Методичні вказівки до виконання контрольної роботи з курсу Економіка
« НазадВаріанти контрольної роботи (теоретичні і практичні завдання)Номер варіанту повинен відповідати порядковому номеру у списку групи Варіант №1 1. Характеристика ринку праці України (на прикладі окремого регіону) 2. Практичне завдання №1. Базова чисельність робочих на підприємстві складає 1365 осіб Планується підвищення обсягу виробництва на 4%. Визначити відносне вивільнення чисельності робочих, якщо планується скоротити цілоденні втрати робочого часу на 3 дні (при базовому числі робочих днів на одного робочого 230), внутрішньозмінні втрати робочого часу - з 14 до 6%. 3. Практичне завдання №2. В регіоні на початок року населення становило 2400 тис. осіб. Із них осіб у працездатному віці – 57%, молодшому за працездатний – 20,5%, в пенсійному – 22,5%. Чисельність інвалідів першої і другої груп у працездатному віці 200 тис. осіб. В усіх сферах економічної діяльності зайнято 1050 тис. осіб. Кількість зареєстрованих безробітних – 94,5 тис. осіб. Знайти: 1) чисельність населення у працездатному, молодшому за працездатний і пенсійному віці; 2) показник працездатності всього населення; 3) показник зайнятості; 4) рівень безробіття (за методикою МОП).
Варіант №2 1.Основні проблеми сучасного ринку праці України. 2. Практичне завдання №1. В цеху чисельністю 450 осіб заплановано підвищити обсяг виробництва на 8,5% за рахунок поліпшення використання робочої сили. У базисному році було виявлено середні внутрішньозмінні втрати робочого часу в розмірі 44 хвилин за 8-годинну зміну. Визначити, чи можливе виконання збільшеного планового завдання за рахунок використання внутрішньозмінного фонду робочого часу та на скільки слід зменшити його втрати. 3. Практичне завдання №2. У плановому році погіршуються геологічні умови видобутку вугілля – потужність пласта знижується з 1,05 до 0,9 м. У зв'язку з цим трудомісткість добичі 1 тис. т вугілля підвищується з 750 до 825 человеко-змін. Річний план видобутку вугілля – 500 тис. т, число виходів в середньому на одного робітника – 220 на рік. Одночасно впроваджується нова техніка в очисному забої з підвищенням продуктивності на 16%. Визначити відносну економію чисельності робітників.
Варіант №3 1.Зарубіжний досвід управління зайнятістю населення та безробіттям. 2. Практичне завдання №1. Планова чисельність робочих на підприємстві 2468 осіб, фактична середньооблікова 2498 осіб. План випуску перевиконано на 7%. Частка робочих, що безпосередньо пов’язані із виконанням плану складає 35% загальної чисельності робочих. Визначити абсолютне та відносне відхилення чисельності від планового завдання. 3. Практичне завдання №2. За даними фотографії робочого дня верстатників середній баланс робочого дня наступний: ОП – 380 мін, ПЗ – 20 мін, ОТЛ – 15 мін, ОРМ – 65 мін (в т.ч. заточування інструменту – 45 мін). Розрахувати економічний ефект від введення в штат допоміжного робітника по заточуванню ріжучого устаткування, якщо число верстатників на ділянці 12 осіб, річне вироблення кожного з них – 7850 грн.; прибуток - 10%, питома вага умовно-постійних витрат в плановій собівартості продукції – 26%, середньомісячна заробітна плата допоміжного робітника 1300 грн., відрахування на соцстрах – 7%.
Варіант №4 1. Демографічна характеристика населення України (області). 2. Практичне завдання №1. Розрахувати розцінку та доплату до неї на період освоєння нової продукції для технологічної операції деталі автомобіля - фрезеровки шатуна. Технічно обгрунтована норма на проектне обладнання - 1,06 хв. Годинна тарифна ставка - 0,67 грн. Проектний випуск деталей на зміну - 450 штук. Збільшення розцінки на період освоєння нової продукції - 20%. При розрахунку використовувати додаткові вихідні дані таблиці. Занести до таблиці розрахункові показники, яких не вистачає. Після розрахунків проаналізуйте, як із зростанням планового випуску деталей до його проектного рівня доплата знижувалась у встановленому порядку, а після забезпечення робочого місця усім необхідним відповідно з проектною технологією її було повністю скасовано.
3. Практичне завдання №2. Визначити виконання плану з продуктивності праці на взуттєвій фабриці. Дані наведені у таблиці.
