Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 1279 Методичні вказівки до виконання навчальної практики студентами 1-го курсу спеціальності Економічна кібернетика, ЛНУ ім. І. Франка

Методичні вказівки до виконання навчальної практики студентами 1-го курсу спеціальності Економічна кібернетика, ЛНУ ім. І. Франка

« Назад

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ  І НАУКИ  УКРАЇНИ

ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА

Методичні вказівки до виконання навчальної практики студентами 1-го курсу спеціальності “Економічна кібернетика”

ЛЬВІВ

ПЕРЕДМОВА

Ознакою часу, в якому ми живемо, є бурхливий розвиток комп”ютерної техніки і лавинне нагромадження інформації.

Очевидно, що відбувається масовий перехід до широкого викориcтання комп’ютерів і програмного забезпечення у виробництві, управлінні, науці, освіті, медицині, торгівлі,банківській справі тощо. Для досягнення належного професійного рівня студентів спеціальності “економічна кібернетика” навчальним планом передбачена практика, під час проходження якої студенти поглиблюють набуті знання. 

 

1. Вступ

Навчальна практика, будучи однією із  надзвичайно важливих форм навчального процесу, є завершенням 1-го етапу підготовки студентів з циклу предметів, пов’язаних з вивченням комп’ютерної техніки.

Вона проходить в лабораторії персональних комп’ютерів економічного факультету. Термін проходення практики з 6 липня по 12 липня.

Керівництво практикою проводиться викладачами кафедри економічної кібернетики. Керівники практики видають індивідуальні завдання, перевiряють їх виконання, проводять консультації на місці практики та на кафедрі.

Кожний студент під час проходження практики веде щоденник, в якому відображено календарний графік робіт та хід виконання.

За результатами практики студенти оформляють індивідуальні звіти. В індивідуальному звіті повинні бути описані всі етапи роботи, виконаної під час проходження практики.

Звіт про проходження практики повинен бути представлений на кафедру не пізніше останнього дня практики. Захист практики проводиться в останній день практики.

 

2. Мета і завдання практики

Навчальна практика студентів - складова частина навчального процесу. Вона має на меті поглиблення теоретичних знань та закріплення практичних навиків, набутих в процесі вивчення профілюючих курсів по спеціальності “економічна кібернетика”.

Зокрема, при виконанні завдання, передбаченого програмою практики, студенти повинні продемонструвати вміння та навики алгоритмізації обчислювальних процесів, створення програм із елементами інтерфейсу користувача, використання ряду прикладних програм пакету Microsoft Office.

На час проходження практики кожен студент отримує індивідуальне завдання,  яке містить такі пункти:

1. Програмна реалізація деякого алгоритму на алгоритмічній мові Pascal.

2. Робота з прикладною програмою Excel, зокрема, створення, редагування та форматування таблиць, використання формул та функцій, створення і друкування звітів та діаграм.

3. Робота з прикладною програмою Word, зокрема, створення і редагування документів, форматування тексту і документів, корегування та друк  документів.

В процесі виконання першого пункту індивідуального завдання студент повинен ознайомитись з методами розв’язування задачі, яка перед ним поставлена, розробити алгоритм її розв’язування, представити його у вигляді блок-схеми, скласти та налагодити програму. Для відлагодження програми необхідно підготувати контрольний приклад. На підставі розв’язування контрольного прикладу необхідно зробити аналіз одержаних результатів.

В процесі виконання другого та третього пунктів індивідуального завдання студент повинен вивчити структуру пакету Microsoft  office, ознайомитись із інтерфейсом користувача, звернути увагу на спільні для різних прикладних програм пакету засоби та принципи роботи. В майбутньому це сприятиме більш легкому засвоєнню інших прикладних програм пакету.

З матеріалів практики необхідно оформити та здати на кафедру звіт.

 

3. Зміст навчальної практики

Зміст навчальної практики визначається метою та завданням практики. Студенти першого курсу на практиці виконують роботи по розробці алгоритмів та систем інформаційного та програмного забезпечення, призначених для навчального процесу, для промисловості та інших галузей народного господарства, а також в теоретичних та прикладних дослідженнях в галузі економічних, природничих та технічних наук.

Кожен студент на період практики одержує індивідуальне завдання, що містить три пункти.

Перший пункт завдання вимагає від студента:

а) здійснити постановку виробничо-економічної (математичної) суті задачі;

б) побудувати умови та обмеження, що повинні враховуватися при розв’язуванні задачі;

в) побудувати математичну модель задачі ;

г) розробити алгоритм розв’язування задачі та представити його у вигляді блок-схеми;

д) скласти та налагодити програму;

є) розв’язати контрольний приклад та зробити аналіз одержаних результатів.

Другий пункт індивідуального завдання стосується вивчення прикладної програми Excel. В процесі виконання цього пункту студент повинен вивчити: способи створення електронних таблиць, прийоми переміщення по таблиці, заповнення таблиці шляхом введення тексту, чисел та формул, прийоми використання автозаповнення та побудови послідовностей,  представлення даних у вигляді діаграм.        

Згідно із третім  пунктом  завдання  студент повинен :

а) створити і відредагувати документ;

б) виконати форматування тексту та документу.

При виконанні цього пункту студент повинен опанувати різні прийоми при роботі з текстом, зокрема, встановлення позиціі вводу, виділення різних фрагментів тексту, редагування тексту, виділення та переміщення  фрагментів тексту, перетворення регістра, збереження, закривання та відкривання документів. Крім того, студент повинен навчитися способам вибору типу, стилю та розміру шрифта, форматування абзаців та форматування сторінки.

Результатом виконання третього пункту індивідуального завдання повинен бути  набраний на комп’ютері і віддрукований звіт про проходження практики.

 

4. Вимоги до результатів виконання завдань навчальної практики

Результатом навчальноі практики є звіт, який містить опис всіх робіт, виконаних протягом практики.

По першому пункту завдання у звіті повинні бути відображені:

- постановка задачі;

- опис методів та алгоритмів іі розв’язування;

- блок-схема та програма алгоритму;

- контрольний приклад, підготовлений для тестування складеної програми;

- аналіз отриманих  результатів;

- необхідні інструкціі для користувача.

По другому та  третьому пункту звіт повинен містити опис прийомів виконання кожного підпункту.

 

5. Графік проходження практики

1. Одержання індивідуальних завдань

2. Вивчення алгоритмів та складання блок-схем

3. Складання програм

4. Відлагодження програм та розв’язування контрольного прикладу

5. Робота з прикладною програмою Excel

6. Робота з прикладною програмою  Word

7. Написання та оформлення звіту

8. Захист практики

 

Другий пункт завдання

Робота з прикладною  програмою EXCEL 

- Створіть дві електронні таблиці, на двох листках робочої книги. Листки переіменувати згідно до імен створених вами таблиць.

- Заповніть їх даними ( обовязковою є наявність зв’язаних комірок у таблицях).

- Використайте можливості автозаповнення та побудови послідовностей при створенні електронних таблиць.

- Ознайомтесь із способами переміщення по електронних таблицях та між таблицями.

- Виконайте обчислення в електронних таблицях.

- Представте електронну таблицю одного з листків у вигляді   діаграми. Проаналізуйте створену вами діаграму.

- Роздрукуйте сформовані таблиці.

 

Третій пункт завдання

Робота з прикладною програмою WORD

  1. Створіть та збережіть файл звіту про практику.

  2. Опишіть можливості редагування тексту, виділення та переміщення фрагментів тексту.

  3. Продемонструйте можливості по вибору типу, стилю та розміру шрифтів. Для цього в одному із абзаців вашого звіту використайте три шрифти, стилі та розміри.

  4. Сформатуйте  текст  звіту.

Інформація для форматування:

- ліва границя - 3см;

- права границя - 1см;

- верхня границя - 2см;

- нижня границя - 1 см;

- міжстрічковий інтервал - 1.5;

- розмір шрифта - 12;

- шрифт - Times New Roman;

- нумерація сторінок - внизу сторінки, посередині;

Створіть елемент автотекст. Опишіть можливості його використання.

Завдання для програмування

Кожна програма[1] повинна бути написана із використанням мінімального рівня інтерфейсу. А також мати файл допомоги, у якому б описувалася її дія, та позначення, прийняті в програмі (файл допомоги додати до звіту).  У  кожній програмі має бути передбачене використання головного меню. Типові пункти «ВВІД ДАНИХ», «РОЗРАХУНОК», «ВИВІД РЕЗУЛЬТАТІВ», «ВИХІД». Пріоритетними при оцінюванні будуть роботи виконані у середовищі Delphi.

Задача 1

Програмна  реалізація   двійкового  пошуку  запису  у  масиві  записів, який  впорядкований  методом   індексування.

Задача 2

Програмна  реалізація  лексикографічного  впорядкування  стрічок матриці  в  порядку зростання їх сум.

Задача 3

Програмна  реалізація  лексикографічного  впорядкування  стовбців матриці  в  порядку  зростання  модулів  їх  елементів.

Задача 4

Власник  магазину  “Астра”  має  інформацію  про  продані  товари. Дану  інформацію  можна  подати  у  вигляді  таблиці:

    Шифр

Назва  товару

К-сть проданого        

товару

  Ціна  за

 одиницю

К-сть товару

на складі

Розрахувати  суму  виручки  за  кожен  вид  товару. Вивести  таблицю із  вхідними  даними  та  результатами  розрахунків. Також  підрахуйте  загальну  суму  реалізованих  товарів.

Задача 5

“Львів – енерго”  має  такі  витрати  електроенергії  на  заводах. Інформацію  можна  представити  з  допомогою  таблиці:

     Код

заводу

Назва

заводу

Прізв

Директ.

Витрати

за планом

Витрати

за  фактом

Розрахуйте  для  кожного  заводу  розмір  відхилення  факту  від  плану, сумарні  значення  витрат  електроенергії  за  планом  та  фактом.  Вхідну  інформацію  та  розрахункові  дані  відобразіть  з  допомогою  таблиць.

Задача 6

В  управлінні  автотранспортом  проводять  розрахунки  витрат  палива  на  автобазах  міста  за  квартал.  Вхідна  інформація  подається  у  вигляді  таблиці,  що  має  таку  структуру:

Номер

Автобази

Прізвище    директора

Витрати              палива

Кількість        автобусів

Розрахуйте  середні  витрати  палива  на  одну  автомашину  по  кожній базі  і  в  цілому  по  місту.  Результати  розрахунків  відобразіть  у  таблиці.

Задача 7

Домобудівний  комбінат  виробляє  товари  8  видів.  Створіть автоматизовану  систему  видачі  покупцеві  необхідних  документів (накладна,  квитанція  до  оплати ), а  також  видачі  звітної  інформації  про  види  товарів, що  продані  та  загальну  суму  виручки.

Задача  8

Керівництво  аеропорту  “Львів” проводить  розрахунок  середньої вартості  перевезень  одного  пасажира  по  рейсу, а  також  підсумкового значення  по  затратам  і  кількості  пасажирів.  Проведіть  обчислення середньої  вартості  перевезення  одного  пасажира  для  аеропорту.  Таблиця вхідних  даних  має  вигляд:

Номер             рейсу

Маршрут

Марка              літака

Загальні затрати

на  рейс

Кількість          пасажирів

Результати  розрахунків  відобразіть  у  таблиці.

Задача 9

Деканат  економічного  факультету  проводить  аналіз  результатів       розробки  програм  для  курсових  проектів. Вхідна  інформація  для  аналізу   відображається  у  таблиці:

Шифр                групи

Назва                   дисципліни

К-сть  студентів  в групі

Число  відлагоджених  програм

Розрахуйте  для  кожної  групи  відсоток  відлагоджених  програм,  середнє  число   відлагоджених  програм  у  групі.

Задача  10

Податкова  інспекція  проводить  аналіз  матеріальних  цінностей  у     вартісному  виразі  по  філіалам  на  заводах  галузі.

Вхідна  інформація:

Номер            заводу

Номер           філіалу

Наявність  матер. цінностей  на  початок  періоду

Отримано  на  суму

Вибуло  на     суму

- вартість  матеріальних  цінностей  по  кожному  філіалу

- вартість  матеріальних  цінностей  по  заводу  в  цілому

- підсумкові  значення  по  стовбцях  “отримано”, “вибуло”.

Задача  11

Складіть  програму  котра  б  розрахувала  за  формулою  простих  відсотків  величину  вкладу  у  банку  “Аваль”.   Результати  обчислень  мають  відображатися  у  таблиці:

Сумма

Відсоток

Приріст

Всього

Задача 12

Складіть програму розрахунку амортизаційних відрахувань основних засобів. Результати проведених обчислень та вхідну інформацію відобразіть у таблиці. Розрахуйте  також  загальну  суму  залишкової  вартості  та  початкової        вартості  всіх  основних  засобів

Задача 13

На  гуртовню  “Інтермаркет” приходять  замовлення  на  товари. Структура  заявки  наступна:

Назва товару

Код товару

Кількість товару

Сума товару

Розробіть  програму  видачі  касового  чеку.

Назва       товару

Кількість

Виключіть  можливість  ситуації  за  якої  касовий  чек  видається  коли товар  на  складі  відсутній.

Задача 14

Реалізуйте  задачу  розрахунку  та  видачі  порівняльних  відомостей про  експорт  в  Україні.

Результати  обчислень  відобразіть  у  таблиці:

Назва  товарної  групи

Експорт   в  1998

Експорт   в   1999

 Збільшення  (Зменшення)

% 1998р до 1999 р.

Також  розрахуйте  величину  загального  збільшення  (зменшення)     величини  експорту.

Задача 15

Складіть  програму  аналізу  виконання  плану  виробництва  с/г  продукції.

Результуюча  таблиця  має  таку  структуру:

N

Продукція

1998р                                    грн. 

           1999р

         Приріст  обсягу

  План     грн.    

  Факт         грн.

 План

Факт

%  до  плану

    .    

разом

 

Задача 16

Фірма  DIGITAL  створила  в  Україні  нову  мережу  стільникового зв’язку.  Керівництво  вирішило  провести  аналіз  збуту  телефонів,  що  працюють  у  новому  стандарті  у  різних  містах  України  за  січень,  лютий,  березень.

Структура  вхідної  інформації:

  Назва  міста

       січень

    лютий

  березень

Розрахуйте  загальну  суму  виручки  для  кожного  міста, загальну    суму  виручки  для  кожного  місяця  продажу,  а  також  величину  максимальної  та  мінімальної  виручки  у  кожному  із  місяців,  що      аналізується. Обчисліть  середнє  значення  величини  виручки  за  кожен    із  місяців.

Задача 17

Створіть  програму  співвідношення  заробітної  плати  по  галузях  промисловості.

Розрахункова  таблиця  має  вигляд:

Галузь

Серпень        1999р.

Вересень      1999р.

 Вересень  у    %  до  серпня

Кількість неоп. мінімумів.  (17 грн.)

Обчисліть  суму  зарплати  за  серпень  та  вересень.  Результати  подайте у вигляді таблиці:

Задача 18

Складіть  програму  визначення  рівня  рентабельності  продукції  заводу  “Автозаз  DAEWOO”.  Структура  розрахункової  таблиці  така:

N

Назва                                 продукції

Повна                                         соб.                                тис. грн.

Виручка від  реал.

Прибуток                               тис. грн.

Рівень рентаб.

Сума

% до всього

 

 

 

 

 

 

 

разом

 

Задача 19

Складіть  програму  розрахунку  заробітної  плати   “Викладач”     Результуюча  таблиця  має  вигляд:

Прізвище

 

Розряд

К-сть відпрацьованих   днів

Сума  до  оплати

Формула  для  нарахування  заробітної  плати  наступна:

к-сть відпрацьованих  годин * ставка за годину 10,  якщо розряд 3

ставка за годину = 7, якщо розряд 2

5, якщо розряд 1

Задача 20

Статистичне управління  веде розробку програми для розрахунку посівних площ під  зернові у господарствах району. Результати роботи програми відображаються у таблиці

Назва господарства

Валовий збір

Середня урожайність

Посівна площа

Задача 21

У міністерстві фінансів готують звіт за 2000р., за діяльністю спільних підприємств на території України. Важливими для звіту є такі показники  як «валовий  прибуток», «максимальний прибуток», «кількість зайнятих у виробництві робітників. Вхідна інформація на основі якої розраховуються показники звіту  відображається у вигляді таблиці.

Назва підприємства

 Прибуток

Галузь діяльності 

Число зайнятих

Задача 22

Аналітик, що працює на ринку цінних паперів аналізує можливість придбання акцій різних компаній. Він керується у своїх судженнях показником сподіваної норми прибутку. . Вхідна інформація про доходність акцій різних компаній  при різних станах ринку відображається у  таблиці.

Стан економічного середовища

Імовірність

Pi

Норма прибутку акцій у %

Компанія  А

Ri

Компанія В

Ri

Програма  має рекомендувати акції якої  компанії доцільніше придбати. (кращими вважаються акції що мають більшу сподівану норму прибутку.

Задача 23

Західне туристичне агенство вивчає можливість розпочати бізнес у Львові. З цією метою воно проводить вивчення пропозицій готелів Львова. Скласти програму яка проаналізує вартість послуг готелів, а саме  визначить максимальну та мінімальну  вартість номерів та назви готелів де такі ціни зустрічаються. Вхідна інформація подається у вигляді таблиці.

Назва готелю

Вартість номеру

(на одну особу)

Вартість номеру

(на дві особи)

Із сніданком

Без сніданку

Із

сніданком

Без

сніданку

Задача 24

Соціологічне агенство отримало замовлення  основним завданням якого є дослідити ефективність роботи комерційних центрів Києва.  З цією метою було проведено соціологічне опитування (споживач оцінював діяльність центрів за десятибальною шкалою. Складіть програму яка оцінить, аналізуючи думку споживачів, чи однаково ефективні комерційні центри. Для цього, для кожного із комерційних центрів розрахує  середню оцінку ефективності діяльності  (середній бал), а також дисперсію показника ефективності. Вхідна інформація подається у  вигляді таблиці.

Споживачі

Комерційні центри

А

В

С

Задача 25

Інвестиційна компанія “Галицькі інвестиції” проводить оцінку ефективності інвестиційних проектів опираючись на сподівані грошові потоки, що очікуються. Складіть програму яка для кожного інвестиційного проекту розрахує  чисту теперішню вартість  проекту. Вхідна інформація подається у таблиці.

Період

 

T

Нетто потік дохо

дів проекту А

CFt

Нетто потік дохо

Дів проекту B

CFt

Нетто потік дохо

дів проекту С

CFt

Розрахунок даного показника проводиться за формулою

Додаток 1 Зразок оформлення титульної сторінки

Міністерство освіти і науки України

Львівський національний університет ім.І.Франка

 

Кафедра економічної кібернетики

 

ЗВІТ

про навчальну практику

 

Студента(ки)1 курсу спеціальності

економічна кібернетика

(прізвище ініціали студ.)

Керівники практики:

Дата захисту звіту 12.07.2001

Оцінка

 

Львів-2001

 

Список рекомендованої літератури

1. Зуев Е. А. Система програмирования Turbo Pascal - М. Радио и связь 1992.
2. Кенни К. и другие  Использование Microsoft Office -К. Диалектика. 1996.
3. Марченко А. Пасько В. Word 7.0 для Windows 95 -К. BHV 1996.

4. Вовк В.М. Вовк С.С. Microsoft Word –Львів.ЛНУ 1998.

5. Вовк В.М. Вовк С.С. Microsoft Excel- Львів.ЛНУ 1998.

З повагою ІЦ “KURSOVIKS”!