Прагнення українських студентів продовжити навчання за кордоном: міф чи реальність
« Назад Щорічно оплата за навчання суттєво підвищується, а якість не відповідає такій ціні. Невизначеною залишається і перспектива працевлаштуватися по закінченні вищого навчального закладу. Тому, перед студентами постає питання щодо переваг закордонного диплома перед українським та можливість його отримання. Європейські вищі навчальні заклади на відміну від українських знижують вартість навчання, або й запроваджують його безоплатність, крім того європейський порядок надання освітніх послуг не може дозволити ситуацію за якої рівень позитивних характеристик освітнього рівня не відповідатиме ціновому, адже саме високоосвічені люди – це перспектива будь-якої нації. Українці розуміють, що якісне навчання професії – шлях до успіху. І тому активно користуються відкритістю Європи. Приваблюють абітурієнтів (студентів), як перспектива для навчання Британія та Німеччина, проте в даних країнах освіта дорога, хоча і досконала (середньорічні витрати: 10 – 20 тис. євро). Часто молоді люди виїжджають на навчання до Польщі. Причинами цього виступають територіальна близькість, мовні схожості, ментальне розуміння, матеріальна доступність української сім’ї (2000 – 5000 євро на рік). Все ж таки, в Україні наявна змога знайти пару десятків вищих навчальних закладів, які надають можливість отримати якісні знання і вміння, що є крайнє необхідними для професіоналів своєї справи. Проте і у даному випадку престижні вищі навчальні заклади нашої країни готують велику частину майбутніх емігрантів. Усіх бажаючих отримати освіту поза межами нашої країни можна диференціювати умовно на 2 категорії. Перша - це ті, хто бажає і має змогу самостійно оплатити навчання. Друга категорія включає тих, хто має бажання отримати освіту за кордоном, але оплатити вартість та інші витрати на проживання самостійно можливості не має. У такому випадку – можливість відкривається шляхом отримання відповідної стипендії.
Варто сказати, що можливості виїхати навчатися за кордоном наявні, і перш за все це освітні програми, в межах яких студенти можуть отримати омріяне право і як наслідок якісну освіту. Однією з найпопулярніших європейських програм виступає Erasmus Mundus. Це програма Європейської комісії, своєрідність якої полягає в тому, що студенти не навчаються постійно в одному і тому ж університеті, а відвідують різні. У рамках Erasmus Mundus з 2001 року було створено близько ста магістерських програм на базі багатьох європейських університетів. Широкі можливості перед студентами відкриваються з використанням програми імені Вільяма Фулбрайта. Головна ціль даної програми полягає у наданні можливості академічного обміну між США та іншими країнами. Стипендію імені Фулбрайта за період незалежності української держави отримали понад 500 українських студентів. Наступна відома програма - Muskie і UGRAD. Це програма міжнародних досліджень та обмінів (IREX) для молоді, яка бажає навчатися у США.
Прихильниками UGRAD є студенти 1-3 курсів, які мають бажання протягом року навчатися в американському університеті. Сфери навчання – найрізноманітніші. Muskie в свою чергу націлена на отримання ступені магістра. Головною метою є сприяння економічному і демократичному росту в країнах Євразії. Перспективними для студентів з України є сфери адміністрування бізнесу, економіки, права, державного управління та публічної політики Програма класичної освіти Chevening надає пропозиції отримати стипендії для отримання освіти у вищих навчальних закладах Великої Британії. Програма Chevening переважно, як і у попередньому випадку спрямована на отримання магістерської освіти. Термін навчання складає близько 12 місяців, проте наявні і короткострокові дослідницькі програми (до 3 місяців). Програма діє під патронатом зовнішньополітичного відомства Великобританії, інакше відомого як – Foreign office. У тому випадку, коли студентів не цікавлять вказані програми, існують також інші можливості, адже велика кількість визначних західних університетів, особливо в Європі, мають власні стипендіальні програми. При пошуках таких програм за допомогою мережі Інтернет, наявна більша кількість труднощів, ніж безпосереднє співробітництво з представниками програм університетів, де подання документів спрощено у максимальному вигляді, необхідна інформація надається для ознайомлення російською або українською мовою. Все ж, який би варіант програм чи доступу до них студенти не обрали, варто зазначити, що отримання освіти за кордоном вже не є нездійсненними планами. З повагою "ІЦ “KURSOVIKS”! |