Коефіцієнти переводу до умовних пар визначити за плановою трудомісткістю, за одиницю прийняти "чоботи робочі".
Варіант №5 1. Соціально-економічна характеристика трудових ресурсів регіону. 2. Практичне завдання №1. На ділянці машинобудівного заводу випускаються: вали ступенчаті - норма часу на 1 шт. 1,7 людино-годин; втулки стальні - норма часу 0,25 людино-годин; фланці чавунові - норма часу 0,3 людино-годин. Знайти обсяг виробництва у трудовому вимірі та виконання плану з продуктивності праці, якщо за місяць підготовлено 940 шт. валиків, 1280 шт. втулок, 2047 шт. фланців. До плану дільниці закладено виконання норм виробітку на 110%. Відпрацьовано 2110 людино-годин 3. Практичне завдання №2. Ви аналізуєте продуктивність праці на підприємстві. Необхідно визначити: цілодобові втрати робочого часу у базисному та звітному роках, вплив на продуктивність праці цілодобових втрат робочого часу (приріст або зниження) у звітному році, порівняти з базисним. Дані для розрахунку наведені у таблиці.
Варіант №6 1. Проблеми і перспективи демографічного розвитку України. 2. Практичне завдання №1. Знайти виконання плану з обсягу та продуктивності праці (в трудовому вимірі) на основі наведених у таблиці даних.
Відпрацьовано 1400 людино-годин, планувалося перевиконання норм виробітку на 5%. 3. Практичне завдання №2. По машинобудівельному заводу за звітний рік відомі такі дані: Вироблено товарної продукції, млн. грн .............................................. 20,4 Вироблено робочими, людино–днів.................................................. 564200 Цілоденні простої, людино-днів............................................................. 242 Неявка на роботу, людино– днів...................................................... 122600 у тому числі: святкові та вихідні дні........................................................................ 46700 чергові відпустки............................................................................... 52600 Відроблено робочими людино-годин................................................. 4062240 у тому числі понадурочно....................................................................................... 7120 Частка робочих у загальний чисельності працюючих, %.............................. 85 Процент виконання плану по товарній продукції................................... 101,3 Індекс чисельності працюючих, %......................................................... 101,8 Індекс середньої заробітної плати робітника, %..................................... 105,6 Середньомісячна заробітна плата робітника у звітному році, грн.............. 212,0 Знайти: фактичну повну та урочну тривалість робочого дня; виконання плану продуктивності праці на одного середньоспискового робітника; абсолютний приріст товарної продукції за рахунок росту продуктивності праці одного робітника; абсолютний приріст фонду оплати праці за рахунок зміни середньооблікової чисельності працюючих (у % та тис. грн.).
Варіант №7 1. Умови підвищення ефективності використання трудових ресурсів. 2. Практичне завдання №1. У виробничому об’єднанні обсяг товарної продукції виріс на 12%, чисельність працюючих - на 5%, фонд заробітної плати - на 7%, її питома вага у собівартості продукції базового року складала 16%. Знайти: відносну перевитрату (або економію) фонду заробітної плати; коефіцієнт співвідношення між темпами росту продуктивності праці та середньої заробітної плати; зміни собівартості продукції за рахунок даного співвідношення. 3. Практичне завдання №2. Чисельність зайнятих у складі економічно активного населення – 85 млн. осіб.; чисельність безробітних – 15 млн. осіб.. Місяць потому з 85 млн. осіб., що мали роботу було звільнено та шукають роботу 0,5 млн. осіб.; 1 млн. осіб. офіційно зареєстрованих безробітних припинили пошуки роботи. Визначити початковий рівень безробіття та рівень безробіття місяць потому.
