Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ І. Права студента України \ 18. Право на отримання стипендії у рівні прожиткового мінімуму

Право на отримання стипендії у рівні прожиткового мінімуму

« Назад

Студентська молодь є особливою частиною українського суспільства. Така своєрідність відображається перш за все в тому, що саме в період навчання у ВНЗ формується базис майбутньої молодої особи в цілому, а також професіонала власної справи.

стипендія

Однією із найдієвіших та важливих форм підтримки студентів виступає виплата стипендій. Великий відсоток студентів отримує стипендію, як головне джерело власного доходу. Стипендія націлена на те, щоб студент міг цілком віддатися навчальному процесу, не відволікаючись на наявні проблеми щодо оплати побутових послуг та пошуку грошей на це, а також на оплату необхідних начальних вимог.

Неодноразово ми чули про те, що розмір студентської стипендії буде підвищено до рівня прожиткового мінімуму. Згодом таке положення знайшло своє відображення у частині 6 ст. 62 Закону України «Про вищу освіту» передбачаючи, що розмір мінімальної академічної та соціальної стипендій для здобувачів освітніх ступенів вищої освіти не може бути меншим, ніж розмір прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць.

прожитковий мінімум

Відповідно до закону Кабінет Міністрів повинен визначити  в період до 01 січня 2015 року строк поетапного збільшення розміру мінімальної академічної стипендії до рівня прожиткового мінімуму в зазначеному вище розрахунку.

Для розкриття права студенів на отримання стипендії у розмірі прожиткового мінімуму ми звернулися до Пояснювальної записки до Закону України «Про вищу освіту»(щодо підвищення розміру стипендій)

Закон України «Про вищу освіту» передбачає, що мінімальний розмір стипендіїне може бути нижчий, ніж два неоподаткованих мінімуми доходів громадян, що в перерахунку становить 34 гривні.

Мінімальна ординарна стипендія для студента вищого навчального закладу складає:

- щодо ВНЗ І-ІІ рівня акредитації – 550 гривень;

- щодо ВНЗ ІІІ-IV рівня акредитації – 730 гривень.

Встановлений Законом України «Про державний бюджет» розмір прожиткового мінімуму на 2015 рік становить 1218 грн.

підрахунок витрат на проживання студента

Можемо бачити досить велику різницю між мінімальною стипендією та прожитковим мінімумом, який перевищує практично у два рази , і даний факт є все таки порушенням прав та інтересів студентів і громадян України в цілому.

Враховуючи той фактор, що під час навчання у ВНЗ студенти вимушені оплачувати проживання в гуртожитках чи за оренду житла, вносити оплату за доступ до мережі Інтернет, бібліотечні ресурси, витрати на харчування, зайняття спортом, підвищення рівня мінімальної стипендії до рівня прожиткового мінімуму буде сприяти вагомій підтримці студентів та суттєво вплине на якість набутих знань та стан здоров'я.

Враховуючи існуючі потреби та вартість товарів і послуг, варто зазначити. що наявний розмір стипендій для студентів вищих навчальних закладів не відповідає життєвим потребам студентів. Все це має негативний вплив на навчальний процес та  якісне отримання знань.

Як говорять укладачі законопроекту, його прийняття має ефективно сприяти якості знань, а також буде позитивно відображено на розвитку як духовної так і фізичної сфери життя. Кінцевим результатом стане наявність величезного потенціалу держави в високоосвічених кадрах.

Проте на практиці положення зазначеного закону на даний час не виконано. Прикладом стає і випадок, отриманий за даними прес-центру ЛНУ ім. Івана Франка. Так, у Львівському університеті, стипендія виплачується відповідно до попередньої системи, так як нова постанова від Кабінету Міністрів у відповідності до прийнятого Закону не надходила. Внаслідок цього студенти продовжують отримувати стипендію розмір якої становить 730 гривень, замість прожиткового мінімуму.

Проте у деяких ВНЗ позитивні зрушення все – таки наявні і поступове підвищення стипендії можемо споглядати, проте не відомо чи сягне стипендія розміру прожиткового мінімуму.  Хоча варто погодитися, що навіть  незначне зростання в умовах сьогодення виступає допомогою, так як у певній мірі покриє хоч мінімальну частину затрат.

Закон Про вищу освіту

Все таки головне положення законопроекту щодо підвищення розміру мінімальної стипендії до розміру прожиткового мінімуму буде досить справедливим і обгрунтованим.

З повагою "ІЦ “KURSOVIKS”!