Історія Тетяниного дня та дня студента
« Назад «На далекій стороні, на чужій планеті, належить вчитися в університеті...» Пісенька вагантів, нарівні з латинським «Гаудеамусом», давно стала справжнім гімном студентства, і особливо часто вона звучить 25 січня, коли відзначається не тільки день вшанування Тетяни Римської, але і День студента. В цьому святі вільно змішалося церковне і світське. Ранок може починатися з молитви, але практично у кожного поважаючого себе «студіуса» закінчується цей день хмільними піснями. Ось про походження цього свята, про його традиції і прикмети ми сьогодні і розповімо. Історія Тетяниного дня та дня студентаДивно, але до середини XVIII століття, можна сказати, не було вищих навчальних закладів, тоді як університети освіченої Європи вже давно випускали в світ математиків і лікарів, філософів і літераторів, адвокатів і істориків. Втім, і нашій країні неймовірно пощастило - народився на землі руській великий учений - Михайло Ломоносов. Саме він, прийшовши з обозом до Москви за знаннями і досягнувши неймовірних висот, став ініціатором створення університету, в якому могли б навчатися юні дарування різних станів. Справедливості заради треба зауважити, що фактично Московський Університет не був першим у Росії. Пальма першості належить Санкт-Петербурзької Академії Наук, яка відкрилася на 31 рік раніше, ніж був підписаний указ про створення МДУ. І саме там деякий час викладав сам Ломоносов. Проте заняття в Академії велися нерегулярно, тому не могло бути й мови про повноцінну вищу освіту. І саме тому Михайло Ломоносов задумав новий навчальний заклад, яке б давало повну академічну освіту. Вчений поділився своїми проектами зі своїм покровителем - Іваном графом Шуваловим, відомим меценатом, а за сумісництвом - фаворитом (читайте - коханцем, а за деякими джерелами і таємним чоловіком) імператриці Єлизавети Петрівни. Ломоносов прекрасно усвідомлював, яке вплив має «Іванко» на свою високопоставлену кохану, тому і зробив ставку на те, що Єлизавета прислухається до прохання свого фаворита. І Єлизавета прислухалася. Більше того, щоб зробити приємне Шувалову, вона підписала указ про створення університету в день іменин матері графа - 12 січня (за старим стилем) 1755 року, «призначивши» таким чином Тетяну Римську, небесну заступницю Тетяни Шувалової, ще й покровителькою майбутнього МДУ. А пізніше, вже в 1791 році, була відкрита церква при університеті, яка отримала назву «церква Тетяни Мучениці». Власне, з дня підписання указу свята Тетяна й стала попечителькою не тільки всіх Тетян, але і студентів. Як правило, народження нового навчального закладу відзначається в день його відкриття. Але, за велінням Миколи I, МДУ не зазначає дату урочистого «розрізання червоної стрічки», а день, коли Єлизавета поставила свій царствений підпис на Указі про створення Московського університету.
Треба сказати, що патріархальна Москвабула обрана для місця заснування університету не випадково. Саме Михайло Ломоносов наполіг на такому місці, навівши кілька достатньо вагомих аргументів. По-перше, молоді люди, що знаходяться далеко від столичного життя і світських розваг, начебто повинні були більше часу приділяти власне навчанню, а не балам. По-друге, життя в Москві тоді було не таке дороге, як у Санкт-Петербурзі, тому знайти собі житло і прогодуватися могли не тільки дворяни, а й представники інших станів. А традицію голосно і весело святкувати день підписання Указу заклала сама імператриця Єлизавета Петрівна. Вона обожнювала веселощі, феєрверки, гуляння на свіжому повітрі, тому не могла обійти стороною настільки значне свято - заснування МДУ. Так і повелося, що 12 січня, а в наш час, за новим стилем, 25 січня, відзначається подвійне свято - Тетянин день і День студента. Студенти - це особлива братія, можна сказати, каста, приналежність до якої і в наші дні вважається почесною. Хто не був студентом, той багато втратив. І справа тут навіть не стільки в освіті (адже недарма кажуть: «якщо вам дали вищу освіту, то не факт, що ви його отримали»), скільки в золотому часі безтурботного студентства, перериваються два рази в рік «прикрими неприємностями» під назвою «сесія». «Студіуси» - народ забобонний і винахідливий, у них багато своїх традицій і прикмет, і, природно, вони воліють проводити Тетянин день з користю для справи, дотримуючись того, що можна дотриматися. А як інакше? Адже правильно відзначений День студента практично гарантує отримання «відмінно» на іспитах і отримання довгоочікуваного диплому. Традиції та прикмети дня студента У минулі часи святкування Тетяниного дня неодмінно починалося з молебню в церкві Мучениці Тетяни, після чого слідувала урочиста частина з пишними промовами, з присутністю представників царського прізвища та інших високопоставлених осіб та з роздачею «цінних призів та подарунків». А потім студенти великими компаніями виходили на вулиці, щоб учинити там «веселощі і заворушення». Примітно, що городові (поліцейські) не мали право заарештовувати буйну молодь. Вони лише поблажливо спостерігали за розгулом студентів, іноді підходячи до них, цікавлячись: «Все в порядку, пане студент, не потребуєте ви допомоги?». З тих самих пір головною традицією стало обов'язкові хмільні веселощі. Ще одна традиція - збиратися разом з викладачами та випускниками своєї Альма-матер. Вважається, що «справжній професор» не може відмовити студенту в реченні «перекинути чарочку». Втім, у наші дні студенти все ж воліють обходитися без «братання» з професорським складом. Але іноді трапляються приємні винятки.
Так як зима - традиційний час сесій, то студенти навчилися вправно поєднувати колотнечу Тетяниного дня з виконанням деяких ритуалів, спрямованих на успішну здачу іспитів. Вони скрупульозно дотримуються всіх відомих їм студентських прикмет і винаходять все нові і нові «шаманські обряди». Благо, з появою колосальної кількості пам'яток це стає приємним та захоплюючим заняттям, не позбавленим, проте, «сакрального» сенсу. З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |