Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ 3. Права студентів за кордоном \ 34. Франція – вступ до університету без іспиту

Франція – вступ до університету без іспиту

« Назад

Кілька років тому наших студентів у французьких університетах можна було буквально по пальцях перечислити. Але за останні два-три роки ситуація різко помінялась.

французькі-студенти

Якщо брати до уваги сухі цифри статистики, то вступ у французькі університети має вигляд вельми привабливий. Близько двох млн. студентів здобувають освіту у ВНЗ Франції. Кожні двоє з трьох студентів навчаються в університетах. 16,6% від загального їх числа – на дворічних інженерних курсах, що завершуються отриманням BTS (присвоювання звання основний de technicien superieur) або DUT (diplome universitaire de technologie), 7,5% навчаються у вищих школах (grande ecole), з них 4,3% – в інженерних школах і 3,2% – у школах бізнесу і управління.

У 2001-2002 навчальному році у французьких університетах освіту здобувало більше ніж 190.000 закордонних студентів, що нараховує 11,4% від усієї чисельності студентів. За кількістю іноземних студентів Франція зайняла друге місце, пропустивши вперед Великобританію і залишивши на третьому місці Німеччину, яка традиційно славиться своєю гостинністю. Порівняно з 2000 роком збільшення чисельності іноземних студентів у Франції склало 12,6%. З 1998 року на перше місце по популярності серед досліджуваних спеціальностей у французьких університетах вийшла економіка, витіснила з першого місця медицину (слідом за економікою йдуть право, література та гуманітарні предмети, точні науки і спорт).

Більшість іноземних студентів прибула до Франції з Азії, Африки і Америки. Студентів з Європи менше, але і їх кількість невпинно зростає. За даними за 2002 рік, шість з десяти американців, а також багато європейців та представників азіатських країн опановують у Франції літературу та гуманітарні дисципліни. З французьких міст, обраних іноземцями в якості місця навчання, провідне місце займає Париж – 38%, потім йдуть Монпельє, Ліон, Марсель, Страсбург і Тулуза. Як нам здається, головні причини, по яким консервативна Франція різко змінила відношення до іноземних студентів, – це погіршена демографічна ситуація в країні і намагання не відстати в кадровій проблемі від сусідів по ЄС, насамперед Німеччини.

вступ-до-університетів-Франції-без-іспиту

Якщо з боку Франції зацікавленість до студентів-іноземців зрозумілий, то зворотний інтерес зрозумілий тим паче: головне, що залучає закордонну молодь у французькі університети – це безоплатність французької вищої освіти, що поширюється і на права студентів за кордоном.

Звичайно, цю безоплатність не слід розуміти в абсолютному сенсі. Хотілося би на цьому наголосити, тому що в процесі консультування по одержанню вищої освіти у Франції іноді доводиться давати відповіді і на такі анекдотичні питання, як «а хто буде оплачувати квиток до місця навчання – самі французи?».

Дійсно, за саму освіту в державних ВНЗ Франції платити не потрібно. Однак невелику плату, яка перебуває у межах від 130 до 700 євро за семестр залежно від університету та вибраної кваліфікації, потрібно вносити за користування бібліотекою, лабораторіями, інфраструктурою студентського містечка і т. д. Проживання в гуртожитку нараховуватиме 140-400 євро на місяць, харчування – 130-200. Тобто освіта "у французькій стороні" може бути дешевше, ніж в іншому українському приватному вузі. Другим головним чинником є те, що іноземців в університети зараховують без екзаменів, в цьому і полягає право закордонних студентів. І випускники українських шкіл винятком не є.

На відміну від Німеччини, у Франції для поступлення в університет не потрібно року навчання в українському вузі. Стати студентом французького університету можна відразу ж після шкільної лави. Головною вимогою, крім атестата про повну середню освіту, є знання французької мови, підтверджених іспитів DELF/DALF. Відразу зауважимо, що ці екзамени легкими ніяк не назвеш і підготовлюватись до них необхідно завчасно. А від ваших оцінок в шкільному атестаті буде залежати, наскільки ваша кандидатура підійде тому чи іншому французькому ВНЗ або його факультету. Третя вкрай важлива характеристика французької вищої освіти – часткова компенсація урядом студентських затрат на житло.

Ця компенсація перебуває в межах від 20% до 40%. Сума, погодьтеся, пристойна. Є і можливість підробітку: французьке законодавство надає змогу закордонним студентам працювати під час їхнього навчання, але при цьому загальна чисельність робочих годин не повинна бути більшою 884, тобто 19,5 годин на тиждень або 84,5 в місяць. Тимчасовий дозвіл на працевлаштування видають в префектурі за місцем навчання. Мінімальна заробітня плата – 6,72 євро в годину. Сама структура вищої освіти у Франції помітно відрізняється від звичної нам української.

Що таке «бак» у французьких університетах?

Бак (le bac — скорочення від французького baccalaureat) – назва іспиту, який здають французькі школярі в останньому класі навчання в ліцеї. На підставі результатів даного іспиту студенти поступають до університетів.

Українські та російські школярі можуть поступати на перший курс французьких університетів без здачі іспиту бак. Документи подаються через сайт КампюсФранс з 1-го грудня по 31 січня кожного року. Підкреслимо, що безпосередньо подача документів у французький університет неможлива.

французькі-університети

Прийом іноземних студентів у французькі державні університети здійснюється на підставі досьє кандидата, який заповнюється на сайті КампюсФранс.

Як таких екзаменів немає, тобто вступ до університетів Франції без іспиту. Але крім досьє кандидата, вас можуть попросити пройти співбесіду з приймальною комісією. Зазвичай це потрібно при вступі до магістратури.

Слід пам'ятати, що крім університетів, у Франції існують інші типи вищих навчальних закладів: Гранд Еколь (Вищі Школи) або спеціалізовані школи. У них зарахування відбувається за результатами вступних іспитів. Багато абітурієнтів, які хочуть вступити в Гранд Еколь, записуються на дворічні курси підготовки до вступу.

Освіта у французькому університеті розбито на "цикли", кожен з яких закінчується отриманням національного диплома. Диплом, однак, не гарантує студенту продовження навчання на наступному циклі: все залежить від конкретних академічних показників.

Для вступу в університети Франції достатньо мати документ про закінчену середню освіту (атестат зрілості) і довідку про зарахування до ВНЗ у себе на батьківщині. Якщо Ви хочете вступити на 2-й або 3-й цикл навчання в університет, то необхідно надати документ про базову або повну вищу освіту. У цьому випадку рішення, на якій цикл Ви поступите, приймається в індивідуальному порядку.

Отримати заявку на вступ до французького університету потрібно не пізніше грудня в консульстві або у Французькому культурному центрі. До 15 січня слід повернути заповнену анкету у Французький культурний центр, приклавши до неї всі необхідні документи. В кінці лютого Вам призначать тест з французької мови, відповідь з університету ви отримаєте в квітні-травні.

Отже, успіх – це результат точно вивірених кроків. Вступити у вищі навчальні заклади Франції реально також, як і вступити в кращі українські вузи. Воля бути першим і бажання перемогти – такий імператив всіх національних кар'єристів. І студенти французьких університетів винятком не є.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!