Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 1632 Практична робота 1 на тему Знайомство з Statistica

Практична робота 1 на тему Знайомство з Statistica

« Назад

Практична робота 1

Тема: Знайомство з Statistica 

 

Вступ

 

STATISTICA - це інтегрована система аналізу та управління даними. Система «STATISTICA», розроблена компанією Statsoft, є однією з найбільш популярних статистичних програм для пошуку закономірностей, прогнозування, класифікації, візуалізації даних. Може застосовуватися  в економіці, промисловості, медицині, наукових дослідженнях і інших сферах людської діяльності. Клієнтами Statsoft є найбільші компанії зі світовим ім'ям.

У системі існує можливість проводити класичні й новітні методи аналізу даних: кластерний, факторний, кореляційний, дисперсійний аналіз, лінійну й нелінійну регресії, нейронні мережі й ін. Візуалізація вихідних, проміжних, вихідних даних може бути здійснена вибором з великої кількості різних графіків і діаграм.

Система володіє наступними загальновизнаними достоїнствами:

  • містить повний набір класичних методів аналізу даних: від основних методів статистики до просунутих методів, що дозволяє гнучко організувати аналіз;

  • є засобом побудови додатків в конкретних областях;

  • в комплект поставки входять спеціально підібрані приклади, що дозволяють систематично освоювати методи аналізу;

  • відповідає всім стандартам Windows, що дозволяє зробити аналіз високоінтерактівним;

  • система може бути інтегрована в Інтернет;

  • підтримує web-формати: HTML, JPEG, PNG;

  • легка в освоєнні, і як показує досвід, користувачі з усіх областей застосування швидко освоюють систему;

  • дані системи STATISTICA легко конвертувати в різні бази даних і електронні таблиці;

  • підтримує високоякісну графіку, що дозволяє ефектно візуалізувати дані і проводити графічний аналіз;

  • є відкритою системою: містить мови програмування, які дозволяють розширювати систему, запускати її з інших Windows-додатків, наприклад, з Excel.

STATISTICA складається з набору модулів, в кожному з яких зібрані тематично зв'язкові групи процедур.

 

Інтерактивний аналіз даних в STATISTICA. Система не вимагає, щоб користувач ще до проведення аналізу вказав всю інформацію, яку слід вивести на екран. Адже аналіз навіть простого плану може породити велике число таблиць результатів і просто неозоре кількість графіків, тому при проведенні реального аналізу, до вивчення основних результатів, важко уявити, які графіки або таблиці слід аналізувати в першу чергу. Саме тому STATISTICA надає користувачеві можливість вибрати певні типи виводу і інтерактивно провести послідовні порівняння і моделюючий аналіз вже після того, як дані оброблені і отримано основні результати.

Кількість виведених вікон також може бути налаштована, щоб не перевантажувати екран комп'ютера. 

Гнучкі обчислювальні процедури STATISTICA і широкий вибір методів графічного представлення даних будь-якого типу відкривають перед користувачем безмежні можливості проведення розвідувального аналізу та перевірки статистичних гіпотез.

Тернарні графіки поверхні і карти ліній рівня. При виведенні результатів аналізу щодо складання сумішей в модулі Планування експерименту можна побудувати тернарние графіки у вигляді тривимірних поверхонь або карт ліній рівня.

Тернарние графіки можна побудувати з підміню Статистичні XYZ графіки, Статистичні категоризовать графіки і Користувальницькі графіки випадаючого меню Графіка.

Графіки в полярних координатах. Деякі типи графіків можна побудувати в полярних координатах. До них відносяться графіки розсіювання, лінійні графіки і послідовні вкладені графіки з підміню Статистичні 2М графіки (воно викликається з меню, що випадає Графіка).

У полярних координатах можна побудувати і категоризовать графіки.

Багато графіків, намальовані у звичайній прямокутній системі координат, можна представити у полярних координатах. Для цього потрібно встановити відповідний перемикач в діалоговому вікні Загальна розмітка в положення Полярні.

Як помістити на графік системи STATISTICA графічний об'єкт з іншої програми? Для вставки будь-яких графічних об'єктів, сумісних з системою Windows, можна використовувати всі описані вище операції вставки за допомогою буфера обміну (включаючи зв'язування та впровадження методами OLE). Ці операції можна здійснювати над растровими об'єктами, метафайлами Windows, графіками у форматі STATISTICA, а також будь-якими OLf-сумісними об'єктами.

Як помістити текст на графік STATISTICA (звіти, таблиці тощо)? За допомогою описаних вище операцій з буфером обміну на графіки STATISTICA можна помістити дуже великий текстовий об'єкт (наприклад, звіт довжиною кілька сторінок). Цей текст редагується і змінюється у вікні Редактор тексту графіка системи STATISTICA або у відповідному додатку, який є сервером в методі OLE.

Всі описані в попередньому розділі операції вставки і використання буфера обміну застосовні до будь сумісним з Windows графічним об'єктам, а операції зв'язування та впровадження виконуються для всіх об'єктів, що підтримують методи OLE.

 

Галерея графіків STATISTICA. За допомогою цієї кнопки відкривається діалогове вікно Галерея графіків STATISTICA. Ця кнопка присутня в діалоговому вікні кожного типу графіків.

Звідси швидко і легко викликаються всі статистичні і призначені для користувача графіки, порожні графічні вікна та статистичні графіки користувача. Для цього потрібно виділити назву потрібного типу графіка і двічі клацнути на ньому (або натиснути кнопку ОК ).

Користувацькі і статистичні графіки. Окрім спеціалізованих графіків, які викликаються безпосередньо з підсумкового діалогового вікна будь-якої програми статистичної обробки, існують ще два основних типи графіків, доступних з меню або панелі інструментів будь-якої таблиці: користувальницькі графіки та статистичні (і швидкі статистичні) графіки.

Головна відмінність між двома основними типами графіків полягає в джерелі даних для відображення. Більш докладно ці відмінності описані в наступних розділах.

 

Користувацькі графіки. Користувацький графік дає можливість відобразити будь-яку задану користувачем комбінацію значень з таблиць вихідних даних або таблиць результатів (а також з будь-якої комбінації їх рядків і / або стовпців). У меню пропонується п'ять типів таких графіків: 2М користувальницькі графіки, ЗМ користувальницькі послідовні графіки, ЗМ користувальницькі діаграми розсіювання і поверхні, призначені для користувача матричні графіки і призначені для користувача піктографікі. При виборі одного з них відкривається відповідне діалогове вікно, де для відображення на графіку можна задати діапазон даних поточної таблиці. Вміст цього діалогового вікна залежить від обраного типу користувацького графіка. Початковий вибір даних для побудови графіка, пропонований в цьому діалоговому вікні, визначається положенням курсору в поточній таблиці. У кожному діалоговому вікні користувацького графіка при завданні параметрів передбачена можливість вибору певного виду графіка (в рамках основного типу). Вид графіка також можна підібрати і після побудови (за допомогою діалогових вікон Загальна розмітка або Розміщення графіка, які відкриваються при подвійному натисканні мишею на області фону графічного вікна або при виборі відповідного рядка меню, що випадає Розмітки). 

 

Статистичні графіки. На відміну від користувацьких графіків, які представляють собою засіб наочного відображення числових даних будь-яких таблиць (вихідних даних плі результатів, див. вище), статистичні графіки пропонують сотні заздалегідь визначених типів графічних уявлень, що включають аналітичне узагальнення статистичних даних. Вони викликаються з діалогового вікна Галерея графіків, яке відкривається за допомогою однойменної кнопки панелі інструментів або з випадаючого меню Графіка. 

При побудові таких графіків використовуються значення безпосередньо з файлу даних, які не залежать від змісту поточної таблиці, виділення блоків і положення курсору. При цьому пропонуються або стандартні методи графічного аналізу вихідних даних (різні графіки розкиду значень, гістограми, графіки середніх значень, наприклад, медиан), або стандартні аналітичні методи досліджень (графіки нормальної щільності розподілу, імовірнісні графіки з виключеним трендом або графіки довірчих інтервалів ліній регресії) . При побудові статистичних графіків програма враховує умови вибору і ваги спостережень.

 

Швидкі статистичні графіки. Найбільш широко використовувані типи статистичних графіків (викликаються з менюГрафіка , див. попередній параграф) представлені в меню Швидкі статистичні графіки . Ці списки графіків не надають такий широкий спектр можливостей, як меню Статистичні графіки , але на відміну від останніх спрощують і прискорюють процедуру побудови графіка. Швидкі статистичні графіки:

  • викликаються з контекстних меню або за панелі інструментів будь-якої таблиці (зазвичай вони не вимагають звернення до випадних меню або діалоговим вікнам),

  • не вимагають від користувача вибору змінних (цей вибір визначається поточним положенням курсору в таблиці) і проміжної налаштування параметрів (формат відповідних графіків визначається за замовчуванням).

При виборі пункту Швидкі статистичні графіки (за допомогою кнопки на панелі інструментів <="" img="" style="padding: 0px; margin: 0px; border: none;">з контекстного меню або з меню, що випадає Графіка ) з'являється меню вибору статистичного графіка для поточної змінної таблиці, тобто тієї, на яку зараз вказує курсор. 

Якщо курсор не вказує ні на одну із змінних, то перед побудовою будь-якого графіка з меню Швидкі статистичні графікибуде запропоновано вибрати змінну із списку. При створенні таких графіків система STATISTICA враховує поточні умови вибору і ваги спостережень.

Блокові статистичні графіки . Ці типи (для користувача) графіків викликаються з пунктів контекстних меню Статистики блоку за стовпцями і Статистики блоку по рядках або з діалогового вікна Галерея графіків. 

Будь-який з цих варіантів дає можливість побудувати підсумковий статистичний графік для виділеного блоку, щоб порівняти значення в рядках (Статистики блоку по рядках) або в стовпцях таблиці (Статистики блоку за стовпцями).Даний тип графіків схожий на ті користувальницькі графіки, на яких відображаються дані поточного блоку таблиці.

Інші спеціалізовані графіки. Крім стандартного набору швидких статистичних графіків деякі таблиці дозволяють будувати і більш спеціалізовані статистичні графіки (наприклад, тимчасові послідовності в модулі Тимчасові ряди, піктографікі регресійних залишків, а також контурні графіки в модулі Кластерний аналіз ). Як вже згадувалося раніше, спеціалізовані графіки, які пов'язані не з конкретною таблицею результатів, а з певним методом аналізу даних (наприклад, графіки апроксимуючих функцій в модулі Нелінійне оцінювання або середніх в модулі Дисперсійний аналіз) , викликаються безпосередньо з діалогового вікна з результатами аналізу (то є з вікна, що містить вихідні параметри використовуваного методу обробки даних).

 

Налаштування графіка до і після його побудови. Будь-які зміни параметрів графіка в STATISTICA здійснюються з активного графічного вікна (після відображення графіка на екрані). Як правило, спочатку має сенс побудувати графік, прийнявши значення параметрів за замовчуванням, а потім уже вносити різні зміни. Однак у тих рідкісних випадках, коли побудова графіка займає надто багато часу (при створенні складних складових графічних зображень або обробці великих наборів даних), можна втрутитися в цей процес, щоб зробити необхідні настройки. Перервати малювання можна одним натисканням клавіші або клацанням миші в будь-якому місці екрану, а потім продовжити його після введення необхідних змін.

Передбачено два основні методи налаштування графіка - додавання та редагування власних графічних об'єктів, зміна структурних елементів графіка.

Чи застосовуються до різних типів графіків різні методи налаштування?

Ні. Незалежно від способу створення графіка для його налаштування і зміни можна використовувати будь-які можливості, передбачені в системі STATISTICA. До будь-якого графіку можна додати новий графік, об'єднати його з іншим графіком, помістити в нього зв'язаний або впроваджений об'єкт. Крім того, графік можна будь-яким чином змінювати, малювати на ньому і використовувати різні методи підгонки функцій. Ці ж методи настройки доступні при роботі з графіками, що були попередньо збережені і викликані з дискового файлу.

Налаштування статистичного графіка до і після його побудови. У розділі Як налаштувати графік STATISTICA показано, що більшість можливостей налаштування (сотні різних варіантів графічного представлення) доступні безпосередньо після побудови графіка. Для цього досить клацнути на конкретному елементі графіка або вибрати відповідний пункт у діалогових вікнах Загальна розмітка або Розміщення графіка , що викликаються з меню, що випадає Розмітки .

У той же час окремі параметри, які визначають джерело даних, потрібно задати до побудови графіка, наприклад, змінні, метод категоризації, значення міток, імена спостережень, мітки осей. У даному прикладі перед побудовою графіка потрібно вибрати змінні і метол, категоризації, а також при необхідності задати значення деяких параметрів за допомогою кнопки Параметри (яка тут не використана).

Тепер повернемося до нашого прикладу. Після побудови графіка при клацанні на будь-якому місці фону графічного вікна з'явиться діалогове вікно Загальна розмітка, в якому регулюються параметри загального розташування графіка. 

У цьому вікні можна змінити тип графіка і задати побудова карти ліній у рівня (використовуйте для цього поле Тип графіка ). Крім того, можна змінити параметр Число перетинів з встановленого за замовчуванням зі значенням 15 x15 на 25 х 25 (цей параметр визначає точність побудови карти ліній рівня).

Після внесення змін натисніть ОК, і ви побачите новий графік. 

Знову повернемося до діалогового вікна Загальна розмітка і виберемо для типу контурної лінії значення Зона . Крім того, в перші три рядки заголовка графіка помістимо керуючі символи @ F [1,1], @ F [1,2] і @ F [1,3], щоб записати там рівняння апроксимуючої квадратичної функції для першої залежності (цифра 1 на місці першого параметра в квадратних дужках) для кожного з трьох окремих графіків (цифри 1,2 із 'якості других параметрів). 

Для якнайшвидшого відображення та всебічного форматування рівнянь функцій краще використовувати діалогове вікноПараметри , яке викликається з діалогового вікна Статистичні графіки. Натисніть ОК , і ви побачите змінений графік. 

Тепер можна продовжити знайомство з різними способами налаштування графіка. Найпростіший (і найшвидший) спосіб зміни параметрів якого елемента - це подвійне клацання на ньому кнопкою миші. Крім того, за допомогою одного клацання правою кнопкою миші на даному об'єкті можна викликати відповідне йому контекстне меню.

Наприклад, при натисканні правою кнопкою миші на одній з осей графіка з'явиться показане нижче контекстне меню, в якому пропонується вибір варіантів настройки для даної осі. 

На показаному нижче графіку за допомогою кнопки панелі інструментів підібрані інші пропорції графічного вікна, крім того, змінено статус умовних позначень з фіксованого на переміщуваний, а їх текст відредагований, упорядкований і переміщений на інше місце. 

Чи можуть графіки автоматично оновлюватися при зміні файлу даних?

Так, можуть. Усі графіки зберігають зв'язки з таблицею вихідних даних, за якими вони побудовані. При цьому, якщо оновлення не відбувається вручну і зв'язку не скасовані, графік автоматично оновлюється при зміні вихідних даних. Для управління зв'язками є спеціальне діалогове вікно Зв'язки даних і графіка. Воно викликається з меню, що випадаєГрафіка. 

Тут можна встановити автоматичний режим зв'язку, коли графік автоматично оновлюється при зміні даних, за якими він побудований. Можна також задати режим Вручну або тимчасово заблокувати зв'язок. Крім того, можна встановити режим Зв'язок з поточним файлом даних і побудувати такий же графік або серію графіків для інших файлів даних. Спосіб зв'язку можна глобально змінити за допомогою команди меню, що випадає Сервіс.

STATISTICA підтримує і «вкладені» зв'язки з іншими додатками. Наприклад, можна встановити зв'язок графіка з даними електронної таблиці Excel 5 шляхом динамічного обміну даними (DDE). При натисканні клавіші F9 для перерахунку таблиці Excel відбудеться автоматичне оновлення як даних цієї таблиці, так і відповідного їм графіка в системі STATISTICA.Див також два наступних пункту.

Графічний формат STATISTICA. Графіки і малюнки можуть бути збережені в графічному форматі STATISTICA у файлі з розширенням *. stg. Для цього використовуються команди Зберегти та Зберегти як .. . з випадаючого меню Файл. Саме цей формат рекомендується для запису графічного файлу, якщо передбачається надалі знову відкривати його в системі STATISTICA чи приєднувати до інших додатків методами OLE. На відміну від інших графічних форматів формат STATISTICA зберігає не тільки саму картинку, але і Редактор даних графіка з усіма представленими на графіку даними, всі аналітичні параметри (рівняння підгонки, еліпси і пр.), а також інші параметри, що дозволяють згодом продовжити аналіз графічних даних . Цей формат найбільш зручний при зв'язуванні або впровадженні графіка в інший графік STATISTICA. Збережені в даному графічному форматі файли можна роздрукувати в пакетному режимі за допомогою командиДрук файлів з ​​випадаючого меню Файл.

 

 

Командна мова STATISTICA (SCL)

 

STATISTICA містить дві вбудованих мови програмування STATISTICA BASIC і SCL (командний мова). Обидві мови призначені для роботи в середовищі STATISTICA і містять вбудовані операції для звернення до таблиць вихідних даних, таблицями результатів і графічних функцій.

Мова STATISTICA BASIC являє собою простий і одночасно досить потужна мова програмування. З його допомогою можна створити широкий спектр додатків, починаючи від простих програм перетворення даних і закінчуючи складними користувацькими процедурами комплексного аналізу і виведення інформації.

Ця мова програмування придатний для вирішення великих обчислювальних задач, оскільки оброблювані масиви даних можуть мати до 8 вимірів і немає обмежень на розміри масивів. Таким чином, користувач може використовуватися всю доступну пам'ять і створювати процедури, що включають операції з великими багатовимірними матрицями.

Вбудована мова STATISTICA BASIC доступний в будь-який момент аналізу разом з інтегрованою середовищем, яка дозволяє писати, редагувати, перевіряти, налагоджувати (попередньо проганяти) і виконувати програми.

Мова STATISTICA BASIC, як звичайний мова програмування, підтримує циклічні операції та умовні переходи, функції й підпрограми, а також роботу з динамічними бібліотеками (DLL). У той же час він «розуміє» структуру файлів даних системи STATISTICA і дозволяє організувати інтерактивну обробку даних у середовищі самої системи за допомогою користувацьких діалогових вікон. За допомогою цієї мови користувач може створювати свої власні складні програми аналізу даних, одночасно використовуючи готові алгоритми розрахунків і побудови графіків, передбачені в системі STATISTICA.

Командний мова SCL (STATISTICA Command Language) призначений для організації пакетної обробки даних і створення власних додатків на основі процедур, що містяться в системі STATISTICA. Для того щоб користувач міг при цьому реалізувати власні алгоритми розрахунків, передбачена можливість інтеграції мов STATISTICA BASIC і SCL.

Програми, написані на вбудованих мовами системи STATISTICA, доступні в будь-якому модулі системи і на будь-якому етапі аналізу даних, при цьому їх можна викликати і виконувати як за допомогою кнопок автозадач, так і безпосередньо з вікна редагування. Користувач також має можливість створювати власні бібліотеки функцій і підпрограм і таким чином значно розширювати пропонований набір процедур обробки даних і представлення результатів.

Введення і виконання SCL-програм. STATISTICA може працювати в «істинному» пакетному режимі як система, керована командами, за допомогою вбудованої мови управління додатками SCL (STATISTICA Command Language), доступного в будь-якому модулі системи з випадаючого меню Аналіз. Можна ввести послідовність команд для виконання певних дій, а потім скільки завгодно разів виконувати її в пакетному режимі.

Можливий і інший спосіб дій - використання діалогового вікна Майстер команд для швидкого вибору і введення бажаного переліку команд. 

Для написання і налагодження «пакетів» команд використовується інтегрована середовище мови SCL. Вона включає текстовий редактор, поєднаний з вікном Майстер команд (див. ілюстрацію вище - кнопка Майстер команд на панелі інструментів Командного мови ), систему допомоги по синтаксисі мови з прикладами і інтегровані засоби перевірки правильності програм (доступні з меню, що випадає Сервіс ).

 

Перші кроки в системі STATISTICA 

Наше знайомство з системою STATISTICA, слід почати з введення даних.

В якості конкретної області виберемо медичний приклад.

Як ви вже знаєте, вихідні дані в системі STATISTICA організовані у вигляді таблиць. Якщо у вас є досвід роботи з електронними таблицями (типу MS Excel), то ви швидко звикнете до таблиць STATISTICA. Зауважимо, що таблична структура даних STATISTICA дозволяє природно відобразити більшість реальних даних.

Електронна таблиця складається з рядків і стовпців. Стовпці таблиці STATISTICA називаються Variables - Змінні, а рядки Cases - Спостереження.

Наприклад, в медицині спостереження - це пацієнти, змінні - стать, вік, дата надходження до лікарні, дата діагнозу, дата операції, переведення в іншу лікарню, виписки і т. д. Ви можете уявити таку таблицю як сторінку записника лікаря, де рядки - це, наприклад, імена пацієнтів, стовпці - характеристики (змінні, що описують перебіг хвороби).

Для того щоб створити таблицю з даними, виконайте наступне:

1. Запустіть програму STATISTICA.

2. Відкриється меню Статистичних модулів (STATISTICA Module Switcher).

3. Виберіть з меню модуль Основні статистики і таблиці (BasicStatisticsandTables)

4. Тепер ви знаходитесь в модулі BasicStatisticsandTables , в якому можете вибрати будь-яку статистичну процедуру, що входить в цей модуль. Але оскільки у вас інша мета, просто клацніть мишею по кнопці Вихід (Cancel).

Отже, ви знаходитесь в робочому вікні модуля BasicStatisticsandTables системи STATISTICA. В основному робочому вікні системи підведіть курсор миші до рядка меню Файл і клацніть лівою кнопкою. У спадному меню виберіть команду Створити дані. На екрані комп'ютера відразу ж з'являється вікно Створення даних (див. малюнок нижче).

У цьому вікні можна ввести ім'я файлу, наприклад, medicine1.sta (файл може бути названий і по-українськи, проте з ряду причин доцільніше використовувати англійські імена).

Тепер помістіть курсор миші в полі File name - Ім'я файлу і наберіть з клавіатури потрібне ім'я.

Після натискання клавіші Enter на клавіатурі або кнопки Save програма створить порожню таблицю, що містить 10 рядків і 10 стовпців.

Ви легко можете збільшити або зменшити як кількість рядків, так і кількість стовпців цієї таблиці. Створіть у таблиці стільки рядків і стовпців, скільки потрібно. Для цього використовуйте кнопки на панелі інструментів.

Натисніть, наприклад, кнопку Спостереження. Після натискання кнопки на екрані виникне меню, що пропонує наступний вибір для спостережень таблиці: Д одати, Перемістити, Копіювати, Видалити, Ввести імена спостережень . Виберіть, наприклад, пункт Додати , двічі клацнувши лівою кнопкою миші. Відкриється вікно, в якому можна задати число спостережень, що додаються в таблицю.

Натисніть ОК , і кількість рядків (спостережень) у таблиці збільшиться на 2, тобто стане рівним 12. Аналогічним чином зміните число змінних в таблиці. У даному випадку знадобляться 11 змінних. Натисніть кнопку Змінні на панелі інструментів. За допомогою курсору миші в спадному меню виберіть пункт Додати. На екрані з'явиться вікно, де виконайте установки, як показано нижче.

Натисніть ще раз кнопку Спостереження і виберіть пункт меню Імена . На екрані з'явиться діалогове вікно, в якому можна визначити, скільки символів в таблиці буде зарезервовано для імен спостережень. Розсунути поле для імен спостережень можна також за допомогою миші. 

Отже, ви зробили перший крок до досягнення мети - створили електронну таблицю, яка має 11 стовпців і 12 рядків, а також місце для введення імен спостережень (див. малюнок). 

Тепер необхідно ввести назву таблиці (її заголовок) та імена змінних. Ви працюєте, використовуючи мишу і клавіатуру. Запам'ятайте основний принцип: двічі клацаючи мишею по полях заголовків, ви відкриваєте діалогові вікна, що дозволяють вводити заголовки, описувати змінні і т. д. Введіть заголовок таблиці. Для цього двічі клацніть мишею на верхньому рядку таблиці, порожній рядку, яка знаходиться над змінними. У вікні введіть заголовок таблиці. 

Наберіть з клавіатури заголовок, натисніть ОК . Введений текст відобразиться у заголовку таблиці. У полі Інформація про фото і примітки можна записати додаткову інформацію, яка буде корисна при роботі з файлом.

Аналогічно редагуються імена змінних і спостережень. Наприклад, щоб ввести імена, необхідно двічі клацнути мишею в полі Ім'я спостереження і у вікні ввести імена пацієнтів. 

Для того щоб описати змінну, необхідно двічі клацнути мишею по її імені - наприклад, після клацання по заголовкупеременной1 (VAR1) відкриється вікно, в якому можна задати її ім'я (або перейменувати її), формат змінної, мітку, зв'язок і т. д. 

Тепер заповніть створену таблицю даними. Дані вводяться безпосередньо з клавіатури. Можливості експорту, наприклад в MS Word, ми обговоримо пізніше. Якщо потрібно ввести числові дані, використовуйте клавіатуру і стрілки переміщення курсору. Поставте курсор на потрібну комірку таблиці і введіть числові дані. Текстові значення вводяться інакше. Підведіть курсор до комірки змінної з текстовими значеннями і двічі клацніть мишею. У комірці з'явиться код 9999 - це код пропущених значень. Зітріть код, використовуючи кнопку DEL на клавіатурі. Потім введіть потрібне текстове значення. У підсумку можна отримати наступну таблицю.

Таким чином, ви навчилися створювати таблиці і вводити в них дані. Повторивши кілька разів описані дії з іншими даними, ви міцно закріпіть отримані навички.

Оскільки система STATISTICA є звичайним Windows-додатком, можна легко і швидко імпортувати дані, отримані в системі STATISTICA, в інший Windows-додаток, наприклад в MS Word.

Краще всього виконати це таким чином: натисніть одночасно кнопки ALT і F3. На екрані замість курсору миші з'явиться значок «приціл». Використовуючи мишу, помістіть приціл у верхній лівий кут таблиці. Потім натисніть ліву кнопку миші, зафіксуйте приціл і, утримуючи кнопку миші, перемістіть приціл у нове місце таблиці. Виділена частина таблиці буде відзначена прямокутною рамкою. Після того як ви відпустите кнопку миші, зазначена частина таблиці буде поміщена в буфер обміну. Якщо тепер відкрити потрібний документ Word і набрати на клавіатурі комбінацію кнопок CTRL і V, то вибраний сегмент таблиці буде скопійований в документ.

Зауваження. Ви працювали в модулі Основні статистики і таблиці , подібним же способом можна ввести дані в будь-якому модулі системи STATISTICA. З точки зору загальних можливостей з управління даними, модулі системи однакові.

В системі STATISTICA є спеціальний модуль Управління даними (Data management), який містить розширені можливості, що дозволяють швидко створити електронну таблицю, об'єднати дві таблиці, вирізати частину таблиці, відсортувати спостереження за будь-якою ознакою: наприклад, розташувати імена пацієнтів в алфавітному порядку або порядок їх за віком і т. д. (див. рис. нижче).

 

Завдання. Проведіть сортування даних файла medicinel.sta за віком пацієнтів і по містах. Використовуйте модуль Управління даними і опцію Сортування спостережень. 

Завдання 2 

З перемикача модулів системи STATISTICA запустіть модуль Основні статистики і таблиці. Для цього виберіть у меню модуль Основні статистики і таблиці і клацніть по ньому мишею. Модуль буде обраний зі списку модулів. Потім підведіть курсор миші до кнопки Переключитися в і натисніть її. Відбудеться запуск системи STATISTICA, і на екрані з'явиться робоче вікно модуля Основні статистики і таблиці. Саме в цьому модулі ми будемо працювати. 

