Роздрукувати сторінку
Главная \ Методичні вказівки \ Методичні вказівки \ 220 Методичні вказівки до виконання розрахункової роботи, Математичне моделювання, СДУ

Методичні вказівки до виконання розрахункової роботи з предмету Математичне моделювання, Сумський державний університет

« Назад

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Методичні вказівки

до виконання

РОЗРАХУНКОВОЇ РОБОТИ

з дисципліни “Математичне моделювання”

для студентів спеціальності

6.04030101 “Прикладна математика”

денної форми навчання

Суми 2014

 

Методичні вказівки до виконання розрахункової роботи з дисципліни “Математичне моделювання” / укладач О.В. Хоменко. – Суми: Сумський державний університет, 2014. – 18 с.

Кафедра моделювання складних систем

 

ЗМІСТ

ВСТУП

1 СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ РОЗРАХУНКОВОЇ РОБОТИ

2 ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ РОБОТИ

2.1 Титульний аркуш роботи

2.2 Зміст

2.3 Перелік умовних позначень, символів, одиниць, скорочень і термінів (за необхідності)

2.4 Вступ

2.5 Аналітичний огляд

2.6 Основна частина роботи

2.7 Висновки

2.8 Перелік посилань (додаток Г)

3 ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ РОБОТИ

3.1 Загальні вимоги

3.2 Нумерація матеріалів тексту і сторінок

3.3 Ілюстрації

3.4 Формули та рівняння

3.5 Додатки

3.6 Перелік посилань

Додаток А

Додаток Б

Додаток В

Додаток Г

 

ВСТУП

Ці методичні вказівки присвячені висвітленню вимог та рекомендацій до виконання, структури, обсягу і оформлення розрахункової роботи (РР) з курсу “Математичне моделювання” для студентів спеціальності 6.04030101 “Прикладна математика”.

 

1 СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ РОЗРАХУНКОВОЇ РОБОТИ

Розрахункова робота має таку структуру та обсяг:

РОЗДІЛ

ОБСЯГ (стор.)

Титульний аркуш

1

Аркуш - завдання

1

Зміст

1

Перелік умовних позначень, символів, одиниць, скорочень та термінів

1

Вступ

1

1 Аналітичний огляд

 

Метод фазової площини для дослідження систем нелінійних диференціальних рівнянь. Опис системи, яка розраховується.

 

 

5-7

2 Основна частина

 

Розрахунок методом фазової площини кінетики системи, що самоорганізується.

 

2.1 Постановка задачі

1

2.2 Отримання рівнянь з безрозмірними величинами

1

2.3 Визначення координат особливих точок системи

1

2.4 Виведення показників Ляпунова особливих точок

1-2

2.5 Дослідження характеру стійкості особливих точок

1-2

2.6 Побудова фазових портретів системи

1-2

Висновки

1

Перелік посилань

1

РАЗОМ

15-20

 

2 ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ РОБОТИ

2.1 Титульний аркуш роботи

Зразки титульного аркуша та аркуша - завдання до розрахункової роботи наведено у додатках А та Б відповідно.

 

2.2 Зміст

Зміст подають після завдання. Він містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів, підрозділів та пунктів (якщо вони мають заголовок), зокрема, вступу, висновків до розділів, загальних висновків, переліку посилань та ін.

 

2.3 Перелік умовних позначень, символів, одиниць, скорочень і термінів (за необхідності)

Якщо в роботі вжито специфічну термінологію, а також використано маловідомі скорочення, нові символи, позначення і таке інше, то їх перелік може бути поданий у роботі у вигляді окремого списку, який розміщують перед вступом.

Перелік необхідно друкувати двома колонками, в яких зліва за абеткою наводять, наприклад, скорочення, справа – їх детальне розшифрування.

Якщо в роботі є спеціальні терміни, скорочення, символи, позначення і таке інше, що повторюються менше трьох разів, перелік не складають, а їх розшифрування наводять у тексті при першому згадуванні.

 

2.4 Вступ

Розкриває сутність завдання, вхідні дані для проведення дослідження. Вступ призначений для ознайомлення з роботою і розміщується безпосередньо за аркушем змісту. Вступ повинен містити: відомості про обсяг роботи; кількість ілюстрацій, додатків; кількість джерел за переліком посилань; текст вступу (об’єкт дослідження, мета і завдання, використані методи та отримані результати). Приклад оформлення вступу наведений у додатку В.

 

2.5 Аналітичний огляд

Цей розділ містить огляд літератури з даної тематики: виклад методу фазової площини для дослідження систем нелінійних диференціальних рівнянь; опис системи, яка розраховується.

 

2.6 Основна частина роботи

Основна частина роботи складається з підрозділів, де викладається розрахунок кінетики конкретної системи аналітичним та числовим методами, аналіз та узагальнення результатів. Числові дослідження проводяться за допомогою методу Рунге-Кутта 4-го порядку для ЕОМ.

 

2.7 Висновки

Подають найбільш важливі результати, одержані в роботі, які повинні містити формулювання розв’язаного завдання. Далі у висновках розкривають методи розв’язання поставленої в роботі задачі, їх практичний аналіз.

У висновках необхідно наголосити на якісних показниках одержаних результатів, обґрунтувати достовірність результатів.

 

2.8 Перелік посилань (додаток Г)

Перелік посилань слід розміщувати у порядку посилань на джерела у тексті за їх наскрізною нумерацією.

 

3 ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ РОБОТИ

3.1 Загальні вимоги

Робота має бути оформлена на аркушах паперу формату А4 (210x297 мм) або в разі необхідності - формату A3 (297x420 мм). Роботу друкують машинописним чи машинним (за допомогою комп'ютерної техніки) способом на одному боці аркуша білого паперу. При машинописному способі роботу друкують через півтора інтервали, а при машинному - з розрахунку не більш ніж 40 рядків на сторінку за умови рівномірного її заповнення та при висоті літер і цифр не менш ніж 1.8 мм (наприклад, при оформленні роботи в редакторі Word for Windows висота літер та цифр має бути не менш ніж 14 пунктів; при цьому використання якогось певного шрифту не вимагається). Можливим є виконання окремих частин роботи різними способами - машинним чи машинописним.

Текст роботи необхідно друкувати, дотримуючись таких розмірів берегів: верхній та нижній, а також лівий - не менше 20 мм, правий - не менше 10 мм.

 

3.2 Нумерація матеріалів тексту і сторінок

Весь текст роботи поділяється на розділи, підрозділи та пункти.

Розділи відбивають основний поділ матеріалу і мають бути пронумеровані арабськими цифрами без крапки. Вступ, висновки та перелік посилань не нумерують.

Підрозділи слід нумерувати арабськими цифрами окремо в кожному розділі. Номер підрозділу повинен складатися з номера розділу, що його містить, та номера підрозділу, розділених крапкою. Наприклад: "2.1"- перший підрозділ другого розділу.

Пункти нумерують арабськими цифрами протягом кожного підрозділу. Таким чином, номер пункту складається з номерів розділу, підрозділу та самого пункту, розділених крапками. Наприклад, "2.1.3".

Розділи, що розкривають зміст основної роботи і всі їх підрозділи, повинні мати заголовки. Заголовки розділів друкують симетрично стосовно тексту великими літерами без крапки в кінці і не підкреслюють. Заголовки підрозділів повинні бути надруковані з абзацу малими літерами, окрім першої. Якщо заголовок складається з декількох речень, їх розділяють крапкою. Переносити слова у заголовку не слід.

Номер відповідного розділу чи підрозділу ставиться перед заголовком. Відстань між заголовком та рештою тексту повинна становити не менше двох рядків при машинному способі або трьох інтервалів машинопису.

Нумерація сторінок має бути наскрізною: першою сторінкою є титульний аркуш, другою – завдання і т.д. Номер сторінки проставляється арабськими цифрами без знака № та без крапки після неї в правому верхньому куті. На титульному аркуші номер не ставиться. Рисунки і таблиці, які розташовуються на окремих сторінках, включають до загальної нумерації.

Зауважимо, що кожну із структурних частин роботи необхідно починати з нової сторінки.

 

3.3 Ілюстрації

Мета використання ілюстрацій - подати в найбільш наочному та доступному за своїм представленням вигляді результати досліджень та матеріали, що їх автор вважає важливими для правильного розуміння роботи та її обґрунтування. Потрібно обирати таку форму подання ілюстративного матеріалу (креслення, рисунки, таблиці, діаграми, графіки, схеми, фотознімки), яка потребує менше часу для сприйняття вміщеної в ньому інформації. Так, наприклад, таблиці слід використовувати, коли інтерес становить не хід залежності між величинами, а конкретні числові значення, що вони їх набувають. Не варто дублювати одну й ту саму інформацію, перевантажувати ілюстрації зайвими деталями, які ускладнюють їх розуміння.

Усі ілюстрації, окрім таблиць, повинні мати в тексті посилання на себе як на рисунок із зазначенням номера, який складається з номера розділу та порядкового номера ілюстрації в цьому розділі, розділених крапкою. Наприклад, "рис. 1.2" (другий рисунок першого розділу). Повторні посилання слід давати зі скороченим словом "дивись", наприклад: "див. рис. 2.7". Рисунки повинні розміщуватися відразу після посилання на них у тексті роботи і можуть мати назву, яка має бути розміщена під ілюстрацією. Крім того, кожен рисунок супроводжується змістовним підписом, що дозволяє отримати інформацію стосовно результатів досліджень, по можливості не звертаючись до основного тексту, включаючи параметри кривих, поданих на рисунках, та інші дані.

Таблиці нумеруються арабськими цифрами в межах розділу, наприклад, "таблиця 1.2". Слово "таблиця" розміщується у верхньому правому куті сторінки. Назва таблиці наводиться нижче і друкується симетрично до тексту.

 

3.4 Формули та рівняння

Формули та рівняння розміщують безпосередньо після тексту, що містить посилання на них, посередині сторінки із відступом принаймні в один рядок зверху і знизу.

Перенесення формули чи рівняння допускається лише на знаках рівності, плюс, мінус, множення і ділення з повторенням їх на початку наступного рядка. Формули, що не розділені текстом, мають відокремлюватися комами.

Розшифрування значень використаних символів повинно наводитися в тексті безпосередньо за формулою і в тій самій послідовності, в якій вони в ній зустрічаються. Перший рядок розшифрування починають зі слова "де", двокрапку після нього не ставлять. Пояснення кожного із значень символів і числових коефіцієнтів, що входять до формули чи рівняння, слід давати з нового рядка. При повторному використанні символу наводити його розшифрування не слід, якщо воно давалося раніше.

Формули, на які є посилання в тексті, повинні нумеруватися в межах розділу арабськими цифрами. Номер формули повинен складатися з номера розділу і номера формули, розділених крапкою, наприклад, (2.1). Номер потрібно брати в круглі дужки і розміщувати на правому полі сторінки на рівні нижнього рядка формули, якої він стосується. При посиланні в тексті на формулу необхідно вказувати її повний номер у круглих дужках.

 

3.5 Додатки

Додатки оформлюються як продовження роботи на наступних її сторінках. До додатків виноситься допоміжний матеріал, необхідний для повноти сприйняття роботи та корисний при її детальному вивченні, наприклад: проміжні математичні доведення, формули, викладки і розрахунки; таблиці допоміжних цифрових даних; опис алгоритмів і програм розв’язання задач на ЕОМ, які розроблені чи використані під час виконання роботи; ілюстрації допоміжного характеру; технологічні питання.

Кожен додаток починається з нової сторінки, в правому верхньому куті друкують слово "Додаток", нижче подається змістовний заголовок, який друкується симетрично до тексту.

Якщо в роботі є два чи більше додатків, їх нумерують послідовно великими літерами української абетки, наприклад, додаток А, додаток Б. Один додаток позначається як додаток А.

За необхідності текст додатків може поділятися на розділи, підрозділи, пункти чи підпункти, які слід нумерувати в межах кожного додатка відповідно до вимог, які викладено вище в п.3.2. У цьому разі перед кожним номером ставлять позначення додатка (тобто велику літеру) і крапку, наприклад, А.2 - другий розділ додатка А.

Ілюстрації, таблиці, формули та рівняння, що є в тексті додатка, слід нумерувати в межах кожного додатка, наприклад, рис. Г.3 - третій рисунок додатка Г.

Джерела, що їх цитують тільки в додатках, повинні розглядатися незалежно від тих, які цитуються в основній частині роботи і відповідно їх необхідно перелічити наприкінці кожного додатка в переліку посилань.

 

3.6 Перелік посилань

До переліку посилань включаються всі використані джерела, які розміщуються в порядку їх згадування в тексті за наскрізною нумерацією.

Перелік джерел, на які є посилання в основній частині роботи, наводять у кінці тексту, починаючи з нової сторінки. У відповідних місцях тексту мають бути посилання. Посилання на джерела слід зазначити порядковим номером, виділеним двома квадратними дужками, наприклад, "... у роботах [5-7, 11]...".

Бібліографічні описи посилань у переліку наводяться відповідно до чинних стандартів з бібліографічної та видавничої справи.

Приклад оформлення посилань на літературні джерела наведений у додатку Г.

 

Додаток А

Зразок титульного аркуша

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Сумський державний університет

Кафедра МОДЕЛЮВАННЯ СКЛАДНИХ СИСТЕМ

Розрахункова робота

з дисципліни

«Математичне моделювання»

Виконав:  студент гр.               

