Роздрукувати сторінку

Хелловін: звідки взявся, як святкують, та чи свято це взагалі?

« Назад

Що ви знаєте про Хелловін, крім того, що потрібно вирізати страшні голови з гарбузів, одягатися у страшні костюми і веселитися з усіх сил? А чи знаєте ви, звідки взялися традиції цього свята, яке, здається, відзначають уже в усьому світі?

атрибут свята хелловін

ЗВІДКИ ВЗЯВСЯ ХЕЛЛОВІН?

Взагалі-то, в ніч з 31 жовтня стародавні кельти відзначали свій Новий Рік під назвою Самхейн. Це один з 4 основних свят, який і по сей день відзначають люди, які щиро вірять, що вони, скажімо так, володіють паранормальними здібностями - відьми, маги та інше. Кельти вірили, що в цей день мертві ненадовго повертаються на землю, щоб побути серед живих, а друїдам у день Сили було легше передбачати майбутнє.

ЧОМУ ПОТРІБНО ОДЯГАТИСЯ В ДИВНІ КОСТЮМИ?

Як вже було сказано - це єдиний день у році, коли мертві виявляються серед живих. Щоб не травмувати тонку психіку покійного дідуся, ясна річ, виглядає не найкращим чином, кельти одягалися в шкури тварин і мазали обличчя брудом. Таким чином, мертві не відрізнялися від живих, і будь то вони злі на щось, то теж не розібралися б, кому мстити.

Хелловін, дивні костюми на свято

ЯК САМХЕЙН СТАВ ХЕЛЛОВІНОМ?

В 43 році нашої ери браві римляни пройшлися по Європі, майже всю її підпорядкувавши собі, єдиним і неповторним. Але римляни, при всій їх войовничості, були мудрими завойовниками, і не йшли на відкритий конфлікт з жителями своїх далеких провінцій, а тому спробували плавно поєднати кельтське свято мертвих, зі своїм, присвяченим богині Помоне, римської богині фруктових та горіхових дерев. Так на святковому столі древніх ірландців з'явилися, крім м'яса, кишок та інших звірств - свіжі яблука.

Вже пізніше, прийнявши християнство, римлянам довелося знову переробляти свято. 1 листопада Велика Римська Церква офіційно відзначає свято всіх святих і мучеників, відповідно, ніч перед святом стали називати All-Hallow'seve - Переддень дня всіх святих. Після дивних морфологічних вивертів, букви в назві свята помінялися місцями і вийшов Halloween.

ЗВІДКИ З'ЯВИЛАСЯ ГАРБУЗОВА ГОЛОВА?

Ви не повірите, але при всій давності традицій святкування Хелловіна, вирізати ліхтарики з овочів стали тільки в 15 столітті, завдяки народній казці про якогось Джека-пройдисвіта.

Отже, Джек-пройдисвіт одного разу, як будь-який ірландець, сильно захотів випити, алеза випивку платити не хотів. Він покликав диявола бухнути з ним, а потім запропонував обдурити таверника: нехай диявол перетвориться на монету, вони розплатяться, а потім диявол повернеться, як ні в чому не бувало, назад. Так і зробили. Тільки пройдисвіт Джек, коли диявол прикотився до нього монеткою, швиденько намалював на ній хрест і диявол не зміг прийняти свій справжній вигляд. Так би і не було більше диявола на Землі, якби Джек-пройдисвіт не був знатним випивакою, і не втратив би монетку.

Наступного разу він зустрів диявола, сидівши на дереві і смакуючи соковиті фрукти. Пам'ятаючи про те, що нечиста сила, швидше за все, на нього страшенно сердита, Джек-пройдисвіт тут же схопив ніж і вирізав на стовбурі дерева, що б ви думали? Правильно - хрест! Бідний-лузер диявол накрив його лайливими словами та погрожував вбити на місці, але з дерева не міг спуститися. Нарешті, він благав про порятунок, і Джек зажадав з диявола, щоб той ніколи його не вбивав, і ніколи б не забрав його душу собі. На тому і порішили.

Але ось сталося таке, що Джек помер. Бог відмовився взяти його душу собі за те, що той був пройдохою, а диявол, пам'ятаючи про дану обіцянку, - просто не міг. Замість цього, він дав Джеку палаючий вуглик і відправив його на землю, щоб той сам «знайшов собі місце, де можна заспокоїтися». Ніч була вітряна і темна, і, як ви розумієте, з 31 жовтня на 1 листопада Джек узяв ріпку, зробив її нутрощі, поклав туди палаючий вуглик, щоб його не задуло, і відправився шукати хоч якесь місце. Так він, кажуть, і ходить до сих пір, тому що скрізь його щось не влаштовує.

гарбузи з порожніми очницями

З тих пір, щоб відлякати неприкаяну душу, люди стали робити з ріпи ліхтарики.

А чому ріпка стала гарбузом? Запитаєте ви.

Коли ірландці вирушили завойовувати Новий Світ, виявилося, що по той бік океану гарбузи ростуть краще, зберігаються довше і визрівають рівно до свята. Так, перший Хелловін з розмахом відзначили в Америці в кінці XIX століття. Та й пироги з гарбуза виходили смачніше. З цим не посперечаєшся.

СОЛОДОЩІ АБО ЖИТТЯ?

Взагалі-то, ця традиція теж з'явилася в Штатах, але корінням своїм йде до кельтів і римлян. Пам'ятаєте про мертвих і солодкі яблука? Скажімо так, найпростіший спосіб відкупитися від надокучливого мерця, дати йому що-небудь солодке - а ну як, з'їсть і відправиться назад на той світ?

ЯК СВЯТКУВАТИ ХЕЛЛОВІН?

Раніше цьому святові надавалося велике значення, тому із Самайном було пов'язано велике число звичаїв і обрядів. У цей день влаштовувались різноманітні ворожіння. Наприклад, молоді люди попарно кидали у вогонь листя плюща, загострений - за чоловіка, а круглий - за жінку. Якщо на гарячому повітрі листя прямували один до одного - бути весіллю, а якщо розліталися - бути сварці.

У Німеччині Хелловін не є основним святом, проте, готуватися до нього починають ще з вересня. До теперішнього часу він придбав статус костюмованого свята. По всій країні діти переодягаються в костюми відьом, вампірів або інших страшних героїв. У Німеччині діти не ходять по сусідах і не просять солодощі, як це робиться в багатьох країнах. Для них влаштовуються свята з переодяганням в школах і дитячих садах.

У Британії на Хелловін запалюють багаття (язичницький звичай), хоча вогонь не має ніякого відношення до молитов про померлих. В язичницькі часи вогнем відганяли злих духів та відьом, і до наших днів багаття і палаючі свічки - невід'ємна частина Хелловіна.

У Франції Хелловін є доброю традицією. Вулиці всіх міст Франції перетворюються в справжню казку. На відміну від Британії, гарбуз як атрибут Хелловіна у Франції прижився. На вулицях перехожих всюди дивляться порожніми очницями гарбузи. У ресторанах і кафе бурхливі святкування не замовкають до самого ранку. У всіх булочних і кондитерських Франції в цей день можна придбати «пиріг всіх святих», прикрашений зображеннями святих.

пироги з гарбуза

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!