Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 1386 Практична робота 14 на тему Експертні системи

Практична робота 14 на тему Експертні системи

« Назад

Практична робота №14 Тема. Експертні системи

Мета: Ознайомитися із структурою та основними компонентами експертної системи. Ознайомитися з роботою експертної системи на прикладі  “Експертної інформаційної системи визначення ліквідності підприємства”.

Завдання

  1. Побудуйте засобами MS Excel інтелектуальну електронну таблицю, що дає оцінку фінансового стану підприємства (платоспроможності, рентабельності, чи іншого важливого економічного показника).

  2. Створити електронний звіт з назвою Звіт_ПР25_<власне прізвище>.doc, в який помістити відповіді на контрольні запитання.

Технологія виконання роботи

  1. У середовищі MS Excel створити таблицю “Експертна інформаційна система” за поданим нижче зразком.

  2. В діапазоні клітинок А4:B6 створити базу даних, ввівши в клітинки відомості про певну предметну галузь. У даній задачі це «Поточні активи», «Поточні заборгованості (зобов’язання)», «Товарно-матеріальні запаси».

  3. В інших клітинках таблиці створити базу знань, ввівши в клітинки С7:С8 формули для розрахунку показників. Для розрахунку поточного коефіцієнта ліквідності у наведеному прикладі Поточний коефіцієнт ліквідності дорівнює (Поточні активи/ Поточні заборгованості (зобов’язання), а Миттєвий показник ліквідності дорівнює (поточні активи - товарно-матеріальні запаси)/ Поточні заборгованості (зобов’язання).

  4. В клітинках В9:С9 створити вікно висновку та розробити механізм висновку за допомогою логічної функції «Если».

  5. Використовуючи умовне форматування, передбачити виведення висновку «Підприємство не ліквідне» - червоним кольором, а «Підприємство ліквідне» - зеленим кольором.

  6. Використовуючи створену ЕС та змінюючи значення економічних показників, зробити висновок при яких значеннях можлива стабільна робота підприємства і записати його в окреме вікно з коментарем Рекомендації.

  7. Опишіть структуру експертної системи, яка б давала текстову оцінку навчальної діяльності студента та визначала  рівень його стипендії.

Контрольні запитання

  1. Дати визначення СШІ, ЕС, СППР, ЕСППР.

  2. Яку структуру має ЕС?

  3. Які переваги та недоліки штучної експертизи?

  4. Як можна представити правила економічного аналізу в експертній системі?

  5. Які напрями застосування ЕС в управлінській діяльності?

  6. Які особливості технології побудови ЕС в середовищі електронних таблиць?

  7. Які етапи створення інтелектуальних електронних таблиць?

  8. Навести приклади закордонних і вітчизняних ЕС і ЕСППР.

З повагою ІЦ “KURSOVIKS”!