Варіант №8 1. Порівняльна характеристика концепцій зайнятості населення (повна, глобальна, ефективна зайнятість). 2. Практичне завдання №1. Оцінити економічну ефективність преміювання з фонду матеріального заохочення за рахунок підвищення якості (гатунку) продукції, якщо у звітному місяці виробів 1 гатунку випущено на 220 шт. більше планового асортименту, різниця у ціні за одиницю - 45 грн., премія склала 12% від фонду заробітної плати робітників (заробітна плата = 58670 грн.). Яка частка економії припадає на преміювання робітників? 3. Практичне завдання №2. Використання календарного фонду часу промислово-виробничого потенціалу робочих характеризується такими даними за перше півріччя: Відпрацьовано робочими, людино-днів....................................................... 77636 Цілоденні простої, людино-днів ...................................................................... 52 Неявки на роботу, людино-днів ................................................................ 40194 в тому числі: чергові відпустки ....................................................................................... 8491 відпустки з вагітності та пологів ...................................................................... 22 відпустка з навчання ................................................................................... 638 відпустка з хвороби .................................................................................... 218 виконання держобов'язків ........................................................................... 190 відпустка з дозволу адміністрації ................................................................... 109 прогули ....................................................................................................... 14 святкові та вихідні дні .............................................................................. 30212 Відпрацьовано промислово-виробничими робочими, людино-годин............. 617230 В тому числі: понадурочно ........................................................................... 412 Внутрішньозмінні простої ........................................................................... 1691 Середня встановлена тривалість робочого дня, год. ........................................ 8,2 Число робочих днів ..................................................................................... 128 Визначити: 1) фонди робочого часу: календарний, табельний, максимально можливий; 2) коефіцієнт використання середньоблікового числа робочих; 3) коефіцієнт використання робочого дня та робочого періоду.
Варіант №9 1. Рівень та динаміка безробіття та зайнятості населення регіону. 2. Практичне завдання №1. Знайти абсолютні відхилення фонду заробітної плати по кожній категорії робітників від планових та в цілому по підприємству. Встановити, за рахунок якої категорії працюючих відбулися найбільш суттєві відхилення від плану. Дані наведені у таблиці.
3. Практичне завдання №2. Ви працюєте нормувальником і вам необхідно визначити комплексну норму часу та норму виробітку на 8-годинну зміну на настилку 1м.2 дощатого полу у кімнаті розміром 4x5 м., якщо дошки (половий брус) шириною 10 см. настилаються по довжині кімнати, а операційні норми такі: острожка дошки з одного боку - 0,01 людино-годин на 1 пог. м. дошки; поперечне перепилювання (торцовка) кожної дошки з 2-х боків - 0,005 людино-годин на одне перепилювання; настилка полів - 0,4 людино-годин. на 1м.2 полу; нарізка та установка плінтусів - 0,05 людино-годин на 1 пог. м. плінтуса. Розрахунок зробити у формі спеціальної таблиці для розрахунку укрупнених та комплексних норм.
Варіант №10 1. Соціально-економічні наслідки безробіття. 2. Практичне завдання №1. Ви готуєте доповідну записку щодо скорочення кількості працівників підприємства залізничного транспорту. Для цього вам необхідно визначити економічний ефект від використання сигналістами переносних радіостанцій при загородженні робіт по ремонту контактної мережі за таких умов. При використанні радіозв'язку кількість сигналістів, які необхідні для загородження місця робіт контактної мережі скорочується на 3 особи. Годинна ставка електоромонтеру третього розряду, що зайнятий на огородженні місця робіт - 0,47 грн. Річний фонд робочого часу 1951 годин. Премії складають 25%. Вартість переносної радіостанції - 300 грн., потрібна кількість радіостанцій на бригаду - 3. 3. Практичне завдання №2. Ви нормуєте роботи по даним хронометражних спостережень за працею токаря. Мета - встановити норму виробітку на 8-годинну зміну для операції "обточення валика" за елементами операції. К = 8% Хронометражні ряди операції "обточення валика" такі:
Варіант №11 1. Сучасні методи вимірювання рівня продуктивності праці. 2. Практичне завдання №1. Ви готуєте доповідну записку щодо економічного обгрунтування впровадження на підприємстві типової структури управління. Вам необхідно визначити економічну ефективність від втілення типової структури управління за таких умов. Чисельність спеціалістів і службовців, які будуть звільнені в результаті впровадження типової структури управління складатиме 37 осіб Типова структура у різних підрозділах підприємства впроваджується в третьому кварталі. Середньомісячна заробітна плата одного звільняємого робітника складає 150 грн., розрахункова чисельність промислового виробничого персоналу - 1590 осіб 3. Практичне завдання №2. Ви працюєте нормувальником і готуєте документи для економічного відділу підприємства. Ви на протязі робочої зміни спостерігали за токарем (фотографія робочого часу) і вам необхідно обробити дані фотографії, скласти фактичний баланс робочого дня та розрахувати коефіцієнти використання робочого часу і втрат робочого часу. Спостережний лист фотографії робочого дня
Варіант №12 1. Приоритетні фактори росту продуктивності праці в сучасних економічних умовах. 2. Практичне завдання №1. Ви готуєте доповідну записку щодо продуктивності праці. Для цього вам необхідно визначити: - коефіцієнти змінності та плинності кадрів у базисному і звітному роках; - вплив на продуктивність праці плинності кадрів у базисному і звітному роках. Дані для розрахунків наведені у таблиці.
3. Практичне завдання №2. Ви аналізуєте продуктивність праці на підприємстві. Необхідно визначити: цілодобові втрати робочого часу у базисному та звітному роках; вплив цілодобових втрат робочого часу на (приріст або зниження) продуктивності праці у звітному році, порівняти з базисним. Дані для розрахунку наведені у таблиці.
Продовження таблиці
Варіант №13 1. Економічна сутність росту продуктивності праці. 2. Практичне завдання №1. Підприємству необхідно розрахувати ринкові норми часу на виготовлення однієї горілки за такими умовами. Горілки зварного апарату виготовляються та продаються як у комплекті, так і окремо, оскільки термін служби їх значно менший, ніж самих зварних напівавтоматів. Попит на них коливається від 10 до 100 штук на місяць. За даними заводської служби маркетингу у травні було потрібно 40 горілок, у червні - 70. Кількість робочих днів у травні та червні однакова, по 20 робочих днів. 3. Практичне завдання №2. Рух населення області за рік характеризується такими даними, тис. осіб Чисельність населення на початок року........................................................... 4200 в т.ч. жінки у віці 15-49 років ........................................................................ 1460 Чисельність населення на кінець року............................................................. 4600 в.т.ч. жінки у віці 15-49 років......................................................................... 1500 Протягом року: народилося............................................................................... 37 померло........................................................................................................... 60 померло дітей у віці до 1 року.......................................................................... 0,67 Визначити: 1) середньорічну чисельність населення області та середньорічну чисельність жінок у віці 15-49 років; 2) коефіцієнт відтворення населення: а) народжуваності; б) смертності; в) природнього приросту; г) плодовитості; д) смертності немовлят.
Варіант №14 1. Програми управління продуктивністю (ефективністю) праці. 2. Практичне завдання №1. Є такі дані в економіці регіону, тис. осіб:
Знайти: 1. Коефіцієнт обігу по прийому; 2. Коефіцієнт обігу по звільненню; 3. Коефіцієнт поточності кадрів. Порівняйте ситуацію на ринку праці у представлених видах економічної діяльності за розрахованими показниками.
3. Практичне завдання №2. Є такі дані, тис. осіб: На початок року: Чисельність працездатного населення в працездатному віці..................1000,4 Чисельність працюючих осіб, за межами працездатного віку...................…32,4 Протягом року: Вступило у працездатний вік працездатного населення ...........................38,4 Залучено до роботи у галузях економіки осіб пенсійного віку.......................8 Прибуло з інших областей працездатного населення працездатного віку......30 Вибуло з складу трудових ресурсів (у зв'язку з переходом до пенсійного віку, інвалідністю, внаслідок смерті та ін.) працездатного населення……….......20 Вибуло з складу трудових ресурсів підлітків .................................................6 Вибуло працездатного населення у працездатному віці до інших областей..................................................................................................12 Знайти: 1. Чисельність трудових ресурсів на початок року. 2. На кінець року: а) чисельність працездатного населення у працездатному віці; б) чисельність працюючих осіб, що знаходяться за межами працездатного віку; в) чисельність трудових ресурсів. 3. Середньорічну чисельність трудових ресурсів. 4. Коефіцієнти природного, механічного та загального приросту трудових ресурсів.
Варіант №151. Проблеми та перспективи удосконалення системи оплати праці в Україні. 2. Практичне завдання №1. Вам необхідно підготувати документи щодо запланованого зростання продуктивності праці. Виробниче завдання для заготівельної ділянки встановлено у розмірі 30 комплектів продукції замість 28 комплектів у попередньому місяці. Умови виконання робіт у звітному місяці наведені у таблиці:
3. Практичне завдання №2. Є такі дані про використання робочого часу промислово-виробничих робочих за перше півріччя. Середньооблікове число робочих - 1500 осіб, число календарних днів у 1 півріччі - 181, число робочих днів - 128, встановлена тривалість робочого дня - 8,2 години, святкові, вихідні дні та чергові відпустки - 84870 людино.-днів., коефіцієнти використання максимально можливого фонду часу - 86%, встановленої тривалості робочого дня - 95,2%. Цілоденні простої відносно до відпрацьованих людино-днів склали 0,2%. Визначити максимально можливий фонд робочого часу, відпрацьованих людино-днів та людино-годин, загальне число людино-днів неявок на роботу, число людино-днів цілоденних простоїв, середню фактичну тривалість робочого дня та коефіцієнти використання середньооблікової чисельності робочих.
Варіант №16 1.Структура вартості робочої сили. 2. Практичне завдання №1. Необхідно розрахувати загальну суму відрядної заробітної плати працівника за місяць за таких умов: норма часу на деталь - 1,18 людино-годин; годинна ставка за розрядом роботи – 0,81 грн.; за розрядом робочого – 0,72 грн. Виготовлено та прийнято 171 деталь. Премії виплачуються: за 100% виконання норми - 10%, за кожний відсоток його перевиконання - по 2% відрядного заробітку. Робочому доплачується 12% тарифної ставки за роботу у тяжких умовах праці та 12% за професійну майстерність. Відпрацьовано 176 людино-годин. 3. Практичне завдання №2. Визначити виконання плану з продуктивності праці на фабриці в умовно-натуральному вимірі, якщо є дані:
Коефіцієнти переводу в умовні пари визначити за плановою трудомісткістю, приймаючи за умовну одиницю виріб А. Варіант №17 1. Норми Міжнародної організації праці в галузі регулювання соціально-трудових відносин. 2. Практичне завдання №1. У квітні на виробничій ділянці було відпрацьовано у I зміну - 3200 людино-днів, у II зміну - 2100 людино-днів та у III зміну - 1230 людино-днів. На цій ділянці 150 робочих місць. Число робочих днів - 22. Визначити коефіцієнт змінності, безперервності та використання змінного режиму, а також інтегральний показник навантаження робочих місць. Розподілити кількість людино-днів, які не були відпрацьовані внаслідок неповного навантаження робочих місць за чинниками. Зробити висновки. 3. Практичне завдання №2. Вам необхідно проаналізувати приріст обсягу виробництва на підприємстві, де планується збільшити випуск продукції з 50 млн. грн. до 55 млн. грн., а виробіток продукції на одного робітника - з 12,5 тис. грн. до 13,5 тис. грн. Визначити приріст обсягу виробництва за рахунок збільшення продуктивності праці і кількості робітників у звітному і плановому періодах: абсолютний; індексним методом; по відсотках приросту обсягу випуску продукції, продуктивності праці, кількості працюючих.
Варіант №18 1. Тарифно-договірне регулювання заробітної плати в Україні. 2. Практичне завдання №1. Ви готуєте доповідну записку щодо скорочення кількості працівників підприємства залізничного транспорту. Для цього вам необхідно визначити економічний ефект від використання сигналістами переносних радіостанцій при загородженні робіт по ремонту контактної мережі за таких умов. При використанні радіозв’язку кількість сигналістів, необхідних для загородження місця робіт контактної мережі скорочується на 3особи. Годинна ставка електоромонтеру третього розряду, зайнятого на огородженні місця робіт - 0,47 грн. Річний фонд робочого часу - 1951 годин. Премії складають 25%. Вартість переносної радіостанції - 300 грн., потрібна кількість радіостанцій на бригаду – 3. 3. Практичне завдання №2. По машинобудівельному заводу за звітний рік відомі такі дані: Вироблено товарної продукції, млн. грн..................................................... 20,4 Вироблено робочими, людино - днів...................................................... 564200 Цілоденні простої, людино - днів................................................................ 242 Неявка на роботу, людино-днів.............................................................122600 в тому числі: святкові та вихідні..................................................................................46700 чергові відпустки....................................................................................52600 Відпрацьовано робочими людино-годин................................................4062240 в тому числі: понадурочно...........................................................................................7120 Частка робочих у загальний чисельності працюючих, %..................................85 Процент виконання плану по товарній продукції, %..................................101,3 Індекс чисельності працюючих, %........................................................... 101,8 Індекс середньої заробітної плати робітника, %...................................... 105,6 Середньомісячна заробітна плата робітника у звітному році, грн................................................................................... 212,0 Знайти: 1) фактичну повну та урочну тривалість робочого дня; 2) виконання плану продуктивності праці на одного середньоблікового робітника; 3) абсолютний приріст товарної продукції за рахунок росту продуктивності праці одного робітника; 4) абсолютний приріст фонду оплати праці за рахунок зміни середньооблікової чисельності працюючих (у % та тис. грн.).
Варіант №19 1. Нетрадиційні системи оплати праці. 2. Практичне завдання №1. Ваше завдання - визначити нормативну, планову та фактичну трудомісткість робіт, якщо плановий ріст продуктивності праці - 6%, фактичний ріст продуктивності праці - 7%. Дані для розрахунку наведені в таблиці.
3. Практичне завдання №2. Для аналітичної частини річного звіту про працю необхідно проаналізувати дані за базисний та звітний період (за планом та фактично), щоб встановити зміну продуктивності праці у розрахунку на одного виробничого робочого та одного працюючого: у плановому відносно до базового року; у звіті відносно до плану та у звіті відносно до базового року. Пояснити відміни у динаміці показників продуктивності праці робочих та усіх працюючих за таблицею:
Варіант №20 1. Людський капітал: навантаження та віддача. 2. Практичне завдання №1. Визначити, як підвищиться прибуток підприємства, якщо обсяг випуску товарної продукції зросте з 12550 до 13303 тис. грн., виробіток на одного робочого - з 7500 до 7800 грн. на рік, середня заробітна плата - з 2300 до 2370 грн. на рік. Собівартість товарної продукції базового періоду - 11044 тис. грн. Врахувати зниження собівартості як за рахунок випередження темпів росту продуктивності праці над темпами зростання середньої заробітної плати, так і за рахунок підвищення випуску продукції та економії на умовно-постійних витратах, питома вага яких у базовому періоді - 37% собівартості. 3. Практичне завдання №2. Використовуючи закон Оукена, розрахувати, на скільки відсотків зміниться рівень безробіття протягом року, якщо при потенційному ВНП 1400 млрд.грн., фактичний ВНП на початок року склав 1330 млрд. грн., а на кінець року 1295 млрд. грн. Природній рівень безробіття складає 5%.
Варіант №21 1. Вимірювання трудового потенціалу на рівні регіону. 2. Практичне завдання №1. Ваше завдання - розрахувати загальний заробіток бригади за таких умов. Бригада виконала акордне завдання за 21 день замість 24 за нарядом. Прямий відрядний заробіток склав 6576 грн. Зекономлено матеріалів на суму 125 грн. Премія за виконання завдання у строк - 15%, за кожний відсоток скорочення строку - 0,5% заробітку. Премія за економію - 50% від фактичної суми економії. Під час розрахунку загального заробітку бригади врахувати коефіцієнт інфляції у звітному місяці, який дорівнює 1,025. 3. Практичне завдання №2. Ви готуєте доповідну записку щодо продуктивності праці. Для цього вам необхідно визначити: - коефіцієнти змінності та плинності кадрів у базисному та звітньому роках; - вплив на продуктивність праці плинності кадрів у базисному та звітньому роках. Дані для розрахунку наведені у таблиці.
Варіант №22 1. Принципи побудови, мета та структура системи управління персоналом підприємства. 2. Практичне завдання №1. За даними звіту підприємства за друге півріччя використання часу промислово - виробничих робочих характеризується такими даними (людино-днів): Усього відпрацьовано............................................................................. 59224 Цілоденні простої........................................................................................ 24 Чергові відпустки..................................................................................... 4144 Відпустки на навчання............................................................................... 360 Декретні відпустки..................................................................................... 380 Прогули..................................................................................................... 14 Святкові та вихідні дні............................................................................ 23600 Хвороби.................................................................................................. 2500 Інші неявки, що дозволені законом............................................................. 596 Неявки, дозволен адміністрацією................................................................. 325 Число робочих днів.................................................................................... 128 Визначити календарний, табельний та максимально можливий фонди часу середню чисельність робочих за списком, коефіцієнти використання календарного, табельного, максимально можливого фондів часу та середньої спискової чисельності робочих. 3. Практичне завдання №2. Визначить територіальні індекси продуктивності праці за такими даними:
Варіант №23 1. Характеристика внутрішніх ринків праці. 2. Практичне завдання №1. На основі даних про міграцію, наведених в таблиці, розрахувати показники механічного руху населення і заповнити вільні місця в таблиці. Таблиця
3. Практичне завдання №2. Вам необхідно підготувати документи щодо запланованого росту продуктивності праці. Виробниче завдання для заготівельної ділянки на місяць встановлено в розмірі 30 комплектів продукції замість 28 комплектів у попередньому місяці. Умови виконання робіт у звітному місяці та планові нормативи наведені у таблиці.
Варіант №24 1. Економічні показники ефективності системи управління персоналом підприємства. 2. Практичне завдання №1. Середньооблікова чисельність службовців у вугільній промисловості -112640 осіб. За рік прийнято на роботу 6560 осіб, звільнено з роботи 7032 осіб, з них з причин плинності - 5022 осіб, перебували у списках весь рік 99846 осіб Визначити показники руху робочої сили. 3. Практичне завдання №2. Середньорічна чисельність населення - 420 тис. осіб, у тому числі трудові ресурси склали 218,4 тис. осіб У попередньому році коефіцієнт народжуваності склав 9%, смертності - 15%, коефіцієнт міграції - 2%. Розрахувати: 1) коефіцієнт загального приросту населення; 2) перспективну чисельність населення та трудових ресурсів на майбутні 3 роки за умови, що коефіцієнт загального руху залишаться незмінним, а частка трудових ресурсів в усьому населенні для першого року буде нижча на 0,05 пункти, для другого - на 0,08, для третьего - на 0,06 порівняно з поточним роком. Варіант №25 1. Кадрова політика підприємства (на прикладі провідних компаній світу). 2. Практичне завдання №1. Вам необхідно нарахувати відрядно-преміальну заробітну плату працівникові за таких умов. Норма часу складає 0,9 нормо-годин на виріб, годинна тарифна ставка – 0,60 грн. Виготовлено за місяць 240 виробів. За виконання норми виробки встановлена премія в розмірі 20% відрядного заробітку, за кожний відсоток перевиконання - в розмірі 1,5% відрядного заробітку. 3. Практичне завдання №2. Робочий-відрядник (годинна ставка 0,81 грн.) за місяць досяг таких якісних показників:
Визначити загальну суму заробітної плати робочого, якщо за виконання плану за показниками обсягу виплачується премія 10%, за кожний відсоток перевиконання плану - 1% відрядного заробітку; окрім того, виплачується премія за більш високий вихід продукції першого гатунку у розмірі 5% збільшення вартості продукції за рахунок підвищения сортності.
Варіант №26 1. Система нормування праці як фактор підвищення ефективності діяльності підприємства. 2. Практичне завдання №1. Під впливом технічних факторів виробнича трудомісткість на 1000 грн. продукції знижена з 173 до 163 осіб.-год. За рахунок заходів з удосконалення процесу управління виробництвом вивільнено 23 особи (на початок періоду чисельність виробничо-промислового персоналу склала 1775 осіб). Реалізація плану з наукової організації праці дозволила скоротити втрати робочого часу з 11% до 7%. Визначити зростання продуктивності праці за сукупністю факторів. 3. Практичне завдання №2. По регіону за звітний рік відомо, тис. осіб: Чисельність працездатного населення на початку року........................... 2700 Чисельність робочих пенсійного віку та підлітків...................................... 136 Протягом року: заступило до робочий віку працездатних осіб........................................... 91 прибуло з інших областей працездатного населення................................. 12 утягнення для роботи у народному господарстві осіб пенсійного віку ............7 вибило з складу трудових ресурсів працездатного населення................... 118 перестали працювати пенсіонери............................................................. 6 перейшли до робочого віку підлітки.......................................................... 7 Знайти: 1) чисельність трудових ресурсів на початок року; 2) чисельність працездатного населення та трудових ресурсів на кінець року; 3) середньорічну чисельність трудових ресурсів; 4) загальний, природний та механічний приріст трудових ресурсів; 5) коефіцієнти загального, природнього та механічного приросту, вибуття та приросту трудових ресурсів (у %). Зробити висновки.
Варіант №27 1. Реалізація в Україні принципів концепції людського розвитку. 2. Практичне завдання №1. Ви проводите дослідження щодо впровадження комплексної організації праці. Для цього вам необхідно визначити економічний ефект від впровадження комплексної організації праці на основі влаштування карт організації праці групи слюсарів по ремонту двигунів за такими умовами. Річна програма ремонту тягових двигунів - 600 шт. Трудомісткість ремонту тягового двигуна до впровадження карт організації праці - 19 людино-годин, після впровадження - 17,9 людино-годин. Годинна тарифна ставка слюсарів по ремонту тягових двигунів при середньому розряді 4,2 дорівнює 0,54 грн. Премія та інші додаткові види виплат становлять відповідно 25 та 20% від тарифної ставки. Одночасових витрат немає. Річний фонд робочого часу одного робочого - 1951 годин. 3. Практичне завдання №2. Водій вантажного автомобілю МАЗ відробив за місяць 180 годин. Годинна тарифна ставка складає 0,86 грн. Завдання щодо перевезення вантажів було виконано на 118%. При цьому 34 години він перевозив вибухові речовини (ставка підвищується на 12%); 32 години працював у нічні зміни. Водій II класу. Премія - 25% заробітку. Надбавка за класовість - 14% тарифної ставки. Необхідно нарахувати зарплату водію МАЗа.
Варіант №28 1. Вимірювання бідності та перспективи її подолання в Україні. 2. Практичне завдання №1. 3 метою обгрунтування пропозиції з модернізації праці необхідно визначити економічний ефект від впровадження поточної лінії по ремонту електродвигунів за таких умов. Трудомісткість ремонту електродвигуна стаціонарним методом 17,8 людино-годин, а на поточній лінії - 14,3 людино-годин. Програма ремонту двигунів на поточній лінії у рік 480 шт. Годинна тарифна ставка слюсаря при середньому розрядові 4,8 складає 0,58 грн. Вартість поточної лінії 720 грн., амортизаційні відрахування обладнання поточної лінії 15%. 3. Практичне завдання №2. Відомі дані по регіону, тис. осіб: Чисельність населення на початок року................................................. 5400 Населення у працездатному віці............................................................. 2180 Непрацюючі інваліди 1 та 2 групи та пенсіонери, які пішли на пенсію на пільгових умовах................................................................................ 17 Працюючі особи пенсійного віку та підлітки................................................ 72 За попередні роки середньорічний коефіцієнт, % народжуваності....................................................................................... 5,6 смертності.............................................................................................. 6,4 механічного приросту............................................................................. 1,0 Знайти: 1) частку трудових ресурсів на початок базового року; 2) перспективну чисельність населення та трудових ресурсів за 2 роки за умов, що коефіцієнт природного та механічного приросту та частка робочих пенсіонерів та підлітків зберігається на тому ж рівні, а частка працездатного населення у всьому населенні підвищиться на початок базового першого року на 0,1 пункт, другого – на 0,1 пункти, третього – на 0,2 пункти.
Варіант №29 1. Напрями розвитку соціальної політики в Україні. 2. Практичне завдання №1. Впровадження нової техніки на підприємстві знизило питому трудомісткість виготовлення одного виробу з 250 до 235 годин. Річний випуск продукції дорівнює 2450 штук. Бюджет часу одного робітника - 230 днів у році при тривалості зміни 7 годин. Визначте економію чисельності працюючих і ріст продуктивності їхньої праці. 3. Практичне завдання №2. Розрахувати розцінку та доплату до неї на період освоєння нової продукції для технологічної операції деталі автомобіля - фрезеровки шатуна. Технічно обгрунтована норма на проектне оснащення - 1,06 хвил. Годинна тарифна ставка - 0,67 грн. Проектний випуск деталей на зміну - 450 штук. Збільшення розцінки на період освоєння нової продукції - 20%. При розрахунку використовувати додаткові вихідні дані таблиці. Занести до таблиці розрахункові показники, яких не вистачає.
Після розрахунків проаналізуйте, як із зростанням планового випуску деталей до його проектного рівня доплата знижувалась у встановленому порядку, а після забезпечення робочого місця усім необхідним відповідно з проектною технологією її було повністю скасовано.
Варіант №30 1. Структура та принципи побудови системи соціального захисту населення в Україні. 2. Практичне завдання №1. У цеху пропонується освоїти раціональні прийоми праці. Вам необхідно визначити економічний ефект від засвоєння робочими раціональних прийомів щодо встановлення деталей на токарних станках за такими умовами. Середні витрати часу на встановлення деталей становили 0,112 хв. Влаштування нових, більш раціональних прийомів праці дозволило скоротити цей час до 0,07 хв. Середня кількість випадків виконання цього прийому робочим на протязі зміни - 43, кількість робочих у робочий зміні, що виконують прийоми - 16 осіб Режим роботи двохзмінний, кількість робочих діб в році - 235, виконання норм випрацьовування - 110%. 3. Практичне завдання №2. Визначить коефіцієнти нормування праці на кожному підприємстві окремо та на двох разом. Отримані результати проаналізуйте та зробіть висновки. Дані навелені у таблиці.
З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |