Лабораторна робота 9 на тему Діаграми станів з курсу Управління вимогами в ІТ проектах
« Назад
Лабораторна робота №9 Діаграми станів Мета роботи:
1. Діаграми станів (state diagrams) Діаграми станів є добре відомим засобом опису поведінки систем. Вони визначають всі можливі стани, в яких може перебувати конкретний об'єкт, а також процес зміни станів об'єкта в результаті впливу деяких подій. На рис. 13.1 показана діаграма станів UML, що відображає поведінку звіту в системі управління проектами. На діаграмі зображені різні стани, в яких може перебувати звіт. Процес починається з початкової точки, потім слідує самий перший перехід у стан «Перевірка дати звіту». У поведінці об'єкта в системі можна виділити дії, які відображаються переходами, і діяльністю, яка відображається станами. Хоча і те й інше – це процеси, що реалізуються, як правило, деяким методом класу «Звіт», вони трактуються різним чином. Дії пов'язані з переходами і розглядаються, як миттєві і неперервні. Діяльності пов'язані із станами можуть тривати досить довго. Діяльність може бути перервана в результаті настання деякої події. Перехід може містити позначку. Синтаксична мітка переходу складається з трьох частин, кожна з яких є необов'язковою: <Подія> [<Умова>] / <Дія>. Якщо мітка переходу не містить ніякої події, це означає, що перехід відбувається, як тільки завершується будь-яка діяльність, пов'язана з даними станом. Із стану «Перевірка дати звіту» можливі два переходи. Мітка одного з них включає умову. Умова – це логічна умова, яка може приймати два значення: «істина» або «брехня». Умовний перехід виконується тільки в тому випадку, якщо умова приймає значення «істина», в іншому випадку виконується перехід, не позначений умовою. З конкретного стану в даний момент часу може бути здійснений тільки один перехід; таким чином, умови є взаємно виключаючі для будь-якої події. Існує два особливих стани: вхід і вихід. Будь-яка дія, пов'язане з подією входу, виконується, коли об'єкт входить в даний стан. Подія виходу виконується в тому випадку, коли об'єкт виходить з цього стану. Діаграми станів добре використовувати для опису поведінки деякого об'єкта в кількох різних варіантах використання. Вони не дуже придатні для опису поведінки ряду взаємодіючих об'єктів. Рекомендується будувати діаграми станів тільки для тих класів, поведінка яких впливає на загальну поведінку системи, наприклад для класів користувальницького інтерфейсу і керуючих об'єктів. Таблиця 13.1 Опис кнопок панелі інструментів діаграми станів Rational Rose
2. Приклад На рис. 13.2 і 13.3 наведено діаграми станів екземпляра класу «Студент». Ці діаграми показують стани екземпляра в ході взаємодії об'єкта класу «Студент» з БД студентів. Перша діаграма розписує стани об'єкта докладно, а друга показує тільки загальний стан взаємодії з БД. Знайдемо числову оцінку для кожної діаграми. Діаграма 1 Так як на діаграмі станів зв’язки відсутні, то проведемо розрахунки по скороченій формулі. Діаграма 2 Отриманий результат пояснюється наявністю недостатньо деталізованого стану на діаграмі 2.
3. Завдання 1. Вибрати в моделюючій системі класи, для об'єктів яких будуть будуватися діаграми станів. 2. Побудувати для кожного обраного класу діаграму станів, що характеризує поведінку його об'єктів у кількох варіантах використання.
4. Контрольні питання 1. Яке призначення діаграми стану? 2. Як відображаються дії і діяльності на діаграмі стану? 3. Що таке умовний перехід і як він описується на діаграмі? 4. Які особливі стани об'єкта відображаються на діаграмі? 5. Які переваги та недоліки діаграми стану? З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!
|