Роздрукувати сторінку

Міф в історії культури і філософії, як навчальна дисципліна

« Назад

У світі духовних цінностей навряд чи можна, знайти більш таємничий феномен ніж міф. Мислителі протягом багатьох століть думали над загадками міфу, проте, збереглося ще не мало нерозгаданих таємниць, непізнаних проявів у цьому феномені культури.

Сьогодні міфологія, не втрачаючи свою актуальність, привертає до себе увагу вчених-дослідників, хвилює розуми мислителів, викликає жваві дискусії і суперечки серед філософів, істориків, лінгвістів, етнологів, психологів та ін. Причин тому багато. Але найголовніша - міфологія дає багатий грунт для осмислення і визначення природи людської культури, виявлення особливостей людського духу в далекому минулому.

міф

Курс Міф в історії культури і філософії – вивчає філософську рефлексію міфу через призму генези і розвитку культури, розкриває глибинні пласти сутності міфології як феномена культури, в надрах якого формувався ряд форм суспільної свідомості: філософія, релігія, моральність, мистецтво і т. д. Названі форми суспільної свідомості сягають своїм корінням в глибоке минуле, в епоху панування міфології і були генетично пов'язані з міфічним способом мислення.

Основна мета курсу Міф в історії культури і філософії полягає в розкритті природи міфічної свідомості і визначенні місця і ролі міфу у розвитку людської культури.

Для досягнення вищезгаданої мети ставиться ряд конкретних завдань:

- простеження становлення і розвиток міфу і міфічної свідомості безпосередньо в процесі антропосоціогенезу, тобто становлення первісного суспільства і культури;

- охарактеризувати міф в його історичному розвитку, при цьому визначаючи конкретні етапи розвитку міфу в залежності від конкретних періодів розвитку первісного суспільства;

- визначити особливості міфічної свідомості як специфічну, синкретичну форму суспільної свідомості;

- проаналізувати специфічні особливості тотемізму, культу природи і політеїзму як трьох історичних етапів розвитку міфу;

- виявлення місця і ролі тотемно-магічного ритуалу в формуванні свідомості первісної людини, в розвитку її естетичного свідомості;

- визначити місце міфу у розвитку духовного світу первісної людини: в становленні і формуванні світогляду та його етичних і естетичних поглядів.

Міф-в-історії-культури-і-філософії

Ще в епоху античності і середньовіччя мислителі приділяли особливу увагу вивченню природи міфу. Однак аж до Нового Часу не було зроблено будь-яких серйозних спроб визначення сутності міфу. Починаючи з Нового Часу, коли формувалися нові погляди і на їх основі концепції щодо історії, філософії та культури, вивчення міфу переносилося на нову площину наукової рефлексії. Істотний крок в осмисленні природи міфу зробили німецькі романтики, особливо Ф. Шеллинг.

Німецькі мислителі, доводячи наукову необґрунтованість та безпідставність У наступних століттях міфологія знаходилася в центрі європейської наукової думки. З'явилася величезне кількість теоретичних досліджень, що розглядають міф як особливе породження культури з різних концептуальних позицій і точок зору.

У XIX ст. широкого поширення набула лінгвістична теорія міфу, представниками якої були М. Мюллер, О. Потебня і А. Кун. Найпродуктивніші концепції і теорії про міфі були розроблені представниками еволюціоністської школи - Л. Леві-Брюль, Дж. Фрезер і К. Леві-Строс.

У XX ст. міфологія все більше привертала увагу культурологів, антропологів, соціологів і філософів. Серед фундаментальних досліджень, проведених в області міфології, за ступенем своєї теоретичної розробленості особливо відрізняються праці А.Ф. Лосева, Я.Е. Голосовкера, В.В. Іванова, М.А. Ліфшіца, М.Н. Стебліна-Каменського, О.М. Фрейденберга, Ф.Х. Кессіді, Л.Я. Штернберга, Е.М. Мелетінского, Д.Е. Хайтуна і ін.

міфологія

Таким чином, вивчення курсу Міф в історії культури і філософії є важливим з огляду на те, що хоча міфологія, як історичний тип світогляду зжила себе, проте, світогляд сучасної людини, її суспільна свідомість аж ніяк не вільні від міфічних елементів і особливостей. Бо міфологія функціонує як на рівні теоретичної, так і буденної свідомості. Міфи містять у собі весь духовний колорит і аромат своєї епохи, коли людина робила перші кроки до самопізнання і пізнання світу.

Якщо вам не вистачає часу виконати письмове завдання з курсу Міф в історії культури і філософії, звертайтеся до інформаційного центру Курсовікс, ми з радістю вам допоможемо замовити курсову чи реферат по дисципліні Міф в історії культури і філософії.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!