економічна поведінка: поняття та основні моделі.

  9. Роль економічних суперечностей у соціально-економічному розвитку країни та способи їх розв'язання.

  10. Національні та глобальні економічні інтереси.

  11. Сутність, зміст та структура економічної системи.

  12. Особливості трансформаційної економічної системи.

  13. Національні моделі економічних систем.

  14. Ознаки, досягнення та суперечності постіндустріального суспільства.

  15. Класифікація економічних систем в економічній теорії.

  16. Економічний зміст відносин власності.

  17. Право власності як регулятор відносин власності.

  18. Форми власності: еволюція, особливості та роль у суспільно-економічному розвитку.

  19. Суспільний поділ праці та його роль у економічному розвитку.

  20. Галузева і секторальна структура національної економіки.

  21. Суб‘єкти економічної діяльності та особливості їх взаємодії.

  22. Діалектика взаємозв'язку виробництва і споживання.

  23. Підприємництво як економічний феномен.

  24. Організаційно-правові форми підприємництва та їх роль у економічному прогресі.

  25. Регулювання підприємницької діяльності: основні суб'єкти, методи та інструменти.

  26. Основи аналізу витрат і вигод від підприємницької діяльності.

  27. Продуктивність праці у складі показників економічної діяльності.

  28. Ризик, невизначеність і прибуток.

  29. Економічна рента: сутність, види та місце у системі економічних відносин.

  30. Роль амортизації у відтворенні основного капіталу підприємства.

  31. Основні критерії економічної ефективності.

  32. Економічний розвиток, його сутність, цілі та принципи.

  33. Економічне зростання і економічний розвиток: спільне та відмінне.

  34. Економічне зростання та його фактори.

  35. Інноваційна діяльність в структурі чинників економічного розвитку.

  36. Сталий економічний розвиток.

  37. Циклічний характер економічного зростання.

  38. Особливості економічних криз на сучасному етапі економічного розвитку.

  39. Еволюція та сучасний зміст поняття "капітал".

  40. Еволюція взаємовідносин капіталу і найманої праці.

  41. Людський капітал в структурі факторів економічного розвитку.

  42. Особливості формування та використання інтелектуального капіталу.

  43. Суть, економічний зміст і структура промислового капіталу.

  44. Кругообіг капіталу в сучасній економіці.

  45. Інвестиції як основний фактор економічного зростання та розвитку.

  46. Рух капіталу у сучасній світовій економіці.

  47. Праця і людський ресурс у системі факторів виробництва.

  48. Інвестиції в людський ресурс: сутність та структура.

  49. Суть та структура соціально-трудових відносин.

  50. Сутність заробітної плати в економічній теорії та її роль у економічній практиці.

  51. Зайнятість та її регулювання у ринковій економіці.

  52. Безробіття як економічне явище.

  53. Нерівність в доходах та проблеми бідності.

  54. Еволюція процесів соціалізації економіки.

  55. Благо і товар: спільне та відмінне.

  56. Теорія вартості в економічній науці.

  57. Сутність і функції ринку.

  58. Особливості ринкового ціноутворення.

  59. Гроші: еволюція форм та основних функцій.

  60. Інфляція як макроекономічне явище та її соціально-економічні наслідки

  61. Взаємодія ринку і держави в процесах регулювання економіки.

  62. Економічна конкуренція як елемент ринкового механізму.

  63. Основні типи ринкових структур за ступенем конкурентності.

  64. Поняття, ознаки та економічні наслідки монополії.

  65. Вплив ринків факторів виробництва на розвиток суспільного виробництва.

  66. Сутність, економічний зміст та типи суспільного відтворення.

  67. Система національного рахівництва: її роль і економічні функції.

  68. Вплив споживання і заощадження на економічне зростання.

  69. Сутність та значення розподілу та перерозподілу національного доходу.

  70. Національне багатство.

  71. Доходи населення і їх структура.

  72. Держава в системі суспільного відтворення.

  73. Сутність та значення соціальної політики держави.

  74. Роль податків у суспільному відтворенні.

  75. Інтернаціоналізація суспільного виробництва: сутність та основні етапи.

  76. Міжнародні економічні відносини: суть та основні форми.

  77. Глобалізація як вищий рівень інтернаціоналізації суспільного виробництва.

  78. Транснаціоналізація як домінуюча тенденція глобалізації світового господарства.

  79. Випереджаючий економічний розвиток: сутність, функції та форми реалізації.

  80. Нематеріальні форми капіталу у сучасній економіці.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!