Критерії громадського прогресу, як навчальна дисципліна
« Назад Прогрес (від лат. Рrogressus - рух вперед) - це такий напрямок розвитку, що характеризується переходом від нижчого до вищого, від менш досконалого до більш досконалого. Громадський прогрес означає, в найзагальнішому визначенні, рух суспільства вперед, від менш досконалих до більш досконалих способів і форм життєдіяльності.
Курс Критерії громадського прогресу – це філософська дисципліна, яка вивчає ознаки, якості та характеристики громадського прогресу. Метою курсу Критерії громадського прогресу є розгляд та аналіз критеріїв прогресу суспільства та виявлення на їх основі концептуальних, ідеологічних і практичних протиріч соціуму.
Завдання дисципліни Критерії громадського прогресу: - ознайомитися із суттю понять «прогрес», «регрес», «громадський прогрес», «критерії громадського прогресу»; - виділити особливості прогресу; - проаналізувати історичний розвиток і еволюцію поглядів на поняття громадського прогресу та визначення його критеріїв; - розглянути підходи до проблеми критеріїв суспільного прогресу у філософії; - ознайомитися із загальними критеріями, які стосуються характеристики історичного прогресу всього людства і приватними, які характеризують історію країни, народу, класу; - висвітлити традиційні и гуманістичні критерії громадського прогресу; - виділити та охарактеризувати основні критерії громадського прогресу: 1) якість і кількість вироблених матеріальних і духовних благ, і відповідність їх потребам та інтересам людей; 2) рівень розвитку продуктивних сил і співвідношення їх з виробничими відносинами (ступінь конфліктності); 3) характер і зміст науково-технічного прогресу; 4) наявність або відсутність негативних наслідків (глобальних, локальних); 5) якість функціонування політико-правової системи, ступінь суперечливості з суспільством і соціальним статусом особистості (рівень забезпеченості прав і свобод); 6) стан демократії, гуманізму, визначення людини основною і кінцевою метою всього розвитку; 7) розвиненість духовної сфери суспільства; 8) рівень соціального захисту громадян, гарантій отримання освіти, гідної роботи і т. п.; 9) середня тривалість життя тощо; У результаті вивчення дисципліни Критерії громадського прогресу студент повинен знати: – головні проблеми визначення критерій громадського прогресу; – основні ідеї критерій світової та вітчизняної філософської думки, історію їх становлення; – основні закони, категорії, поняття і принципи громадського прогресу; – функції критерій громадського прогресу у соціальному, науковому та практичному пізнанні. Необхідно також уміти: – самостійно аналізувати факти, явища та процеси в сфері громадського прогресу у їх діалектичному взаємозв’язку та з урахуванням змін, що відбуваються у світі й країні. Таким чином, курс Критерії громадського прогресу знайомить студентів особливостями та ознаками розвитку суспільства, критеріями його якісних змін і показників. З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |