Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ 3. Права студентів за кордоном \ 2. Програма обміну студентами між університетами країн. "Erasmus Mundus"

Програма обміну студентами між університетами країн. "Erasmus Mundus"

« Назад

У багатьох людей отримання освіти за кордоном асоціюється з дуже високою вартістю навчання.

програма-обміну-студентами-Erasmus-Mundus

Що треба знати про програму Erasmus Mundus?

Для початку визначимося з основними термінами.

Грант – це безоплатне фінансування урядовим установою, корпорацією або фондом недержавного підприємства, освітні установи, бізнесу, або окремої людини.

Програма студентського обміну Erasmus Mundus програма Європейського союзу, спрямована на поліпшення якості вищої освіти шляхом виплати грантів та академічного обміну між Європою та рештою світу.

В рамках програми Erasmus Mundus підтримується співпраця між університетами ЄС та університетами в окремому регіоні. Відбувається обмін студентами та науковим персоналом між ЄС та рядом країн для навчання терміном від 6 до 36 місяців в приймаючій країні. В рамках цього співробітництва доступні бакалаврські, магістерські, докторські, і постдокторальні програми, а також програми для наукових співробітників. Грант покриває витрати на участь у програмі, проживання, страховку на весь період навчання, проїзд до місця навчання і назад.

Програми Erasmus Mundus надають стипендії та гранти, які фінансуються ЄС, для:

• бакалаврів, спеціалістів і магістрів, які бажають пройти курси магістратури «Erasmus Mundus»;

• наукових працівників, бажаючих викладати або здійснити наукові дослідження в рамках курсів магістратури «Erasmus Mundus»;

• магістрів і аспірантів, які бажають взяти участь у спільній докторській програмі «Erasmus Mundus».

програма-Erasmus-Mundus

Заявки можуть подавати студенти та аспіранти будь-якої країни.

За підсумками навчання присвоюється подвійна ступінь (double degree) або навіть множинна ступінь (multiple degree) - «материнського» і того одного або двох вузів, в яких студент навчався або писав свою магістерську дисертацію. У тому разі, якщо єдиний диплом видається принаймні двома навчальними закладами, які реалізують інтегровану програму навчання, присвоюється загальна ступінь (joint degree).

Для того, що склад студентів на програмах Erasmus Mundus був по-справжньому інтернаціональним, виділяються стипендії для громадян, що не входять в Європейський Союз держав. Вони передбачають покриття витрат на навчання, проживання, харчування, навчальні матеріали. Розмір стипендії для річної програми становить 21 тис. євро, дворічної - 42 тис. євро. З них 5-10 тис. євро йде на оплату навчання та транспортні витрати (головним чином, при переїзді з країни в країну),  а 1600 євро - на щомісячні виплати, що дозволяють покрити вартість проживання, харчування та медичної страховки. Як показує практика, розміру стипендії цілком достатньо для оплати проживання, тим більше що в більшості європейських країн статус студента дозволяє скористатися численними пільгами – місцем в гуртожитку за цілком помірну плату, правом відвідування студентських ресторанів, в яких ціни значно нижчі, ніж у міських кафе і ресторанах, пільговими проїзними квитками тощо.

Erasmus-Mundus

Зовсім нещодавно стартувала підпрограма Erasmus Mundus External Cooperation Window, орієнтована на більш активне залучення студентів з країн - не членів Європейського Союзу.

12 липня 2007  року в Брюсселі було оголошено про нову, другу фазу програми Erasmus Mundus (2009-2013 роки), яка передбачає більш активну участь в обмінах студентами з країн, які не входять до ЄС.

Програма Erasmus Mundus передбачає єдині правила прийому, тобто уніфіковану процедуру подачі документів та єдиний порядок відбору студентів. Оцінюється отримана кандидатом освіта,  досвід роботи за спеціальністю (якщо він є), володіння іноземною мовою і мотивація.

Здобувачеві необхідно уявити стандартний пакет документів і пройти співбесіду. У пакет документів входять: заповнена анкета-заявка, резюме (curriculum vitae, CV), есе (мотиваційний лист), рекомендації, копія диплома (перекладена на іноземну мову та нотаріально завірена).

Щоб стати стипендіатом Erasmus Mundus, необхідно відповідати ряду умов. По-перше, навчальні програми магістерського рівня призначені для тих, хто вже відучився як мінімум чотири роки на ступінь бакалавра, що відповідає спеціалізації обраної програми. При цьому бажано мати добрі і відмінні оцінки в дипломі. Іноді потрібно мати також досвід роботи по спеціальності, хоча б невеликий.

У число обов'язкових вимог входить також добре володіння іноземною мовою. В пакеті документів досить часто потрібно представити сертифікат про здачу мовного тесту (TOEFL, IELTS, DALF і т. д.) з результатом не нижче встановленого рівня. Другою мовою, якщо вона використовується, потрібно володіти на досить хорошому рівні.

Бланк заявки (application form) можна отримати на сайті вузу-координатора конкретної програми. До заповнення пунктів та граф заявки необхідно поставитися уважно. Важливо нічого про себе не вигадувати, як би не хотілося постати перед відбірковою комісією у виграшному світлі, а писати «правду, і тільки правду».

В есе (мотиваційному листі) не варто обмежуватися простим перерахуванням етапів свого життєвого шляху, а слід загострити увагу на тих з них, які свідчать на вашу користь у контексті очікувань європейського навчального закладу. Доречно згадати про свої позитивні особисті якості. Можна написати про свої плани на майбутнє. При цьому есе має бути достатньо лаконічним і ємним за змістом.

Від претендента на стипендію потрібно від одного до трьох рекомендаційних листів. Для студента кращий рекомендувач – його науковий керівник або викладач з профільної дисципліни. Якщо потрібно кілька рекомендацій, доцільно звернутися за ними до тих людей, під початком яких ви встигли попрацювати (навіть тимчасово). Як правило, рекомендація пишеться на спеціальному бланку та надсилається поштою в окремому конверті.

Для вдосконалення мовних знань і оформлення необхідних документів потрібен час, тому краще всього почати займатися отриманням стипендії заздалегідь, за рік-півтора до подачі заявки.

Етапи участі у програмі:

- Подача документів через куратора.

- Співбесіда англійською (чи німецькою мовою, якщо ви їдете в університет, наприклад,  Німеччини).

- Знаходження наукового керівника в приймаючому університеті в ЄС.

- Отримання підтвердження про вашу участь та виплати стипендії від приймаючого університету в ЄС.

- Подача на візу.

- Приїзд в країну за 1-2 тижні до початку навчання для того, щоб залагодити всі формальності і розміститися в студентському гуртожитку.

Отже, стипендіальна програма Erasmus Mundus, яка фінансується Європейським Союзом, – це можливість, яку Ви можете сьогодні скористатися для того, щоб продовжити своє навчання в університетах Європи.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!