Роздрукувати сторінку

Література і релігія: діалог між Заходом і Сходом, як навчальна дисципліна

« Назад

Свідченням того, що світ взаємозалежний, стала в тій або іншій мірі вся історія людства.

Діалог означає зустріч представників різних культур світу, в рамках якої відбувається спільний пошук рішення, що становить взаємний інтерес до актуальних проблем. Як зустріч, діалог стає подією на пограниччі культур, цивілізацій, соціальних явищ і груп.

курс-Література-і-релігія-діалог-між-Заходом-і-Сходом

Важливими складовими культури є література і релігія, які тією чи іншою мірою відображають внутрішній світ, погляди, переконання, цінності та установки представників різних культур. Культури Заходу та Сходу завжди відрізнялася між собою, але водночас існував і їх діалог.

Курс Література і релігія: діалог між Заходом і Сходом – вивчає проблеми діалогу західної та східної літератури і релігії, простежує взаємодію культур Заходу і Сходу.

Об'єктом дисципліни є: діалог традиційної культури Сходу і культури Західної Європи на прикладі літератури і релігії.

Предметом дослідження є: філософський аналіз причин виникнення діалогу культур Європи і Сходу, аналіз характеру цього діалогу і його зв'язку внутрішніми процесами розвитку цих культур.

Мета курсу Література і релігія: діалог між Заходом і Сходом – ознайомлення студентів з науково-теоретичним обґрунтуванням філософської проблеми діалогу культур Захід – Схід, а також аналіз різних аспектів діалогу культур в контексті літератури і релігії.

Завдання курсу Література і релігія: діалог між Заходом і Сходом:

- провести змістовний аналіз поняття «діалог» і «діалог культур» як базових понять сучасних концепцій філософії культури;

- провести теоретико-методологічне дослідження діалогу, його сутнісних характеристик, інваріантних структур, закономірностей і умов діалогічного процесу;

- визначити мету і сенс діалогу;

- обґрунтувати значимість духовних підстав буття в житті культури;

- застосувати сучасні концепції багатолінійного соціокультурного розвитку до аналізу діалогу Сходу і Заходу в тимчасовому розгортанні;

- виявити базові характеристики східної літератури і релігії;

- виявити визначальні ідейні установки, «ейдоси» Заходу і Сходу, які виражаються у всіх сферах соціокультурного досвіду;

- розглянути вплив «ейдосів» Заходу і Сходу на характер їх взаємодії в літературному та релігійному аспектах;

- дослідити можливості і витоки проблематичності літературно-релігійного діалогу Захід-Схід.

Сутнісне розуміння феномену діалогу є умовою адекватної оцінки тенденцій сучасних взаємин Сходу і Заходу. Діалог як реальність покликаний об'єднувати людей в їх благо-творчої діяльності. Діалог між культурами є проблемою, якщо їх ідейні підстави і ціннісний зміст суперечать один одному, і ще більш ускладнений (майже неможливий) при їх радикальній розбіжності.

Питання про співвідношення Заходу і Сходу можна і треба, особливо сьогодні, розглядати не тільки з урахуванням всього різноманіття емпіричних взаємодій даних культурних регіонів, але, перш за все, оцінюючи духовний сенс і перспективи цього протистояння-взаємодії.

Література-і-релігія-діалог-між-Заходом-і-Сходом

Захід і Схід у курсі розглядаються не тільки як стійкі системи цінностей, а й як різні тенденції розвитку духовного досвіду людства.

Таким чином, курс Література і релігія: діалог між Заходом і Сходом є філософською дисципліною і направлений на визначення характеру відносин Заходу і Сходу у сферах літератури і релігії, виявлення можливості діалогу як способу їх оптимальної реалізації.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!