                                  

(П.І.П/б)        

Перевірив:                                    

Суми 20__

Додаток Б

Зразок аркуша завдання

 ___________________________________________________

(назва ВНЗ)

Факультет_______________Кафедра_____________________

Спеціальність________________________________________

ЗАВДАННЯ

до розрахункової роботи

___________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові)

1  Тема роботи  Моделювання фазової кінетики та динаміки системи, що самоорганізується

2  Термін здачі студентом закінченої роботи_________________

3  Завдання і вихідні дані до роботи _______________________

_____________________________________________________

4  Дата видачі завдання ________________________________

Керівник роботи      _______________

                                       (підпис)                    

Студент-виконавець    ________________

                                            (підпис)                    

 

Додаток В

Зразок аркуша вступу

ВСТУП

 Звіт із РР: 30 стор., 2 рис., 7 джерел.

Об’єктом дослідження даної роботи є система, що самоорганізується.

Мета роботи – за допомогою аналітичного та числового аналізу дослідити задану систему, знайти особливі точки для цієї системи та визначити характер їх стійкості, побудувати фазові портрети.

При виконанні розрахункової роботи для аналітичного розрахунку кінетики системи використовується метод фазової площини, а для числового розрахунку – метод Рунге-Кутта 4-го порядку.

У результаті аналітичного аналізу отримуються особливі точки даної системи та визначається їх стійкість.

У роботі проведено числовий аналіз системи та одержані фазові портрети в різних кінетичних режимах.

 

Додаток Г

Приклади оформлення бібліографічного опису

 у переліку посилань, який наводять у роботі

Характери-стика

джерела

Приклад оформлення

1

2

Монографії (oдин, два або три автори)

Василенко М.В. Теорія коливань: навчальний посібник. - К.: Вища школа, 1992. - 430 с.

 

 

Меликов А.З., Пономаренко Л.А., Рюмшин П.А.

Математические модели многопотоковых систем обслуживания. - К.: Техника, 1991. - 265с.

.

Чотири автори

Основы создания гибких автоматизированных производств / Л.А.Пономаренко, Л.В.Адамович,

В.Т.Музычук, А.Е.Гридасов / под ред. Б.Б.Тимофеева. - К.: Техника, 1986. - 144 с.

 

П’ять та більше авторів

 

 

Системный анализ инфраструктуры как элемент народного хозяйства / Н.И.Белоусова,

Е.И.Вишняк, В.Ю.Левит и др. –М.:Экономика, 1981. - 62 с.

Багатотом-ні видання

Ландау Л.Д., Лифшиц Е.М. Теоретическая физика: в 10 т. Т.7. Теория упругости.

- М.: Наука, 1987. -  248 с.

Продовження додатка Г

1

2

Перекладні видання

Блейкмор Дж. Физика твердого тела / пер. с англ. - М.: Мир, 1988. - 608 с.

Пономаренко Л.А., Меликов А.З. Алгоритмы управления в неполнодоступных марковских сетях со сложными механизмами обслуживания и очередями / Автоматика и вычислительная техника. - Рига, 1989. - Деп. в ВИНИТИ 8.12.89 г., № 7305-В89.

 

Складові частини книги

Пономаренко Л.А. Организующая система

// Автоматизация технологических процессов в прокатном производстве. - М.: Металлургия, 1979. - С. 141-148.

 

збірника

Пономаренко Л.А. Структура системы прерывания с ситуационными приоритетами в АСУТП станов горячей прокатки // Разработка автоматизированных систем управления технологическими процессами. – Тбилиси: Сабчота Сакартвело, 1976. - С. 3-16.

журналу

Хоменко А.В., Ляшенко Я.А. Периодический прерывистый режим граничного трения // Журнал технической физики. - 2010. - Т. 80, Вып. 1. - С. 27-33.

I.A. Lyashenko, A.V. Khomenko, L.S. Metlov. Thermodynamics and kinetics of boundary friction // Tribology International. - 2011. - Vol. 44, No. 4. - P. 476-482.

енциклопе дії

Долматовский Ю.А. Электромобиль // БСЭ. - 3-е изд. - М., 1988. - Т. 30. - С. 72.

 

Навчальне видання 

Методичні вказівки

до виконання

РОЗРАХУНКОВОЇ РОБОТИ

з дисципліни “Математичне моделювання”

для студентів спеціальності

6.04030101 “Прикладна математика”

денної форми навчання

Відповідальний за випуск В.Д. Карпуша

Редактор Н.В. Лисогуб

Комп’ютерне верстання  О.В. Хоменко

Підписано до друку 20.04.2014, поз.

Формат 60×84/16. Ум. друк. арк. . Обл.-вид. арк. Тираж 100  пр. Зам. №

Видавець і виготовлювач

Сумський державний університет,

вул. Римського-Корсакова, 2, м. Суми, 40007

Свідоцтво суб’єкта видавничої справи ДК № 3062 від 17.12.2007 .

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!