Діалектологія, як навчальна дисципліна
« Назад Діалектика (від «діалект» і грец. Λόγος - слово, вчення) – це розділ мовознавства, що вивчає місцеві, територіальні різновиди мови, діалекти. Пропонований курс має на меті розширити загальнолінгвістичну підготовку студентів-філологів, сформувати у них уявлення про систему діалектних відмінностей сучасних говірок в зіставленні з сучасною літературною мовою, про специфіку діалектної норми, про діалекти української мови. У виховні цілі і завдання курсу входить формування дбайливого ставлення до діалектів української мови, виховання гармонійно розвиненої мовної особистості. Завдання Діалектики: - дати студентам уявлення про діалектологію як розділі науки про мову; - ознайомити з основними українськими територіальними діалектами; - показати особливості говірок української мови на різних мовних рівнях (фонетичному, морфологічному, синтаксичному та лексичному); - розвиток навичок аналізу діалектного тексту, а також уміння користуватися різними типами діалектних словників.
В результаті освоєння дисципліни студент повинен: -- Знати: - основні відомості про систему діалектних відмінностей сучасних українських говірок в зіставленні з сучасною літературною мовою; - специфіку діалектної норми; - діалектне членування мови; - основні відмінності українських регіональних говірок в області фонетики, морфології, синтаксису української мови. -- вміти: - аналізувати діалектний текст за запропонованим планом; - користуватися різними типами діалектних словників української мови; - будувати логічно вірно усну та письмову мову; - використовувати основні методи, способи і засоби отримання, зберігання, переробки інформації, нести відповідальність за результати своєї професійної діяльності, готувати і редагувати тексти професійно і соціально значимого змісту. -- володіти: - лінгвістичною термінологією; - культурою мислення; - здатністю до спілкування, аналізу, сприйняття інформації, постановці мети і вибору шляхів її досягнення; - основами мовної професійної культури; - базовими навичками збору і аналізу мовних і літературних фактів з використанням традиційних методів і сучасних інформаційних технологій.
Таким чином, дисципліна Діалектологія націлена на формування власне лінгвістичної і лінгвокультурної компетенцій філолога, майбутнього вчителя української мови та літератури, готовності продуктивно вирішувати професійні завдання в аспектах філологічного аналізу тексту та лінгвістичного аналізу тексту в школі (відрізняти діалектні форми мовлення від літературних, пояснювати різні факти сучасних українських говірок з точки зору історії мови та сучасних мовних процесів; володіти основними методами і прийомами інтерпретації мовних фактів з урахуванням знань, отриманих при вивченні сучасної української літературної мови та історії української мови). З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |