Тема 1 Теоретичні основи інформатики, Інформатика, НУДПСУ
« НазадТЕМА 1. Теоретичні основи інформатики
Завдання до самостійної робот
Завдання до індивідуальної роботиПеревести з десяткової системи числення в двійкову і назад (здійснити перевірку) число, яке відповідає власній даті народження. Література [17,33,38,39,48,53]
1. Основні терміни науки інформатика та їх означення
Інформація – сукупність деяких відомостей, повідомлень, даних, знань, поданих у певному вигляді. У первинному і більш вузькому значенні інформація – атрибут розумних істот, людей, тобто відомості, дані, факти, які отримано за допомогою органів чуття, із досвіду, а також зі спостережень або шляхом міркувань та зафіксовано в матеріальній формі для повідомлення іншій істоті або самому собі. Будь-яка інформація обов’язково містить два компоненти: змістовний та матеріальний. Тобто інформацій має бути зрозумілою тим, для кого призначена (змістовний компонент), та подана на тому чи іншому носієві(матеріальний компонент). Повідомлення – спеціальна форма подання інформації за допомогою мови знаків, жестів, сигналів тощо. Дані – інформацію, яку надано у формалізованому вигляді й призначено для її подальшого опрацювання за допомогою технічних засобів.. Інформатика – наука про загальні властивості, структуру інформації, закони, методи та способи її вимірювання, зберігання, опрацювання та передавання із застосуванням математичних методів та технічних засобів. Інформаційні процеси – послідовна зміна стану та/або уявлення про інформацію в результаті дій , які з нею можна виконувати: вимірювання, зберігання, опрацювання, передавання, захист інформації тощо. Інформаційна система – сукупність апаратних та програмних засобів, які забезпечують автоматизацію, збирання, накопичення, опрацювання, систематизацію, зберігання, подання й передавання інформації. Інформаційні технології – сукупність засобів і методів керування інформаційними процесами, що забезпечують виконання завдань щодо пошуку, опрацювання, передавання інформації для отримання нової інформації про стан об’єкта, явища або процесу. Інформаційне суспільство – суспільство, в якому інформаційні процеси охоплюють усі галузі суспільного життя. Інформаційна культура – уміння цілеспрямовано працювати з інформацією, використовуючи сучасні й інформаційні технології.
2. Вимірювання інформації в повідомленніКількість інформації – величина, обернено пропорційна мірі ймовірності події, про йдеться в повідомленні. Чим більша ймовірність події, тим меншу кількість інформації несе повідомлення про її наступання , і навпаки. Імовірність очевидного повідомлення дорівнює одиниці, а кількість інформації в ньому дорівнює нулю. Сучасне вимірювання кількості інформації відходить від змісту повідомлень, зважаючи на їх кількісний аспект. 1 байт = 8 біт; 1Кбайт (кілобайт) = 1024 байт; 1 Мбайт (мегабайт) =1024 Кбайт; 1 Гбайт (гігабайт) = 1024 Мбайт; 1 Тбайт (терабайт) = 1024 Гбайт. Біт (двійкова цифра) – двійкова одиниця вимірювання кількості інформації; одна з двох цифр – 0 або 1, які використовуються у двійковій системі числення. Байт – одиниця вимірювання кількості інформації, що відповідає групі з восьми зв’язаних двійкових розрядів (бітів).
3. Процес передавання інформації. Етапи розвитку засобів передавання інформації. Класична схема Шеннона передавання інформації
4. Інформаційні процеси. Їх характеристика
Сприйняття – отримання інформації за допомогою органів чуття та спеціальних пристроїв. Пошук – пошук інформації за допомогою інформаційно-пошукових систем у мережі Інтернет, базах (банках) даних тощо. Збирання – накопичення вхідної інформації в інформаційній системі для подальшого опрацювання та використання. Як привило, інформація, яку зібрано автоматизованими системами, записується в бази даних. Опрацювання – отримання нової інформації на основі вхідної інформації. Перетворення – перетворення вхідної інформації з однієї форми або структури в іншу. Формалізація – перетворення даних, які надходять із різних джерел, до однакової форми, придатної до порівняння та підвищення рівня їх доступності. Фільтрація – відсів «зайвих» даних, які не впливають на прийняття рішень (при цьому має зменшитися рівень «шуму» , а вірогідність і адекватність даних - зрости). Сортування – упорядкування інформації за заданою ознакою для надання зручності у використанні, підвищення рівня її доступності. Архівація – зберігання інформації в зручній і доступній формі, яка служить для зниження втрати під час зберігання, підвищення її надійності. Передавання – передавання інформації від джерела інформації до приймача інформації, а також процес точного або наближеного її відтворення. Зберігання – фіксація інформації на спеціальних пристроях (носіях інформації) за допомогою умовних позначок для подальшого її зберігання Кодування – фіксація інформації за допомогою спеціальних позначок – кодів. Шифрування – кодування інформації з метою її захисту. Захист – комплекс заходів, які спрямовано на запобігання втрат, відтворення та модифікації інформації. 5. Опрацювання повідомлень. Носій повідомлення та види повідомлень
Опрацювання повідомлень:
Носій повідомлення – матеріальний об’єкт, який призначено для зберігання і передавання інформації. Типи носіїв повідомлень:
Види повідомлень: 1. Сигнал – зміна деякої фізичної величини в часі, що характеризується певними параметрами, один із засобів передавання повідомлень. 2. Шум – зміна форми сигналів. 3. Аналоговий сигнал – сигнал, який відображає безперервний процес зміни деякої величини. 4. Дискретний сигнал – сигнал, параметр якого набуває кінцевої кількості значень. Кодування повідомлень: Кодування – це подання даних у тій чи іншій стандартній формі. Одні й ті самі дані можуть бути подані (закодовані) в декількох різних формах; різні дані можуть бути подані в схожій формі. Знакова система запису – система, що містить набір знаків, які призначено для запису повідомлень. Захист інформації:
ТЕМА 2. Архітектура персонального комп’ютера (самостійне опрацювання – в конспект)Завдання до самостійної роботи
Завдання до індивідуальної роботи Комп’ютер моєї мрії.
ТЕМА 3. Операційні системи
Завдання до самостійної роботи
1. Системне програмне забезпечення та його складові
Програмне забезпечення (ПЗ) – сукупність програм і відповідної документації для створення та експлуатації систем опрацювання даних засобами обчислювальної техніки. Програмне забезпечення складається з:
Взаємозв'язок програмного забезпечення (рівні програмної конфігурації). Класифікація системного програмного забезпечення:
Операційні системи – сукупність програмних засобів, які здійснюють керування ресурсами комп’ютера, запуск прикладних програм та контроль за їх взаємодією із зовнішніми пристроями й іншими програмами та забезпечують діалог користувача з комп’ютером. Операційні оболонки – спеціальні програми, які призначені для полегшення розуміння користувача команд операційної системи. Сервісне ПЗ (утиліти) – програми, які слугують для виконання допоміжних операцій опрацювання даних або обслуговування комп’ютерів. Антивірусні програми – забезпечують захист комп’ютера від зараження вірусами, виявляють і відновлюють заражені файли. Програми обслуговування дисків – забезпечують перевірку якості поверхні магнітного диска, контроль цілості файлової системи, стиснення дисків, створення страхових копій дисків, резервування даних на зовнішніх носіях. Програми архівації даних – забезпечують стиснення інформації у файлах з метою зменшення обсягу пам'яті для їх зберігання. Програми діагностики працездатності комп’ютера – містять засоби діагностики і тестового контролю правильності роботи комп’ютера та його окремих частин, у тому числі пошуку помилок і несправностей.
2. Операційні системи. Класифікація та функції ОС
Функції операційної системи полягають у забезпеченні інтерфейсу:
Класифікація ОС:
3. Основні об’єкти з якими працює ОС Windows
ОС Windows створена на базі об’єктна-орієнтованої методології програмування, основними поняттями якого стають об’єкт, його властивості та дії, які об’єкт може виконати залежно від запиту. В об’єктна-орієнтованому середовищі з будь-яким об’єктом зіставлена визначена сукупність дій. Об'єкти ОС Windows:
Вікно – частина екрана, у якій можуть виконуватися програми і процеси. Одночасно може бути розкрита декілька вікон. Структура цих вікон виконувана відповідно до розробленого стандарту. Типові вікна ОС Windows:
Елементи вікна додатка: Кнопка системного меню; керуюче меню; заголовок вікна; панель інструментів; спадне меню; робоче поле; кнопки «свернуть, развернуть, закрыть»; рядок стану. Елементи вікна документа: Кнопка системного меню; заголовок вікна; робоче поле; кнопки «свернуть, развернуть, закрыть»; вертикальна смуга прокручування; горизонтальна смуга прокручування. Елементи діалогового вікна: Вкладки; командні кнопки; перемикачі; прапорці; поля списку; поле введення; регулятор; вікно попереднього перегляду; список, що прокручуються. Об'єкти файлової системи: Файл – це завершений пойменований набір даних, такий як програма, використовуваний програмою набір даних або створений користувачем документ. Файл є основною одиницею зберігання, що дозволяє комп’ютеру відрізняти один набір даних від іншого. Користувач може витягти дані, що містяться у файлі, змінити їх, вилучити, зберегти або відправити на пристрій виведення, такий як принтер або електронна пошта. Папка – контейнер для програм і файлів у графічних інтерфейсах користувача, відображуваний на екрані за допомогою значка, який має вигляд канцелярської папки.
4. Процес архівації файлів
Архівація (стиснення) інформації – це процес перетворення інформації, що зберігається у файлі до вигляду, при якому зменшується надмірність у її поданні й, відповідно, обсяг пам'яті для зберігання. Основні поняття: Архівний файл – спеціальним чином організований файл, який містить один або декілька файлів у стисненому або нестисненому вигляді та службову інформацію про імена файлів, дату й час їх створення або модифікації, розміру тощо. Розархівація – процес відновлення файлів з архіву в такому самому вигляді, який вони мали до завантаження в архів. Під час розпакування файли витягають з архіву й поміщають на диск або в оперативну пам'ять. Засоби архівації – сучасні програмні засоби для створення й обслуговування архівів відрізняються великим обсягом функціональних можливостей, низка яких виходить далеко за рамки простого стиснення даних і ефективно доповнюють стандартні засоби архівів. Диспетчери архівів виконують базові й додаткові функції. Саморозпакований архів – завантажувальний, виконуваний модуль, що здатний до самостійного розархівування файлів, які містяться у ньому без використання програм–архіваторів. Багатотомний (розподілений) архів – розподіл одного архіву у вигляді малих фрагментів на декількох носіях. Це потрібно в тих випадках, коли передбачається передача великого архіву на носіях малої ємності, наприклад на гнучких дисках. Функції диспетчерів архівів: 1. Базові (їх виконують більшість сучасних диспетчерів архівів):
2. Додаткові (сервісні функції, що сприяють більш зручній роботі й часто реалізуються зовнішнім з'єднанням додаткових службових програм):
5. Антивірусні програми. Класифікація комп’ютерних вірусів та способи протидії вірусамКомп’ютерний вірус – спеціально написана невелика за розміром програма (тобто деяка сукупність виконуваного коду, призначена для заподіяння руйнівних дій. Вона може «приписувати») себе до інших програм («заразити» їх), створювати свої копії і вбудовувати їх у файли, системну ділянку комп’ютера тощо, а також виконувати різноманітні небажані дії. Класифікація комп'ютерних вірусів: 1) В залежності від середовища перебування – файлові, завантажувальні, файлово-завантажувальні, мережні. 2) В залежності від ступені впливу – безпечні, небезпечні та дуже небезпечні. 3) В залежності від особливості алгоритму – найпростіші (паразитичні), віруси-реплікатори, віруси-мутанти, троянські програми. 4) В залежності від способу зараження середовища: резидентні та нерезидентні. Пояснення вірусів: Мережні – поширюються комп’ютерними мережами. Файлові – вбудовуються в виконувані файли (найбільш поширений тип вірусів), або створюють файли-двійники (компаньйон-віруси), або використовують особливості організації файлової системи (link віруси). Завантажувальні – записують себе або в завантажувальний сектор диска, або сектор, який містить системний завантажник вінчестера, або змінюють покажчик на активний сектор диска. Файлово-завантажувальні – заражають як файли, так і завантажувальні сектори дисків. Резидентний вірус – у разі інфікування комп’ютер залишає в оперативній пам'яті свою резидентну частину, що потім перехоплює обертання ОС до об’єктів зараження і вбудовується в них . Цей вид віруса міститься в пам'яті і є активним аж до вимикання комп’ютера або перезавантаження ОС. Нерезидентний вірус – зберігають активність обмежений час. Безпечні віруси – вплив обмежується зменшенням вільної пам'яті на диску та графічними, звуковими й іншими ефектами. Небезпечні віруси – можуть призвести до серйозних збоїв у роботі комп’ютера. Дуже небезпечні – в алгоритм роботи явно закладені дії, що можуть спричинити втрату програм, знищити дані тощо. Найпростіші віруси (паразитичні) – змінюють уміст файлів і секторів диска; їх можна достатньо легко виявити і знищити. Віруси-реплікатори – так називані хробаки, що поширюються комп’ютерними мережами. Віруси-невидимки – стелсвіруси – перехоплюють обертання ОС до уражених файлів і секторів дисків та підставляють замість свого тіла незаражені ділянки диска. Віруси мутанти – містять алгоритми шифрування-розшифрування. Троянські програми – не спроможні до само розповсюдження, проте дуже небезпечні, оскільки маскуючись під корисну програму, руйнують завантажувальний сектор і файлову систему дисків. Антивірусні програми – програми для виявлення, видалення і захищення від комп’ютерних вірусів. Види антивірусних програм: 1) Програми-детектори або сканери; 2) Програми-монітори; 3) Програми – лікарі, або аги; 4) Програми-ревізори; 5) Програми-фільтри, або «сторожі»; 6) Програми-вакцини або імунізатори. Способи протидії комп’ютерним вірусам:
Способи виявлення й видалення невідомого вірусу:
З повагою ІЦ “KURSOVIKS”! |