Роздрукувати сторінку

Квір-теорія як академічна освітня дисципліна, як начальна дисципліна

« Назад

Предмет Квір-теорія як академічна освітня дисципліна вивчає гендерні дослідження, питання статі, сексуальності і тілесності.

Квір-теорія - це міждисциплінарний академічний проект, що склався в кінці 1980-х - початку 1990-х років як радикальна теоретична альтернатива більш конвенціональним концепціям гендеру та сексуальності, які лежали в основі мейнстримних, феміністських і ЛГБТ-рухів. Термін queer (в перекладі з англійської «дивний», «ненормальний») - результат політичної реапропріаціі пейоративів: будучи спочатку образливим сленговим позначенням гомосексуалів, слово поступово стало звичним серед гей-активістів і гендерних теоретиків зі зворотною оціночною конотацією.

квір-дослідження

Дивина, невідповідність стандартам і гендерний нонконформізм пропонувалося рахувати не пороком, а творчим процесом пошуку нестандартних виразів власної сексуальної індивідуальності.

Результатом цієї політичної, а потім і академічної роботи по деконструкції нормативного та есенціалістського розуміння ідентичності і став корпус робіт і концепцій, відомий як квір-теорія.

Метою курсу “Квір-теорія як академічна освітня дисципліна” є:

- ознайомлення студентів з квір-теорією як один з напрямів філософської антропології і культурної теорії;

- затвердити в просторі культурно-філософського аналізу концепти «квір», «сексуальність», «сексуальна ідентичність», «гомосексуальна ідентичність», ґендерні й постґендерні дослідження, «гендерні меншини», «інакший», «інакшість», «дізабілиті-ідентичність», «контр-культура» тощо;

- дати студентам основи квір-теорії як філософської дисципліни з певним методологічним і концептуальним апаратом, поглибити та розширити знання студентів з культурної критики кінця ХХ століття, сформувати у студентів уявлення про основні підходи та напрямки аналізу культури з позицій квір-суб’єкта.

квір-теорія

Завдання предмету Квір-теорія як академічна освітня дисципліна:

- з’ясувати основні принципи та суть квір-теорії;

- розглянути основні її категорії;

- визначити її основні аспекти та положення;

- ознайомитися з історію її виникнення;

- зрозуміти пояснення відносин між біологічною статтю, гендером і сексуальністю згідно квір-теорії;

- розглянути розуміння ідентичності як процесу і дискурсивного ефекту;

- ознайомитися з засновниками та теоретиками квір-теорії, найвизначнішими представниками квір-досліджень;

- визначити місце квір-теорії в сучасній філософсько-гендерній думці.

Квір-теорія як академічна освітня дисципліна розвивається на стику гендерних досліджень, феміністської теорії та методології постмодернізму з переважанням радикальних соціально-конструктивістських позицій. Термін «квір» (queer) в англійській мові може застосовуватися як іменник, прикметник і дієслово, але в будь-якому випадку він визначається тільки в протиставленні з поняттям «нормальний» або «нормативність».

Квір-теорія не має єдиної, систематичної, концептуальної або методологічної основи, а, навпаки, являє собою колекцію інтелектуальних підходів до розгляду проблеми відносин між статтю, гендером і сексуальним бажанням.

Квір-дослідження проходять як дослідження різноманіття, вони зосереджуються на дослідженні широкого спектру ідентичностей, які не вписуються в традиційну гендерну дихотомію, а квір-теорія розмиває це до нескінченності, вважаючи за краще говорити про практики і підриваючи саме поняття «ідентичність».

Бути «квір» означає заперечувати як нормативну гетеросексуальність, так і гомосексуальність. В результаті в квір-теорії під сумнів ставиться продуктивність конструкції будь-якої стабільної ідентичності, а також реконфігуруються засновані на ній типи солідарності.

Найвідоміша квір-теоретики: Мішель Фуко, Джудіт Батлер, Ів Кософскі Седжвік, Елізабет Гросс і Девід Гальперін. Фуко вважається одним з найвидатніших теоретиків квір-канону.

Квір-теорія-як-академічна-освітня-дисципліна

Таким чином, курс Квір-теорія як академічна освітня дисципліна висвітлює сучасну проблематику культурознавства і гендерної теорії як одного із напрямків культурної критики, знайомить студентів з найбільш важливими етапами еволюції культурної свідомості, ліберальної культури, розвитку квір-спільнот і відношення до гендерних і культурних меншин в суспільстві.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!