Роздрукувати сторінку

Українська демонологія, як навчальна дисципліна

« Назад

Демонологія - це наука, яка вивчає демонів. Ключовими напрямами є вивчення демонів, опис їх поведінки, обряди за викликом і боротьбі з ними. Для вивчення та практики потрібна сильна воля і цілеспрямованість.

Курс «Українська демонологія» присвячений походженню оповідних форм фольклору на прикладі архаїчних міфологічних текстів, класичних і посткласичних товариств.

міфологія

Словесне мистецтво сходить до міфу (як наративної форми), а міф невіддільний від обряду, тому історія літератури повинна починатися з чіткого розуміння того, що комплекс «міф-ритуал» є початковою базою духовної культури.

Предметом курсу «Українська демонологія» є міфологічні тексти країн Євро-Афро-Азіатського регіону, літературні пам'ятки Сходу і античності, германського та романського світу, романи Нового часу і сучасна література, в якій простежуються наративні і розумові структури, характерні для міфотворчості.

Мета курсу – розвинути вміння читати і розуміти фольклорні тексти, що спираються на демонологію того чи іншого народу, познайомити студента з історією світової літератури в зовсім особливому аспекті, що дозволяє поглянути на неї не просто як на послідовність змінюючих один одного «літературних епох», «шкіл» і «напрямків», а як на «традицію». Саме її універсальні механізми з неминучою необхідністю проявляють себе на протязі історії – від первісної давнини до самої актуальної сучасності. Основу для такого розгляду дає міфотворчість (міфологізування), яке служить джерелом несвідомо-поетичного початку, що проявляє себе і в передісторії літератури - у фольклорній поетичній творчості, і в письмовій словесності Стародавнього світу, античності, Середньовіччі, Відродженні, Нового і новітнього часу, аж до свідомого звернення до міфології деяких письменників ХХ століття (Джойс, Кафка, Т. Манн, Маркес і т. д. і т. д.). Іншими словами, на протязі всього свого розвитку література прямо або побічно використовувала традиційні міфи в художніх цілях. Новизна курсу визначається багатофункціональним підходом до аналізу джерел, умінням поглянути на звичні тексти новим поглядом.

Українська-демонологія

«Українська демонологія» є логічним продовженням знайомства студентів з прийомами аналізу фольклорного тексту. Зміст курсу пов'язаний з дисциплінами «Загальна фольклористика», «Соціальна і культурна антропологія», «Етнолінгвістика і семіотика народної культури».

Компетенції, придбані студентами:

I. Компетенції, придбані за час освоєння курсу:

1. Вміти аналізувати і розуміти міфологічні тексти.

2. Знати основні теорії дослідження міфу.

3. Вміти порівнювати тексти різних жанрових полів і знаходити загальні сюжетні та наративні закономірності в них.

4. Користуватися картографуванням матеріалу і мати системні знання за міфом (таблиця, карта).

II. Компетенції, у формуванні яких бере участь курс:

- Знати джерела з класичної і некласичної міфології.

- Найчастіше магістрант не може адекватно аналізувати фольклорний текст, не володіючи базовими знаннями з міфології, не знаючи особливості фольклорного мислення. Враховуючи особливості роботи з фольклорними та літературними текстами, магістрантам необхідно вміти орієнтуватися в великою довідковою літературою, де систематизовано традиційні сюжети і мотиви, так і літературні сюжетні схеми.

- Вміти аналізувати текстовий матеріал різними способами.

- Методи і прийоми, засвоювані магістрантами і студентами в рамках даного курсу (насамперед, структурно-семіотичні) дозволять відносно легко підходити до аналізу більшості фольклорних та етнографічних даних.

фольклор

Свої роботи дослідженню дисципліни присвятили такі вчені: Ітс Р.Ф., Байбурін А.К., Богатирьов П.Г, Якобсон Р.О. та ін.

Отже, якщо Вам не вистачає часу, і необхідно купити дипломну роботу чи статтю з курсу «Українська демонологія» пишіть у компанію ІЦ «KURSOVIKS». Ми радо Вам надамо допомогу в цьому.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!