Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 1400 Практична робота 1 на тему Апаратна конфігурація персонального комп’ютера

Практична робота 1 на тему Апаратна конфігурація персонального комп’ютера

« Назад

Практична  робота  №1 Тема:Апаратна конфігурація персонального комп’ютера. Клавіатура – основний пристрій введення символьних даних”

Мета: вивчити апаратну конфігурацію персонального комп’ютера, встановленого на робочому місці студента в комп’ютерному класі; засвоїти  правила поведінки і роботи в комп’ютерному центрі інституту; вивчити структуру клавіатури, призначення груп клавіш, розкладки української та англійської клавіатур.

Хід роботи

У зошиті для практичних робіт записати тему і мету роботи, скласти звіт виконання практичної роботи..

Завдання 1. Визначення конфігурацію комп’ютера на робочому місці студента.

Уважно вивчіть і визначте різновид апаратної конфігурації комп’ютера, перерахуйте всі пристрої комп’ютера і дайте характеристику кожному пристрою, що входить до його складу.  Занотуйте у звіті. Дивись додаток 1.

Завдання 2. Вивчення  полів  клавіатури, призначення клавіш полів.

Розмістіть перед собою клавіатуру. Коротко занотуйте у звіті інформацію про групи клавіш та призначення окремих клавіш, використавши наведені теоретичні відомості, вивчаючи при цьому розміщення відповідних клавіш.

 

Теоретичні відомості

 

За допомогою клавіатури в комп’ютер вводяться різноманітні символьні дані, необхідні для розв’язування задач та виконання команд.

У більшості комп’ютерів клавіші клавіатури пластмасові. Однак у деяких ЕОМ використовуються так звані мембранні клавіші, які виглядають так, немов би вони відштамповані на плоскій поверхні. На відміну від звичайних клавіш, мембранні клавіші не треба натискати, до них досить доторкнутися.

Існує багато різних типів клавіатури, що використовуються з комп’ютерами. Серед них можна виділити два основних. Це так звані 84-клавішна і 101-клавішна клавіатури.

Оскільки найчастіше використовується 101-клавішна клавіатура, розглянемо детальніше саме її.

На цій клавіатурі можна виділити наступні основні групи клавіш:

• символьні і управляючі клавіші;

• функціональні клавіші;

• клавіші управління курсором;

• цифрова клавіатура;

• спеціальні і додаткові клавіші.

Символьні і управляючі клавіші

Для кожної мови клавіші при натисканні відображають певний символ цієї мови, а також символи пунктуації та спеціальні символи. Багато клавіш цієї частини клавіатури мають подвійні значення для даної мови. Це означає, що така клавіатура може бути використана для введення одного з двох символів, закріплених за даною клавішею.

Крім символьних клавіш в цій частині клавіатури є спеціальні клавіші, натискання на які змінює значення інших клавіш. Саме тому ці клавіші називають управляючими.

Якщо на клавіші намальовані два символи для однієї і тієї мови, то при натисненні клавіш перемиканням регістрів Shift (від англ. Shift – зсув) вводиться верхній символ. Нижній символ вводиться простим натисканням відповідної клавіші. При цьому не має значення, яку клавішу Shift використовують – праву чи ліву.

Якщо потрібно багато великих (прописних) букв, то  натискати з ними клавішу Shift незручно. Зафіксувати режим великих (прописних)  букв можна за допомогою клавіші CapsLock. (Вона знаходиться над лівою клавішею Shift). При її натисненні загоряється маленька лампочка CapsLock в правому верхньому куті клавіатури – області індикації. Повторне натискання цієї клавіші переводить клавіатуру в режим введення малих букв, індикатор CapsLock при цьому гасне. Після однократного натискання на цю клавішу всі клавіші, що натискаються надалі, крім клавіші верхнього (цифрового) ряду, будуть символами верхнього регістру (тобто всі букви будуть прописними). Верхній (цифровий) ряд „не реагує” на натискання цієї клавіші. Символи цього ряду залишаються на нижньому регістрі, тобто дають цифри. Клавіша CapsLock – це приклад клавіші-перемикача: кожне наступне натискання на цю клавішу відміняє дію попереднього її натискання.

Клавіші-перемикачі призначені для перемикання режимів роботи клавіатури від одного до іншого.

Управляючі клавіші Ctrl (від англ. to control – управляти) і Alt (від англ. alternate – змінити) натискають в комбінації з іншими клавішами. Значення таких комбінацій клавіш для кожної програми може бути в деяких випадках своїми, а в деяких – однаковими для даної операційної системи.

До управляючих клавіш,  крім названих вище клавіш, відноситься присутні на багатьох клавіатурах клавіші для роботи в середовищі Windows: натискання клавіші з зображенням логотипу Windows аналогічне натискання кнопки Пуск на Панелі задач, клавіша з піктограмою меню зі стрілкою працює аналогічно правій кнопці Миші – відкриває контекстне меню виділеного об’єкта.

Натискання комбінації з двох клавіш здійснюється так: спочатку слід натиснути першу клавішу в комбінації і, не відпускаючи її, натиснути другу.

Клавіша Esc (від англ. to escape – рятуватися, тікати) використовується, як правило, для завершення роботи в деякому режимі і повернення до попереднього режиму. Значення цієї клавіші може змінюватися в залежності від задачі, яка виконується на комп’ютері.

Клавіша Tab – клавіша табуляції. Вона також може використовуватися по-різному. Як правило, кожне натискання цієї клавіші призводить до переміщення курсору на вісім (це число можна змінювати) позицій праворуч.

Натисканням клавіші Enter (введення) закінчується введення команд і екранних рядків. Після натискання на цю клавішу набрані дані поступають на опрацювання в комп’ютер.

Щоб залишити між словами або символами один або кілька пропусків, використовується клавіша пропуск – найбільша за розміром клавіша на клавіатурі.. Слова відокремлюються одне від одного одним або кількома пропусками. Клавіша пропуск (англ. Space Bar) знаходиться в нижньому ряду символьної клавіатури (вона найбільша за розміром).

Клавіша BackSpace (‘) використовується для вилучення символу зліва від курсору, при цьому останній переміщується на одну позицію вліво.

Функціональні клавіші

При натисненні функціональних клавіш комп’ютер виконує дії, які визначаються програмою, яка в даний момент виконується на комп’ютері.

Функціональними клавішами вважають клавіші F1, F2, …, F12. Ці клавіші не мають постійного конкретного призначення. Їх призначення може бути різним при розв’язуванні різних задач. Їх можна перепрограмувати на виконання спеціальних завдань, наприклад, вибір кольору при кожному натисненні клавіші. Клавіша F1, як правило, в більшості програм використовується для виклику підказки (допомоги).

Клавіші управління курсором

Клавіші даного типу служать для переміщення покажчика Миші на екрані дисплея. У багатьох комп’ютерах – це чотири клавіші зі стрілками. Їх натискання забезпечує переміщення курсору на екрані дисплея на одну позицію відповідно вліво, вправо, вниз, вгору. Натискання клавіші End, як правило, призводить до переміщення курсору  кінець рядка, а клавіші Home – на початок рядка.

Клавіша PgUp (від англ. Page Up – на сторінку вгору) використовується в ситуаціях, пов’язаних з переглядом на екрані дисплея текстів, які займають більше ніж один екран (сторінку). З її допомогою можна вивести на екран попередню сторінку тексту.

Клавіша PgDown (від англ. Page Down – на сторінку вниз) використовується в разі необхідності вивести на екран наступну сторінку тексту.

Цифрова клавіатура

На клавіатурах ПК є цифрова клавіатура.   Вона відділена від основної групи клавіш і нагадує клавіатуру мікрокалькулятора. Клавіша NumLock, розташована у верхньому ряду цифрової клавіатури, є клавішею-перемикачем між режимом управління курсором і режимом роботи з цифрами. Якщо натиснути клавішу NumLock, то при використанні клавіш цифрової клавіатури на екран будуть виводитися відповідні цифри. На клавіатурі у полі індикації є світловий індикатор (перше зліва віконце), який вказує, в якому режимі вона знаходиться. Якщо віконце індикатора цифрової клавіатури світиться, то цифрова клавіатура знаходиться в режимі введення цифр, тобто ввімкнена.  Щоб перевести цифрову клавіатуру в режим управління курсором, треба натиснути клавішу NumLock. При цьому віконце індикатора цифрової клавіатури на буде світитись.

Як і на символьній клавіатурі більшість клавіш тут мають подвійні позначення. Одне з яких – цифра. Саме тому ця частина клавіатури називається цифровою. Крім цифр ця група клавіш містить клавіші символи позначення арифметичних дій: додавання (+), віднімання (-), множення (*), ділення (/). Ця клавіатура може знаходитися в одному з двох режимів. В одному режимі (режим введення цифр) вводять цифри, символи операцій і роздільник (точку  чи кому), в іншому – змінюють положення курсору на екрані (режим управління курсором).

  Спеціальні і додаткові клавіші

Як правило, введення тексту здійснюється в режимі вставлення. Перехід до режиму вставлення відбувається при натисненні клавіші Insert (від англ. to insert – вставити). Вимкнення режиму вставлення і перехід до режиму заміни здійснюється повторним натискання Insеrt. У режимі заміни введення з клавіатури символів призводить до заміни символів в позиції курсору.

Натискання клавіші Delete призводить до вилучення символу з позиції справа від курсора і переміщення тексту, що знаходиться справа від курсору, вліво на одну позицію. Клавіша Pause використовується для тимчасової призупинки виконання програми. Для продовження виконання необхідно натиснути будь-яку клавішу.

Клавіша ScrollLock використовується при виконанні деяких задач для ввімкнення чи вимкнення режиму, в якому дані безперервно переміщується по екрану у вертикальному напрямі. Такий режим називається „прокруткою” екрану або скролінгом ( від англ. scrolling – переміщення, прокрутка).   

Клавіша PrintScreen у операційних системах Windows використовується для копіювання („фотографування”) даних на   екрані монітора в буфер обміну, для цього потрібно натиснути цю клавішу.

Комбінація клавіш Alt+PrintScreen у операційних системах Windows використовується для копіювання („фотографування”) в буфер обміну активного вікна.

Завдання 3. Вивчення англійської, української та російської розкладок клавіатури.

Після пояснень викладача завантажте найпростіший текстовий редактор Блокнот: Пуск®Программы®Стандартные®Блокнот.

1. Надрукуйте Англійською мовою (звернутись до викладача, щоб переключити клавіатуру):

Перший рядок: English

Натисніть клавішу Enter.

Другий рядок – кожний символ верхнього рядка символьної  клавіатури, роблячи між символами один пропуск. Натисніть клавішу Enter.

Третій рядок – аналогічно надрукуйте  рядок символів, що починається з літери Q. Натисніть клавішу Enter.

Четвертий рядок – аналогічно надрукуйте  рядок символів, що починається з літери A. Натисніть клавішу Enter.

П’ятий  – аналогічно надрукуйте  рядок символів, що починається з літери Z. Натисніть двічі  клавішу Enter і надрукуйте слово CapsLook. Натисніть клавішу Enter.

Натисніть клавішу CapsLook і надрукуйте всі символи символьної клавіатури по аналогії з рядками 2 – 5. Повторно натисніть клавішу CapsLook.

Натисніть двічі  клавішу Enter і надрукуйте слово Shift. Натисніть клавішу Enter.

Утримуючи натиснутою клавішу Shift, надрукуйте всі символи символьної клавіатури аналогічно рядкам 2 – 5.

Проаналізуйте надруковані рядки і зробіть висновки.

2. Надрукуйте Українською  мовою (звернутись до викладача, щоб переключити клавіатуру):

Перший рядок: Українська 

Натисніть клавішу Enter.

Другий рядок – кожний символ верхнього рядка символьної  клавіатури, роблячи між символами один пропуск. Натисніть клавішу Enter.

Третій рядок – аналогічно надрукуйте  рядок символів, що починається з літери Й. Натисніть клавішу Enter.

Четвертий рядок – аналогічно надрукуйте  рядок символів, що починається з літери Ф. Натисніть клавішу Enter.

П’ятий рядок  – аналогічно надрукуйте  рядок символів, що починається зі знаку \. Натисніть клавішу Enter.

Натисніть клавішу CapsLook і надрукуйте всі символи символьної клавіатури по аналогії з рядками 2 – 5. Повторно натисніть клавішу CapsLook.

Натисніть двічі  клавішу Enter і надрукуйте слово Shift. Натисніть клавішу Enter.

Утримуючи натиснутою клавішу Shift, надрукуйте всі символи символьної клавіатури аналогічно рядкам 2 – 5. Натисніть клавішу Enter.

Щоб ввести апостроф, натисніть і утримуйте клавішу Altзліва і при цьому на цифровій клавіатурі наберіть 0146, за умови що цифрова клавіатура включена (світиться відповідне віконце індикації). Ця комбінація клавіш відтворює апостроф в будь-якому додатку Windows, тому що це код апострофа (його альт-код) з таблиці кодування Windows 1251.

3. Надрукуйте Російською  мовою :

Перший рядок: Русская 

Далі виконайте всі дії пункту 2.

Проаналізуйте надруковані рядки і зробіть висновки.

Перепишіть у звіт дуже охайно кожний надрукований у документі редактора Блокнот рядок.

Завдання 4. Захистіть роботу, надавши викладачу для перегляду свій зошит зі звітом до виконаної практичної роботи і відповівши на запитання з наведеного нижче переліку.

Перелік питань до захисту практичної роботи

  1. Базова чи розширена апаратна конфігурація ПК на Вашому робочому місці?

  2. Який монітор встановлений на вашому комп’ютері?

  3. Яка клавіатура встановлена на вашому робочому місці?

  4. Яким маніпулятором оснащений ваш комп’ютер?

  5. Скільки кнопок має маніпулятор?

  6. Який різновид системного блоку встановлений на вашому комп’ютері? Які кнопки і інші об’єкти присутні на передній панелі системного блоку?

  7. Скільки і які групи клавіш присутні на клавіатурі вашого комп’ютера?

  8. Як переключається регістр введення символів?

  9. Як увімкнути цифрову клавіатуру?

  10. Як ввести символ „:”, символ”;” символ ”?”, символ ”!” при українській розкладці клавіатури?

  11. Як ввести символ „крапка” та символ ”кома” при українській розкладці клавіатури?

  12. Як ввести символ „і”, символ ”ї”, символ ”ґ ”  та символ „є” при українській розкладці клавіатури?

  13. Як ввести апостроф в будь-якому текстовому редакторі операційної системи Windows?

  14. Якою клавішею  вилучити символ перед курсором?

  15. Якою клавішею  вилучити символ, що стоїть зразу  за курсором?

  16. Як перевірити, верхній чи нижній регістр клавіш ввімкнено?

  17. Як використовують клавіші – групу стрілок?

  18. Як перевірити, чи ввімкнена цифрова клавіатура?

  19. Як  у Windows „сфотографувати” в буфер обміну:  екран монітора? активне вікно?

 

Додаток 1

Базовий комплект ПК

 

Назва пристрою

Технічна характерис-
тика

Ціна

(Курс у.о.
7,95 грн.)

У.о.

Грн.

Системна плата (Motherboard) ATX GigaByte GA-P35-S3G Socket 775//FSB 800, 1066, 1333//Dual 4*DDR2//8 Гб (max)//Сев. мост Intel P35//Юж. мост ICH9R//аудио 6 ch Realtek ALC662//1*ATA+4*SATA//LAN 10/100/1000//PCI-E* 1//PCI-Ex1* 1//PCI* 5//USB* 6//SATAII* 4//COM* 1//LPT* 1//S/PDIF* 1//BIOS 8 Mb flash ROM

 

87,3

 

Центральний процесор (CPU)Intel Dual-Core Socket 775 2.20 GHz E2200 BOX (BX80557E2200SLA3H) FSB 800 MHz//L2 Cache 1 MB

Частота 2.20 GHz

92,1

 

Оперативна пам’ять (RAM) – модуль пам’яті SO-DIMM DDR II 2 Gb Sony (VGP-MM2GA)

Обсяг 2 Гб

494,2

 

Відеопам`ять (VRAM) – відеокарта PCI-E ATI Radeon HD2600XT 512 Mb 128-bit Sapphire Retail (11110-09-20R) CrossFire//Тип пам’яті DDR3//DVI//TV-Out

Обсяг
512 Mb

84,1

 

Дисковод гнучких магнітних дисків (FDD) Sony 3,5”Silver

Технологічний розмір 3,5”

6,7

 

Жорсткий магнітний диск (HDD) SATA II 750 Gb 7200 rpm 16 Mb Seagate ES with NCQ (ST3750640NS)

Обсяг
750 Гб

242,7

 

Оптичний привід для накопичувачів CD-ROM – COMBO IDE CD-RW/DVD SLIM BLACK SSC-2485K-01C LITEON

 

28,3

 

Клавіатура (Keyboard) KB A4 KLS-30 Black Standard PS/2 Клавіатура A4Tech KLS-30, стандартна, ультра-тонкий дизайн, спеціальні отвори, які дозволяють не затримуватись волозі у випадку потрапляння на клавіатуру, лазерне нанесення літер, чорна, PS/2, Укр/Рус/Eng, сірі літери

PS/2

6,6

 

Кеш-пам’ять (Сash)

1 MB

 

 

Миша (Mouse) – A4 X6-22D-1 Black Миша A4Tech X6-22D-1, лазерна миша з технологією G-Laser, скрол, 2 кнопки + 1 колещатко-кнопка + кнопка подвійного клацання; працює на 99% поверхонь, навіть на склі; чорна, USB+PS/2, 1000dpi

 

7,3

 

Звукова карта (SB) Creative Live Audigy SE Bulk Кількість каналів 7.1//Частота 192 кГц//Розрядність 24 bit//Внутрішня //PCl

Частота
192 кГц

Разрядність 24 bit

28,8

 

Всього:

 

1078,1

 

Розрахунки здійснені засобами Ms Word – Таблица/Формула за допомогою таких залежностей: ціна у грн. =7,95*Sum(LEFT); Всього = Sum(Above). Після розрахунку однієї комірки формули копіювались (за допомогою контекстного меню) і перераховувались за допомогою команди Обновить поле контекстного меню.

Або

Розрахунки здійснені у ТП Ms Excel і скопійовані (за допомогою контекстного меню) у таблицю Word.

ФУНКЦІЇ КЛАВІШ ПЕОМ

№ п/п

Назва

клавіші

Призначення

клавіші або комбінації клавіш

1.

<Enter>

 

2.

<Esc>

 

3.

<Tab>

 

4.

<Caps Lock>

 

5.

<Ctrl>

 

6.

<Alt>

 

7.

<Shift>

 

8.

<Break>

 

9.

клавіши із стрілками

 

10.

<Page Up>

 

11.

<Home>

 

12.

<End>

 

13.

<Backspace>

 

14.

<Insert>

 

15.

<Delete>

 

16.

<Num Lock>

 

17.

<F1>-<F12>

 

Спеціальні комбінації

18.

<Ctrl>+<Alt>+<Del>

 

19.

<Ctr>+<Break>

 

20.

<Shift>+<PrtScr>

або <PrtScr>

 

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!