У модулі Основні статистики і таблиці створіть файл даних, як показано на малюнку.

У файлі містяться результати опитування 10 жінок (дані є модельними) щодо їх сімейного стану та стану рівня тривожності. Перша мінлива СЕМ_ПОЛ (сімейне положення) описує стан сім’ї жінок. Ця змінна приймає два значення: П_семья - повна сім'я, Н_семья - неповна сім'я. Друга змінна, ТРИВОГА, описує самооцінку особистісної тривожності жінки. Вона приймає два значення: низька, висока. Відомо, що особистісна тривожність характеризується стійкою схильністю сприймати життєву ситуацію як загрозливу (що містить в собі таємну загрозу). Ви бачите, що перша опитана жінка - спостереження номер 1 (перший рядок у таблиці) - має повну сім'ю і характеризує свій душевний стан як тривожний. Друга опитана жінка - спостереження номер 2 (другий рядок таблиці) - має неповну сім'ю і оцінює рівень своєї тривожності як низький і т. д.

Назвіть цей файл women1.sta.

Зауважте, змінні в цьому файлі приймають текстові значення, що типово для соціологічних опитувань.

Прийміть міру, що дозволяє ефективніше організувати введення текстових даних. Змінні приймають текстові значення, і якщо кожен раз вводити текст у таблицю, то це займе дуже багато часу. Для зручності кращим є введення чисельних значень, а потім перехід до текстового режиму, натиснувши кнопку на панелі інструментів. Зручно закодувати значення змінних. Покажемо, як це робиться. Почнемо з змінної СЕМ_ПОЛ. Двічі клацніть по її заголовку лівою кнопкою миші, і на екрані відобразиться вікно Диспетчер текстових значень - СЕМ_ПОЛ .

У цьому вікні в колонці Текст наберіть в першому рядку П_семья , а в колонці Число наберіть 1. Це призведе до того, що текстове значенням П_семья буде присвоєно код 1. У другому рядку Диспетчера текстових значень наберіть Н_семья, а в колонці Число наберіть 2 - текстове значенням Н_семья буде присвоєно код 2. Далі натисніть кнопку ОК. 

Тепер введіть значення 1 в ті осередки змінної СЕМ_ПОЛ , в яких повинно стояти текстове значення П_семья.

Введіть значення 2 в ті осередки змінної СЕМ_ПОЛ , в яких повинно стояти текстове значення Н_семья.

Тепер досить натиснути кнопку  на панелі інструментів STATISTICA, щоб отримати потрібні текстові значення.

Точно таким же чином введіть текстові значення в комірку змінної ТРИВОГА.

Отже, ви створили файл women1.sta. Тепер побудуємо, виходячи з цього файлу вихідних даних, таблицю спряженості. Це дуже легко зробити в STATISTICA.

Крок 1. Підведіть курсор миші до пункту Аналіз. Клацніть по ньому мишею. У меню, зробіть вибір: Стартова панель.

Ви побачите різні види аналізу, які доступні у модулі. Виберіть аналіз: Таблиці та заголовки і натисніть кнопку ОК. 

На екрані з'явиться вікно Задайте таблиці.

Крок 2. Спочатку в рядку Аналіз виберіть Т Абліцов спряженості (можливий варіант Таблиці прапорів і заголовків). 

Крок 3. Далі натисніть кнопку Задати таблиці . У вікні виберіть змінні, які будуть табульовані в таблиці. Ці змінні задають розбиття вихідних даних на групи, тому часто їх називають також групуються змінними. У даному випадку потрібно табулювати значення змінних СЕМ_ПОЛ і ТРИВОГА.

Тому виберіть їх, як це показано на малюнку нижче. 

Зауважте, що взагалі можна вибрати до 6 списків групуючих змінних, що дозволяє побудувати надзвичайно складні таблиці, що містять набагато більше число змінних, ніж в описуваному прикладі. Саме такі таблиці часто виникають при масових обстеженнях, і їх потрібно вміти будувати.

Після вибору змінних натисніть кнопку ОК . Ви знову повернетеся в діалогове вікно, показане на малюнку. Зверніть увагу, що вікно трохи змінилося: близько написи Число таблиць з'явилася цифра 1, тому що ви вибрали змінні і попросили систему побудувати одну таблицю.

Крок 4. Натисніть Enter на клавіатурі або кнопку ОК у верхньому правому кутку діалогового вікна.

Система зробить обчислення і запропонує подивитися результат у вікні Результати кростабуляції. 

Крок 5. У вікні Результати кростабуляції натисніть кнопку Дивитись підсумкові таблиці. На екрані з'явиться наступна таблиця спряженості. 

Ви бачите, що в цій таблиці табульовані змінні СЕМ_ПОЛ і ТРИВОГА . На перетині рядків і стовпців стоять абсолютні значення, обчислені з вихідного файлу даних womenl. Sta.

Ми табульованих спільно значення двох змінних, СЕМ_ПОЛ і ТРИВОГА , і така дія часто називається кросстабуляціей (від англійського cross - пересікати).

З побудованої таблиці, званої на сленгу таблицею спряженості, видно, що три жінки мають повну сім'ю і низький рівень тривоги, дві жінки мають неповну сім'ю і низький рівень тривоги і т. д. Якщо вас цікавить роздільна табуляція кожної змінної, подивіться на крайній правий стовпець і нижню рядок таблиці. Ви побачите, що все серед опитаних жінок п'ять мали повну сім'ю і п'ять - неповну сім'ю; п'ять жінок мали високий рівень тривожності (див. крайній правий стовпчик), п'ять - низький рівень тривожності (див. нижній рядок).

