Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ 3. Права студентів за кордоном \ 12. Обмеження студентів Китаю у користуванні комп’ютерами

Обмеження студентів Китаю у користуванні комп’ютерами

« Назад

За даними «Китайського національного дитячого центру» в Китаї налічується 137 млн. користувачів інтернету. Серед 18 млн. неповнолітніх користувачів 13%, тобто приблизно 2,6 млн. людина, схильна до інтернет-залежності.

Обмеження-студентів-Китаю-у-користуванні-комп’ютерами

Нерідко ця залежність закінчується трагедіями. 28 лютого 2007 року житель провінції Ляонинь помер перед екраном комп'ютера після 7 днів гри в онлайні.

Інший випадок. Кілька років тому Ляо, який працював листоношею, був звільнений. Рік тому він захопився онлайновими іграми. Зусилля дружини і сина побороти інтернет-залежність не принесли бажаних результатів. Одного разу в 4 години ранку Ляо постукав у двері кімнати сина, щоб посидіти біля свого комп'ютера, але 18-річний син відмовив йому. Тоді батько в припадку гніву схопився за ніж... Драма закінчилася загибеллю сина в результаті нанесених йому тяжких ран, а Ляо здався в руки поліції.

Соціологи вважають, що захоплення онлайновими іграми стає суспільною проблемою в Китаї. Результати досліджень показують, що занадто довге проведення часу в інтернеті шкідливо не тільки для очей, але і викликають зайве навантаження на систему кровообігу, а також захворювання нервової системи. Медики і психологи б'ють на сполох і намагаються розробити методики для відмови від ігор в інтернеті, включаючи прийом ліків, надання психологічної допомоги і т. п.

Політичне керівництво країни також стурбоване проблемами, пов'язаними з швидким поширенням інтернету. 24 січня 2007 року під головуванням генерального секретаря ЦК компартії Китаю Ху Цзіньтао в Політбюро ЦК КПК пройшов вже 38-й семінар, на якому була підкреслена необхідність активізації розвитку і управління інтернет-культурою і повного виявлення ролі інтернету в розвитку китайської соціалістичної культури.

Китай – не перша країна, де інтернет-залежність обговорюється на державному рівні. В останні кілька місяців Південна Корея, Таїланд і В'єтнам теж вжили заходів, щоб захистити тінейджерів від зайвого захоплення віртуальною реальністю. В рамках цих заходів обмежений допуск дітей в інтернет-клубів та впроваджені системи «батьківського контролю», які автоматично припиняють сеанс зв'язку через кожні п'ять годин онлайнової гри. Але жодна країна не зайшла по дорозі боротьби з інтернет-залежністю так далеко, як Китай.

Щоб боротися з поширеним недугою, китайський уряд кілька місяців тому відкрив 8 спеціалізованих диспансерів для лікування інтернет-залежності, породжуваної такими речами як онлайнові ігри, віртуальний секс та інші «принади» мережевого життя. Одночасно з появою диспансерів уряд обмежує доступ своїх громадян до «шкідливих» закордонних сайтів (порнографія, азартні ігри, антикомуністична пропаганда).

Найбільша і найстаріша клініка для лікування інтернет-залежності перебуває на військовій базі в Дасині, передмісті Пекіна, і в нормальні дні дає притулок 60 пацієнтам, але в критичні періоди їх кількість зростає до 280. Вік пацієнтів: від 12 до 24 років. Лише дуже небагато з них прийшли сюди з доброї волі. Майже всі були приведені батьками, які й оплачують лікування у розмірі 1300 $ в місяць (в Китаї з середньою зарплатою 130 $ це дуже великі гроші).

Обмеження-студентів-у-користуванні-комп’ютерами

Диспансер спочатку був створений для лікування героїнової залежності, але пізніше його переобладнали у відповідності з новими реаліями. Лікування інтернет-наркоманів – більш актуальна проблема в наші дні. Однак психотропні препарати, антидепресанти, гіпноз і слабкий електрошок залишаються в арсеналі місцевих лікарів, також як військова дисципліна і сувора ізоляція пацієнтів.

У диспансері 10 великих окремих палат. Вся клініка пофарбована в сіро-сині холодні кольори, і тільки в цих палатах стіни теплого забарвлення, з великою кількістю сонячного кольору, щоб підвищити рівень серотоніну в мозку пацієнтів. Ранок починається о 6 год 30 хвилин, коли по палатах-камерам розносився звичний солдатський крик: «Це для вашого власного добра!».

На третьому поверсі знаходяться палати для найважчих пацієнтів, які вважаються хронічними інтернет-наркоманами, зі стажем до 5 і більше років. Ці нещасні через кілька днів лікування впадають у сильну депресію і відмовляються зустрічатися з доктором. Палати на третьому поверсі спостерігаються 24 години на добу.

Сімнадцятирічний школяр Сунь Цзитин був поміщений в таку клініку на вимогу батьків. Вони були стурбовані, що дитина тижнями проводить за комп'ютером по 15 годин на добу, помічаючи тільки зміну дня і ночі. Лікування потрібно було негайно. Приблизно місяць він провів у палаті за металевою сіткою, без можливості спілкуватися друзями, а його єдиними співрозмовниками були психіатри, медсестри і інші пацієнти.

Іншим заходом уряду є обмеження доступу молодих китайців в інтернет-кафе, яких у країні налічується 113 000. За приписом «Національного народного конгресу» власники зобов'язані обмежувати неповнолітнім китайцям доступ до кафе та час користування комп'ютерами. За недотримання правил на власника кафе накладається великий штраф. Відкриття нових інтернет-кафе в Китаї заборонено.

Тепер студенти університету Ханчжоу, що в Китаї, не зможуть користуватися комп'ютером стільки, скільки їм би того хотілося. І це на тлі того, що в Китаї створюються табори для кіберспортсменів! Треба б їм визначитися.

Все це робиться нібито для блага самих студентів — керівництво навчального закладу вважає своїм обов'язком допомогти їм виробити правильне і здорове ставлення до нових технологій. Напевно, бідні китайські студенти до цього жодного разу не стикалися з комп'ютерами і впадають при вигляді вундермашини в ажіотаж, наче дикуни, які побачили бляшану баночку з кока-колою.

Тепер на комп'ютерах студентів буде встановлена програма Tu Eagles, яка контролює, скільки часу вони проводять за своїм PC. Причому, неважливо, чим займається власник (навчається або грає у що-небудь) — по будніх днях за комп'ютером можна проводити по 5 годин, а на вихідних — 12. Цікаво, скільки ж часу студенти проводили за ним раніше...

В даний час обмеження поширюється на студентів факультету науки та інженерії. Ясна річ, що учнів таке втручання в життя не влаштувало, хоча їх батьки погодилися (і не дивно!) на те, щоб їх нащадкам не дозволяли сидіти за комп'ютером цілодобово. Мало того, якщо студента застукають за спробою видалити Tu Eagles, то комп'ютер буде вилучений і переданий дбайливим батькам.

Близько 400 осіб після введення нових правил залишили свої комп'ютери вдома і відправилися на навчання. За словами одного з викладачів, учні можуть уникнути інсталяції програми для моніторингу, якщо не будуть носити свої комп'ютери на навчання.

І все-таки, деканат університету вирішив, що квоту на використання комп'ютера можна буде збільшити.

Але, може бути, керівництво університету і батьки були праві...

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!