Роздрукувати сторінку
Главная \ Цікаві статті і новини для студентів \ Студент \ Студент \ Перші математичні гуртки Росії та СРСР

Перші математичні гуртки Росії та СРСР

« Назад

15 (27) вересня 1864 року було прийнято рішення про створення Московського математичного товариства, а також перший його статут. Метою Товариства спочатку було покладено «взаємне сприяння в заняттях математичними науками». Кожному його члену ставилося в обов'язок «стежити за успіхами обраного ним відділу науки і повідомляти в заздалегідь призначені терміни письмові звіти та словесні пояснення про свої заняття». Так починалася діяльність одного з найзнаменитіших і найстаріших з існуючих сьогодні математичних товариств світу.

математичні гуртки, сприяння в заняттях математичними науками

Товариство діяло успішно. Активну участь у його роботі взяв став вже всесвітньо відомим вихованець університету учень Н.Д. Брашмана, що проживав на той час в Санкт-Петербурзі, П.Л. Чебишев. З самого початку Товариство стурбувалося виданням друкованого органу - «Математичного збірника», перший том якого, присвячений пам'яті першого президента Товариства Н.Д. Брашмана (1796-1866), з'явився восени 1866. А вже в січні 1867 Товариство було затверджено Імператором. Перший пункт затвердженого статуту Товариства свідчив: «Московське математичне товариство засновується при Імператорському Московському університеті з метою сприяння розвитку математичних наук в Росії». Засновники Товариства ставили перед ним загальнонаціональні завдання.

І суспільство дуже швидко перетворилося на організацію загальноросійського масштабу. На тривалий час (принаймні до Першої світової війни) російське математичне співтовариство придбало двохполюсну структуру з математичним класом Санкт-Петербурзької Академії наук і Московським математичним суспільством як центри сили, напруженість взаємин між якими (а їх відносини наприкінці XIX-початку XX в . носили значною мірою конфронтаційний характер) визначала специфіку життя математичного співтовариства всій Імперії. Час від часу засідання Товариства ставали ареною зіткнення цих сил: досить згадати дискусії з приводу робіт В.Г. Імшенецкого або С.В. Ковалевской, в яких москвичі взяли сторону обох математиків проти нападника на них А.А. Маркова, або багаторічні баталії П.А. Некрасова з тим же Марковим.

московстка математична спілка, математичний збірник

Важливу роль у розвитку математичних досліджень і математичної освіти в Росії грав друкований орган Товариства «Математичний збірник». З самого початку постало питання про те, якою мовою його видавати. Деякі члени Товариства пропонували використовувати для цього основні європейські мови (насамперед німецька та французька). Їх резон був у тому, що використання російської мови зробить друкувалися в ньому матеріали недоступними для переважної більшості європейських математиків. Однак, за пропозицією Н.В. Бугаева, прийняли рішення видавати його по-російськи - задачу журналу бачили, перш за все, у сприянні «розвитку математичних наук». А вже коли в журналі з'являться роботи, що містять дійсно важливі результати, вважав Бугаєв, міжнародне математичне співтовариство знайде можливість з ними ознайомитися, що дійсно справдилося - незабаром публікуємо в «Математичному збірнику» роботи стали реферованих в що з'явилися реферативних журналах, а в наш час на Заході виходить англійський його переклад.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!