Часто виникає необхідність разом з абсолютними значеннями привести в таблиці відсотки. Система STATISTICA дозволяє вибрати ті відсотки, які потрібні: наприклад, тільки відсотки по рядку, або відсотки за стовпцем, або відсотки від загальної кількості, або ж і ті й інші.

Відсотки по стовпці - це відсотки, обчислені щодо сумарного значення частот по стовпцю. Відсотки по рядку - це відсотки, обчислені щодо сумарного значення частот по рядку. Відсотки від загального числа обчислюються щодо суми частот в таблиці. Розглянемо, як це робиться.

Крок 6. Натисніть кнопку Далі у верхньому лівому куті таблиці (див. малюнок).

Ви знову повернетеся у вікно Результати кросстабуляціі.

Крок 7. У вікні Результати кросстабуляціі зверніть увагу на опції в правій частині, об'єднані в групу Таблиці.

Виберіть, наприклад, опцію Відсотки від загального числа . Підведіть курсор миші до відповідного квадрату і клацніть мишею. У вікні Результати кростабуляції натисніть кнопку Дивитись підсумкові таблиці . На екрані з'явиться наступна таблиця. 

Тут поруч з абсолютними значеннями з'явилися відносні величини - відсотки, обчислені від загального числа жінок, тобто від 10.

Отже, з таблиці видно (будь ласка, перевірте!), Що:

  • 30% жінок мають повну сім'ю і низький рівень тривоги (перша клітина таблиці),

  • 20% жінок мають повну сім'ю і високий рівень тривоги (друга клітинка таблиці),

  • 20% жінок мають неповну сім'ю і низький рівень тривоги,

  • 30% жінок мають неповну сім'ю і високий рівень тривоги.

Побудовану таблицю можна відредагувати, змінити її вигляд, написи і т. д.

Крок 8. Редагування таблиці.

Двічі клацніть, наприклад, по полю Всього% в побудованій таблиці. У вікні Ім'я рядка таблиці результатів замістьВсього% введіть %. 

Ви отримаєте таблицю види.

Крок 9. Побудова окремих таблиць з відсотками.

Поверніться знову у вікно Результати кростабуляції і зверніть увагу на опцію Відображати вибрані % в окремих таблицях.

Зробіть наступні установки: виберіть опцію Відсотки від загального числа і опцію Відображати вибрані % в окремих таблицях. Потім натисніть кнопку Дивитись підсумкові таблиці.

Ви побачите дві таблиці, одна з яких буде містити тільки абсолютні значення, а інша - відсотки, обчислені від загальної кількості опитаних.

Крок 10. Створення автозвіту.

В системі STATISTICA є корисний засіб підготовки звіту, який дозволяє представити всі отримані результати в форматі rtf; далі звіт можна вивести на принтер, відредагувати і красиво роздрукувати.

Виконайте наступне: увійдіть у меню Вигляд і виберіть опцію Вікно тексту / виведення . З побудованих таблиць (вони знаходяться в робочому вікні системи) виберіть ту, яку потрібно зберегти для звіту. Клацніть по ній мишею. Знову увійдіть у меню Файл і виберіть опцію Друк . Зазначена таблиця результатів буде роздрукована.

У цьому вікні можна, наприклад, відредагувати таблицю і підготувати її в тому форматі, який потрібний для дослідницького звіту або статті.

Зверніть увагу, що в процесі роботи жодного разу не використовувалася яка-небудь мова програмування, всі дії носять інтерактивний характер, і це велика перевага системи STATISTICA. Працювати в ній так само просто, як, наприклад, у текстовому редакторі MS Word. На закінчення вам пропонується вправа, яка закріпить отримані навички.

 

Завдання 3

Створіть у STATISTICA файл women2.sta. Для градації значень змінних використовуються більш реалістичні шкали. Шкала сімейного стану жінки: самотня, неповна сім'я, повна сім'я. Шкала тривожності жінки: низька, помірна, висока.

 

Графічний аналіз таблиць спряженості

 

Таблиці спряженості дозволяють компактно описувати дані. Вони зручні і вимагають мінімум коментарів, тому популярні серед лікарів, соціологів, маркетологів. В системі STATISTICA дуже легко будуються навіть найскладніші таблиці спряженості.

Тут ми розглянемо, як візуалізувати побудовані таблиці, тобто познайомимося з засобами STATISTICA, що дозволяють графічно проаналізувати таблиці. Візуально набагато простіше побачити закономірності, що містяться в таблицях. У прикладах використовуються дані невеликого обсягу, щоб можна було чітко представити основні прийоми роботи. Уявіть, в якому складному становищі ви опинилися, якби мали справу з величезними таблицями, а саме такі таблиці виникають на практиці. «Робіть слідом за нами!» - Як і раніше залишається нашим головним девізом.

Отже, система STATISTICA запущена на комп'ютері, ви працюєте в модулі Основні статистики і таблиці (в англійській версії STATISTICA модуль Основні статистики і таблиці, називається Basic Statistics and Tables ').

Приклад (продовження)

Файл даних women1.sta, з яким ви працюєте, відкритий в робочому вікні. Нагадаємо, що в цьому файлі наведено результати опитування 10 жінок (дані є модельними) щодо їх сімейного стану та рівня тривожності.

Перша мінлива CEM_ПOJI - сімейний стан жінок. Ця змінна приймає два значення: П_семья - повна сім'я, Н_семья - неповна сім'я.

Друга змінна ТРИВОГА - самооцінка особистісної тривожності жінки. Вона приймає два значення: низька, висока. Відомо, що особистісна тривожність характеризується стійкою схильністю особистості сприймати життєву ситуацію як загрозливу.У даному спрощеному прикладі ми використовували два ступені тривожності: низька і висока.

Ви бачите, що перша опитана жінка - спостереження номер 1 (перший рядок у таблиці) - має повну сім'ю і характеризує свій стан як тривожне. Друга опитана жінка - спостереження номер 2 (другий рядок таблиці) - має неповну сім'ю і оцінює рівень тривожності як низький і т. д.

Крок 1. Підведіть курсор миші до пункту Аналіз. Клацніть по ньому мишею. У меню, зробіть вибір: Стартова панель .

Виберіть аналіз: Таблиці та заголовки і натисніть кнопку ОК .

За допомогою опцій вікна завдання таблиці зробіть табуліровку змінних СЕМ_ПОЛ і ТРИВОГА.

Крок 2. Після того як система побудує таблицю, подивіться уважно на вікно Результати кросстабуляціі.

Зверніть увагу на кнопки в правому нижньому кутку діалогового вікна Результати кросстабуляціі.

Крок 3. У діалоговому вікні Результати кросстабуляціі натисніть кнопку категоризовать гістограми.

Сенс цих гістограм наступний: опитані жінки розбиті на дві групи (категорії): жінки з повної сім'ї і жінки з неповної сім'ї. Звичайна гістограма для цих змінних виглядає наступним чином.

Тут ясно видно, в чому полягає відмінність категоризовать гістограм від звичайних. На звичайній гістограмі кількість жінок з високою і низькою тривожністю однаково. На категоризовать гістограмі кількість жінок з високим рівнем тривожності у неповних сім'ях вище, ніж у повних. Рівень тривожності жінок в повних сім'ях нижче, ніж рівень тривожності у неповних сім'ях.

Продовження прикладу

Розглянемо файл даних women2.sta. Для градації значень змінних ми використовували більш реалістичні шкали: самотня жінка, неповна сім'я, повна сім'я. Шкала тривожності жінки: низька, помірна, висока.

Крок 1. Підведіть курсор миші до пункту Аналіз . Клацніть по ньому мишею. У меню, зробіть вибір: Стартова панель.

Виберіть Таблиці та заголовки і натисніть кнопку ОК .

Крок 2. У рядку Аналіз виберіть Таблиці пов'язаності (можливий варіант Таблиці прапорів і заголовків).

Далі натисніть кнопку Задати таблиці. У вікні виберіть змінні, які будуть табульовані в таблиці (подробиці див вище). У даному випадку необхідно табулювати значення змінних СЕМ_ПОЛ і ТРИВОГА.

Натисніть кнопку Коди і виберіть коди (значення) табуліруемих якісних ознак. У цьому прикладі кількість значень змінних збільшилося, т. к. використовується більш точна шкала вимірювання.

Якщо ви хочете, щоб табульованих всі значення змінних, натисніть кнопку Вибрати все в правому нижньому кутку.

Зауважте, що взагалі можна вибрати будь-який набір кодів. Коди змінних можна переглянути, натиснувши кнопку Інф .

Наприклад, змінна СЕМ_ПОЛ приймає такі значення.

Крок 3. Натисніть Enter на клавіатурі або кнопку ОК у верхньому правому куті • діалогового вікна.

STATISTICA справить обчислення, табуліруйте дані і запропонує результат у вікні Результати кросстабуляціі (див. малюнок).

Крок 4. У вікні Результати кростабуляції натисніть кнопку Дивитись підсумкові таблиці. На екрані з'явиться таблиця.

Крок 5. Натисніть кнопку Далі у верхньому куті таблиці, і ви повернетеся у вікно результатів. У діалоговому вікні Результати кросстабуляції натисніть кнопку категоризувати гістограми. 

Сенс гістограм полягає в наступному: жінки розбиті на 3 групи або категорії: жінки з повної сім'ї, жінки з неповної сім'ї, самотні жінки (пор. з попереднім прикладом). Для кожної групи побудована окрема гістограма, і всі ці гістограми зібрані разом на одному графіку, що дозволяє візуально порівняти групи.

Крок 6. У діалоговому вікні Результати кростабуляції натисніть кнопку ЗМ гістограми.

На екрані з'явиться тривимірна гістограма.

Сенс цієї гістограми наступний: складаються всілякі комбінації значень двох змінних: сімейний стан і рівень тривожності, і підраховується, скільки разів зустрічалася кожна комбінація.

Тривимірна гістограма дуже наочно відтворює таблицю кросстабуляціі. Ви поклали таблицю на площину і в кожну клітину поставили по стовпці, висота якого дорівнює кількості спостережень у клітці таблиці.

Якщо вас не влаштовує ракурс побудованої тривимірної гістограми, можна його змінити, скориставшись засобами системи.STATISTICA пропонує дивовижний інструмент роботи з графіками. Наприклад, їх можна повернути.

Натисніть кнопку Обертання , розташовану на панелі інструментів.

На екрані з'явиться вікно, в якому можна провести обертання і підібрати потрібну перспективу.

Для обертання графіка використовуйте лінійку прокрутки. Трохи поекспериментуйте з нею. Спочатку, наприклад, за допомогою миші посуньте курсор прокрутки у вкрай ліве положення. Ви побачите наступну картинку.

Посуньте тепер курсор прокрутки правіше.

Кожен раз, коли зсувається курсор, відбувається поворот графіка. Виберіть той варіант, який вас влаштовує. Натисніть кнопку ОК . Потрібний графік з'явиться на екрані.

Крок 7. Побудова графіків взаємодій частот. У вікні Результати кростабуляції натисніть кнопку трафік взаємодій частот . На екрані з'явиться графік взаємодій.

Сенс цього графіка простий: він показує, як взаємодіють або як пов'язані між собою частоти спостережень з різних груп.

Всі побудовані графіки показують, що жінки з різних сімей різняться за рівнем тривожності. Чи є це відмінність значущим, показують статистичні тести.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!