Архівознавство, як навчальна дисципліна
« Назад У Стародавній Греції словом «архів» називали будівлі важливих урядових установ, де зберігалися і ухвалювалися важливі державні акти. Сьогодні архів – це будівля, в якій зберігаються, комплектуються документи, ведеться їх облік.
Архіви є сховищем інформації про минуле. Документи, які вони зберігають це безцінний скарб минулого, сьогодення та майбутнього. Адже вони зберігають відповіді на багато поставлених питань і на ті, які ще навіть не задані науковцями. Архівознавство – це комплексна навчальна дисципліна, яка вивчає теоретичні, правові, методологічні питання архівної справи. Як наукова дисципліна архівознавство виникло відносно нещодавно. Воно виникло на межі історичної науки і державно-правової практики, частиною якої була архівна справа. Об’єкт навчальної дисципліни – архіви. Предмет – зміст, особливості архівної справи, основні принципи роботи архівів. Головна мета навчального курсу – вивчення та співставлення науково-методичних і технологічних основ зберігання, обліку, комплектування, використання архівних документів. Завдання навчального курсу: - освоєння наукових основ архівознавства; - ознайомити студентів з історією розвитку архівної справи в Україні; - ознайомити студентів з теоретичними правовими засадами роботи архівів; - вивчення організації зберігання, комплектування, обліку і використання архівних документів; - ознайомити студентів з методологічними основами роботи архівів; - вивчення архівного маркетингу; - дати уявлення про сучасні архівні технології.
В результаті вивчення дисципліни студент повинен знати: - історичні особливості, процес створення, оформлення, еволюції і сучасний стан зберігання архівних документів; - особливе та загальне призначення архівів; - правові та організаційні основи, принципи діяльності архівів, їх типологію; - порядок і технологію здійснення взаємозв'язку і наступності в роботі з документами. Вміти: - самостійно працювати з різними видами джерел інформації; - критично аналізувати, розуміти і викладати історичну інформацію, а також мати навички інформаційних технологій в пошуку літератури і джерел, використанні правових баз даних, складанні архівних та бібліографічних оглядів. Володіти: - навичками інформаційно-аналітичної діяльності та здатністю їх застосувати в професійній сфері; - основними проблемами в області архівознавства; - Тенденціями розвитку інформаційно-документаційного забезпечення архівів. Архівознавство як навчальна дисципліна займає важливе місце серед інших гуманітарних дисциплін, його значення і роль постійно зростає. Знання теорії та практики, історії архівної справи, її організації сьогодні, навички роботи з архівними довідниками та іншими частинами науково-довідкового апарату архівів, а також з самими документами, вміння критично використовувати інформацію становить важливу частина професійної підготовки історика. Коло наук з якими пов’язане архівознавство досить широке. Це історія, допоміжні історичні дисципліни, джерелознавство, діловодство, інформатика, археографія та ін. Отже, Архівознавство є однією з базових навчальних дисциплін. І розрахована на досить широку аудиторію. Адже архіви і документи, які у них зберігаються є найважливішою і невід’ємною частиною, культурної спадщини та пам’яті людства. З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |